Skocz do zawartości

Dobór nart (początkujący)


Pawel71

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, prosiłbym o pomoc w wyborze nart 🙂 Wracam do tematu po 18 latach przerwy i kilku latach snowboardu. Jazda głównie w Czechach oraz raz/dwa w sezonie w Alpach. Umiejętności oceniłbym na 2-3/10, techniki raczej brak i nastawiam się na jej doskonalenie. Jeżdzenie rekreacyjne po przyjemnych trasach niebieskich, czasami czerwone. Z biegiem czasu chciałbym jeździć szybciej. Okazjonalnie wjechać ze znajomymi do lasu czy pojechać po puchu.


Płeć - M

Wiek - 35

Waga - 78 (w kierunku ok. 85)

Wzrost - 191 cm

Buty: Nordica Promachine 120 (wersja z 2020).

Po odwiedzeniu kilku sklepów i odrzuceniu kilku modeli na podstawie opinii różnych sprzedawców zostało to co poniżej:

- Head Shape V5 177 cm

- Fischer RC One F18 174 cm

- Nordica Navigator 80 178 cm

Mam również lekkie obawy co do dobranych butów. Byłem na bootfitingu i przymierzałem w sklepie 4-5 par i jako ostatnie Promachine 120. W nich najbardziej czułem się pewnie, uczucie jak mi opina stopę i piszczel było w moim odczuciu najlepsze ze wszystkich poprzednich - taka jedność nogi z butem, praktycznie zero luzu w środku. W innym sklepie natomiast jak Panowie usłyszeli, że jestem początkującym to sugerowali jechać i zwracać i dobrać inne, że te buty są dla zaawansowanych narciarzy jeżdzących XX lat. Dodatkowo lewa stopa w pomiarach wyszła nieco szersza i ponoć wykracza poza wymiary tego buta co ma być dopiero tragicznie odczuwalne po kilku godzinach/dniach jazdy, prawa stopa w dobrym wymiarze). Myślałem też o dokupieniu i wygrzaniu wkładki. 
Planuje pochodzić w domu z 2-3h w tych butach i ocenić (w sklepie po ok. 45 minutach bez problemu), bo naprawdę mi podpasowały super, ale boje się tego co usłyszałem w innym sklepie 🙂

 Będę wdzięczny za opinie 🙂 

 

Edytowane przez Pawel71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Pawel71 napisał:

Hej, prosiłbym o pomoc w wyborze nart 🙂 Wracam do tematu po 18 latach przerwy i kilku latach snowboardu. Jazda głównie w Czechach oraz raz/dwa w sezonie w Alpach. Umiejętności oceniłbym na 2-3/10, techniki raczej brak i nastawiam się na jej doskonalenie. Jeżdzenie rekreacyjne po przyjemnych trasach niebieskich, czasami czerwone. Z biegiem czasu chciałbym jeździć szybciej. Okazjonalnie wjechać ze znajomymi do lasu czy pojechać po puchu.


Płeć - M

Wiek - 35

Waga - 78 (w kierunku ok. 85)

Wzrost - 191 cm

Buty: Nordica Promachine 120 (wersja z 2020).

Po odwiedzeniu kilku sklepów i odrzuceniu kilku modeli na podstawie opinii różnych sprzedawców zostało to co poniżej:

- Head Shape V5 177 cm

- Fischer RC One F18 174 cm

- Nordica Navigator 80 178 cm

Mam również lekkie obawy co do dobranych butów. Byłem na bootfitingu i przymierzałem w sklepie 4-5 par i jako ostatnie Promachine 120. W nich najbardziej czułem się pewnie, uczucie jak mi opina stopę i piszczel było w moim odczuciu najlepsze ze wszystkich poprzednich - taka jedność nogi z butem, praktycznie zero luzu w środku. W innym sklepie natomiast jak Panowie usłyszeli, że jestem początkującym to sugerowali jechać i zwracać i dobrać inne, że te buty są dla zaawansowanych narciarzy jeżdzących XX lat. Dodatkowo lewa stopa w pomiarach wyszła nieco szersza i ponoć wykracza poza wymiary tego buta co ma być dopiero tragicznie odczuwalne po kilku godzinach/dniach jazdy, prawa stopa w dobrym wymiarze). Myślałem też o dokupieniu i wygrzaniu wkładki. 
Planuje pochodzić w domu z 2-3h w tych butach i ocenić (w sklepie po ok. 45 minutach bez problemu), bo naprawdę mi podpasowały super, ale boje się tego co usłyszałem w innym sklepie 🙂

 Będę wdzięczny za opinie 🙂 

 

Moim zdaniem dobry but i nie ma co zmienić jeśli jest wygodny. Młody człowiek który zamierza się szkolić i rozwijać technike jak zacznie jeździć w miękkich butach to za rok zmiana i na jakie … z 60 na 90? Jesteś wysoki. To też istotne w doborze buta. Jak wygodne to zostawić. Jak będzie ten lewy za ciasny to przecież byłeś na bootfitingu i drogę tam znasz. Poszerzenie to pikuś.

Na nartach się nie znam. Wpadną chłopcy to doradzą. Moim zdaniem sztywna dobra narta, sklepowa GS, wąska pod butem, minimum 180cm. I ćwiczyć klasyczne techniki, nie dać się na początku porwać technikom ciętym na które przyjdzie czas później. 
 

Fajnie by było jakbyś jeszcze wrzucił filmik z jazdy. To dużo wyjaśnia. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uspokojenie w kontekście butów 🙂 To prawda, powiedzieli w sklepie, że jak coś będzie bolało albo cisnęło to ogarną temat.

Filmiku niestety nie mam i nie dam rady nagrać do wyjazdu za dwa tygodnie. Myślałem o napisaniu do wypożyczalni we Francji w Les Menuires gdzie będziemy jeździć czy mają powyższe modele nart (albo takie które ktoś tu jeszcze poleci, o ile poleci :D), mógłbym wtedy wypróbować na żywca i kupić po powrocie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Paweł sytuacja jest dość prosta. Z mniejszego buta zawsze da się zrobić trochę większy - to jest kwestia wymodelowania skorupy w miejscu ucisku i tu słusznie Ci doradzono, że trzeba to sprawdzić w jeździe. chodzenie czy też siedzenie w butach niewiele daje bo siły działające w czasie jazdy są znaczne i zupełnie inaczej się rozkładają. Niestety najlepiej zrobić to przed wyjazdem w czasie jednodniowego wypadku na najbliższy stok - nie wiem czy masz takie możliwości ale tak jest najlepiej.

Dopasowanie spersonalizowanej wkładki z pewnością pomaga bo buty obecnie wyposażone są raczej w coś w rodzaju wyciętego z wykładziny nieprofilowanego kształtu stopy, który nie podpiera stopy tak jak dobra wkładka. Niestety jest to dość kosztowne ale w wypadku gdy masz dysproporcję w wielkości stóp może okazać się ważne.

Co do nart to bym po prostu pożyczał na miejscu ale nie traktował tego jako testowanie na zasadzie doboru przed zakupem. Raczej jako doświadczenie na przyszłość w kwestii zachowania się różnych nart. Pamiętaj, że jako osobie na początku narciarskiej drogi do dobrze będzie Ci się jeździło na nartach, które łatwo obrócić siłowo a to zazwyczaj nie będą dobre narty do nauki jazdy technicznej.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mitek za obszerną odpowiedź. 

Niestety do wyjazdu w kolejny piątek nie będę miał szans nigdzie pojeździć, nawet gdybym chciał to troche nam się wiosna za oknem zrobiła 🙂

Najprawdopodobniej kupie wkładkę SIDAS WINTER+ CUSTOM READY 3D. Na miejscu nie mieli akurat mojego rozmiaru, ale w ramach bootfitingu mi ją wygrzeją i po pomiarach stopy i wyglądzie odcisku zaproponowali właśnie „grubośc” Mid. 
 

Napiszę do wypożyczalni we Francji czy mają ktoreś z nart do których się przymierzałem. Polecasz od siebie jakieś inne modele fajne na początek?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2024 o 21:30, Pawel71 napisał:

Dzięki Mitek za obszerną odpowiedź. 

Niestety do wyjazdu w kolejny piątek nie będę miał szans nigdzie pojeździć, nawet gdybym chciał to troche nam się wiosna za oknem zrobiła 🙂

Najprawdopodobniej kupie wkładkę SIDAS WINTER+ CUSTOM READY 3D. Na miejscu nie mieli akurat mojego rozmiaru, ale w ramach bootfitingu mi ją wygrzeją i po pomiarach stopy i wyglądzie odcisku zaproponowali właśnie „grubośc” Mid. 
 

Napiszę do wypożyczalni we Francji czy mają ktoreś z nart do których się przymierzałem. Polecasz od siebie jakieś inne modele fajne na początek?

Pozdrawiam

 

Cześć

Nie różnic nie zauważysz. Kup najlepszą nartę na jaką Cię stać i zadbaj o naukę prawidłowej techniki.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...