Skocz do zawartości

Jak wolisz? - the ski movie;)


drm.

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
Ciesze sie, ze sie podoba:) Mam nadzieje, ze w tym sezonie tez cos nakrecimy ciekawego. Dam znac na forum. Kamera nie byla jakas super pro - panasonic gs280, a krecilismy glownie w Zakopcu. Standardowy problem przy tych nagraniach to niestabilnosc obrazu. A do statywu trzeba miec reke szybka niczym rewolwerowiec;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawa byla przednia!

Bardzo przednia. Na Kasprowym? Troche plaskawo. Az sie chce przypiac narty. Skad wzieliscie poczatek filmiku? Tak sie kiedys jezdzilo, a wlasciwie - meczylo. :) Widac elementy techniki oporowej, dlugie narty, byc moze bez metalowych krawedzi. Czy jezdzacy (ci w kolorach :)) to instruktorzy z gsteam? Aha, tak w okolicach 47-48 sec filmiku widze stara, oldskulowa avalement. :) Malo kto tak dzis jezdzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe spostrzezenie nie dopasowuj sie prosze. Opisz nam ta technike wykonania skretu. z gory dziekuje

To technika skretu, a scisle odciazenia i zapoczatkowania skretu, przydatna zwlaszcza w jezdzie po muldach. W Polsce blednie tlumaczona jako "technika odchyleniowa", ktora to kiedys, bardzo dawno temu, poznalem na kursie na instruktora. W uproszczeniu polega na charakterystycznym wyrzuceniu nart do przodu i w bok w strone skretu. Narciarz na chwile pozornie traci rownowage, ale zaraz odnajduje ja doganiajac tulowiem narty juz po skrecie. Zdaje sie dzis juz nie uczona, choc niekiedy stosowana przez zawodnikow, vide Bode Miller. Swietnie pokazuje to facet tu: zeus27.cyfronet.pl/~ypoziebl/avalement.avi i jej zastosowanie w moguls.avi (glos wylaczyc :)) Juz to kiedys pokazywalem. Wyciete z filmu, ktory przeslal mi ze dwa lata temu MirekN. Kiedys mialem dyskusje w grupie internetowej z jakims trenerem. Tego sie podobno zawodnikow nie uczy. Na filmiku grupy gsteam wlasnie w okolicach 47 sec widac dwa trzy skrety wykonane a moze tylko wspomozone ta technika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawni tatrzańscy freerajderzy w akcji czyli wyżej wymieniany film "Biały ślad". Fragmenty filmu z 1932r., który reprezentował Polskę na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji tegoż roku. Otrzymał tam wyróżnienie za zdjęcia. W scenach narciarskich występuja najlepsi narciarze tamtych lat: Jan Marusarz, Stanisław Marusarz oraz Bronisław Czech. [ame="http://www.youtube.com/watch?v=F__QS6FGX6Q"][/ame]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chetnie podjal bym dyskusje, ale nie znam znaczenie tego slowa. W slowniku tez nie wystepuje /zle szukam?/ czy aby jest dobrze napisane?

Dobrze szukasz, tyle ze to slowo fracuskie. Oznacza polkniecie, a w narciarstwie technike, glownie pokonywania garbow. Zostala opisana w slynnej przed laty ksiazce "Jak doskonalic sie w narciarstwie" Francuzow Jouberta i Vuarneta. Opisy mozna tez znalezc na stronach francuskich, np. http://perso.orange....e_technique.htm Kiedys przed laty czytalem te ksiazke, ale dawno ja diabli wzieli. Zdecydowalem sie znow ja kupic, bo wystawiaja na allegro i nie kosztuje duzo. Obiecuje wiec ja kupic, poczytac i wrocic do dyskusji za jakis czas. Chetnie tez dotarlbym do materialow szkoleniowych dla instruktorow z poczatku lat 70-tych, gdzie opisano technike odchyleniowa, kristianie "4" i inne podobne techniki oparte o "avalement". Kiedys mialem swoje wlasne, ale rowniez diabli je wzieli. Ale nie obiecuje wielkich wysilkow w celu ich znalezienia. :) Szukajac w sieci np. "technika odchyleniowa" znalazlem wlasne rozwazania tu i tam (glownie w grupie dyskusyjnej). Niestety obarczone niepewnoscia. O, np. to http://pl.nntp2http....1df20649ca.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry. Cytat z Seniora "Chetnie tez dotarlbym do materialow szkoleniowych dla instruktorow z poczatku lat 70-tych, gdzie opisano technike odchyleniowa, kristianie "4" i inne podobne techniki oparte o "avalement". Kiedys mialem swoje wlasne, ale rowniez diabli je wzieli. Ale nie obiecuje wielkich wysilkow w celu ich znalezienia. :) Szukajac w sieci np. "technika odchyleniowa" znalazlem wlasne rozwazania tu i tam (glownie w grupie dyskusyjnej). Niestety obarczone niepewnoscia. O, np. to http://pl.nntp2http....1df20649ca.html[/QUOTE]" Veto Nie przypominam sobie aby "technika odchyleniowa" byla gdziekolwiek i kiedykolwiek nauczana, a co do krystianni "4", krzesla czy sedesu rowniez, chyba ze w watku "czego nalezy sie wystrzegac" Ksiazke "jak doskonalic sie w narciarstwie" mialem ostatni raz w rekach co najmniej przed 20 laty ale autorzy nie mogli uczyc odchyleniowo a zdecydowanie dociazeniowo. sorry poprawiam odchyleniowo dotyczy sylwetki dociazeniowo dziobow nart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Veto Nie przypominam sobie aby "technika odchyleniowa" byla gdziekolwiek i kiedykolwiek nauczana, a co do krystianni "4", krzesla czy sedesu rowniez, chyba ze w watku "czego nalezy sie wystrzegac"

Czyli nie wiesz wszystkiego. W 1970 lub 1971 robilem kurs instruktora w Suchej Dolinie kolo Piwnicznej. Kazdemu kursantowi rozdano, jak to zawsze w takich przypadkach, materialy szkoleniowe PZN. Dzisiejszym uczesnikom kursow instruktorskich tez rozdaja. Musielismy je wkuc na blache, stad pomimo uplywu czasu, ponad 30 lat, wciaz wiele z nich pamietam. Takie pojecia jak "technika odchyleniowa", "kristiania odchyleniowa", "kristiania 4" byly tam dokladnie opisane. Pokazywano nam filmy instruktazowe. To byla epoka, gdy niedawne triumfy swiecil Killy (3 medale zlote w Grenoble). To wlasnie dzieki tej technice, owego przyspieszenia w zakrecie, o ktorym pisal Jan Koval, Francuzi, a wszczegolnosci Killy swiecili triumfu. Ksiazka, "Jak doskonalic..." ukazala sie wczesniej, choc w Polse zostala wydana bodajze dopiero w 1974. Tak czy tak tresci tej ksiazki, ktora kiedys czytalem, ale nie tak dokladnie jak materialy szkoleniowe, niekonicznie zgadzaja sie z tymi z materialow PZN. Nie mam teraz czasu rozpisywac sie wiele. M.in. i o tym, ze w Polsce zle przetlumaczono i zinterpretowano "avalement". "Christiania odchyleniowa", tak jak ja nas uczony byla po czesci bez sensu. Okres bledow i wypaczen. :) A samo avalement wciaz istnieje, choc glownie jako skuteczne jazdy skretu w FR w puchu i na muldach. Przeczytalem strone francuska, ktora poprzednio zapodalem. Wlasnie dla milosnikow FR. Moze sie zawezme i przetlumacze jej fragment, a konkretnie opisy rysunkow. Uwazam, ze strona jest niezla i moze byc pomocna w forumowej grupie FR. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie na kursach instruktorskich wykładają z historii narciarstwa takie rzeczy: Szkoła skandynawska: Telemark - jeździło się z jednym kijem, narta była spięta z butem tylko z przodu rzemieniem, skręt był wywoływany przez przyklęk wewnętrznej nogi skrętu i obrót wokół kijka. Christiania Norweska - ok. 1880r. - niestety za bardzo nie pamiętam ;) Szkoła Austriacka: Łuk alpejski - ok. 1890r. - ciężar na nodze wewnętrznej (zmodyfikowane przez 3 anglików - ciężar na nogę zewnętrzną), ugięcie nogi wewnętrznej, skręt. Łuk oporowy -1915r. - wewnętrzna noga ugięta, zewnętrzna mocno wysunięta na niej ciężar ciała, opór przedniej nogi kątowo. Christiania oporowa - między 1915-1920 - mieszanka łuku oporowego z christianią, odchylenie do tyłu, odciążenie narty wewnętrznej. Christiania z oporu - ok. 1920r. - opór górną nartą, rozmach kijem, NWN, rotacja nóg, łączenie nart, przeciwskręt. Rozmachowo-wychyleniowa - między 1930-1935 - zejście w dół, rotacja i wychylenie + NWN, narta wewnętrzna wysunięta. Przeciwskręt - wynikał z obsuwania się narty zewnętrznej w w końcowej fazie skrętu. Układ dostokowy - wysunięcie górnej części do przodu, wychylenie biodra w górę, tułów w dół. Kontrrotacja - w pozycji w skos stoku, NWN, obciążenie narty zewnętrznej, zmiana układu wewnętrzna narta i ręka idą do przodu aż do zmiany kierunku. Szkoła Francuska Technika rotacyjna - rotacja aż do blokady w pasie biodrowym w kierunku skrętu, NWN, wysunięcie części zewnętrznej tułowia. Ruade - stosowana na strome stoki, krótkie skręty, oderwanie piet i obrót przez dzioby, mocne pochylenie do przodu. Pomiesznie szkół Technika wewnątrz ramienna - kontrrotacja, nisko na nogach, kolana do wewnątrz, biodro do wewnątrz, ręka wewnętrzna wysoko. Biodrówka Krok łyżwowy Wedeln-Śmig - wąsko narty przerzucanie piętek nart, ustawienie frontalne w dół. Technique moderne - bardzo mocne ugięcie kolan i bioder do wewnątrz, ramię wewnętrzne do góry, tułów przeciwbieżnie. Czwórka alpejska - skręt najczęściej przy muldach, odchylenie do tyłu w niskiej pozycji, narty i kolana razem. Christiania Leger - Francja - nisko na nogach, wbicie kija, rotacją w stronę skrętu i podciągnięcie nart, wszystko NWN. Technika Jet - praca przód-tył bardzo nisko, po obciążeniu i przeniesieniu ciężaru do przodu (przed jetem ;) ), wychylenie nart do przodu z jednoczesnym skrętem i dogonienie nart. P.S. Może trochę chaotycznie napisane (szybkie dyktowanie wykładowcy) ale mam nadzieje że zrozumiale.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Nie mam teraz czasu rozpisywac sie wiele. M.in. i o tym, ze w Polsce zle przetlumaczono i zinterpretowano "avalement". "Christiania odchyleniowa", tak jak ja nas uczony byla po czesci bez sensu. Okres bledow i wypaczen. :) A samo avalement wciaz istnieje, choc glownie jako skuteczne jazdy skretu w FR w puchu i na muldach. Przeczytalem strone francuska, ktora poprzednio zapodalem. Wlasnie dla milosnikow FR. Moze sie zawezme i przetlumacze jej fragment, a konkretnie opisy rysunkow. Uwazam, ze strona jest niezla i moze byc pomocna w forumowej grupie FR. :)

Zakurzony "od stop do..." wracam z piwnicy. wysylam zdjecie ksiazeczki i strone przedmowy. Nie ma tam ani slowa o technice odchyleniowej. Wrzucenie Killego,"odchylen" czy avalement do jednwgo worka to zagmatwanie ciekawego tematu

Ruade - stosowana na strome stoki, krótkie skręty, oderwanie piet i obrót przez dzioby, mocne pochylenie do przodu. P.S. Może trochę chaotycznie napisane (szybkie dyktowanie wykładowcy) ale mam nadzieje że zrozumiale.

Mysle ze tak bedzíe czytelniej Jezeli nie przekrocze kompetencji to powinno byc : "Ruade stosowana na lagodnych zboczach, szybkie pojscie do przodu pozostanie na dziobach z jednoczesnym oderwaniem pietek nart i przerzucenie przez linie spadku"

Załączone miniatury

  • CIMG1713.JPG
  • CIMG1714.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to cos tu nie tak hehe ;) ale które dobre to nie wiem :D może sie pomyliłem przy pisaniu, chociaż jakaś dziwna ta pomyłka by była.

Domyslam sie ze chodzisz na kurs. W narciarstwie /nie tylko/ wystepuje duza roznica miedzy pochyleniem a pojsciem do przodu. Z pochylenia raczej statycznego niewiele wynika, srodek ciezkosci pozostaje pod butem. Pojscie do przodu to przerzucenie srodka ciezkosci na przody nart ulatwiajace manewry pietkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...