Skocz do zawartości

Piszczele...


kurm28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Ponieważ to mój pierwszy temat na forum, to dwa słowa o mnie: Mam 31 lat, od około 24 na nartach, średnio w roku około 30 dni na deskach. 184 cm w grę, w dól 91 kg. Typ raczej sportowy. Moje pytanie dotyczy piszczeli, a konkretnie tego, że od kilku sezonów mam je niemiłosiernie poobcierane. Problem jest niewielki, kiedy jestem na nartach jeden dwa dni, ale kiedy ubiegły sezon rozpocząłem od tygodniowego wypadu, to jak zacząłem jezdzić w niedzielę, to w czwartek miałem dziury na piszczelach, krew, mięsko na wierzchu i dzień przerwy (chociaz obecna na miejscu pani lekarz - a w zasadzie dwie, zalecały przerwę tygodniową). Oczywiście moje podejżenia skierowały się w pierwszej kolejności do butów. A to za twarde, a to stare... no róznie sobie myślałem. Chcac nie chcąc wywaliłem moje stare Langi i zakupiłem Salomonki. Też twarde, ale z pięknym mięciutkim języczkiem. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy po 3 hodzinach jazdy, moje piszczele zaczęły napierniczać tak samo jak w starych Langach :eek: . (Mam jeszcze nadzieję, ze to wynik tego, ze były (piszczele znaczy sie) lekko rozbite po męczarniach w Langach i przez to bardziej podatne na takie kontuzje.) Jednakze kozystając z okazji, że na forum jest tylu ludzi, którzy na nartkach śmigają, chciałbym prosić o konsultacje i może jakieś pomysły, co zmienić, zeby było lepiej. (Ubieranie podwójnych skarpetek, przekładanych kalesonkami, czy też wkładanie grubych.... podpasek:D bezpośrednio na nogę niestety niewiele pomaga.) czy ktos tak jeszcze ma????:confused: :confused: :confused: pzdr kurm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Muszę przyznać że nie spotkałem sie z czymś takim :confused: . Może masz za cieńki naskórek a w tym całą skórę, która okrywa piszczel? Może jest to wynik ( sory że to napisze oczywiście nie obrażając ciebie w żadnym wypadku ) krzywej piszczeli, która ociera o twoja skórę a tym bardziej podczas jazdy na nartach, kiedy noga rusza sie, a co za tym idzie ociera o języki butów.:confused: Musiałbyś najlepiej zgłosić się do lekarza i poprostu się przebadać. Tak będzie najlepiej. albo opisz jeszcze coś o tym...:confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurm... Znajdz dobrego lekarza, a nie konowala... Jak na moj gust to nie jest to problem z butami, a raczej z krazeniem... Inne podejrzenie to uczulenie na jakis skladnik skarpet, ktorych uzywasz lub proszku do prania, w ktorym je pierzesz... Poprostu podczas zjazdu noga pracuje i wcierasz sobie to w skore... Lekie uczulenie, normalnie niezauwazalne, w takich warunkach moze dawac podobne efekty...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kość piszczelowa a rozumiem ze o takiej piszesz :). Raczej cię nie boli, i napewno nie powstają w niej żadne dziury czy inne stwory o których piszesz :eek: :D . buty mogą być poprostu żle dopasowane, za mocno zapięte i dochodzi do zwykłego pzerwania ciągłości skóry,a przy okazji według tego co piszesz bola mięśnie. Udaj się do lekarza i najprawdopodobniej zmień buty :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za oddzew. No cóż, jeżeli chodzi o "prostość" ;-) moich piszczeli, to faktycznie pozostawiają wiele do życzenia, ale to skrzywienie raczej "piłkarskie" i nie wpływa na obtarcia. Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, ze but jednak jest za luźny i przez to noga za bardzo chodzi w cholewce..... hmmmm... znaczyt się trzeba będzie to poobserwować i ewentualnie pograć dociskiem na łydce. (podobała mi się teoria uczulenia :D :D. stawiam jednak moje nowiutkie Fischerki (których jeszcze nie mam ;) :D :D :D ), że to raczej nie to. odizolowywałem miejsca styku nogi ze skarpetą włałsnie podpaskami i niewiele to dawało.) zastanawiam się jeszcze, czy czasami nie za mocno dociskam przody. jestem nauczony narciarstwa w szkole klasycznej i tam dociskanie języków to jak jedno z 10 przykazań. może przesadzam..... Bzyk - nie chcę Cię martwić, ale obawiam się, ze wymiana buta nie pomoże. Napisz jeszcze, ile wzrostu ma Twój syn. Moze to jest kwestia stosunku dł cholewki do długości piszczela - no wiecie, klasyczna dźwignia (ramię razy siła, czy jakoś tak). Długi piszczel, niska cholewka, punkt nisko, ramie do góry wielkie... nacisk na punkt spory...). sam nie wiem. To Kneissl race carving masz rację, nie robią się oczywiście dziury w kości :eek: Dziury, albo może "dziury" powstają w miejscu, gdzie zetrze się naskórek, a jak dalej jeżdżę, to i skóra i coś tam jeszcze tak, że widać to czerwone co jest poniżej. ;-) Uwierz mi - boli to jak cholera, bo to normalna rana jest. Oczywiścietakie ekstremum nie zrobi mi się po jednym dniu jazdy i jak narazie tylko raz udało mi się doprowadzić do takiego stanu, ale to tylko i wyłacznie dlatego, że było mi żal pięknych warunków i stwierdziłem, ze "jakoś to będzie". :D :D AHA - i nie były to mięśnie. Po 20 latach czynnego uprawiania sportu, rozrózniam ból mięśni od bólu żywej rany. ;) :D :D pozdrawiam k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze to, ze masz nie odpowiednie skarpety. Jeszcze jedna z przyczyn moze byc, ze robią się faldy od prz.kalesonow lub sam język buta naciera.Cos podobnego bylo u mnie bardzo dawno, ale byly buty za wielkie i gdy noga w bucie chodzila, tez jezdzilem klasycznie, to byly mocne krwawiące natarcia. Robienie tych podpasek nic nie pomoglo. Zmienilem buty, technikę jazdy i nie mam problemow.;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze to, ze masz nie odpowiednie skarpety. Jeszcze jedna z przyczyn moze byc, ze robią się faldy od prz.kalesonow lub sam język buta naciera.Cos podobnego bylo u mnie bardzo dawno, ale byly buty za wielkie i gdy noga w bucie chodzila, tez jezdzilem klasycznie, to byly mocne krwawiące natarcia. Robienie tych podpasek nic nie pomoglo. Zmienilem buty, technikę jazdy i nie mam problemow.;)

skarpety spec narciarskie. z pogrubieniem na piszczelu, mięciutkie jak kaczuszka. raczej to nie to. co raz bardziej zaczyna mnie przekonywac teoria zbyt wielkich butów. faktem jest, ze lekko mi pięta chodzi w górę (no ale podobno lekko może). w tym szonie butów nie wymienię (mam nówki salomonki), ale postaram się ustabilizować i mocniej ścisnąć w łydce..... a moze jakaś wkładeczka do kapcia (albo pod kapeć), żeby było ciasniej. hmmmmmm... to może się udać :D :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się jeszcze, czy czasami nie za mocno dociskam przody. jestem nauczony narciarstwa w szkole klasycznej i tam dociskanie języków to jak jedno z 10 przykazań. może przesadzam

To zalezy od szkoly klasycznej. Dociskanie przodow bylo popularne w bardzo starej szkole, potem sie raczej odciazalo przody przy skrecie. U mnie po przesiadce na slalomowe karwingi wystapil odwrotny problem. Za malo naciskalem przody, a to jeden z kanonow jazdy karwingowej. I gdy w koncu zaczalem je naciskac tez zaczalem miec klopoty z obtarciami. Moze nie az do Twojego stopnia, ale jednak. I powodem nie byl za luzny but. Uratowalo mnie to, ze jezdzilem na jednodniowe wypady. Po kazdym takim, golenie z przodu byly obtarte, ale przed nastepnym wyjazdem sie goilo. W koncu sie przyzwyczaily i w czasie tygodnia w Alpach juz nie dokuczylo. Ale przed wyjazdem kupilem szeroki plaster, by sobie zakleic felerne miejsca. Okazal sie niepotrzebny. Moj syn tez mial takie klopoty i tez dopiero po przesiadce na slalomki. W jego przypadku czesciowym sprawca byla skarpeta narciarska. Po jej zdjeciu, juz bylo lepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alergia odpada za male buty odpadaja niedopasowane buty:tak jak najbardziej: widac ze w twopich butach pieta nie jest trzymana i stale ocierasz ojezyk : gora/dol. jezeli juz to masz za luzne a nie za ciasne: ciasne buty nie powoduja tego rodzaju obrazen, chyba ze ma ktos dermatologiczne problemy. sprawa krazenia tez raczej odpada chyba ze przemilczales inne objawy. idz do dobrego fitera zeby ci buty dopasowal jezeli jeszcze mozna.. czasami odpowiednia wkladka czyni cuda ale to musi byc ktos ktos sie na tym faktycznie zna:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak zastanowił się jeszcze nad skarpetami, miałem podobny problem (no może nie w takiej skali)i po zmianie skarpet przeszło. Nowoczesne skarpety składaja się z różnych włókien, przeważnie syntetycznych i w moim przypadku zmiana na bardziej bawełniane pomogła. Zawsze łatwiej kupić inne skarpety niż kolejną parę butów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy agresywnej jezdzie na stromych zboczach czy oblodzeniu kiedy musisz "docisnac" na jezyki buta, poobcierane a wlasciwie poodgniatane golenie to tz normalka Pomoc sobie mozesz tylko sam, ja robie tak - przed pierwsza jazda chocby pare godzinek naklejam pare warstw plastra z opatrunkiem i to tak aby wyeliminowac przesuwanie /na krzyz skosnie itd/ Zmiana butow - mam watpliwosci zmiana pozycji - ZABRONIONA!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...