Skocz do zawartości

Opłaty za fotografowanie Karkonoszy


Wujot

Rekomendowane odpowiedzi

Nie cierpię prywatnego folwarku jakim jest KPN - ta instytucja narobiła multum złego i jest miejscem nepotyzmu ale tutaj przeszli samych siebie

 

" za każde zdjęcie z Karkonoszy opublikowane komercyjnie obowiązuje "podatek" dla KPN-u w wysokości 100 zł za zdjęcie? Oto fragment Regulaminu KPN-u II. Opłaty za udostępnianie obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego: 1. Fotografowanie w celach zarobkowych : - za jeden dzień zdjęciowy - 100,00 zł + VAT - za jeden tydzień zdjęciowy - 500,00 zł + VAT - za jeden miesiąc zdjęciowy - 1500,00 zł + VAT. Oznacza to, że nawet publikując jedno zdjęcie trzeba zapłacić 100 zł + VAT, co niejednokrotnie przekracza wysokość honorarium autorskiego. Warto dodać, że ostatnio w ciągu roku zasadnicza stawka wzrosła 5-krotnie, z 20 zł do 100 zł. Zaporowe opłaty za publikację zdjęć wprowadzone przez KPN wykończyły już niejednego popularyzatora Karkonoszy, którym zwyczajnie nie opłaca się pisać artykułów o Karkonoszach. Ciekawostką jest fakt, że dyrektor KPN Andrzej Raj sam komercyjnie publikuje zdjęcia w albumach wydawanych pod własnym nazwiskiem, czasopismach czy na portalach internetowych. Czy on również wnosi stosowne opłaty zgodnie z zatwierdzonym przez siebie regulaminem? Czy ma stosowne faktury, rachunki? Inna ciekawa sprawa, że jakoś znajomi Raja nie muszą płacić. A może jest to sposób na wykończenie konkurencji pana Raja na polu publikowania artykułów o Karkonoszach?"

 

- cytat z forum gazeta.pl

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jeszcze w tym kraju jakaś dziedzina na którą nie nałożono by jakiejś opłaty? A może nie wyliczajmy bo za chwilę ktoś nadrobi niedopatrzenie. :)

 

To wewnętrzne zarządzenie KPN - służy interesom towarzystwa królika.

 

Wyegzekwowanie opłaty praktycznie nierealne. Jako zawodowiec gotów byłbym wnieść opłatę ale stawka jest absurdalna - przecież na albumowe zdjęcie może składać się wiele dni pracy (opłaconych wstępem).

Ciekaw jestem na ile są w prawie stosując te stawki w formie bądż co bądź niskiego aktu prawnego będąc de facto jedynie zarządcą terenu. Ciekawe jaka jest polityka innych PN

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa mnie zainteresowała i znalazłem coś takiego:

 

Numer wpisu: 1945
Data wpisu: 2010-05-25
Data wydania wyroku: 2010-03-05
Sygnatura akt: XVII AmC 1145/09
Nazwa i siedziba sądu: Sąd Okręgowy w Warszawie-Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Oznaczenie powoda: Michał Kosiarski
Oznaczenie pozwanego: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni
Postanowienie uznane za niedozwolone: "Zabrania się fotografowania i filmowania eksponatów oraz sal ekspozycyjnych bez uzyskania pozwolenia dyrektora Muzeum. Fotografowanie możliwe jest po uzyskaniu zgody i uiszczeniu opłaty"

 

Czyli wygląda, że mogę fotografować w przestrzeni publicznej nie oglądając się na jakiekolwiek zakazy - jeśli zaś mogę fotografować to mogę też sprzedać swoje utwory.

 

Dla społecznika - może zaskarżyć postanowienie KPN do sądu UOKIK?

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jeszcze w tym kraju jakaś dziedzina na którą nie nałożono by jakiejś opłaty? A może nie wyliczajmy bo za chwilę ktoś nadrobi niedopatrzenie. :)

Nie wiem ,ale z ciekawszych ,to znam podatek od deszczówki wprowadzony przez Prezydenta Bytomia,obowiązywał kilka miesięcy ,zanim sąd uznał go za bezprawny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...