
PSmok
-
Liczba zawartości
383 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
14
Odpowiedzi dodane przez PSmok
-
-
-
Można poprawić np , skręt krótki.
Pozdrowienia
-
8
-
-
5 hours ago, Victor said:
Ograniczenie stania na wewnętrznej co mi się zdarza- już mniej ale jednak nadal czyli bardziej dociążyć zewnętrzną , nieblokowanie układu ciała, że tak nazwę ( ten wykrok ) tak na szybko .
pozdro
Musisz pamiętać że cofanie wewnętrznej narty nic nie daje oprócz tego że masz większy nacisk na język buta, podczas rozpoczęcia skrętu.
Co odciąży stanie na wewnętrznej narcie, to jest ugięcie wewnętrznej nogi i podciągnięcie ją pod biodro .
Aczkolwiek jest to bardzo ciężko zrobić skoro twoja zewnętrzna stopa jest za bardzo z tyłu , i twój staw skokowy zablokowany a biodrowy unieruchomiony . Kluczem jest prawidłowe odciążenie starej zewnętrznej a późniejszej wewnętrznej . Ćwiczenie takie jak Stork turn bądź Javelin są tego bardzo dobrym przykładem .
Następna sprawa to źle zrozumienie i Ruch biodra . Jeżeli biodro jest za bardzo skierowane w dół stoku to samo przeniesie ciężar za wewnętrzną .
Myślę , że zostało ci to źle wytłumaczone i zamiast zmian dalej powielamy stare nawyki .
Zobacz na wideo .Pozdrowienia
-
3
-
2
-
-
7 hours ago, Victor said:
Cześć
Dzięki za wizualizacje i wskazówki ! Mega przydatne bo mam zamiar w kolejnym sezonie więcej czasu poświęcić na naukę długo skrętu i na dłuższej narcie gdyż jak pisałem jest to totalna nowość dla mnie a czas najwyższy tak mi się wydaje żeby wachlarz rozszerzyć z tego narciarstwa- nie tylko krótki czy średni skręt na narcie SL…, ale mam pytanie gdyż napisałeś coś co mnie zastanawia 🤔Mianowicie do tej pory słyszałam żebym cofał wewnętrzna a tu czytam żebym przesunął zewnętrzną do przodu-niby to samo a jednak jak sobie to obrazuje w głowie może niekonieczne 😉. Wykonując poranną gimnastykę z rana robię też takie ćwiczenie podtrzymując się ( sciana,blat, belka tarasowa itd) skręt w biodrze i wkładanie kolan do środka na każdą stronę ze stopami przy sobie w ten sposób jest to bezproblemowe ( co więcej po obejrzeniu jakiegoś filmu od Deb ktora pokazuje to ćwiczenie ona też podnosi wewnętrzna nogę i ten skręt biodra z kolanem wykonuje na zewnętrznej co również dodałem do własnych ćwiczeń ) w wykroku jest to dość problematyczne zakres ruchowy jest dużo gorszy to co zresztą sam opisałeś u mnie i teraz będąc w skręcie stojąc na zewnętrznej tak myślę sobie teraz na szybko ,że ciężko będzie przesunąć tą nogę w przód bo stoję na niej co innego wsunąć/cofnąć wewnętrzna bo mogę ją podnieść bardziej ba nawet złożyć jak scyzoryk ,że tak napisze i ten ruch wydaje mi się bardziej wykonalny. Czy źle kombinuje ?.
No mam co robić,analizować i poprawiać w zrozumieniu lepszym własnego ciała w czasie jazdy bez dwóch zdań bo każdy skręt ( krótki,średni,długi) plus inna narta to inne kalosze .
pozdrawiam
Pytanie ,
a jaki jest powód abyś cofał wewnętrzną . W czym to ma pomóc ?
Pozdrowienia -
7 hours ago, Maciej S said:
Raczej skupić się na przetoczeniu stóp na kierunku nowego skrętu. Zacytowałem fragment znanego mi opisu ewolucji narciarskich gdzie jak mantra poważa się: Kieruj kolana w przód i do środka skrętu. To taki instruktaż dydaktyczny. Nie oceniam na ile działa. Znam dużo gorsze opisy.
To ma spowodować angulacje kolanami. Opisujesz fazę przejścia wykonaną przy użyciu krawędzi a nie jak sugerował Andrzej rotacją nóg, poprzedzoną odciążeniem i oczywiście płaskimi nartami w chwili tej rotacji co to wprowadza narty w przeciwny kąt prowadzący.
Wykonując fazę przejścia krawędziami musimy zadbać o to, żeby kolano było zgięte bo tylko zgięte kolano daje efekt angulacji w wyniku obrotu w stawie biodrowym. Stąd pewnie instrukcja kolana w przód może powinno być kolana w dół??
Dociśnięcie przodu też nie zaszkodzi: to może jednak instrukcja: kolano w przód??
Do środka skrętu tz. że mamy widzieć odczuć angulacje kolan. Jak pisałem moim zdaniem lepszy efekt da instrukcji o przetoczeniu stóp: przetoczymy stopy i zobaczymy, że kolana idą do środka skrętu.
Chyba łatwiej to pokazać niż opisać 🙂
Zobacz na wątek długi skręt , tam pokazuje ten ruch w zwolnionym tempie.
Pozdrowienia
-
1
-
1
-
-
2 hours ago, Maciej S said:
W przód, do środka skrętu. To ma się dziać równocześnie.
Tak myślę , i rozumie że,
jeżeli kończę skręt , to moje kolana są skierowane do środka skrętu . To teraz mam je docisnąć w przód ( no może się skierują w kierunku nart ) i jednocześnie skręcić jej do środka nowego skrętu ?
Czy dobrze to rozumie ? -
12 minutes ago, a_senior said:
Piotrze, jak należy rozumieć ruch rotacyjny stóp na bok. Czy jako rotację stóp przy płaskich nartach mających na celu obrócenie nart po śniegu czy w powietrzu do pewnego kąta sterującego i dalej już czysty carving? Czy rotację stóp w bok jako pochylenie w bok stóp w celu zakrawędziowania nart?
-
3
-
2
-
-
2 hours ago, a_senior said:
Ładnie pojechane. Prawie jak nasz Marek. 😉 I to w niełatwych warunkach.
Zastanawia mnie jak byś pojechał w tych samych warunkach dla siebie. Tzn. Jedziesz dla własnej przyjemności niczego nie musząc zademonstrować. Tak byś pojechał czy skrętem krótkim?
Myślę żebym w większości pojechał skrętem krótkim . Co do Marka , ( tylko nie wiem którego ) , to napewno mi jeszcze dużo brakuje .
Pozdrowienia-
1
-
2
-
-
6 hours ago, a_senior said:
Ja tylko powtórzyłem po innych mądrzejszych ode mnie. Ale mnie się to zgadza na sucho, czyli stojąc na podłodze w pantoflach w pozycji narciarskiej i próbując rotować biodra. 🙂
Jak się zgadza na sucho to najważniejsze . Niech tak pozostanie .
Pozdrowienia-
1
-
-
7 hours ago, Maciej S said:
Opisujesz ruch, który w polskich podręcznikach nie jest opisany( przynajmniej ja nie znalazłem ) W Polsce mówi się o wkładaniu kolan. Kierowaniu kolan w przód i do środka skrętu. Mechanizm anatomiczny tego rozumiem jako obrót w stawie biodrowym.
Aktywacja tego ruchu jest bardzo skuteczna przy próbach aktywnego przetoczenia stóp na boki, skuteczniejsza niż przy próbie odesłania kolana. ( tak jest u mnie)
Całość polskiej literatury sprowadza się do odciążenia i rotacji nóg ( nie stóp). Wspomina się co najwyżej o prze krawędziowaniu.
Piszesz o aktywacji kinetycznej nóg, jak to rozumiesz?
Czy jako rotacja nogi wykonana pracą mięśni przywodzicieli ( ewentualnie rotatorów) czy efekt przetoczenia stóp, włączenia do pracy krawędzi i aktywację nogi skręcającą nartą?
Taka bierna rotacja nogi ???
Widzę różnicę w teorii . Ciekawe dlaczego ruch kolan w przód a później do środka . Stopy zaczynają łańcuszek kinetyczny ruchu nóg. Aktywacja mięśni , szczególnie uda , rotacja ,bo jest największe .
Start od przetoczenia stóp na boki( zakrawedziowanie ) narta zaczyna skręcać taljowaniem. Rotacja nóg skręcająca nartę . Pogłębia ten skręt .Pozdrowienia
-
5
-
1
-
-
15 hours ago, a_senior said:
Piotrze, to ja się Ciebie, eksperta, powinienem zapytać, a nie Ty mnie. 🙂
Faktycznie, nie jest to jasne, zwłaszcza ten fragment o korkociągu. Niestety to jest tylko tłumaczenie z angielskiego a nie oryginał. A tłumaczenie nie jest łatwym zadaniem, nawet dla kogoś, kto siedzi w narciarstwie i terminologii. Wiem coś o tym. Brak też rysunków, niestety. Faktem jest, że autor wyraźnie rozróżnia rotację tułowia od rotacji bioder.
Poniżej na rysunkach fragment z jeszcze innej książki. Narty2 Stanisławskiego. Ten przetłumaczył, ale ze zrozumieniem i dołączył poglądowe rysunki.
Ja to rozumiem to tak. Przez rotację bioder inicjuję skręt. Można to sobie przećwiczyć na "sucho" stojąc w pozycji narciarskiej i próbując obrócic biodra. Ten ruch wypłaszcza narty ułatwiając ich ześlizg i ustawienie we własciwym początkowym kącie sterującym (kąt między kierunkiem ruchu narciarza i nartami, w uproszczeniu). Czyli obrót płaskich, odciążonych nart do pozycji w której np. zaczynasz właściwy skręt cięty czy ześlizgowy.
Korkociąg jest prosty. Ale w oryginalnym tekście nie ma nic na temat ruchu pietami. A raczej o skręcie tyłu nart .
Nie zgadzam się z tym co napisałeś że ten ruch wypłaszcza narty ułatwiając ich ześlizg.
Takie tłumaczenie prowadzi do wypychania piętek na zewnątrz i późnego krawedziowania nie mówiąc czasami utratę balansu.
Powinni być że boczna rotacją stóp prowadzi do szybkiego zakrawedziowania , aktywacji kinetycznej (rotacja) nóg. Wytłumaczyłem więcej w temacie długi skręt .
Pozdrowienia -
17 hours ago, Mitek said:
Cześc
Hm.. Technika narciarska ewoluuje stale ale (podkreślam celowo) jest to ewolucja a nie rewolucja. Jak każdy proces ewolucyjny nie jest jednostajna w czasie i (odnosząc to do ewolucji świata żywego) mamy do czynienia z okresami stazy oraz impulsami przyspieszonego różnicowania się wywołanego różnymi czynnikami. Myślę, że w wypadku narciarstwa czynnik sprzętowy jest dość decydujący - krawędzie w nartach, sztywne wiązania, elastyczność nart, sztywne wysokie buty, taliowanie itd. - to elementy umożliwiające pewne modyfikacje techniki ale:
- zdobycze techniki narciarskiej z dawniejszych czasów nie tracą na aktualności i są wykorzystywane w jeździe sytuacyjnej, powiem więcej, bez nich w pewnych warunkach sobie nie poradzimy.
-
Sprzęt i jego ewolucja ma niesamowite znaczenie . Mniej więcej technika zmienia się co 5 lat . Powód , nowa technologia. Sama zamiana metalu na karbon , zmieniła wagę nart . Przy dużej szybkości waga ma znaczenie . Inna sprężystość a to daje impuls i przyspieszenie. Nie mówiąc i butach i wiązaniach . Jak wykorzystać Rocker i camber . Należy więcej czy głębiej wejść biodrem , sylweta niższa a tu kije teraz za długie itp. Volkle ma narty które mają 3 różne rodzaje promienia skrętności. Elan , zaczyna produkować , smart ski itp.
Dlatego wszyscy nawet na WC , wracają do skrętów Pługiem. Zawodnicy jeżdżą z bardzo dobrymi instruktorami aby nabyć i szlifować podstawy.
Pozdrowienia -
On 4/8/2025 at 6:21 AM, Victor said:
Jak wiecie od początku mojej zabawy w narciarstwo jeździłem na narcie SL ale przed tym sezonem kupiłem używkę GS na której zacząłem coś jeździć dłuższym skrętem . Niewiele dni wyszło bo 2 popołudnia na Pitztalu i 5 połówek w Sappadzie ale zawsze to coś nowego dla mnie . Mam jeden film który nagrał kolega gdzie jestem widoczny bo reszta to luźne przejazdy z kamerą przednią i mnie nie widać więc niestety ale do analizy mam tylko ten, jak znajdziecie chwilkę i chęci to proszę o analizę bo to totalna nowość dla mnie . Do tej pory był fokus na krótki skręt i nadal tak pozostanie ale od nowego sezonu mam zamiar więcej pojeździć dłuższym skrętem i na dłuższej narcie . Film dziś również przesłałem do Tadeo ( widział go pierwszy raz ) gdzie zostałem wypunktowany a teraz czas za zacne grono forumowe 😉
Kilka stop-klatek choć pewnie sami wyłapiecie co istotne własnym okiem.
Widzę że wszyscy piszą co masz robić , ja może postaram się napisać,jak to zrobić .
Jak napisałeś twoja intencja była aby pojechać skrętem długim i dokładnie to zrobiłeś . Wydaje mi się że pisałem na temat twojej jazdy wcześniej, i jeżeli się nie mylę ( strój miał jakieś żółte barwy), to widzę duże zmiany na lepsze.
Zobacz, że po lini spadku stoku, bądź w jej obrębie twoja zewnętrzna stopa jest za bardzo z tyłu . Powoduje to zbyt duży nacisk na język buta ( staw skokowy nie działa), i unieruchomienie stawu biodrowego. Dlatego nie możesz , przesunąć twojego biodra na lini spadku stoku do środka aby zwiększyć seperacje i angulacje. Wynikiem tego twój nowy skręt zaczyna się bardzo dużym wyjściem w górę, aby odzyskać skretnosc i balans. Niestety , ruch w duł (jazda), i grawitacja przesuwa Cię do tyłu, za bardzo do tyłu. Zaczynasz skręt przez inklinację co jest dobre ale nie wystarczające aby rozpocząć dobre krawędziowanie. Wynikiem tego zwiększa się twoje rozstawienie stóp ( za szerokie, zobacz na zdjęcie ) co powoduje że jest ci ciężko zwiększyć zakrawedziowanie . Oznaka tego jest, że przed i na lini spadku stoku twoje kolana są skierowane na zewnątrz skrętu a nie do środka . Jest ciężej zacisnąć skręt , czy zmienić jego promień .
Jak poprawić ?Zewnętrzna stopa i noga musi przesuwać się do przodu po promieniu skrętu . Zobacz na wideo , mój but zewnętrzny ( jego czubek), jest na wysokości pierwszej dolnej klamry buta wewnętrznego .
Jak dochodzisz do wypłaszczenia nart, ramiona są na przodem wiązań, biodra pomiędzy wiązaniami ( antycypacja). Zaczynasz nowy skręt ruchem rotacyjnym stóp na bok ( rolowanie ) i jak tylko narty są na nowej krawędzi ruch rotacyjny udami i nogami . Biodra przesuwają się nad nartami do środka nowego skrętu w lini pomiędzy czubami nary a zabitym kijkiem ( twoja inklinacja ). Balans na zewnętrznej , wewnętrzna zaczyna bardziej się uginać , następuje seperacja i Angulacja z pogłębionym zakrawedziowaniem .Lepsza wizualizacja na podstawie wideo. Prosta jazda carving na nie ubitym i częściowo zmrożonym śniegu .
Pozdrowienia
-
5
-
4
-
-
-
21 minutes ago, jurek_h said:
W 2002 roku Jean-Pierre Vidal wygrał Złoty Medal Olimpijski w slalomie na Dynastarach Omeglass 64. Produkowane w dwóch długościach - 152 cm i 157 cm ! Taliowanie 103-64-113 R 11,5m
Obejrzałem kilka filmów z jego (J-P Vidal) i jemu współczesnych zawodników jazdą i nie szczególnie widzę jakiejś fundamentalnej różnicy w technice jazdy.
Chętnie dowiem się na czym Twoim zdaniem ona ( różnica) polega.
Szkoda czasu na tłumaczenie . Zaraz ktoś porówna Stenmarka na ołówkach i powie , na ale nic się nie zmieniło dalej skręcamy w lewo i w prawo .
Pozdrowienia-
1
-
-
1 hour ago, a_senior said:
Ale w 2010 r. narty carvingowe były juz mocno używane i wszelkie techniki z nimi związane. W "Ultimate Skiing" jest sporo o carvingu. Nie zapieraj się tylko przemyśl sobie jak jest opisana rotacja bioder. LeMaster to dobrze przedstawia. Daję skan z pełnym opisem rotacji bioder z "Ultimate skiing" z 2010 r.
Andzej , jak rozumiesz to zdanie, sam początek ,
…..co ulatwia poslizg pietek i uzyskanie odpowiedniego kata kierowania…..
Ciekawe stwierdzenie później ,
… a cały tułów od bioder w górę to rączka …
Czy on tutaj sugeruje że biodra należą do tułowia , czy ja to źle czytam
Pozdrowienia
-
1
-
-
14 minutes ago, Maciej S said:
Nasze ciało w zakresie budowy fizycznej, możliwości rotowania tego czy owego, wykształciło się 400 000 lat ??? Homo erectus jakieś 1,8 miliona lat temu. To już od dawna funkcjonuje w zasadzie tak samo. Nie wyrzucajmy starszych podręczników.
Ja nie wyrzucam, ale biorę z nich co mogę użyć dzisiaj . Erectus jeździł na jesionkach , dzisiejszy sapiący jeździ na komórkach . Rotacja nie jest zła , jeżeli wiesz jak ją używać , a problem jest w tym że myślimy że wiemy .
Pozdrowienia-
1
-
-
6 minutes ago, a_senior said:
Piotrze, kiepskie porównanie. Naprawdę sądzisz, że tak wiele się zmieniło w narciarstwie od 2010 r. ?
Tak, zmieniło się . Zobacz na samą konstrukcję nart i jaki to ma wpływ na technikę jazdy. Zobacz sam na czym jeździsz i dla czego .
-
1
-
-
55 minutes ago, a_senior said:
Ron Lemaster "Narciarz Doskonały" (The Skier's Edge) z 1999 r., "Narciarstwo na poziomie" (Ultimate Skiing) - 2010 r. W obu jest osobny rozdział "Rotacja bioder". Tekst bardzo podobny w obu. Wcześniej jest rozdział "Rotacja tułowia".
Andrzej , pytanie czy twój telefon komórkowy ma więcej niż niż 25 lat no powiedzmy jest z 2010 roku ? Bo jeżeli tak to naprawdę dziwię że jeszcze funkcjonuje .
-
1
-
-
On 4/10/2025 at 2:59 AM, Adam ..DUCH said:
To co Piotrek piszesz jest dla mnie zrozumiałe ale dla większości mniej zaawansowanych użytkowników w PL nie. Rotacja bez rzeczownika to obrotowy ruch barków w kierunku przyszłego skrętu. Używana świadomie ma na celu wymusić schemat skrętny. Ale ja zmierzam do filmu - nie sądzisz że demonstrator za bardzo "wypuszcza" narty. Zobacz sam na stopklatkę startową filmu. ŚC ewidentnie na piętach??
Mówiąc szczerze to tego nie widzę , może patrzę na nie ta część wideo. Daj znać w której cześć skrętu to zauważyłeś .
Pozdrowienia-
1
-
-
7 hours ago, a_senior said:
Nie chcę dorzucać swoich groszy do tej dysk... wymiany zdań, którą genialnie podsumował Marek, praktycznie stosując terminy na Rohacach, a Lexi dokończył podsumowanie. 🙂 Ale to co piszesz zgadza się z LeMasterem i moimi dotychczasowymi poglądami. Na str. 97 pierwszego wydania "Narciarza Doskonałego" jest o rotacji górnej części ciała, a na 99 - o... rotacji bioder. W rotacji bioder, zwanej też "wyrzuceniem" biodra inicjujesz skręt poprzez wypchnięcie ich na zewnątrz... Daję skan strony.
I jeszcze przykład. Córka jedzie w Ischgl. Dawałem już wcześniej. Drugi skręt od początku jazdy. W lewo. Jak dla mnie typowa rotacja bioder. Dalej już tego nie ma.
https://youtu.be/04mMS_MjQBs?si=ZdC0-LhlM-Z75MkT
Ciekawe, z którego roku są te wydania. Jazdę córki pominę.
Pozdrowienia -
10 hours ago, Peter said:
Zaatakowano mnie tutaj AWeFem😂, więc ja odwołam się do wyższej instancji😁 i posłużę się słownikiem języka polskiego PWN, w którym stoi jak byk, że rotacja dotyczy górnej części tułowia a miednica z pewnością nie jest górną częścią tułowia, więc posługiwanie się terminem "rotacja biodra" jest jak najbardziej poprawne, natomiast każdy zawodnik wie, że jak trener woła do niego "nie rotuj" to wie, że w domyśle chodzi o biodro.
PWN rotacja
«ruch skrętny górnej połowy tułowia z równoczesnym ruchem ramienia i barku zewnętrznego, będący częścią ewolucji narciarskiej»
Nikt Cię nie zaatakował . Śmieszne .
Jak ja się cieszę że nie muszę się powoływać na PWN ale na AWF.
Ale nic się nie martw , kiedyś , gdzieś się dowiesz że w narciarstwie miednica należy do górnej części ciała . A to jest modern narciarstwo. Do tego czasu życzę zdrowego rotowania .Pozdrowienia
-
On 4/11/2025 at 2:23 AM, Peter said:
Definicja już była podawana wcześniej przez innych i ja ją znam. Tak z ciekawości zapytam czy tam u was w Ameryce też macie studia wyższe poświęcone narciarstwu zjazdowemu, tak jak u nas powiedzmy AWF i specjalizacja?
Tak w Ameryce są studia , tak jak AWF i specjalizacja.
-
7 hours ago, Peter said:
Najwyraźniej odmiennie a właściwie przeciwnie rozumiemy termin rotacja bioder, dla mnie biodra są zrotowane, gdy nie podążają za nogami. Czyli wyjściowo mamy układ fizjologiczny bioder gdy podążają za nogami i układ zrotowany, kiedy są obrócone wzdłuż długiej osi ciała względem nóg. Nie rozumiem dlaczego normalny układ bioder nazywać układem zrotowanym? Samo wyrażenie rotacja, kontrrotacja oznacza ruch obrotowy, więc nie można napisać:
"Kontrotacja to jeżeli nogi i narty kierują się przykładowo w prawo a biodro w lewo."
Ja bym napisał, np. że przy skręcie w prawo, przy rotacji bioder, biodra rotują w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, patrząc z góry, analogicznie w lewo odwrotnie. Natomiast dla mnie kontrotacja dotyczy tułowia czy może lepiej obręczy barkowej, którą ustawiamy w kontrze(czyli obracamy w kierunku przeciwnym) do zrotowanych bioder, bo jak inaczej wytłumaczysz przedrostek "kontr" czyli coś przeciwnego względem wyjściowego układu obrotowego.
Ciekawe które wyjaśnienie jest łatwiejsze do zrozumienia . A tu taki mały urywek z AWF Kraków, narciarstwo zjazdowe .
Pozdrowienia
-
4
-
2
-
Nartowanie Krzyśka, Natalii (alias Leosia) i Rafała
w Nauka jazdy
Napisano
Insta 360 X3. Z pasa biodrowego .
Pozdrowienia