Skocz do zawartości

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL- tydzień 1-4


Joanna Sm

Rekomendowane odpowiedzi

Mija 4 tygodnie od rekonstrukcji ACL- w sumie dla mnie 3- ci taki zabieg, dzielę się tutaj moim doświadczaniem z rehabilitacji.
Zaznaczam, że jest to tryb przyśpieszony- kiedy nie było dodatkowych urazów powierzchni stawów. Nie ma ograniczeń obciążenia ani zakresu ruchu.

Rodzaj graftu- rzepkowy
Najważniejszy cel to uzyskanie pełnego wyprostu i przeprostu w kolanie.

TYDZIEŃ 1
Podstawa każdej wizyty przez 4 tygodnie
Na koniec sesji lód - 10 minut.

- rozciąganie łydki 30 sec x 3, półsciegnistego 30 sec x3
-napinanie mięśnia czowroglowego z „biofeedback”- 10 sec napięcie/10 sec relax- 5 minut
-podnoszenie wyprostowanej nogi w 4- ech kierunkach - na wznak, na obu bokach w podparciu i na brzuchu. X3 min na każdej stronie, trzymamy 2 sec- ok 45 powtórzeń.
-Pasywne zginanie kolana- tzw. Ślizganie pięty
Anglojęzyczna wersja edukacyjna tutaj:
https://www.medbridg...om/access_token
Kod: 3XPV9Q8J
To wszystko powtarzamy w domu dodatkowo 2 x dziennie- instrukcja pooperacyjna podaje „co godzinę”
Albo 10,000 powtórzeń - ale to przesada - sukces jak ktoś zrobi 1000 powtórzeń - 100x godzinę x 10 godzin.

TYDZIEŃ 2. Jak wyżej
Dochodzi:
nauka chodzenia przez małe i wyższe stożki - z zaznaczeniem, że prostujemy nogę i stajemy na piętę
Przenoszenie wagi ciała z nogi na nogę z próba wyprostu/ przeprostu kolana

Kiedy zgiecie osiągnie ok 110 stopni to dostałam pozwolenie na rower stacjonarny- „ślimaczy tryb”

Do izometrycznych ćwiczeń czworogłowego dochodzi progresywne obciążenie na kostkę, lub dla zabicia monotonii tych ćwiczeń dostaję wariacje alfabetowe - w powietrzu rysuje stopą literki x2, zaś na boku 20 kółeczek zgodnie ze wskazówkami zegara, i 20 w przeciwną stronę x4

TYDZIEŃ 3
Dodatkowo:
Przysiady w leżeniu i oparciu o przesuwająca się pochylnię- dwie nogi wyprost, zginamy tylko jednej rehabilitowaną nogę, zwracając uwagę, żeby kolano nie uciekała do środka, celujemy kolanem w kierunku 2- go palca u stopy. 4x10, progresja kata nachylenia i obciążenia jak również zwiększamy ilość powtórzeń 4x15, 4x20
Również przysiady przed lustrem nad krzesłem - bez siadania - lustro koryguje równomierne obciążanie obu kolan.

Stoimy na jednej nodze i rzucamy piłkę o matę x30 stopa na wprost, pod katem 45 stopni x30 z każdej strony, progresja polega na podłożeniu pod stopę najpierw gąbki a potem pompowanego dysku
.
Chodzenie do tyłu- bardzo powoli na bieżni ok 5-10 minut, chodzenie do tyłu z obciążeniem pod kolanem, które wymusza przeprost.

TYDZIEŃ 4
Dodatkowo:
Planki-4x 1 min, cel przeprost kolana
Rolowanie IT x2 min, czworoglowy x2 min
Przysiady nad krzesłem w serii z „chodem potwora” - elastyczne paski nad kolanami i nad kostkami - utrzymując napięcie poruszamy się bokiem
15 przysiadów + chód x4
Wariacje balansu na jednej nodze-
Stając przy ścianie odbijamy prawą ręka x 30, lewą ręką x 30- piłkę do koszykówki , powtarzamy 3-4 x
Dodatkowo wszystkie ćwiczenia z poprzednich tygodni- progresja polega na zwiększaniu obciążenia, trudności i powtórzeń.

UWAGA- dostałam zakaz biegania na 3 miesiące -
CD nastąpi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...