Skocz do zawartości

Nachylenie stoku w stopniach, a w procentach.


Rhotax

Rekomendowane odpowiedzi

Jak interpretuje się nachylenie stoku podane w procentach - 100% to 90° ?

Na podstawie stosunku przyprostąkotnych (w przekroju stoku), czyli z tangensa, czyli 100% to 45°. Przewyższenie jest łatwe i naturalne (to jedna wartość) a druga to powinna być wartość w rzucie, która jest oczywista np. dla projektanta czy geodety ale mało intuicyjna w naturze; w wypadku stoków narciarskich można w uproszczeniu posłużyć się sinusem, bo przy tak mało rozwartych kątach (nachyleniach) błąd jest praktycznie pomijalny - pojawia się dopiero przy naprawdę sporych nachyleniach PS A tak w ogóle to procenty lepiej oddają subiektywny i emocjolnalny odbiór stromizny - znacznie lepiej brzmi "ścianka 50%" niż 27 stopni :) Człowiek ma wielce niedoskonały aparat oceny wysokości, wymiarów w pionie - wystarczy na kartce narysować np. te 27 st. i porównać z wrażeniami w terenie :) Dla przypomnienia - czarne trasy zaczynają się już od 29%, czyli ok. 17 stopni :) A czemu to w Hyde Parku - jak najbardziej narciarski temat :)

Użytkownik gajowy01 edytował ten post 18 luty 2011 - 02:44 PS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytaj powyżej (post Gajowego) W skrócie: nachylenie (w %) = tangens (kąt nachylenia w stopniach) x 100 to co piszesz o 90=100, to zapewne wynika z róznych miar kątowych stosowanych niegdyś w geodezji - 90 st ( kątowych) = 100 g (grad). Niektóre instrumenty geodezyjne były skalowane w tym systemie co czasem mocno upraszczało obliczenia. W obecnych czasach instrumentów elektronicznych (praktycznie specjalizowanych komputerów na statywie) nie ma to już wiekszego znaczenia.

Użytkownik mig12345 edytował ten post 18 luty 2011 - 08:47

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie stosunku przyprostąkotnych (w przekroju stoku), czyli z tangensa, czyli 100% to 45°. [..]w wypadku stoków narciarskich można w uproszczeniu posłużyć się sinusem, bo przy tak mało rozwartych kątach (nachyleniach) błąd jest praktycznie pomijalny - pojawia się dopiero przy naprawdę sporych nachyleniach

A ja tu tabelki robię na podstawie wysokości GPS z map internetowych, rysuję podziałki w skali w pionie i w poziomie żeby narysować sobie wykres stoku, a potem wyznaczyć kąty i porównać różne moje lokalne miejscówki! :D Czyli kąt 50° to w przybliżeniu 120% ?

PS A tak w ogóle to procenty lepiej oddają subiektywny i emocjolnalny odbiór stromizny - znacznie lepiej brzmi "ścianka 50%" niż 27 stopni :) Człowiek ma wielce niedoskonały aparat oceny wysokości, wymiarów w pionie - wystarczy na kartce narysować np. te 27 st. i porównać z wrażeniami w terenie :) Dla przypomnienia - czarne trasy zaczynają się już od 29%, czyli ok. 17 stopni :)

A właśnie 50° to już podobno się..."odlatuje" (tzn. prędkość opadania i kąt jest taki, że jak odbijemy się od podłoża to możemy tak "lecieć nad nim" nawet kilka cm i nie dotknąć póki nie zmniejszy się kąt ? :)

A czemu to w Hyde Parku - jak najbardziej narciarski temat :)

A bo..tak jakoś...rzuciłem okiem na tematy...i odczułem, że tam bardziej o nartach niż o teoriach i matematyce ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Rhotax'][QUOTE]A ja tu tabelki robię na podstawie wysokości GPS z map internetowych, rysuję podziałki w skali w pionie i w poziomie żeby narysować sobie wykres stoku, a potem wyznaczyć kąty i porównać różne moje lokalne miejscówki! :D Czyli kąt 50° to w przybliżeniu 120% ?[/QUOTE] wg kalkulatora windows - 119,17535925942099587053080718604 ;) ;) A[QUOTE] właśnie 50° to już podobno się..."odlatuje" (tzn. prędkość opadania i kąt jest taki, że jak odbijemy się od podłoża to możemy tak "lecieć nad nim" nawet kilka cm i nie dotknąć póki nie zmniejszy się kąt ? :) [/QUOTE] Temat dla Małysza....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz w sumie trzeba chyba poprawić opisy miejscówek na forum ;-) i jako jeden z parametrów opisowych podawać kąt nachylenia w najbardziej stromym miejscu :)

to juz bylo walkowane jakies 2 lata temu doglebnie na tym forum ja mowilem ze oceniam w stopniach, byli zwolennicy w procentach

Użytkownik jan koval edytował ten post 18 luty 2011 - 16:54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuję skalę w poziomach strachu 1szy. Strach mnie obleciał jak widziałem stok z daleka 2gi. Strach jak kupowałem karnet 3ci. Strach, gdy spogladałem z góry 4ty Strach gdy spoglądałem z góry i ciarki po mnie przeszły 5ty Strach gdy spogladałem z góry ciarki nie pomogły w gaciach cię ciepło zrobiło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie kątów w procentach jest bardzo wygodne. Wystarczy, że w poziomie odmierzymy metr a w pionie ilość procentów w cm ( w przypadku zdjęcia 70 cm =70%). Nie trzeba mieć więc kątomierza. Skala jest szczególnie wygodna przy niewielkich kątach dlatego powszechnie stosowana w technice. Co do skali strachu to na końcu dodałbym jeszcze: - strach ogarnia gdy oglądamy zjazd od dołu już po zjechaniu ;-)))

Użytkownik Wujot edytował ten post 19 luty 2011 - 11:16

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej tłumaczyć sobie to tak poziom (np. spadek równy bieżni lekkoatletycznej) = 0% ściana na Giewoncie (no, prawie przepaść) = 100% czyli spadek zawiera się między 0 a 90 stopni tak więc trasa pod kątem 45 to 50 % :D

nie chce mi sie sprawdzac, sam uzywam katow , ale 45 stopni to jest 100%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej tłumaczyć sobie to tak poziom (np. spadek równy bieżni lekkoatletycznej) = 0% ściana na Giewoncie (no, prawie przepaść) = 100% czyli spadek zawiera się między 0 a 90 stopni tak więc trasa pod kątem 45 to 50 % :D

Wcale nie najlepiej bo to nieprawda. Wczesniej juz nachylenie w % zostalo wyczerpujaco wyjasnione. Zgodnie z nim pionowa sciana (90 stopni) ma nachylenie rowne nieskonczonosci, a nachylenie 100% odpowiada 45 stopniom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tras narciarskich nachylenie stoku 100% = 45 stopni. :) Często wartość podana w procentach mylona jest ze stopniami i z tego wychodzą czasem różne "kwiatki" w stylu np. chwalenia się narciarzy z jazdy po stokach o nachyleniu 70 stopni. Poza jedynymi na Świecie górami, które zwą się Andy śnieg utrzymuje się na stokach o nachyleniu do 60 stopni. To na prawdę bardzo stromo i często po stokach, a właściwie już ścianach prowadzą drogi wspinaczkowe. Utrzymanie się na nartach w takiej stromiźnie wymaga dużego kunsztu narciarskiego i dużej mocy w nogach. Stok o nachyleniu 45 stopni to też bardzo stromy stok. Im węższy i dłuższy tym wydaje się bardziej stromy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Direttissima na Ainecku ma w górnym fragmencie 100% nachylenia. Gdy jest równo, są ostre krawędzie, jest do zaliczenia dla średnio wprawnego narciarza. Przejechałem. Może nie w pięknym stylu, ale przejechałem. Schody zaczynają się gdy trasa jest już rozjeżdżona. Zobaczcie - http://[email protected]/3303210063 - już na oko widać że to ok. 45 stopni.

Użytkownik antibes edytował ten post 20 luty 2011 - 21:13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu taki link do strony z prostym wytłumaczeniem http://portalwiedzy....toku,haslo.html a ja sobie liczę w skrócie srednie nachylenie stoku tak róznica poziomów / długośc stoku x 100=srednie nachylenie stoku sprawdzałam na podanych już navchyleniach stoku na stronie http://www.e-szklars...nartostrady.php P.S oczywiście jest to mniej +_ i srednie bo nie kazdy stok jest równomiernie nachylony ale tak orientacyjnie może być :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sobie liczę w skrócie srednie nachylenie stoku tak róznica poziomów / długośc stoku x 100=srednie nachylenie stoku

To jest dobre przyblizenie, ale tylko dla malych katow (jak kazdy pamieta ze szkoly, dla malych katow w przyblizeniu sin x = tg x). Ale przykladowo dla 45 stopni sin x = 0.707 a tg x = 1, wiec blad jest juz b. duzy. Twoja przyblizona metoda da nachylenie 70.7%, podczas gdy faktycznie wynosi ono 100%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dobre przyblizenie, ale tylko dla malych katow (jak kazdy pamieta ze szkoly, dla malych katow w przyblizeniu sin x = tg x). Ale przykladowo dla 45 stopni sin x = 0.707 a tg x = 1, wiec blad jest juz b. duzy. Twoja przyblizona metoda da nachylenie 70.7%, podczas gdy faktycznie wynosi ono 100%.

Ok masz racje (matura u mnie dawno była):o czyli nachylenie stoku to nie sinus tylko tg alfa więc tg alfa = h/podstawę stoku(a nie dł trasy) x 100% dzięki :) P.S tylko skąd wziąć tą dł podstawy?:confused:(wiadoma to z reguły tylko długość trasy:()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...