Skocz do zawartości

Problem długość narty / waga


piotrek96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, W marcu kupiłem narty HEAD Supershape Magnum 12/13, o długości (z poradą znajomego serwisanta) 163 cm. Wtedy miałem wzrost 181 cm i wagę 72 kg. Dzięki diecie babci na wakacjach przytyłem do 78 kg ;) . I teraz pojawia się pytanie- czy te narty nie będą za miękkie na mnie w sezonie 13/14? Dodam, że moje umiejętności do 7/10, a w przyszłym sezonie chcę trochę poduczyć się carvingu i jeździć bardziej agresywnie. Jazdę na tyczkach na razie zostawiam w spokoju :) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wagowo dalej jestes ponizej przecietnej wiec sie nie martw.Head robi twarde narty wiec nie wpadaj w panike.Co do dlugosci to faktycznie moglyby byc dluzsze o te kilka cm.Pytanie jak ci sie na nich jezdzilo do tej pory i jak chcesz jezdzic(wolisz szybkie krotkie skrety czy zapierniczac dlugim).Pytam bo obawiam sie kolejnej historii typu:"Mialem radoche z jazdy na 163cm ale na forum mi powiedzieli,ze sa za krotkie i przyjemnosc zniknela w jednej sekundzie."Ziarno niepewnosci zostalo zasiane...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie problemem w tych nartach nie będzie waga czyli różnica 6kg a to jak te narty będą wpływać na twój komfort jazdy na tych nartach i jak mocno dostaną w kość twoje stawy kolanowe. Porównać to można do jazdy samochodem usportowionym o długości 4m z twardym zawieszeniem i to będą twoje obecne narty a jazda samochodem o długości np. 4,8m klasy średniej. Tak samo szybko pojedziesz ale mniej komfortowo na twoich nartach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mam mocne kolana, coś jeszcze nad nimi popracuję więc powinno być OK :)

Pytam bo obawiam sie kolejnej historii typu:"Mialem radoche z jazdy na 163cm ale na forum mi powiedzieli,ze sa za krotkie i przyjemnosc zniknela w jednej sekundzie."Ziarno niepewnosci zostalo zasiane...

Takiego problemu raczej nie będzie ;) ; na nartach byłem tylko raz pod koniec sezonu przy słabych warunkach, ale jeździło mi się dobrze. Co do techniki - wolę kontrolowane, "podkręcone" skręty o małym promieniu, coś troszkę z fun- carvingu.

Tak samo szybko pojedziesz ale mniej komfortowo na twoich nartach.

Chodzi mi głównie o to, jak bardzo ta trochę za krótka narta wpłynie na trzymanie krawędzi i dynamikę jazdy.

Użytkownik piotrek96 edytował ten post 02 sierpień 2013 - 17:55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mam mocne kolana, coś jeszcze nad nimi popracuję więc powinno być OK :) Takiego problemu raczej nie będzie ;) ; na nartach byłem tylko raz pod koniec sezonu przy słabych warunkach, ale jeździło mi się dobrze. Co do techniki - wolę kontrolowane, "podkręcone" skręty o małym promieniu, coś troszkę z fun- carvingu. Chodzi mi głównie o to, jak bardzo ta trochę za krótka narta wpłynie na trzymanie krawędzi i dynamikę jazdy.

Nie ma nart nart za krotkich. Narty tz. "za krotkie" ograniczaja jazde wszechstronna, znaczy jazde na wszystkich sniegach i roznych stokach. Sprzyjaja zas jezdzie dynamicznej, a o takiej piszesz. Dla skretow o malym promieniu i fun-carvingu to wybrales dobre narty. Problemem moze byc zle "trzymanie" krawedzi, ktore spowodowane jest w 80% brakami technicznymi jezdzca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nart nart za krotkich. Narty tz. "za krotkie" ograniczaja jazde wszechstronna, znaczy jazde na wszystkich sniegach i roznych stokach. Sprzyjaja zas jezdzie dynamicznej, a o takiej piszesz. Dla skretow o malym promieniu i fun-carvingu to wybrales dobre narty. Problemem moze byc zle "trzymanie" krawedzi, ktore spowodowane jest w 80% brakami technicznymi jezdzca.

To dobra wiadomość dla mnie ;) tym bardziej że w dłuższej perspektywie czasu zamierzam kupić narty do jazdy poza trasą i po części na rozjeżdżonej trasie. Połączenie techniki, nad którą popracuję i ostrych krawędzi powinno dać zadowalające efekty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle,ze nie musisz sie martwic.Twoje Heady beda trzymaly krawedz,oczywiscie jesli beda przygotowane(serwis).

Na litym lodzie, mogą nie trzymać ale jak nie zamierzasz jeździć na tykach to nie musisz się tym przejmować. Na zwykłym zmrożonym śniegu dadzą radę a jeśli nie to już wina techniki.

. Buty flex na poziomie 85+ i będzie gitarka . Chyba, że tą dynamikę traktujesz już poważniej to flex ~100. Tylko noga będzie Ci się męczyła.

Lepiej 100-ki. W zasadzie będą tak samo wygodne a trzymanie lepsze.

Dzięki - z tego tematu wynika, że długość nart doradzono mi dobrze; zamierzam zmienić buty na flex 100, lepiej dopasowane (mam teraz za duże, flex 50 :P, które kupiłem, kiedy jeszcze byłem "nieuświadomionym" narciarzem).

No właśnie, dopasowanie to kluczowa sprawa. Zwróć uwagę również na szerokość buta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na litym lodzie, mogą nie trzymać ale jak nie zamierzasz jeździć na tykach to nie musisz się tym przejmować.

akurat Ty Śpiochu nie powinienes pisac takich rzeczy..... i pytanie czemuż to? bo będą źle przygotowane? - to kolega je sobie zrobi dobrze czy dlatego że sa za krótkie? - raczej tez nie :) - Kostelić 182 cm i 94 kg wagi - narty slalomowe 165 cm, Raich 181 cm i 83 kg wagi (prawie idealne parametry jak kolega) i tez narty slalomowe 165 cm i ..... trzymają oczywiście nie porównuje kolegi do światowej czołówki ale skoro to 7 to nie demonizujmy - jakieś umiejętności ma, a narty może są ciut za krótkie do rekreacyjnej jazdy dłuższym skretem w zróżnicowanych warunkach ale jako ala slalomka i do krótkiego cietego skretu są w sam raz pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na litym lodzie, mogą nie trzymać ale jak nie zamierzasz jeździć na tykach to nie musisz się tym przejmować. Na zwykłym zmrożonym śniegu dadzą radę a jeśli nie to już wina techniki.

Na lodowiec na razie się nie wybieram ;) ; a na tyczkach spróbuję pojeździć być może w sezonie 14/15 - wtedy zaopatrzę się w slalomki i/lub gigantki. Nasuwa mi się kolejne pytanie - czy te narty (pr. 12,7 m) nadadzą się do nauki SL, czy od razu zaopatrzyć się w slalomki? Co do butów - zastanawiam się wstępnie pomiędzy Lange RX 100 i RX 130 w wersji Low Volume (mam wąską i szczupłą stopę, oczywiście w grę wchodzą wszystkie buty, byleby były dobrze dopasowane); chodzi mi po prostu o to, czy dopłacać do butów trochę lepszych (czy nie będą za sztywne?), czy pozostać przy takich jak RX 100 lv? Hipotetycznie - jeżeli RX 130 będą lepiej pasowały niż RX 100, to czy lepiej kupić buty za sztywne, ale lepiej dopasowane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i pytanie czemuż to? bo będą źle przygotowane?

Bo mogą być za miękkie. Zauważ, że piszę o litym lodzie, takim wyjeżdżonym pod tyką. Na supershape nie jeździłem ale z tego co ludzie piszą nie są jakieś mega twarde, stąd takie przypuszczenie.

Hipotetycznie - jeżeli RX 130 będą lepiej pasowały niż RX 100, to czy lepiej kupić buty za sztywne, ale lepiej dopasowane?

Jak będą wygodne. Tzn. możesz ich nie odpinać przez 2-3h to spokojnie bierz 130, jeśli jednak masz się męczyć to nie warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Bo mogą być za miękkie. Zauważ, że piszę o litym lodzie, takim wyjeżdżonym pod tyką. Na supershape nie jeździłem ale z tego co ludzie piszą nie są jakieś mega twarde, stąd takie przypuszczenie.

Odpusc przypuszczenia, jezdzilem na dlugosci 170cm, nie są miękkie, lekko wchodzą w krotki skręt na krawędziach, a takze gdy je odpuscisz, to dobrze trzymają sredni i dluzszy skęt. Na lodzie problemu nie bylo, tez dobrze trzymają.

Użytkownik Gerius edytował ten post 31 sierpień 2013 - 20:55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...