Skocz do zawartości

Klopoty z terminologia,


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Andrzej opór jednoznacznie kojarzy sie z hamowaniem a to skręt przyspieszający. Poza tym opór ma inne złe konotacje: np. "poszedłem do oporu" czyli koledzy zanieśli mnie do domu.

Przegladnalem jeszcze raz plytke. Rozrozniaja dwa rodzaje poszerzenia katowego: zwykle i ciete. Jak dla mnie to pierwsze to nic innego jak skret z oporu. Odstawienie narty pod katem wprowadza opor, czy sie chce czy tez nie. Ale nie ma o co kruszyc kopii. W koncu to tylko nazwa. Mozemy sobie cos nazwac jak chcemy. Byle dobrze zdefiniowac. Tego nauczyla mnie matematyka. :) Poszerzenie katowe brzmi niezle. Choc przypominam, ze Anglosasi i Francuzi nadal stosuja "stem". Od czasow Zdarskiego. :)

I to jest właśnie typowy przykład mącenia i teoretyzowania. Ja jestem - staram się - być praktykiem i tego typu dzielenie włosa na czworo jest dla mnie nieakceptowalne. Kompensacje Łącząca te wszystkie tematy sprowadza się dla mnie do prostego stwierdzenia: jak chcesz jechać to narty trzymaj na ziemi i je dociskaj w odpowiednim momencie - czyli wspólcześnie mysląc - praktycznie zawsze (jak najkrótsze przekrawędziowanie).

Nie zgadzam sie. Owszem, rozroznienie az 4 metod odciazenia to lekka przesada, ale istnieja co najmniej dwie mocno sie od siebie rozniace: odciazenie gorne, np. NW, i dolne typu polkniecie. Zupelnie inna motoryka. Obie powazne ksiazki, z ktorymi mialem ostatnio do czynienia, ta wyzej wymienione i "Narciarz Doskonaly" o tym mowia. Nie mozna tego ignorowac. Jedyne wytlumacznie sensowne, ze odciazenia dolnego nie wprowadza sie osobno w programie SITN-PZN, to chec zachowania prostoty i unikania wprowadzenia technik trudniejszych. W koncu program jest o nauczaniu poczatkujacych. Kompensacja jest elementem biernym. Kompensujesz, w zasadzie biernie, nierownosci terenu. Nie ma tu mowy o odciazeniu. Moze z powodu ww. ignorancji smig (nie ten bazowy) pokazywany na plytce wyglada tak kiepsko. W sumie od watpliwosci terminologicznych przeszedlem do krytyki programu SITN. Nie jest to duza krytyka, bo w sumie ten program mi sie podoba. W przeciwienstwie do dziwacznych, z ktorymi mialem do czynienia w przeszlosci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ...każdy tu termin jest interpretowany indywidualnie, dla mnie ignoranta ważniejszy jest opis techniki a nie jej nazwanie choć z drugiej strony brnąc w terminologii jak w kopnym śniegu odkrywam niczym Pan Jourdain,że niektóre techniki stosuję w swoim siermiężnym narciarstwie mimo nieznajomości tej terminologii...i pewnie wielu tak ma ...no i muszę zajrzeć na forum rowerowe bo może sie okazać że jeżdżąc rowerem stosuję od dawna...prozę Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...