Skocz do zawartości

Technika - wewnętrzna narta i układ tułowia


piotrek96

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 139
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Oczywiście do obu.

Na początek jazda na wprost.

Jazda z podnoszeniem piętki wew. narty to osobne ćwiczenie. Też dobre, ale nie należy przesadzić :) , ja mam od tego ćwiczenia trudny do wykorzenienia odruch. :(

Tadek

Podnoszenie piętki w skręcie pozostało Ci Tadziu, po przydługich epoxach czy alu...  :P

 

Pozdrawiam, radcom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnoszenie piętki w skręcie pozostało Ci Tadziu, po przydługich epoxach czy alu...  :P

 

Pozdrawiam, radcom

Po alu... :)

A było to tak: gdzieś na przełomie lat 70. i 80. zobaczyłem się na fotce z nart. Od razu widzę - jadę koszmarnie na wewnętrznej. Pytam żony, czy ja tak zawsze jeżdżę, czy tylko na tym zdjęciu przypadkowo wyszło. Jak się dowiedziałem, że zawsze - no to przeprowadziłem radykalne oduczanie. Zresztą wtedy zawodnicy podczas slalomu zawsze unosili wewnętrzną piętkę. No i tak mi zostało... Ale ta jazda z unoszeniem wewnętrznej piętki radykalnie poprawiła moją jazdę!

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do wielu, ja nawet nie próbuję zmieniać techniki. Stosuję się do starego rosyjskiego przysłowia: "jak się nie popsuło, to nie naprawiaj". Skoro starą techniką jestem w stanie efektywnie i efektownie jeździć, to po co kaleczyć nowy styl? Owszem, technikę skrętu ciętego mam opanowaną, jednak starą techniką jeździ  się wygodniej. Tyle...

 

Pozdrawiam, radcom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ten temat dotyczy stricte techniki, o której nie zaszkodzi porozmawiać, bo na forum mało ostatnio takich tematów. Podczas ostatniego wyjazdu ćwiczyłem jazdę skrętem ciętym (carving) i udawało mi się dobrze (pod kątem ok. 60 st. od podłożą) zakrawędziować nartę dolną, z czego jestem całkiem zadowolony :) Od razu zaznaczam, że nie nie był to fun carving, dążyłem do unieruchomienia tułowia (coś pod jazdę na tyczkach) i dociążenia narty dolnej.

 

Pojawił się taki problem: jechałem szeroko na nartach, co w zasadzie jest rzeczą pozytywną, ale nie wiem czy nie za szeroko- odległość w skręcie (środkowej fazie) między nartach to było powyżej. 50 cm. Zaobserwowałem też znacznie mniejszy kąt zakrawędziowania narty górnej (ok. 35 stopni od podłoża). Pytanie brzmi: czy jest to poważny błąd? Czy priorytetem jest zakrawędziowanie nart pod zbliżonym kątem, czy szeroka pozycja na nartach w skręcie?

 

Druga sprawa dotyczy pracy rąk. Podczas jazdy było miałem je przed sobą, ale były prawie prosto od przodu i tylko lekko zgięte w łokciach. Czy aby nie przesadzam z rękami? Nie wiem, czy powinienem sugerować się PŚ, ale tam zawodnicy (według mojego porównania) trzymają ręce trochę niżej: http://www.youtube.c...h?v=LgIHJZAFko8 Czy jest to spowodowane większym kątem pochylenia cholewki buta?

 

Postaram się za około 1 tyg- 2 tyg wrzucić filmik z jazdą.

 

Mile widziane zdjęcia, filmy itd. :)

witaj, zewnętrzna narta będzie zawsze bardziej dociążona ze względu na siłę odśrodkową i ciężar narciarza, jednak obie powinny mieć zbliżony kąt względem powierzchni stoku, patrz foto ;)

Załączone miniatury

  • DSC_0.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj, zewnętrzna narta będzie zawsze bardziej dociążona ze względu na siłę odśrodkową i ciężar narciarza, jednak obie powinny mieć zbliżony kąt względem powierzchni stoku, patrz foto ;)

Cześć

Tylko, że różnica pomiędzy narciarzem na zdjęciu a możliwościami i umiejętnościami kolegi (poza lekką kontrrotacyjna pozycją) to kosmos.

Człowiek zaczyna się uczyć.

Pozdro serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się również nad kupnem książki do nauki narciarstwa właśnie pod kątem ćwiczeń i uporządkowania techniki. Czy to dobry pomysł (jak bardzo mi pomoże), a jeżeli tak, to jakie sprawdzone pozycje polecacie?

Ponawiam pytanie :)

 

Cześć

Tylko, że różnica pomiędzy narciarzem na zdjęciu a możliwościami i umiejętnościami kolegi (poza lekką kontrrotacyjna pozycją) to kosmos.

Człowiek zaczyna się uczyć.

Pozdro serdeczne

Mitku, widzę, że lubisz się nade mną pastwić :D Dodam jeszcze próby jazdy NW do oceny i "pastwienia" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek96 - Polukaj sobie  - na filmiku zwróć uwagę między innymi na ręce.W każdym ćwiczeniu cały czas z przodu(u Ciebie gdy zle jedziesz jedna ręka zostaje z tyłu)    

 

Zacznij uczyć się od początku zwracając uwagę ,żeby ręce były cały czas z przodu ,wykonuj ćwiczenia jak na filmiku i będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecie wyzej to karykatura narciarstwa i nie moze sluzyc w tym temacie

 

człowiekowi chodziło o ustawienia nart ( kąty ) względem podłoża, fotka nie jest wyszukana ( amatorka ) ale widać na niej prowadzenie jednakowe obu nart, i przyjęty układ dośrodkowy całego ciała, i szersze prowadzenie niż w ślizgowych technikach

była wszak mowa o technice ciętej, 

jest to karykatura trochę, bo to narty freestylowe miękkie jak cholera i prawie nie taliowane he he :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj, zewnętrzna narta będzie zawsze bardziej dociążona ze względu na siłę odśrodkową i ciężar narciarza, jednak obie powinny mieć zbliżony kąt względem powierzchni stoku, patrz foto ;)

 

jeśli tak jest to skąd tyle śniegu spod wewnętrznej narty?

 

pozdrawiam

robzon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytania :)

 

Pooglądałem jeszcze raz filmiki i zrozumiałem, na czym polega niepraktyczność i błędy mojej jazdy. Na początku nauczę się jeździć dobrze NW. Moja jazda była nieudolną próbą jazdy śmigiem :D Z mojej perspektywy podczas jazdy wyglądała dobrze, ale z filmiku wyszło coś zupełnie innego. 

 

Pytanie: Oczywiście jestem świadomy, że do śmigu jeszcze wiele mi brakuje, ale: Jak przebiega proces nauki jazdy śmigiem, od czego (jakich ćwiczeń) zaczyna się naukę?

 

Mitku:

Cześć

Nie piszmy o rekach gdy cała sylwetka jest do bani. Jesteś biedny Piotrze klasyczna ofiara taliowanej narty.

POzdrowienia

Cześc

To sa reperkusje Twoich błędów w obciążeniu nart, które widać przy tzw, carvingu. Trzeba zacząć od początku aby te błędy wyeliminować.

Pozdrowienia

Cześc

Generalnie to niestety tragicznie. Zwróć uwagę na pierwszy film i jazdę technikami ślizgowymi, której po prostu nie ma. Ślizganie sie na promieniu jakos wychodzi ale brak podstaw techniki mści sie w trudniejszych warunkach o czym sam piszesz.

Jesteś niestety przykładem dość typowym.

Nie martw się jednak bo wszystko da się nadrobić.

Pozdrowienia serdeczne

Cześć

Sorry ale nie do końca rozumiem - chyba, że piszemy żeby było miło i przyjemnie a nie szczerze. Jak w ogóle można mówic o dobrej jeździe jeżeli "stanie jest niepewne". Kolega - co widać przy próbach jazdy technikami ślizgowymi - nie potrafi w ogóle stać na nartach, nie ma wyczucia balansu, koordynacja jest bardzo słaba. czucie krawędzi zerowe. O czym piszesz Pawiu Drogi.

Ślizganie sie na promieniu narty. Kolega poprzez - jak sam stwierdził i to znakomita autodiagnoza - poprzez swoją tendencję do carvingowania (celowo nie pisze jazdy skrętem ciętym) czyli pewnego wynaturzenia skrętu ciętego - jazdy na krawędzi dla samego faktu pozostawienia śladu bez dbałości o poprawność techniczną - teraz będzie musiał zacząć od początku. Ma oczywiście dośc prostą drogę bo jest obyty ze sniegiem z predkością itd. ale nauke trzeba cofnąc do mometu pługa niemalże.

Pozdrowienia

Szanuję Cię na tym forum i dlatego chciałbym, abyś rozwinął swoje uwagi dotyczące sylwetki, obciążenia nart, czucia krawędzi, pozycji zrównoważonej itd.dla konkretnie mojego przypadku i podszedł do mojej jazdy poważnie; chcę, aby obok krytyki pojawiła się ocena plusów i minusów :) Wiem, że nie podoba Ci się taki styl jazdy i chyba wiem dlaczego; zapewne zostanie zmieniony  :) Chcę jednak wiedzieć konkretnie co poprawiać, bo sama krytyka nie motywuje i czasami może przynieść negatywne skutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytania :)

 

Pooglądałem jeszcze raz filmiki i zrozumiałem, na czym polega niepraktyczność i błędy mojej jazdy. Na początku nauczę się jeździć dobrze NW. Moja jazda była nieudolną próbą jazdy śmigiem :D Z mojej perspektywy podczas jazdy wyglądała dobrze, ale z filmiku wyszło coś zupełnie innego. 

 

Pytanie: Oczywiście jestem świadomy, że do śmigu jeszcze wiele mi brakuje, ale: Jak przebiega proces nauki jazdy śmigiem, od czego (jakich ćwiczeń) zaczyna się naukę?

 

Mitku:

Szanuję Cię na tym forum i dlatego chciałbym, abyś rozwinął swoje uwagi dotyczące sylwetki, obciążenia nart, czucia krawędzi, pozycji zrównoważonej itd.dla konkretnie mojego przypadku i podszedł do mojej jazdy poważnie; chcę, aby obok krytyki pojawiła się ocena plusów i minusów :) Wiem, że nie podoba Ci się taki styl jazdy i chyba wiem dlaczego; zapewne zostanie zmieniony  :) Chcę jednak wiedzieć konkretnie co poprawiać, bo sama krytyka nie motywuje i czasami może przynieść negatywne skutki.

Żartujesz?... Jeżeli nie to jak będę jechał na narty dam sygnał gdzie i kiedy. A może Romblów... - to chyba Twój stok. Daj znac jak tam ze śniegiem.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz?... Jeżeli nie to jak będę jechał na narty dam sygnał gdzie i kiedy. A może Romblów... - to chyba Twój stok. Daj znac jak tam ze śniegiem.

Pozdrowienia

Nie, nie żartuję

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to uważasz, że wspólna jazda wniesie znacznie więcej niż rozpisywanie się na forum, tak? :)

 

Jeżeli chodzi o ten Rąblów, to zdecydowanie za daleko jak dla mnie na częste wypady

Moje stoki: Gromadzyń i Laworta, Kiczera-Puławy, Karlików, Weremień; niestety wszystko nieczynne. Na te stoki robię częste wypady; robię pojedyncze wypady na inne, ale to z kolei trudno będzie zsynchronizować.

Napisz proszę na priv jak będziesz miał zamiar się tam wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...