Skocz do zawartości

Roada


fredowski

Rekomendowane odpowiedzi

Moze by ktos przypomnial (instruktorzy narciarscy hihihih) jak to bylo ze skretem przy pomocy roady bo ja juz zapomnialem.

niko 130 jestes w dziale "Nauka jazdy", jezeli o narciarskiej roadzie nie masz pojecia to nie zasmiecaj tematu. Na ile trzeba byc złośliwym :) ? Fredowski jest najlepszym forumowiczem, zawsze pisze na temat. Prawda ? A w jakim pięknym stylu. Ale ja tą droga nie pójdę . Może i dobrze jezdzi , pewnie tez dużo wie. Ale najgorsze ,ze przekonany jest ze wie najlepiej. Jazda z pomocą "drąga" to nie mój wymysł. Czytaj -Barabasz i poprzednicy. Przecież to wiąże się z tematem , sam autor zapomniał :D (podpucha) A jesli pyta , to ma odpowiedz. Oczywiscie "drąg" to moja nazwa długiego kija. A tak , dla pozostałych uczestników forum to chce podzielić sie informacją o ciekawym stylu jazdy (lata 50-te). Mój kolega pokazał mi jazdę na nartach ( drewnianych , bez metalowych krawędzi) mocowanych do nog przy pomocy rzemieni tzw. langrymenów. Był wtedy w szkole sredniej o profilu sportowym i na obozie narciarskim uczono go jazdy smigiem skocznym na dwa tempa. Pierwsze to skoczne ustawienie nart dziobami do dołu stoku, drugie skoczne ustawienie w skos stoku. Kiedy zacząłem jezdzić sam na nartach (lata 60 -te) spotkałem kilku jezdzących podobnie. W gronie przyjaciół nazywalismy ich "skoczkami". Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toto nazywa się RUADA. Polegało na rozmachu, rotacji i wykonaniu ruady, czyli dużym wychyleniu tułowia do przodu ze zgięciem i podciagnieciem kolan, co skutkowało podniesieniem nart ( poza dziobami) do góry i pozwalało na przeniesienie nart w powietrzu w bok ( wykonaniu skretu) np w kopnym sniegu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda z pomocą "drąga" to nie mój wymysł. Czytaj -Barabasz i poprzednicy. Przecież to wiąże się z tematem , sam autor zapomniał :D (podpucha) A jesli pyta , to ma odpowiedz. Oczywiscie "drąg" to moja nazwa długiego kija. A tak , dla pozostałych uczestników forum to chce podzielić sie informacją o ciekawym stylu jazdy (lata 50-te). Mój kolega pokazał mi jazdę na nartach ( drewnianych , bez metalowych krawędzi) mocowanych do nog przy pomocy rzemieni tzw. langrymenów. Był wtedy w szkole sredniej o profilu sportowym i na obozie narciarskim uczono go jazdy smigiem skocznym na dwa tempa. Pierwsze to skoczne ustawienie nart dziobami do dołu stoku, drugie skoczne ustawienie w skos stoku. Kiedy zacząłem jezdzić sam na nartach (lata 60 -te) spotkałem kilku jezdzących podobnie. W gronie przyjaciół nazywalismy ich "skoczkami". Pozdrawiam!

Na temat prosze i nie rozmywaj sprzetem, obozami, kolesiami, skoczkami itd. Do Macieja: faktycznie nie wiem jak to sie pisze niech bedzie "ruada", wtedy jak to sie jezdzilo ksiazek narciarskich bylo malo i tez byly ogolnie niedostepne. "moja" ru/o/ada to odciazenie pietek nart poprzez pojscie/wychylenie do przodu. Nogi sa zblizone do wyprostowanych a umozliwialy to krotkie buty narciarskie. Ewolucja plynna bez podskokow zblizona do NWN. Inaczej zamiast wyjscia w gore nastepowalo pojscie do przodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Macieja: faktycznie nie wiem jak to sie pisze niech bedzie "ruada", wtedy jak to sie jezdzilo ksiazek narciarskich bylo malo i tez byly ogolnie niedostepne. "moja" ru/o/ada to odciazenie pietek nart poprzez pojscie/wychylenie do przodu. Nogi sa zblizone do wyprostowanych a umozliwialy to krotkie buty narciarskie. Ewolucja plynna bez podskokow zblizona do NWN. Inaczej zamiast wyjscia w gore nastepowalo pojscie do przodu.

Tak, było mało ksiażek i pojęc narciarskich, ale konie były w powszechnym użytku i tak: ruada to nie tyle pisze się ruada, co oznacza ruadę, czyli wierzgnięcie. Koń kiedy stoi na przednich nogach i energicznie wyrzuca tylne to robi ruade, wierzga. Jak stoi na tylnych i przednie ma w powietrzu to wspina się, robi lewadę, też z francuskiego. Dziś nie każy wie jaki jest koń i ruada encyklopedycznie opisana jest następująco: ruada (fr. ruade ‘wierzganie’) sport. w trakcie wykonywania jednej z ewolucji narciarskich: obciążenie ( literówka w słowniku, powinno być odciążenie, jak zauważył gajowy01) tyłów nart przez mocne wychylenie się do przodu przy jednoczesnym poderwaniem ich w górę. Hasło opracowano na podstawie „Słownika Wyrazów Obcych” Wydawnictwa Europa, pod redakcją naukową prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj, autorzy: Mirosław Jarosz i zespół. ISBN 83-87977-08-X. Rok wydania 2001. To co Ty opisujesz to nie jest ruada, bo nie wierzgasz, nartami oczywiście.

Użytkownik Maciej S edytował ten post 17 maj 2010 - 12:46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat prosze i nie rozmywaj sprzetem, obozami, kolesiami, skoczkami itd. "moja" ru/o/ada to odciazenie pietek nart poprzez pojscie/wychylenie do przodu. Nogi sa zblizone do wyprostowanych a umozliwialy to krotkie buty narciarskie. Ewolucja plynna bez podskokow zblizona do NWN. Inaczej zamiast wyjscia w gore nastepowalo pojscie do przodu.

Proszę czytaj z uwagą. Dokładnie z obu postów Macieja i Twojego wynika, ze o tym samym mówimy. Dla zobrazowania, proszę zobaczyć film w temacie "prosba o ocenę" Grzecha 1969 . Na początku filmu jest własnie coś , co bardzo pasuje do RUADY. Pozdrawiam :) P.S. Otwarcie tematu nie daje nikomu prawo ustawiania kogoś do szeregu. Nie te czasy. Pozdrawiam Fredowskiego (bez urazy) :):) Maciej S chodziło mi po głowie , skad znam słowo ruada. Dziekuję za przupomnienie (jezdze konno).

Użytkownik niko130 edytował ten post 17 maj 2010 - 08:41

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W narciarkiej ruadzie roznimy sie tym, ze ja potrafie taka jazde zademonstrowac a wy pojechac... ale konno:)

A ja chciałbym zobaczyć jak Ty to demonstrujesz. Przygotuj filmy szkoleniowy (chyba że już masz )z tą techniką jak i z innymi i wszyscy będziemy jeździć i ubierać się a'la Frędzlowski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zobaczyc jak przy pomocy ruady skrecacie na nartach. Wierzga to kon a nie jezdziec. W narciarkiej ruadzie roznimy sie tym, ze ja potrafie taka jazde zademonstrowac a wy pojechac... ale konno:)

Nie skręcam na nartach przy pomocy ruady. I Ty też nie robisz ruady. Nie używaj tej nazwy do ewolucji w której nie odrywasz energicznie nart od ziemi. Chodzi mi o poprawność użycia terminu ruada i jego istoty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie skręcam na nartach przy pomocy ruady. I Ty też nie robisz ruady. Nie używaj tej nazwy do ewolucji w której nie odrywasz energicznie nart od ziemi. Chodzi mi o poprawność użycia terminu ruada i jego istoty.

Przypomne, ze chodzi o skret narciarski a nie konna jazde. Pozostane przy poczatkowej nazwie "roada" Roada to skret rownolegly w ktorym odciazenie nart nastepuje w wyniku pojscia do przodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ruada (fr. ruade ‘wierzganie’) sport. w trakcie wykonywania jednej z ewolucji narciarskich: obciążenie tyłów nart przez mocne wychylenie się do przodu przy jednoczesnym poderwaniem ich w górę.

Powinno być "odciążenie" :) Kontynuując spojrzenie słownikowe: niestety parę innych (np. krzyżówkowych) źródeł powtarza ten błąd :) ale ten najpoważniejszy słownik podaje już lepiej: "ruada «przy wykonywaniu krystianii: odciążenie tyłów nart»" http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2574478 ... nie piszę, że dobrze podaje bo mam wątpliwości czy aby na pewno chodzi o kristianię ;) ...być może tak.

Użytkownik gajowy01 edytował ten post 17 maj 2010 - 11:26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być "odciążenie" :) Kontynuując spojrzenie słownikowe: niestety parę innych (np. krzyżówkowych) źródeł powtarza ten błąd :) ale ten najpoważniejszy słownik podaje już lepiej: "ruada «przy wykonywaniu krystianii: odciążenie tyłów nart»" http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2574478 ... nie piszę, że dobrze podaje bo mam wątpliwości czy aby na pewno chodzi o kristianię ;) ...być może tak.

Rzeczywiście, nie zauważylem, że w słowniku jest pewnie literowka, a kopiowalem ze słownika i przeczytalem to co mam w glowie a nie co było na ekranie. A tak wyglądała ruada: http://books.google....ed=0CDgQ6AEwBg# Wspomnienie po ruadzie w moim wykonaniu wyglada tak: http://www.opolska.m...i/Hamowanie.wmv A ruada w wykonaniu niegrzecznego Lucyfera wygląda tak: YouTube- lucifer en rebellion

Użytkownik Maciej S edytował ten post 17 maj 2010 - 14:22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że koledzy wiarygodnie wyjaśnili źródłosłów terminu. A z jakiego narzecza ta "roada" się bierze?

Prawdopodobnie Suahili - tym językiem mówi około 50 mln ludzi więc może i frędzlowski łyknął co nieco, zwłaszcza, że termin "roada" jest w tym języku bardzo często używany. Jeszcze trochę i będziemy mieli nową nazwę ewolucji: "roada frędzlowskiego"

Użytkownik dyplom edytował ten post 17 maj 2010 - 12:05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zaczytania jeden krok.... Można się zaczytać w historii narciarstwa. Emil Allais demonstruje French ruade... http://books.google....i ruade&f=false Pozdrawiam

Narciarz na zdjeciu przypomina mi jazde mojego kolegi (patrz post 4). Wspomniałem lata (50-te) i sprzet na którym sie jezdziło. Trasy były wogóle nie przygotowywane, no i zimy były inne. Dziadku Kuby czy w tym artykule jest opis skrętu. Jak wspomniałem kolega wykonywał skręt jakby w "dwóch ratach". Z lewego skrętu przechodził do prawego naskakując do linii spadku, po czym natychmiast sie odbijał przenosząc tył nart w prawy skręt. Zaznaczam, ze twierdził, że go tak uczono. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie Suahili - tym językiem mówi około 50 mln ludzi więc może i frędzlowski łyknął co nieco, zwłaszcza, że termin "roada" jest w tym języku bardzo często używany. Jeszcze trochę i będziemy mieli nową nazwę ewolucji: "roada frędzlowskiego"

chciałbyś chłopaku zeby twój nick zmienic na dup-lom? chyba ci do twarzy byłoby. komu odpisujesz dup-lom?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...