Skocz do zawartości

Pogoda Na Sezon Zimowy 2011 ...2015/2016


yorric

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dziś słuchałem prognozy pogody ale na Polsacie i nic nie mówili jak w tvn meteo czy gdzie tam jeszcze że 13 października ma padać śnieg i pierwszy atak zimy.A zapowiadają słoneczną ale zimną pogodę do 11 stopni np w Woj.Opolskim i coś mi sie nie widzi prognoza meteo żeby 13 Października był atak zimy a szczególnie opady śniegu, ale cóż zobaczymy za parę dni co z tego będzie i która prognoza się sprawdzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heeee nie no kolego ty mnie rozwalasz :D pana Zubilewicz wali ściemę :D wejdź sobie na modele pogody i będziesz wszystko wiedział co i jak :) i kiedy będzie zima tylko często masz nowe aktualizacje wiec musisz obserwować jednych z takich modeli możesz znaleźć na tej stronie http://www.wetterzentrale.de/ :) pozdrawiam normalnych :P

No jakoś forecast pokazuje śnieg na 24 października w Malborku .GFS NCEP też przybliża się w stronę październikowego śniegu.Piotruś Ty się uważasz ze normalnego?No nie ;).A to ,że napisałeś wo gole to już zostawiam bez komentarza.Pisze się w ogóle .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrus1984 - piszesz takl bo wyczytałeś tak na Blogu Królowe? Wejdz w jej archiwum na dzien 26 wrzesien i na 16-dniowa prognoze. Na ten tydzien co sie wlasnie skonczyl dawala 22 stopnie. pomylila sie o jakies 10 do 14 stopni. Takze Zima bedzie nie wtedy kiedy Ona chce tylko Bóg. Jednak to nie zmienai faktu ze wiekszosc jej prognoz sie sprawdza i jej strona wysoko widnieje w moim spisie linkow o pogodzie. Jednak to sie tak wszystko zmienia...moja dzisiejsza prognoza na ten sezon zimowy brzmi: listopad zimowy, w grudniu sie wszystko bedzie psuc ale nie na dlugo...i nie powinno byc takiej paniki jak rok temu czy beda biale swieta...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam Wam fajny link, możecie sobie przeanalizować temperatury danych miesięcy. http://gfspl.rootnod...webcache/pokaz/ Autorem jest Piotr. Jak widać z tych mapek zima 2009/2010 na południu to nic szczególnego :) Grudzień tylko -0,5 poniżej normy Styczeń u mnie 3-4 poniżej normy ( w 2006 było to 5-7 ) Luty do -1 poniżej normy Najlepszy dowód na to, że ta zima na południu była średnia na jeża a nie jak wielu twierdzi nie wiadomo jak wspaniała Nawet nie ma porównania do zimy 2005/2006 gdzie styczeń, luty i marzec były sporo poniżej normy :)

Użytkownik Daniels. edytował ten post 10 październik 2010 - 17:02

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Colder dokładnie tak jest - widać to z tych mapek i z innych również. Zima na południu była cienka a ludzie sugerują się tylko statystykami i średnimi z całej Polski co jest bez sensu. Widać, że grudzień na południu był lokalnie nawet cieplejszy od normy A luty to norma i nic więcej. Zimny był tylko styczeń a w styczniu na południu były 3-4 odwilże spowodowane halnym. Taką niską wartość południe zawdzięcza tygodniowej fali mrozów ponad -20 i to wszystko. Śniegu również było jak na lekarstwo. Myślę, że nie tylko zima 2005/2006 była lepsza, ale również uważam, że od 2000r znalazły by się jeszcze zimy, które da się zapamiętać lepiej niż zeszłoroczną ;) Ps. I żeby nie było - sprawa cały czas ma się tylko do POŁUDNIOWEJ Polski. Nikt nie podważa tego jaka zima panowała w większości kraju

Użytkownik Daniels. edytował ten post 10 październik 2010 - 17:43

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr i Daniel mają rację. Pamiętam, że w tym roku fale upałów były wyjątkowo długie. Główna fala upałów zaczęła się w III dekadzie czerwca i skończyła w III dekadzie lipca, co jak na warunki Polski to ewenement. W Rosji było przecież jeszcze gorzej... Pamiętam lipiec i temperatura co dzień przekraczała 30 stopni, najczęściej było ok.35*. Najwyższą temperaturą w Inowrocławiu jaką zanotował mój termometr było 38 stopni, jednak mieszkam w terenie zabudowanym, na 7 piętrze, więc ten pomiar mógł być sfałszowany, gdyż w pobliskim Toruniu (30 km na północ ode mnie) było najwięcej 36*. Nocami prawie cały czas w mieście ponad 20*. Poza tą falą upałów wystąpiła jeszcze jedna, krótka w połowie czerwca, oraz kilka mniejszych w I i II dekadzie sierpnia, więc lato było ciepłe, jedynie wiosna była poniżej normy. Zapowiadają już pierwszy powiew zimy/przedzimia na nizinach. U mnie mają być w niedzielę co prawda 4 stopnie w dzień i deszcz ze śniegiem, ale już nie tak daleko - na Warmii i Mazurach tylko 1-2 stopnie i możliwy nawet śnieg. Bądźmy dobrej myśli, może w listopadzie poczujemy zimę, taką prawdziwą...:P

Użytkownik mrozny07 edytował ten post 12 październik 2010 - 16:08

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś Ty to wyczytał, że lato było bardzo ciepłe ? Bo moim zdaniem oprócz, którejś tam dekady lipca to wcale jakieś rewelacyjne nie było.

Hmmm niech pomyślę... Z danych meteo? Rozważ chociażby liczbę dni z Tmax > 30 w Warszawie w okresie czerwiec-sierpień: 2010: 17 2009: 4 2008: 0 2007: 9 (+2 gdzie było równo 30.0) 2006: 22 2005: 3 2004: 2 2003: 6 2002: 11 2001: 7 2000: 6 1999: 3 1998: 3 1997: 3 1996: 4 1995: 8 1994: 18 1993: 4 1992: 16 1991: 4 1990: 3 1989: 9 1988: 2 1987: 1 1986: 6 1985: 5 1984: 1 1983: 2 1982: 4 1981: 1 Do tego mapy odchyleń: czerwiec: Dołączona grafika lipiec: Dołączona grafika sierpień: Dołączona grafika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezadowalające wróżby pana Lisiaka na zime 2010/2011, które jeśliby się sprawdziło, to co pisze zima okazałaby się lekko powyżej normy wieloletniej. Poniżej przedstawiam szereg przesłanek nt. nadchodzącej zimy: - zima 2010/11 będzie o kilka tygodni wcześniej niż rok temu, czyli po 15 listopada musimy być na nią gotowi;[/url]

-Hmm czy tutaj chodzi o pierwszy poważny atak zimy czy o trwałą zimę ?

-grudzień 2010 będzie nieco cieplejszy od grudnia 2009. lecz okresy cieplejsze będą lekkie, ponadto fale mrozów będą słabsze. Jest małe prawdopodobieństwo powtórki silnych mrozów ze zeszłego roku.[/url]

-No to nie dobrze bo grudzień lokalnie na południu Polski był cieplejszy od normy. Czyli zima przyjdzie po 15 listopada a w grudniu już się skończy?

-Święta będą białe i mroźne. lecz panuje tendencja ciepłych świąt i prawdopodobnie na zachodzie trend ten się utrzyma;[/url]

-No to dużo Nam powiedział, coś w stylu: święta będą białe, ale zazwyczaj nie są więc chyba jednak białe nie będą.

-większa fala mrozów wystąpi w czasie od 30 grudnia 2010 do 10 stycznia 2011 ze szczytem koło 4 - 6 stycznia (od kilku lat obserwuje się tendencję - ciepłe Boże Narodzenie - b.mroźne Święto Trzech Króli). Fala mrozów (-15;-20 st.) ogarnie cały kraj.[/url]

-Hmm nie sprawdzam aż takich 'trendów'. Ale fala mrozów gdzie ich szczyt to -15 jest troszkę mizerna, -15 w środku zimy to chyba żadne zaskoczenie

- po fali mrozów nastąpi okres cieplejszej i bardziej wilgotnej pogody. Możliwe będą śnieżyce, opady lodowe i paraliż kraju. W połowie stycznia do końca miesiąca będzie odwilż, lecz lekka (w nocy mroźnie).[/url]

-Faktycznie taki scenariusz to pogodowa masakra, jednak na pocieszenie dodam, że prawdopodobnie się nie sprawdzi:)

-luty 2011 powinien być podobny do lutego 2010, lecz będzie bardziej wilgotny. Zima ustąpi koło 20 lutego, tak więc marzec będzie już wiosenny.[/url]

-No to tu sytuacja jak z grudniem, luty był w normie na południu kraju. Zima do 20 lutego czyli krótka.

Pozdrawiam Michał Lisiak Inowrocław http://niezapominajki.pl/[/url]

-Czyli reasumując prognoza strasznie ogólna, może będzie cieplej a może miejscami zimniej, trochę popada śniegu, trochę deszczu, będą mrozy i odwilże;). Do tego nie można chyba podać prognozy na zimę takiej samej dla całego kraju, chyba że Pan Lisiak ma na myśli dany region. Nie przejmował bym się takimi prognozami .

Użytkownik Daniels. edytował ten post 12 październik 2010 - 17:32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka Tak sobie patrze na myforecast i zastanawiam się czy ten portal nie jest niezrównoważony .? Popatrzcie http://www.myforecas...893&metric=true A co do waszej dyskusji na temat ubiegłego lata , ja w tym okresie w PL nie byłem , ale lato było bardzo ciepłe z tego co widziałem w TV . Ja byłem na Cyprze ,i były takie dni kiedy we Wrocławiu było cieplej niż w Papchos .Ale sądzę że dyskusja jest bez sensu , w końcu to forum o nadchodzącej zimie . Dla jednego to było zimne lato dla drugiego gorące . Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no widzieliście prognozę pogody na Polsacie . Zamurowało mnie w niedziele na Suwalszczyźnie będzie 1 stopień ciepła!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A u mnie zaledwie 3-4 i deszcz ze śniegiem w nocy sam śnieg !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SZOK SZOK SZOK . po-prostu szok , sorry że tak się podnieciłem tą prognozą , ale się nie spodziewałem . Wiem że to jeszcze nie zima , ale pierwsze powiewy .!!! Cóż i tak będzie plucha ,ale będzie śnieg , nie widziałem go przez 6 miesięcy .

Użytkownik Kamil K edytował ten post 12 październik 2010 - 18:39

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema co sie podniecać wczoraj zapowiadali słoneczną pogodę np w woj.Opolskim i chyba z 12 stopni i co dziś było cały dzień gęsta mgła i zimna do 5 stopni i na dodatek jeszcze leki wiatr co potęguje zimno!A co do jutrzejszej prognozy że popada śnieg hy wątpię, ale tak z tydzień dwa kto to wie może coś nam sypnie :D z pogodą to jak z kobietą :P zmienną jest :)

Użytkownik pastorek666 edytował ten post 12 październik 2010 - 20:01 podis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeanalizowałem sobie indeksy NAO i AO. Indeks AO - to odpowiednik NAO. W prostym tłumaczeniu to - Arctic Oscillation Generalnie przyjmuje się, że wpływ na pogodę w Polsce mają po równi dwa indeksy - czyli w pewnym stopniu indeks NAO i indeks AO. Ale troszkę nie za bardzo pokrywa się to z pogodą albo coś źle rozumiem ( tu proszę pdjakowa o poprawę ) W lutym tego roku indeks AO był rekordowo ujemny: -4,266 ! Po mimo tego luty nie był nadzwyczaj mroźny i zimowy Dodajmy, że w tym samym okresie indeks NAO wynosił: -1,98 Przez całą zimę, dokładnie przez trzy miesiące: grudzień, styczeń, luty indeksy wyglądały tak: AO: -3.413 -2.587 -4.266 NAO: -1.93 -1.11 -1.98 Mimo wszystko jednak grudzień i luty np. w południowej Polsce nie zapisały się ani wyjątkowo mroźnie ani wyjątkowo zimowo. Więc moje pytanie brzmi: jaki tak naprawdę wpływ na pogodę w Polsce ma indeks AO i indeks NAO ? A tutaj macie linki żeby sobie samemu to przeanalizować: Indeks NAO - http://gfspl.rootnod...at/naotable.txt Indeks AO - http://gfspl.rootnod...mat/aotable.txt

Użytkownik Daniels. edytował ten post 12 październik 2010 - 21:35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz śieg jeszcze nie pasuje bo wiekszosc drzew jest jeszcze zielonych. Atmosfera zimy jest lepsza gdy jest juz w przyrodzie szaro...a tu tyle zielonych lisci jeszcze. Podobno dlatego ze we wrzesniu bylo duzo deszczu i wegetacja jest opozniona. Wiec kiedy liscie uschną i opadną? Wydaje sie ze slonce swieci, jest sucho to powinny spasc...a tak nie jest. Przymrozki sa co poranek. Wiec co sie musi stac aby liscie spadly? chmury i deszcz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jest środa 13 Października śnieg nie pada nie trafili :P ale jeszcze wszystko możliwe :D w Opolskim dziś jest dość ładnie, aktualnie słonce wyszło za chmur ale jest chłodno.A co tych liści to przyjdzie silniejszy wiatr i ich nie będzie ;).A jeszcze wracając to newsu że zwierzyna zmieniła już sierść na nadchodzącą zimę, to mój pies już w Lipcu zaczął zmieniać :confused: Patrzcie na to :) http://www.twojapogo...uja-sie-na-zime

Użytkownik pastorek666 edytował ten post 13 październik 2010 - 15:56 dopis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hipi - nie licz na duzo. Jesli cos spadnie to niewiele i... pamiętaj...pierwszy śnieg zawsze długo nie poleży...mam dziwne przczucia ze ta wielka zima w listopadzie sie nie objawi...chyba dopiero pod koniec...a w grudniu to juz powinno byc jak to nam obiecali "ostro". Albo druga wersja...w listopadzie ostre uderzenie zimy a potem szok i cieplo. i dopiero w grudniu zima. Ale to są tylko takei moje marne amatorskie obserwacje przyrody i prognoz w necie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za model z mojej miejscowości napisał wczoraj te wróżby :) Hahah :D... Żałosne po prostu, gdyż prognozy na tendencjach, np do ciepłych świąt to można sobie tworzyć na matematyce. W przyrodzie nie ma takich reguł jak w matmie, typu 2x2 zawsze=4. Pogoda nie jest do przewidzenia na podstawie takich bzdurnych opowieści... Nie zgadzam się z tą prognozą Drogi Inowrocławianinie. To tyle :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał to urzytkownik zarejestrowany na forum Polskich Łowców Burz, większość urzytkowników tego forum pragnie, aby zima była ciepła z orkanami siejącymi spustoszenia i które dawałyby wyładowania atmosferyczne w środku zimy. Mało im, że lato mieli bardzo burzowe to i jeszcze zima pasowałaby aby wyglądała jak zaawansowana jesień. Ja oczywiście uwielbiam gorące lato i burze, ale jak ma być zima, to prawdziwa mrozna i śnieżna, a nie jesień... Oni sobie nie zdają sprawy, co by się działo latem, gdyby zimy wogóle nie było, wtedy mielibyśmy plagę wszelkich owadów, pasożytów, robactwa, ślimaków, komarów, które niszczyłyby plantacje roślin, a w miesiącach wiosennych atakowałyby nas chłody z północy, bo tak było nie raz kiedy zimy były bardzo ciepłe, to potem NAO w maju, kwietniu przechodziło na wartości ujemne, czego skutkiem były mrozy, które niszczyły drzewa owocowe. http://lowcyburz.pl/...8e2cb34397295ec

Niestety nie mogę się zgodzić w 100% z Panem Lisiakiem co do jego ostatniego postu dotyczącego indexu NAO. Kilka postów wyżej analizowałem sytuacje z dwoma indeksami a mimo to pogoda się nie pokrywała. Jeszcze wcześniej Colder analizował NAO i wyraźnie było widać, że nie zawsze ten indeks ma wpływ na pogodę. Jak już mówiłem Polska leży w specyficznym miejscu - w środku.Dlatego trzeba patrzeć na kilka parametrów a nie tylko na indeks NAO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...