Skocz do zawartości

Tatry marzec 2020


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

Już w drodze w Tatry. Piękne i jednocześnie niebezpieczne. Dołączona grafika Plan na dzisiaj jeszcze niepewny. Wyjście do Konratowej lub Murowańca na nocleg. Klimat w Konratowej dużo lepszy jednak jutro będzie dużo dalej by dostać się do piątki. Jeszcze się zastanawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wjazdem do Zakopanego Dołączona grafika Po przyjeździe do Zakopanego Dołączona grafika Jak widać na zdjęciach inny świat. Przestańcie porównywać Białke i Szczyrk bo to są inne światy. Pod Kuźnice docieram około 13:00 Decyzja szybko do Konratowej. W schronisku melduje się o 13:55. Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika W samym Zakopanym około 5 cm śniegu. W Kuźnicach 15. Na Kalatówkach (zrobilem sobie przerwe na piwo w pięknym słońcu) 30 cm i od tego momentu rośnie lawinowo by na Konratowej było ponad metr. Widać wyraźnie że na grani duży wiatr. Tony śniegu są rzucane na stronę północną. Ruszam na Kasprowy. Przejście od przełęczy pod Konradzką Kopą było wyzwaniem. Zero szlaku wszystko zawiane do tego tony śniegu w powietrzu. Lodowaty wiatr. Na kasprowym na chwilę ściągam rękawiczkiDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika Szybko do Murowanca bo zimno i wieje. W schronisku jestem o 17:00 Dołączona grafika Czas by coś zjeść, ogrzać się i sprawdzić prognozy. Decyzja może być tylko jedna. Dziś miało wiać prawie 100 km/h. Nie ma sensu atakować jak dla mnie Zawratu więc do domu. Pociąg mam o 19:54. Ruszam z Murowanca o 18:00. Na pkp docieram 10 min przed odjazdem. Po drodze wiatr się wzmaga co utwierdza mnie w podjętej decyzji. Pora wracać ale nie na długo pozostawiam Tatry. Dziś wiem że nawet kolejka na Kasprowy nie działała wiec dobra decyzja. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Tatry zamknięte wiec w chwili oczekiwania na Zamarłą Turnie wiersz poety który zakochał się w nastoletniej taterniczce Pamięci taterniczki, która zginęła na Zamarłej Turni Słyszę: Kamienuje tę przestrzeń niewybuchły huk skał, To – wrzask wody obdzieranej siklawą z łożyska i gromobicie ciszy, Ten świat, wzburzony przestraszonym spojrzeniem, uciszę, lecz – Nie pomieszczę twojej śmierci w granitowej trumnie Tatr To zgrzyt czekana, okrzesany z echa, to tylko cały twój świat skurczony w mojej garści na obrywie głazu! to – gwałtownym uderzeniem serca powalony szczyt. Na rozpacz – jakże go mało! A groza – wygórowana! Jak lekko turnię zawisłą na rękach utrzymać. i nie paść, gdy w oczach przewraca się obnażona ziemia do góry dnem krajobrazu, niebo strącając w przepaść! Jak cicho w zatrzaśniętej pięści pochować Zamarłą. Autor: Julian Przypoś, Z Tatr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Ktoś czytał Przygody ze skałą, dziewczyną i śmiercią? Szczepańskiego. Napotkałem wzmiankę czytając Tatry, a dokładniej artykuł W oparach aut. Śmiałkowskiego, który zaczyna się tak: Są takie drogi w Tatrach, których pożąda się bardziej niż innych. Niezdobyta ściana rośnie w naszym umyśle. Nie mamy już pewności, czy droga, o której marzymy, istnieje, czy nam się przyśniła. Realizacja celu się oddala. Znajdujemy coraz mniej powodów, żeby tam iść i urzeczywistnić pragnienie. Pytanie o czym pisze autor, o jakiej drodze, można zgadywać. Ciekawym czy macie takie trasy narciarskie, u mnie to pewno la Grave, ew. tour. Zjazd ze Śnieżki kiedyś...
PS o kobietach w taternictwie przy okazji
https://spg.apsl.edu...spg05/lojek.pdf
dziś odwiedziłem biznesowo kumpla i opowiadał o Lodowym (przez Konia), Łomnicy (ze Skalnatego), Pośredniej Grani i Ganku, które wraz z małżonką powtarzał, choć wcześniej ktoś bardziej doświadczony go tam zawiózł, łaziliśmy po łąkach patrząc na grań Tatr i wspominając np. Siodełko czyli Lodową Przełęcz i tragedię, która opodal się dokonała, a także własne wycieczki

Załączone miniatury

  • DSC_1108.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...