Skocz do zawartości

Telemark


Voytheck

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Być może mój temat znajduje się nie w tym dziale, w którym powien się znaleźć, za co z góry przepraszam. Trochę znudziło mnie uprawianie narciarstwa "popularnego" i w nadchodzącym sezonie chciałbym spróbować narciarstwa telemarkowego. W internecie znalazłem kilka stron z informacjami na ten temat lecz nie mogę się doczytać jaka jest preferowana długość nart w stosunku do wzrostu do jazdy telemarkiem , w warunkach trasowych i od czasu do czasu poza trasowych w puchu. Co do innych parametrów oprócz długości nart mam wiedzę. Jeszcze jedno czy Szanowni Forumowicze wiedzą gdzie w Beskidzie Śląskim lub Żywieckim można wypożyczyć komplet sprzętu telemarkowego w celu spróbowania jazdy tele..., przed zakupem własnego sprzętu (to niszowa odmiana sprzętu więc ceny są dość wysokie, a w przypadku kiedy nie trafi ten styl w moje gusta nie chciałbym narazić się na niepotrzebny wydatek). Dzięki za porady Voytheck

Użytkownik Voytheck edytował ten post 03 październik 2009 - 01:18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Zacznijmy od tego, ze nie jestem telemarkerem, ale czasem wspolnie jezdzimy. Zasadniczo nie ma roznicy miedzy sprzetem telemarkowym a zjazdowym, poza wiazaniami. Oczywiscie waga nart gra role gdy chodzi o backcountry, tury, itp. W tym przypadku producenci oferuja "okrojone" wersje nart. Wiekszosc telemarkerow, tych co preferuja zjazd, uzywa nart typu freeride lub allmountain, wprawdzie tych lzejszych, np. Rossi Bandit lub K2 Coomba, chociaz widzialem gosci na B-Squad'ach. W kazdzym razie na pewno nie widzialem natr supertaliowanych i bardzo krotkich. Pewnie wiaze sie to z technika skretu i faktem, ze w miekkim sniegu telemarki maja tendencje do "zatapiania" dziobow. Sedno sprawy jest takie, ze nie musisz wyrzucac kupy pieniedzy, zeby wystartowac. Jesli masz narty (nie carvery), do ktorych mozesz przykrecic wiazania telemarkowe, to juz polowa sukcesu. Kto wie, moze Ci sie spodoba? Pozostaje jeszcze kwestia butow. Z ich dostepnoscia moze byc inaczej. Powodzenia. ps. Odnosnie dlugosci. Moja znajoma jezdzi na Nordicach mniej wiecej jej wzrostu. A tu dla zachety: YouTube - Powderwhore 'FLAKES' Trailer

Użytkownik oldsnowjunky edytował ten post 03 październik 2009 - 07:26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Polecam kontkat z Piotrkiem Kapustianykiem. Jest instruktorem wykładowcą i chyba najlepszym obecnie specjalistą w Polsce od telemarku. Jeżeli nie jest gdzieś w rozjazdach to mozna go znależć w Wierchomli gdzie ma małą fajna chatkę qypełnioną nie tylko super narciarską atmosferą ale tez kupa telemarkowego sprzętu. Znam Piotrka od lat i polecam go jako osobe, która pierwszy kontaktt z telenmarkiem umozliwi. Wszelkie namiary na priv. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, widziałem powyższe filmiki i strony www. Dziękuję szczególnie Mitkowi. Proszę Mitek o podanie na pw namiarów na wypożyczalnie sprzętu telemarkowego. Jeśli spadnie śnieg i zrobia się sprzyjające warunki narciarskie to wybiorę się i spróbuję telemarku. Jak spodoba mi się a będą mieli na sprzedaż jakiś sprzęt, który będzie mi dopowiadał to może się skuszę na kupno. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odświerzę temat. Mam kilka pytań: 1) Lepiej się uczyć na klasycznych czy taliowanych tego stylu (w obu wiązania skiturowe)? 2) Czy normalne buty zjazdowe będą dobre, a jak nie to skiturowe? 3) Nie wiem czy mi się wydaje, lae jak oglądałem dilmik na youtube.pl to w sposób jaki jeźdizł facet było wymagane taliowanie nart, bo nogę wewnętrzną odsówał do tyłu, klęczać na wewnętrznym kolanie i składał się do skrętu na krawędzi. Czy w taki sam sposób jeździ siętelemarkiem na klasycznych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświerzę temat. Mam kilka pytań: 1) Lepiej się uczyć na klasycznych czy taliowanych tego stylu (w obu wiązania skiturowe)? 2) Czy normalne buty zjazdowe będą dobre, a jak nie to skiturowe? 3) Nie wiem czy mi się wydaje, lae jak oglądałem dilmik na youtube.pl to w sposób jaki jeźdizł facet było wymagane taliowanie nart, bo nogę wewnętrzną odsówał do tyłu, klęczać na wewnętrznym kolanie i składał się do skrętu na krawędzi. Czy w taki sam sposób jeździ siętelemarkiem na klasycznych?

Na sprzęcie skiturowym się nie jeździ telemarkiem w ogóle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 14 lat później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...