Skocz do zawartości

Jaka dolina we Włoszech - muzeum na cześć ofiar powodzi


wapniakos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

kilka dobrych lat temu czytałem nt. upamiętnienia ofiar powodzi w jednej z dolin alpejskich we Włoszech /chyba:-)) /, która była spowodowana chyba osunięciem się ziemi do zbiornika lub przerwaniem tamy i wywołaniem przez to gigantycznej fali. Jak dobrze pamiętam u wlotu Doliny lub w mieście które zostało zalano wybudowano muzeum lub dom pamięci. Nie chodzi tutaj jednak o słynna Vajont.

 

Byłbym bardzo zobowiązany pomoca w temacie, gdyż nie ukrywam iż poczyniłem w również sprawie pewien zakład. Niestety w sieci nie mogę znaleźć tego artykułu

 

pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nie Tesero a Stava położona 3,5 km dalej.

W doline Val di Stava znajdowały się dwa zbiorniki wodne oddzielone ziemnymi zaporami.

W dniu 19 czerwca 1985 roku najpierw zawaliła się górna zapora, a pod naporem wody z górnego zbiornika runęła  również dolna.

Wtedy około 200.000 m3 wody i błota ruszyło w dół doliny. Prędkość lawiny wynosiła 90 km/h. Zniszczone zostało wszystko na odcinku 4,2 km a cały obszar (435.000 m2) został pokryty 20-40 cm warstwą błota.

Po tragedii powstała Fundacja Stava 1985 na zlecenie której wybudowano muzeum.

 

Linki:

Fundacja Stava 1985: http://www.stava1985.it/stava1985/

Wiki:http://en.wikipedia....va_dam_collapse

Scientific American: http://blogs.scienti...a-dam-collapse/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tesero (Val di Fiemme). Mam wrażenie że dziś już mało kto pamięta o Tesero, Cavalese, Kaprun - miejscowi nie rozdrapują ran, dyskretny pomnik / tablica, turyści zapominają albo w ogóle nie wiedzą, życie toczy się dalej.

 

Co do upamiętnienia tej tragedii, to poza muzeum Fundacji Stava 1985 jest jeszcze parę pomników (w tym jeden dokładnie na przystanku skibusa), ścieżka pamięci oraz zbiorowy grób na cmentarzu w Tesero.

Na mnie olbrzymie wrażenie sprawiła siła niszcząca błota (odpadów kopalnych) zmieszanych z wodą - zrównane z ziemią zostało wszystko na tak długim odcinku (domy, lasy, mosty, drogi). Widać to w szczegolności na fotografiach pokazujących całą dolinę:

 

stava1.jpg stava2.jpg

 

Biorąc pod uwagę ilość zgromadzonej wody i błota w zbiornikach w Stavie (300.000 m3) i widząc skutki ich działania to aż ciarki człowieka przechodzą gdy patrzy na tamę w Kaunertalu nad zbiornikiem Gepatsch - Stausee (140.000.000 m3 wody) albo dwie tamy położone powyżej Kaprun - nad zbiornikami Mooserboden i Wasserfallboden (łącznie 167.000.000 m3 wody).

 

A co do Val di Fiemme to los cieżko doświadczył tą dolinę: tragedie w Cavalese w 1976 i 1998 oraz w Val di Stava w 1985

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy sobie wyobrazić co zostałoby z Wisły i Ustronia gdyby okazałoby się, że zapora w Czarnem jest w gorszym stanie niż określiła to ekspertyza dopuszczająca napełnienie zbiornika tylko do 1/2 objętości  - a to 'tylko' 4-5 mln m3 spiętrzone na 20m..... !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...