Skocz do zawartości

jazda z kijami


32magic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jeżdze na nartach od kilku lat. Mój poziom to jakieś między 5 a 6 (taka subiektywna ocena) Nauczyłem sie stety albo nie stety jazdy bez kijów. W tym roku chciałbym to zmienić - tzn dołozyć kije. Przyznam że trochę....nie wiem od czego zacząć. Poporszę o kilka uwag jak te kije przedewszystkim dobrać. I jak z nimi jeździć. Poniżej krótki filmik jak to wygląda do tej pory. pzdr Grzesiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeżdze na nartach od kilku lat. Mój poziom to jakieś między 5 a 6 (taka subiektywna ocena) Nauczyłem sie stety albo nie stety jazdy bez kijów. W tym roku chciałbym to zmienić - tzn dołozyć kije. Przyznam że trochę....nie wiem od czego zacząć. Poporszę o kilka uwag jak te kije przedewszystkim dobrać. I jak z nimi jeździć. Poniżej krótki filmik jak to wygląda do tej pory. pzdr Grzesiek

zweryfikuj swoje umiejętności to nie jest 6 ręce wiszą Ci jak gorylowi:) nie wiesz co z nimi zrobić , kije w łapy i do instruktora wesołych świąt:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewidentnie brakuje Ci kijków. jak tylko je złapiesz to poczujesz różnicę na +. przestanie bujać i równowaga będzie o niebo lepsza. też kiedyś (jak miałam 8-12 lat) zasuwałam bez kijków. instruktor najpierw kazał wsadzić je za plecy żeby ustawić sylwetkę na przody, bo bez kijów wisiałam na tyłach bo krótsze i łatwiej teoretycznie skręcać. jest też druga opcja: FUNCarV :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Grzesiek, wg mnie, jedziesz trochę na tyłach i rzeczywiście ręce niestabilne, co przy jeździe bez kijków dość typowe. Jak wyżej - weź kijki i powinno się szybko poprawić, bo balans będzie znacznie lepszy. Myślę że warto pamiętać o potrzebie permanentnego kontaktu goleni z językami wkładek butów, to wymusi pozycję bardziej do przodu i dodatkowo przyspieszy wejście w skręt. Krawędź mi się podoba. Pzdr,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Generalnie dobry kierunek,ale przede wszystkim trzeba zejśc niżej na nogach,ręce ustaw tak jak do modlitwy tylko ich nie łącz one mają wręcz inicjować skręt(mają pomagać!) Brak czucia spowodowany zbyt dużymi butami (jak u 95% jeżdżących). Na kijki przyjdzie jeszcze czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie dobry kierunek,ale przede wszystkim trzeba zejśc niżej na nogach,ręce ustaw tak jak do modlitwy tylko ich nie łącz one mają wręcz inicjować skręt(mają pomagać!) Brak czucia spowodowany zbyt dużymi butami (jak u 95% jeżdżących). Na kijki przyjdzie jeszcze czas.

brak czucia??zbyt duże buty?nie wiem co miałeś na myśli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są spostrzerzenia wynikające z 35letniego jeżdżenie na nartach, jak będziesz na stoku wypożycz sobie buty w których ledwo się mieścisz,nie dopinaj zbyt mocno górnych klamer,dolne dociśnij na maxa-, wtedy zrozumiesz co miałem na myśli.(po zjeżdzie nie zapomnij odpiąć).Ponadto zbyt duże buty uniemożliwiają ugięcie kolan,są poprostu za wysokie na goleniach,maśz za małą dzwigmie żeby je ugiąć do przodu,w takim wypadku ugięcie kolan skutkuje wypięciem tyłka ,a jazdy na"tyłach"każdy początkujący boi się jak ognia,więc woli jeżdzić wyprostowany jak słup soli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć No dobra to teraz może konkretniej. Wcale nie jest tak źle jak koledzy tutaj byli uprzejmi napisać. Brak kijków to nie jest największe na świecie przestępstwo i pomimo ich braku warto spojrzeć na narciarza obiektywnie a nie pisac frazesy. Stoisz na nartach dość sztywno, ręce wcale nie są złe i wcale nimi nie machasz. Na początku prawidłowo wiozłeś ręće przed sobą lekko ugięte - bez kijków tak właśnie powinno być. Sylwetka dość sztywna z nieznacznym odchyleniem. Za duże buty mogą byc bardzo dobrą diagnozą - proponuję dobrze sprawdzić na miarce firmowej wielkość stopy, porównać, przymierzyć but właściwy. W momencie zapoczątkowania skrętu zaczyna sie porażka. zaczynasz stawiać narty na krawędzi popraz włożenie obrócenie bioder a nie pochyelnie biodr i golenie. Umożliwia Ci to pancerna kontrrotacja z duzym wysunięciem narty wewnętrznej. Ręce ciągną ten ruch. To nie jest technika tylko karykatura - bardzo częsty błąd tzw. domorosłych carvingowców. Są plusy. Objeżdżenie, dobry ślad, świadomość jazdy po łuku i mam wrażenie świadomość, jazdy na krawędzi. Stok jest płaski i dobry do nauki podstaw a więc: - kijki i z nimi przyswojenie naturalnej sylwetki w staniu (zerknij w moją stopkę) - pamiętaj o nie obracaniu górnej części ciała - staraj się nie wysuwać narty wewnętrznej. To wysunięcie występuje zawsze bo jest za nie odpowiedzialna nasza anatomia ale powinno być ono skutkiem a nie przyczyną. Staraj się panowac nad tym ruchem. - pamiętaj o jeździe po łuku - nie będź niewolniekiem skrętu ciętego Narazie może tyle Do zobaczenia - na Szczęśliwicach na przykład.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...