Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

polskie narciarstwo alpejskie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
136 odpowiedzi w tym temacie

#121 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Instruktor

• PipPipPipPip
  • 1992 postów
  • Na forum od: 01.2015
1546
  • Umiejętności: 2
  • Rajcza

Napisano 19 grudzień 2019 - 13:15

Tak to u nas wygląda, relacja na żywo :lol:
http://player.webcam...uche_cam_b48335

Wpis na stronie fb mpp ino. mówi sam za siebie.

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#122 Zibi28

Zibi28

Użytkownik

• PipPip
  • 111 postów
  • Na forum od: 06.2019
82

Napisano 19 grudzień 2019 - 13:31

Rodzice rodzicom nierowni. Jedni pomagaja jako trenerzy, inni pomagaja ustawiac tyczki lub siatke ochronna. Rodzicow trzeba wychowac by pomagali w tym czym moga. U nas to: pomaganie w wozeniu tyczek, plugowanie trasy, w czasie zawodow: sekretariat, pomiar czasu, odbieranie numerow startowych, rozdawania bluczek/pizzy i goracego soku. 

Co do stokow. Powtarzam jeszcze raz, polskie stoki sa wystarczajace na wyszkolenie mistrza w SL. Tak zaczynal Kristoffersen. Dobra technika w SL pomaga w dobrych wynikach w GS. 

Szybkosciowe, rzeczywiscie, w Polsce warunkow jeszcze nie ma, ale mozna je stworzyc, jesli beda checi po stronie wlascicieli stoku/ow (w latach 80-tych treningi i zawody byly na Skrzycznem i gdzies w Tatrach). Pytanie tylko, czy mamy trenerow, czy tez PZN powinien wyskoczyc z kasy na jakiegos wynajetego.

ps. w Norwegii treningi szybkosciowe - SG (specjalne trzy-czterodniowe zgrupowania regionalne) zaczyna sie w tym sezonie, w ktorym dziecko konczy 11 lat, czyli obecnie rocznik 2009. Szybkosci osiagane przez takich maluchow to czasami 70km/h.

Kiedyś spotkałem trenera klubowego na wyciągu na Gąsienicowej. Dzieciaki śmigali na tyczkach aż miło. Żalił się że to tylko 15 lat, a potem rodzice zaczynają robić za "trenerów" i dochodzą finansowo do ściany. J jeszcze dodam od siebie, że sezon u nas jest za krótki, aby można mówić o wielkim wyczynie. Z drugiej strony jechałem z młodymi narciarzami - góralami,  na wyciągu w Suchym. Mówili że muszą się zapisać do klubu, bo będą mogli razem z klubem wybrać się w Alpy na narty. Siedząc przy klawiaturze komputera łatwo napisać że pojadą w Alpy. Na naszych stokach jest za mało jednostek treningowych aby było mówić o ściganiu się ze światową czołówką. Do tego ograniczenia finansowe. A jak da się ich jakoś obejść to pojawia się  następna bariera. Ile dzieci wytrzyma bez rodziców. Trudno jest rywalizować z kimś który wychodzi przed chałupę i ma górkę z bardzo długim sezonem. W krajach alpejskich jak i skandynawskich dochodzi do twego jeszcze popularność dyscypliny i duży napływ chętnych, tak jak w Chinach do tenisa stołowego. Więc jest wiele powodów abyśmy jeszcze przez wiele lat nie oglądali na stokach nikogo z Polski. Ale z drugiej strony, ludzie mają marzenia i dużo poświęcą aby zamierzony cel osiągnąć.   

#123 Ir3k

Ir3k

Völkl Nation

• PipPipPip
  • 761 postów
  • Na forum od: 12.2006
175
  • Umiejętności: 1
  • Lublin

Napisano 19 grudzień 2019 - 18:24

Tak to u nas wygląda, relacja na żywo :lol:

http://player.webcam...uche_cam_b48335

malo ludzi na gorce (nie wiem jak bylo rano i do poludnia), ale przy takiej garstce otwartych gorek w regionie, tej porze roku.. wszyscy jezdza do Bialki? nic tylko jechac do Poronina na narty :)

#124 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2491 postów
  • Na forum od: 11.2005
1071

Napisano 19 grudzień 2019 - 18:35

malo ludzi na gorce (nie wiem jak bylo rano i do poludnia), ale przy takiej garstce otwartych gorek w regionie, tej porze roku.. wszyscy jezdza do Bialki? nic tylko jechac do Poronina na narty :)

Rano było dużo bo były rozgrywane zawody w ramach MPP, jutro rano też tam będą zawody MPP

#125 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2491 postów
1071

Napisano 19 grudzień 2019 - 18:58

jeszcze dodam od siebie, że sezon u nas jest za krótki,

Dla wszystkich zawodników bez wyjątku sezon trwa tyle samo tzn. zaczyna się na hali/lodowcu i tam też kończy.

• noriska podziękował za tę wiadomość

#126 Zibi28

Zibi28

Użytkownik

• PipPip
  • 111 postów
  • Na forum od: 06.2019
82

Napisano 19 grudzień 2019 - 22:22

Dla wszystkich zawodników bez wyjątku sezon trwa tyle samo tzn. zaczyna się na hali/lodowcu i tam też kończy.

Alpejczyk z Alp, po treningu idzie do domu lub do szkoły. A nasz zawodnik musi zapłacić za pobyt, za jazdę i ma wielką traumę bo tęskni za rodziną. 

Rozmawiałem kiedyś z czołowym szybownikiem świata, że szybownictwo jest cholernie drogie, szybowce za miliony.... Tylko się uśmiechnął i podsumował, jego syn uprawiał wyczynowo tenis ziemny, to dopiero kosztuje. A przecież wystarczy kawałek kortu. Tylko jak się policzy koszty z wyjazdami, trenerami i czymś tam jeszcze, to wychodzą gigantyczne sumy. Pierwsza setka WTA czy ATP ma wielkie pieniądze, ale dość szybko dochodzi się do granicy, gdzie poza satysfakcją nic więcej nie zostaje. Śmiem twierdzić że w narciarstwie jest podobnie, tylko jeszcze o jedną skalę trudności trudnej. Ale rodzice i dzieci żyją marzeniami, pewnie tysiące ich co roku wychodzi na stoki. Trzeba mieć marzenia i do nich dążyć. Bez względu na to, na jakim sportowym poziomie skończy się wyczynowa przygoda z narciarstwem, to na pewno i tak wszyscy będą wygrani. Nie lepszego nie ma, jak wychowanie jak poprzez sport, a tężyzna fizyczna, cechy charakteru, wychowanie poprzez ciężką pracę.  Kto wie jakby potoczyły się losy dziecka, jakby nie spędzała tyle godzin na stoku. Znam młodzieńca, który uprawiał sport bez większych sukcesów, był w młodym wieku niesamowicie spasiony, bez matki, ojciec gdzieś w Holandii. Po latach, szczupły, wysportowany, wspaniała żona, synek, wygrał dla siebie mistrzostwo świata.

#127 MarioJ

MarioJ

Rajder

• PipPipPipPipPip
  • 2251 postów
  • Na forum od: 11.2007
1478
  • Umiejętności: 8
  • Wrocław

Napisano 27 styczeń 2020 - 22:23

Nowy program, nowa nadzieja, Tajner odbuduje polskie zjeżdżanie :-)

Wystartował program PolSKI Mistrz 

https://www.youtube....h?v=yUP4Y0vo8YM

co sądzicie ? 

>>> SKI.PRIV.PL – skitour / freeride / poradniki / sprzęt <<<

#128 pawelb91

pawelb91

Stały bywalec forum

• PipPipPip
  • 832 postów
  • Na forum od: 11.2008
686
  • Nowy Sącz

Napisano 27 styczeń 2020 - 22:57

Był już kiedyś (kilka lat temu) prężnie działający program / projekt Tauron Bachleda Ski. 
Zgrupowania w alpach w zimie, w lecie na lodowcach.

Co z niego wynikło? Chyba niewiele.
"Gwiazdy" tamtego projektu jeżdżą aktualnie w zawodach AZS Winter Cup.

Co to programu POLSKI MISTRZ to trzeba poczekać na jakieś efekty.

Na razie to widzę negatyw dla reszty narciarzy.
A było nim CODZIENNE wyłączenie trasy Palenica I w Szczawnicy w zeszłym sezonie w godzinach porannych (przez 2-3h) lub też całodniowe.
Nie były to wybrane dni w tygodniu co można by było zrozumieć, lecz ciurkiem jak leciało, dzień w dzień. 
Aktualnie widzę że przez najbliższe 2 tygodnie trasa będzie otwarta przez cały dzień tylko podczas jednego dnia - 2 lutego. Cóż za postęp  :) 

Inni narciarze też chcą po niej pojeździć bez przeszkód i to nie od święta raz na ruski rok. Jazda po przerytej treningami / zawodami trasie to nie to na co się czeka tyle miesięcy.

Tylko czekać aż wpadną na pomysł ograniczenia funkcjonowania trasy nr 5 na Jaworzynie bo tam też zarządza PKL z którym skumał się PZN.

#129 MarioJ

MarioJ

Rajder

• PipPipPipPipPip
  • 2251 postów
1478
  • Wrocław

Napisano 28 styczeń 2020 - 06:05

Wstyd mi za taki post jak Twój, Paweł. Dzisiaj niestety ego jest na pierwszym miejscu.

Gdzieś ten narybek musi trenować. Ja się cieszę że na czarnej górze widać regularne treningi tyczkowe, komercyjne ale chyba też klubowe. Trasa A jest szeroka, więc całości nie psują.

#130 labas

labas

Użytkownik

• PipPipPip
  • 539 postów
  • Na forum od: 03.2009
383
  • Krościenko

Napisano 28 styczeń 2020 - 06:52

A było nim CODZIENNE wyłączenie trasy Palenica I w Szczawnicy w zeszłym sezonie w godzinach porannych (przez 2-3h) lub też całodniowe.
Nie były to wybrane dni w tygodniu co można by było zrozumieć, lecz ciurkiem jak leciało, dzień w dzień. 
Aktualnie widzę że przez najbliższe 2 tygodnie trasa będzie otwarta przez cały dzień tylko podczas jednego dnia - 2 lutego. Cóż za postęp  :)

Inni narciarze też chcą po niej pojeździć bez przeszkód i to nie od święta raz na ruski rok. Jazda po przerytej treningami / zawodami trasie to nie to na co się czeka tyle miesięcy.

Teraz też tak jest, młodzi muszą gdzieś trenować, ta trasa jest idealna do treningów - do luźnej jazdy niekoniecznie.

• Mitek podziękował za tę wiadomość

#131 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2491 postów
1071

Napisano 28 styczeń 2020 - 10:47

Wstyd mi za taki post jak Twój, Paweł. Dzisiaj niestety ego jest na pierwszym miejscu.

Gdzieś ten narybek musi trenować. Ja się cieszę że na czarnej górze widać regularne treningi tyczkowe, komercyjne ale chyba też klubowe. Trasa A jest szeroka, więc całości nie psują.

Miałem napisać, że nic z tego, bo jak znam życie to zainteresowani  pokłócą się o dostępność, ale nie przyszło mi do głowy, że jeszcze Forumowicze

zgłoszą się z pretensjami............. :lol:  :lol:  :lol:

• Mitek podziękował za tę wiadomość

#132 pawelb91

pawelb91

Stały bywalec forum

• PipPipPip
  • 832 postów
  • Na forum od: 11.2008
686
  • Nowy Sącz

Napisano 28 styczeń 2020 - 10:58

Trenować niech trenują o to pretensji nie mam, ale z 2 dni na cały tydzień mogli by trasę rano udostępnić wszystkim no nie? Tylko o to mi chodzi.

#133 labas

labas

Użytkownik

• PipPipPip
  • 539 postów
  • Na forum od: 03.2009
383
  • Krościenko

Napisano 28 styczeń 2020 - 12:34

Trenować niech trenują o to pretensji nie mam, ale z 2 dni na cały tydzień mogli by trasę rano udostępnić wszystkim no nie? Tylko o to mi chodzi.

I w tym problem, bo zwykłym śmiertelnikom musieliby ratrakować trasę, a taka nie nadaje się na intensywne treningi.

Wyślizgana i nie ratrakowana jest idealna do treningu.

#134 karwer

karwer

Użytkownik

• Pip
  • 62 postów
  • Na forum od: 10.2008
26

Napisano 06 maj 2020 - 20:18

Po przeczytaniu tego wywiadu z Marcinem Blauthem..... smutno

https://sport.tvp.pl...GGd9mBXMVuUPl7U

#135 MarioJ

MarioJ

Rajder

• PipPipPipPipPip
  • 2251 postów
1478
  • Wrocław

Napisano 06 maj 2020 - 20:48

Po przeczytaniu tego wywiadu z Marcinem Blauthem..... smutno

https://sport.tvp.pl...GGd9mBXMVuUPl7U

dla mnie to pozytywny wywiad, jest źle od lat, może będzie lepiej ...

#136 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 3998 postów
  • Na forum od: 01.2017
1681
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 06 maj 2020 - 23:43

Narvik... ech
http://www.pzn.pl/na...-alpejskim.html

#137 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 3998 postów
  • Na forum od: 01.2017
1681
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 06 maj 2020 - 23:44

dla mnie to pozytywny wywiad, jest źle od lat, może będzie lepiej ...

Jak w Rejsie. Ta piosenka jest optymistyczna.