Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Buty Fischer RC4 Curv

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
76 odpowiedzi w tym temacie

#61 Gabrik

Gabrik

Użytkownik

• PipPipPip
  • 440 postów
  • Na forum od: 02.2018
183
  • Umiejętności: 3
  • Okolice stolicy

Napisano 21 luty 2020 - 15:22

E, nie napisałem, że mi nie pasują. Wymagają korekt, jak pewnie wszystkie buty. Nie znam kosztów dopasowania w Krakowie. Jeśli będą za duże to jadę do Nowego Sącza (koszt przejazd tam i z powrotem ok. 40 zł) gdzie mi to zrobią za darmo. Zawsze wyjdę na swoje. 

Jak? Może ja czegoś nie rozumiem w regulacji cantingu w tych butach?

Warszawa,uznany sklep - 50 zł za 1 punkt ucisku.
Narciarsko jestem na etapie świadomej niekompetencji.

#62 labas

labas

Użytkownik

• PipPipPip
  • 534 postów
  • Na forum od: 03.2009
368
  • Umiejętności: 1
  • Krościenko

Napisano 21 luty 2020 - 16:14

Jak? Może ja czegoś nie rozumiem w regulacji cantingu w tych butach? 

Z butami dostałem komplet podkładek  z ustawieniami na trzy sposoby.

Nawet torxa miałem w komplecie.

• a_senior podziękował za tę wiadomość

#63 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9835 postów
  • Na forum od: 09.2006
3999
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 21 luty 2020 - 17:18

To  o czym piszecie to nie canting - canting to klinowe szlifowanie podeszwy.

To, co sie robi za pomoca podkladek lub srub to regulacja pochylenia bocznego cholewki (nie wiem, czy jest lepsze wyrazeniew jez polskim)

Majka: mnie o to samo chodzi - moze Andrzej sie nauczy, ze czasami chytry dwa razy traci….

Osobiscie, chociaz mam praktycznie typowe stopy, kupuje buty w sklepie, gdzie mam fachowcow (sprawdzonych) I w cenie jest objete w zasadzie nieograniczone dopasowanie...

• MajkaW podziękował za tę wiadomość

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#64 yoss

yoss

Bombardier

• PipPipPip
  • 650 postów
  • Na forum od: 03.2008
663
  • Kraków

Napisano 21 luty 2020 - 17:30

To  o czym piszecie to nie canting - canting to klinowe szlifowanie podeszwy.

To, co sie robi za pomoca podkladek lub srub to regulacja pochylenia bocznego cholewki (nie wiem, czy jest lepsze wyrazeniew jez polskim)

I to i to to canting. ;)

https://skiracecente...ch-cz-1-canting

#65 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9835 postów
3999
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 21 luty 2020 - 17:42

wybacz angielski, ale nie masz racji:

lateral tilt of the cuff = CUFF canting adjustment  umozliwia dopasowanie buta do  anatomii kk dolnych (valgus, varus, neutral)

adjustment of the canting allows  to reach the skier proper stance on the skis, allowing smooth transition from edge to edge.....

Zauwazylem, ze w jez polslkim te dwa odrebne pojecia  zlewaja sie w jedno…...

Jestem umyslem scislym, wiec chce sie poslugiwac jezykiem precyzyjnym…….

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

#66 yoss

yoss

Bombardier

• PipPipPip
  • 650 postów
663
  • Kraków

Napisano 21 luty 2020 - 17:55

wybacz angielski, ale nie masz racji:

lateral tilt of the cuff = CUFF canting adjustment  umozliwia dopasowanie buta do  anatomii kk dolnych (valgus, varus, neutral)

adjustment of the canting allows  to reach the skier proper stance on the skis, allowing smooth transition from edge to edge.....

Zauwazylem, ze w jez poslkim te dwa odrebne pojecia  zlewaja sie w jedno…...

Jestem umyslem scislym, wiec chce sie poslugiwac jezykiem precyzyjnym…….

Nie tylko w polskim.  :D

https://www.lange-bo...ots-faq-canting

• spyder podziękował za tę wiadomość

#67 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9835 postów
3999
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 21 luty 2020 - 18:01

zle zrozumiales ten tekst

poczytaj Cantology…...

#68 yoss

yoss

Bombardier

• PipPipPip
  • 650 postów
663
  • Kraków

Napisano 21 luty 2020 - 18:12

zle zrozumiales ten tekst

poczytaj Cantology…...

Doskonale rozumiem różnicę pomiędzy cantingiem cholewki a podeszwy (o klinach pod wiązaniami też słyszałem ;) ), ale powszechnie określa się wszystkie te czynności mianem "cantingu", zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Co więcej, z racji tego, że canting w pierwotnym pojęciu występuje praktycznie tylko wśród zawodników, tym bardziej za dopuszczalne uznaję przypisanie nazwy canting do regulacji cholewki. 

Co poradzisz, jak nic nie poradzisz.  :D

#69 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1996 postów
  • Na forum od: 10.2006
1416
  • Umiejętności: 8
  • Krakow

Napisano 21 luty 2020 - 18:54

Z butami dostałem komplet podkładek  z ustawieniami na trzy sposoby.

Nawet torxa miałem w komplecie.

Niestety u mnie tylko te "standardowe" przy butach. Torx jest. Przy okazji pobytu w serwisie popytam, bo u mnie regulacja cantingu jest konieczna.

Doskonale rozumiem różnicę pomiędzy cantingiem cholewki a podeszwy (o klinach pod wiązaniami też słyszałem ;) ), ale powszechnie określa się wszystkie te czynności mianem "cantingu", zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Austriacy też tak rozumieją. Daję zdjęcia z boku mojego buta.

Odnośnie długości. Skorupa jest 28, a botek czy kapeć 28.5. Czyli tak jak dotychczas bywało w przypadku butów połówkowych. Jedyna różnica jest taka, że nie ma tych butów w sprzedaży z numerem 28 czyli o całych numerach. Tylko połówki.

20200221_183332.jpg

20200221_183340.jpg

#70 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9835 postów
3999
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 21 luty 2020 - 18:59

Wiem, ze to rozumiesz.

MOze sie zgodzisz z taka definicja I opisem:

"...…..Canting, tradycyjnie, byl czynnoscia zmieniajaca poprzeczny kat BUTA w stosunku do NARTY(za pomoca zeszlifowania lub dokladania klinow pod but lub zmiany kata miedzy wiazaniem a narta.

Do tego doszedl "canting" samego buta, czyli zmiana kata miedzy cholewka I dolna czescia buta….

Zmiana tego kata wraz z tradycyjnie pojmowanym cantingiem odpowiada za zmiane sumaryczna kata poprzecznego konczyny dolnej w stosunku do narty: nazwal bym to cantingiem sumarycznym

albo total canting...…..  "

troche to zawile……..przyznaje, ale najbardziej zbllizone do prawdy

• yoss podziękował za tę wiadomość

#71 yoss

yoss

Bombardier

• PipPipPip
  • 650 postów
663
  • Kraków

Napisano 21 luty 2020 - 19:08

Wiem, ze to rozumiesz.

MOze sie zgodzisz z taka definicja I opisem:

"...…..Canting, tradycyjnie, byl czynnoscia zmieniajaca poprzeczny kat BUTA w stosunku do NARTY(za pomoca zeszlifowania lub dokladania klinow pod but lub zmiany kata miedzy wiazaniem a narta.

Do tego doszedl "canting" samego buta, czyli zmiana kata miedzy cholewka I dolna czescia buta….

Zmiana tego kata wraz z tradycyjnie pojmowanym cantingiem odpowiada za zmiane sumaryczna kata poprzecznego konczyny dolnej w stosunku do narty: nazwal bym to cantingiem sumarycznym

albo total canting...…..  "

troche to zawile……..przyznaje, ale najbardziej zbllizone do prawdy

Dla mnie perfect.

Z racji zawodowego zboczenia jestem wielkim orędownikiem precyzyjnych definicji, obawiam się tylko, że i tak 99% będzie mówiło canting na canting cholewek. ;)

#72 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPipPip
  • 353 postów
  • Na forum od: 12.2017
75
  • Umiejętności: 4

Napisano 21 luty 2020 - 19:26

Ale efekt jednego czy drugiego jest chyba na podobny? Czyli w naturalnej pozycji nóg, narta leży płasko na śniegu a nie jest przekrzywiona na którąś z krawędzi przez krzywiznę nóg.

#73 spyder

spyder

Instruktor SkiForum.pl

• PipPipPip
  • 670 postów
  • Na forum od: 01.2006
69
  • Żywiec

Napisano 21 luty 2020 - 19:32

Niestety u mnie tylko te "standardowe" przy butach. Torx jest. Przy okazji pobytu w serwisie popytam, bo u mnie regulacja cantingu jest konieczna.

Austriacy też tak rozumieją. Daję zdjęcia z boku mojego buta.

Odnośnie długości. Skorupa jest 28, a botek czy kapeć 28.5. Czyli tak jak dotychczas bywało w przypadku butów połówkowych. Jedyna różnica jest taka, że nie ma tych butów w sprzedaży z numerem 28 czyli o całych numerach. Tylko połówki.

attachicon.gif20200221_183332.jpg

attachicon.gif20200221_183340.jpg

o - moje mają napisy w kolorze żółtym - paradoksalnie fajnie się to zgrało z nartami ;)

a tak serio to nie widziałem takich kolorów w tych butach

kiedyś to wyglądało tak: https://www.olx.pl/o...67-IDCWsGI.html

a teraz faktycznie: https://trojansport....ASABEgKsevD_BwE

#74 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1996 postów
1416
  • Krakow

Napisano 22 luty 2020 - 11:46

Ale efekt jednego czy drugiego jest chyba na podobny? Czyli w naturalnej pozycji nóg, narta leży płasko na śniegu a nie jest przekrzywiona na którąś z krawędzi przez krzywiznę nóg.

Niezupełnie. Kiedyś to ktoś (chyba Lobo) dobrze wytłumaczył. Zwróć uwagę, że gdy przycinasz spód buta stopa też zmienia pozycję, naciska pod kątem. Gdy zmieniasz tylko kąt cholewki, stopa opiera się dalej tak samo o podłoże, a cholewka lepiej uwzględnia nasza anatomię. Np. typowe wyjście na zewnątrz podudzi u mężczyzn.

#75 Bacek

Bacek

Użytkownik

• PipPipPip
  • 353 postów
  • Na forum od: 12.2017
75
  • Umiejętności: 4

Napisano 22 luty 2020 - 13:52

Gdy zmieniasz tylko kąt cholewki, stopa opiera się dalej tak samo o podłoże, a cholewka lepiej uwzględnia nasza anatomię.

No tak ale czy tu czy tu, jak to nie będzie zrobione, to w naturalnej postawie narty nie będą leżały swobodnie/płasko na śniegu bo but przy zapinaniu przyciągnie się do łydek i cały przechyli się do środka lub na zewnątrz w zależności od krzywizny nóg.

#76 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1996 postów
1416
  • Krakow

Napisano 22 luty 2020 - 20:21

No tak ale czy tu czy tu, jak to nie będzie zrobione, to w naturalnej postawie narty nie będą leżały swobodnie/płasko na śniegu bo but przy zapinaniu przyciągnie się do łydek i cały przechyli się do środka lub na zewnątrz w zależności od krzywizny nóg.

Słusznie. Ale załóż, że doprowadzasz do sytuacji, w której stojąc swobodnie nie czujesz żadnego nacisku z boku cholewki. I teraz:

1. Doprowadziłeś do tego pochylając cholewkę dzięki regulacjom po jednej czy obu stronach buta.

2. Tylko podcinając buta od spodu.

Pozornie wychodzi na to samo, ale w pierwszy nacisk stopy jest równo rozłożony na całej jej powierzchni. A w drugim już nie. Pewnie można to skorygować odpowiednimi wkładkami, ale to kolejna komplikacja.

W praktyce amatorskiej regulujemy canting regulacjami bocznymi stosownie pochylając cholewkę. Chyba że to nie wystarczy (mocno krzywe nogi). Mnie się jeszcze udaje ustawić, choć jestem blisko granicy.

#77 MajkaW

MajkaW

Użytkownik

• PipPipPip
  • 618 postów
  • Na forum od: 12.2018
720
  • Umiejętności: 7
  • Kraków

Napisano 24 luty 2020 - 09:25

Majka: mnie o to samo chodzi - moze Andrzej sie nauczy, ze czasami chytry dwa razy traci….

Osobiscie, chociaz mam praktycznie typowe stopy, kupuje buty w sklepie, gdzie mam fachowcow (sprawdzonych) I w cenie jest objete w zasadzie nieograniczone dopasowanie...

W piątek byłam na Swobody i w dopasowywali mi nowo kupiony but. Wygrzewanie, obklejanie trwało z 1,5 godziny - wszystko gratis.

PS. Jak kupowałam buty dostałam od ręki 20% zniżki