Skocz do zawartości

trenowanie wyskoku


jan koval

Rekomendowane odpowiedzi

nie moge znalezc postu, w ktorym bylem pytany o cwiczenia zwiekszajace wyskok
wiec tutaj pare przykladow (niestety, nie znam odp polskich):

1: zasada ogolna rozgrzewka, stretching, cwiczenia wlasciwe, stretching a pozniej np rollers, masaz albo lod...

przyklady cwiczen

Bulgarian split squats
Depth jumps
Knee to feet jumps
lateral jumps
skakanka
Box jumps

Warto pamietac, ze dynamiczne cwiczenia wykonuje sie zgodnie z plyometrics - tzn, np w box jumps ustawia sie coraz wyzsze pudla, na ktore wskakuje sie z wykorzystaniem maxymalnego momentu
inaczej - explosive jumps

Rozklad "jazdy" powtorzenia itp sa odmienne w roznych programach - zwykle trenuje sie 2-3 x/tydzien, po 6-10 powtorzen

PS - to taki wyciag skrotowy - szczegoly na priv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie moge znalezc postu, w ktorym bylem pytany o cwiczenia zwiekszajace wyskok
wiec tutaj pare przykladow (niestety, nie znam odp polskich):

1: zasada ogolna rozgrzewka, stretching, cwiczenia wlasciwe, stretching a pozniej np rollers, masaz albo lod...

przyklady cwiczen

Bulgarian split squats
Depth jumps
Knee to feet jumps
lateral jumps
skakanka
Box jumps

Warto pamietac, ze dynamiczne cwiczenia wykonuje sie zgodnie z plyometrics - tzn, np w box jumps ustawia sie coraz wyzsze pudla, na ktore wskakuje sie z wykorzystaniem maxymalnego momentu
inaczej - explosive jumps

Rozklad "jazdy" powtorzenia itp sa odmienne w roznych programach - zwykle trenuje sie 2-3 x/tydzien, po 6-10 powtorzen

PS - to taki wyciag skrotowy - szczegoly na priv

Witam!

DZIĘKI WIELKIE za te przykłady ćwiczeń!

To ja pytałem o te opcję w poście,w temacie ,,working out,,

Do tej pory stosowałem rozgrzewkę,streching(oczywiście).

Także:Bulgarian split squats , depth jumps.Ale nie były to ćwiczenia określone cyklicznie(chodzi mi o konkretną liczbę powtórzeń).Raczej chaotycznie.Co 2,4 dni.Różnie czasowo to wyglądało.

Niestety narazie nie mam dostępu do ćwiczeń Box Jumps (skoki na skrzynie).

Jedynie pozostaje mi:knee to feet jumps(skoki z kolan i stóp - nie wiem czy to dobre tłumaczenie na polski).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoki z pudła w dół i wyskok do góry

Słyszałam na ten temat dwie teorie:
1. Zwiększasz wysokość pudła proporcjonalnie.
Wykonujesz skok z pudła na ziemię i zaraz pod górę
Mierzysz wysokość wyskoku.
Dochodzisz do takiej wysokości pudła, ze twój wyskok zaczyna się zmniejszać
( oczywiście, zawiesiłeś metr na ścianie i odmierzyłeś centymetrem jak wysoko dolatujesz)- pomocnik przydałby się tutaj.
Wtedy ćwiczysz zeskoki z pudła o wysokości, gdzie twój wyskok był najwyższy, albo o jedna wysokość niższe pudło używasz.

2. Wysokość pudła jest zawsze taka sama -11 cm
Zaskakujesz z 11 cm na dół i wyskakujesz do góry

Po rekonstrukcji ACL w trakcie rehabilitacji dowiedziałam się, ze zaskakiwanie jest dużo gorsze dla kolan, niż wskakiwanie na pudła
Wiec trzeba było wskakiwać na jednej nodze na pudło, przodem i bokiem, a już potem można było schodzić.
Liczba powtórzeń 3x 15 na każda nogę, na każdą stronę - przód i bok, 3 x w tygodniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skoki z pudła w dół i wyskok do góry

Słyszałam na ten temat dwie teorie:
1. Zwiększasz wysokość pudła proporcjonalnie.
Wykonujesz skok z pudła na ziemię i zaraz pod górę
Mierzysz wysokość wyskoku.
Dochodzisz do takiej wysokości pudła, ze twój wyskok zaczyna się zmniejszać
( oczywiście, zawiesiłeś metr na ścianie i odmierzyłeś centymetrem jak wysoko dolatujesz)- pomocnik przydałby się tutaj.
Wtedy ćwiczysz zeskoki z pudła o wysokości, gdzie twój wyskok był najwyższy, albo o jedna wysokość niższe pudło używasz.

2. Wysokość pudła jest zawsze taka sama -11 cm
Zaskakujesz z 11 cm na dół i wyskakujesz do góry

Po rekonstrukcji ACL w trakcie rehabilitacji dowiedziałam się, ze zaskakiwanie jest dużo gorsze dla kolan, niż wskakiwanie na pudła
Wiec trzeba było wskakiwać na jednej nodze na pudło, przodem i bokiem, a już potem można było schodzić.
Liczba powtórzeń 3x 15 na każda nogę, na każdą stronę - przód i bok, 3 x w tygodniu.

Box jumps - wyskok na pudlo a nie zeskok - Rakar - w zaleznosci of wzrostu zacznij tak ok pol metra I zwiekszaj po 10 cm - zeskokiem sie nie przejmuj

 

skad 11cm sie wzielo? Moze Joanno - wytlumaczysz?

A takze - dlaczego zeskakiwanie jest gorsze? I dla jakiego element stawu kolanowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to trenowanie wyskoku to jakie praktyczne zastosowanie znajduje w narciarstwie zjazdowym? Początkowo po tytule tematu myślałem że chodzi o wyskok  podczas zjazdu ale przy przeciętnej prędkości zjazdu narciarza amatora i braku ostrych załamań trasy to o wyskok ciężko nawet żeby na dwa metry wzdłuż stoku oderwały się narty. 

A o skokach narciarskich na typowej skoczni czy skok w dal czy wzwyż na lekkiej atletyce to raczej nie na tym forum. Zgodzę się że skoczność to bardzo dobra cecha motoryczna i pomocna podczas zjazdu ale trenowanie by skakać wyżej po co?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się że skoczność to bardzo dobra cecha motoryczna i pomocna podczas zjazdu ale trenowanie by skakać wyżej po co?

@LudwiczekR
Do gry w siatkówkę skoczność potrzebna na przykład.
O to między innymi mi chodziło prosząc Jana kovala o przykłady ćwiczeń w temacie ,,working out,,.
Ale post gdzieś się zaplątał i pojawił się nowy temat.
I bardzo dobrze bo myślę że komuś te przykłady ćwiczeń jeszcze pomogą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze  wytlumacze,

"rebound box jumping" - pozwala zwiekszyc wysokosc wyskoku, ale chyba nie ma nic wspolnego z nartami.

A niebezpieczenstwo polega na naderwaniu sciegna Achillesa, i podobno nie jest to wcale bezpieczne cwiczenie.

Czytalam tylko o tym, ze koszykarze moga poprawic swoj wyskok. ?

Jakas analogia daleka moze byc do rozciagania gumy w procy przed wystrzalem? sprezyny itp.

 

A narciarskie wyskoki- probowalam " na dziko" i  zazwyczaj konczylam siadem na tylach nart, albo ogladaniem oblokow, albo hukiem w potylice (kask- mus).

Ale na nartach w parku na bezpiecznej szybkosci, udawalo mi sie oderwac od ziemi moze na 10 cm?

Tak zaczelam "leczenie" mojego mentalnego bloku - pierwszy sezon po zoperowanym lewym ACL, kiedy po lekcji  snowboardu i zlamania prawego nadgarstka, z nudow musialam wrocic do nart, z prawym kikutem w gipsie, zawiazanym w rekawie kurtki, lewym kijem do pomocy, lewym kolanem w ortezie Don-Joy'a okazalo sie, ze park nie jest taki niebezpieczny, jak sie wolno jezdzi.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po skakać treningowo to wskazane jak najbardziej na skrzynie czy piłkę oraz przeskoki bokiem nad ławeczką trenuje to zwinność i równowagę. Ale profesjonalne trenowanie skoków by skakać wyżej i wyżej niczym skoczek o tyczce lub w dal to nie wiem czy takie konieczne dla narciarza. Lepiej narciarzowi porobić przysiady ze sztangą na karku czy trening na suwnicy i innych maszynach oraz wykroki z hantlami w rękach wtedy silne nogi przełożą się na jazdę :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...