Skocz do zawartości

Nordica Gran Sport S14 XBS 06/07


jark

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka słów o nartach, które nabyłem Marcin raz jeszcze serdeczne DZIĘKI. Potrzebowałem nartek, które przede wszystkim dawały by sobie radę w trudniejszych warunkach tj. rozjeżdżony stok, mokry śnieg, itd. Poszperałem troszkę, pojeździłem na kilku modelach i ostatecznie padło na Nordica Gran Sport S12 XBS. Jednakże przez zupełny przypadek nabyłem model S14.. Czyli coś takiego Nordica Gran Sport S14 XBS 06/07 długość 170 cm taliowanie 115-70-99 propmień R 16 http://www.skionline...&id_modelu=2153 Ja .... 180 cm / 87kg. Jurgów Godzina ok. 17.00 temp. w granicach -1/2 C (na dole chyba było mniej, bo śnieg był bardziej ciężki i mokrawy) Stok rozjeżdżony – luźny śnieg a na dole niewielkie muldki, gdzieniegdzie nieduże kawałki lodu. Narciarzy niewielu. Najpierw kilka zjazdów na race sc – tu trzeba było się nakręcić by w tych warunkach nie zrobić sobie kuku. Po kilu minutach przerwy pierwsza jazda na nowych i ........ narty przy małej prędkości są dość niemrawe, ciężko i ospale przechodzą z krawędzi na krawędź ale są stabilne..... czym szybciej tym bardziej pokazują swoje pazurki. Przy prędkościach średnich i wyższych zmiana krawędzi jest płynna i dość szybka, ta wcześniejsza ospałość znika, narty bardzo dobrze radzą sobie w warunkach o których wspomniałem wyżej. Można by rzec, iż to taki rodzaj stokowego czołgu ale zwinnego i ze sportowym zacięciem. W średnim i długim skręcie sprawują się wyśmienicie, jeśli się je odpowiednio dociśnie to krótszy skręt też jest na nich do zrobienia ale tu już potrzeba więcej niż troszkę, wysiłku / są dość twarde. Przejechałem slalom ustawiony dla trenującej szkółki narciarskiej (oczywiście po zakończeniu zajęć i za zgodą instruktorów). Dobrze trzymają zarówno na miękkim jak oblodzonych kawałkach. Bez problemu pokonują górki miękkiego, mokrego śniegu. Specjalnie przejechałem kilka razy w miejscu (las) gdzie zsunięty śnieg tworzył twarde pagórki – również było ok. Jednak tu dawało o sobie znać elastyczność tej narty / trzeba dobrze ja docisnąć. Może to tylko moje odczucie ale jak dla mnie narta ma troszkę zbyt miękki dziób. Dzień następny, ranek, stok ten sam z tym że, temp. -5C, stok twardy (sztruks). Ludzi niezbyt dużo (do 11,30 jazda bez kolejek a na stoku kilkanaście osób na raz) Mała prędkość - narty niemrawe i dość wolno reagują / stabilne i bardzo dobrze trzymające krawędzie. Większa prędkość i zaczyna się radocha. Zmiana krawędzi jest dużo szybsza i można rzec, że pewniejsza. Na twardym, równym stoku trzymają bardzo dobrze. Można naprawdę poszaleć i to praktycznie jadąc dowolnym skrętem. Dwa dni później. Stok ten sam z tym że, w dzień temperatura była na plusie a popołudniu zaczęła szybko spadać tak, że w granicach 19.00 było ok -7C. Stok rozjeżdżony na maxa, muldki i to w połowie trasy całkiem niezłe. Zsunięty śnieg który zapewne wcześniej będąc mokrym, teraz tworzył dość twarde pagórki. Jazda na muldkach ześlizgiem całkiem ok . ale sztywność i elastyczność nart powoduje, że chwilka nieuwagi może się skończyć pięknym wystrzałem w przestrzeń. Odpowiednio ustawione i dociśnięte nartki dobrze radziły (na krawędziach) sobie ze zwałami twardego śniegu ale tak jak wcześniej pisałem, trzeba uważać na ich „miękkie” dzioby. Model S 12 jest zdecydowanie bardziej miękki. S14 jest znacznie twardsza ale za razem dość elastyczna co pozwala na komfortową jazdę w trudnych warunkach z tym że, na zmuldzonym ale twardym stoku trzeba uważać. Nie są to narty które "wywiozą nas do lasu" (piętka 99) ale przy średnich prędkościach i powyżej potrafią dać niezłego kopa. Jeśli ktoś potrzebuje nart na trudne warunki lub zamierza mieć tylko jedną parę nart to w/w modele w zupełności spełnią oczekiwania. Powyższe, to tylko moje subiektywne /bardzo subiektywne odczucia z jazdy na nartach które kupiłem. jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...