Skocz do zawartości

Ogrzewane kanapy - jak to działa?


vrinx

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem kiedyś o tym jakiś artykuł, ale przekopałem wszystko i nie mogę znaleźć... Pamiętam, że w krzesełka były wmontowane jakieś przewody, które się nagrzewały i dla zaoszczędzenia energii, system ogrzewania wyłączał się na górze po przejechaniu koła i tym samym włączał na dole przed kołem. Jak to jest zasilane to dokładnie nie wiem, ale może jakoś prąd płynie przez linę,a reszta krzesła jest odizolowana. Jak znajdę ten artykuł to na pewno go tu zapodam. Pozdrawiam! Nawet na stronie Doppelmayr'a nic nie piszą na ten temat...

Użytkownik Madakes edytował ten post 13 listopad 2008 - 11:24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś o tym jakiś artykuł, ale przekopałem wszystko i nie mogę znaleźć... Pamiętam, że w krzesełka były wmontowane jakieś przewody, które się nagrzewały i dla zaoszczędzenia energii, system ogrzewania wyłączał się na górze po przejechaniu koła i tym samym włączał na dole przed kołem. Jak to jest zasilane to dokładnie nie wiem, ale może jakoś prąd płynie przez linę,a reszta krzesła jest odizolowana. Jak znajdę ten artykuł to na pewno go tu zapodam. Pozdrawiam! Nawet na stronie Doppelmayr'a nic nie piszą na ten temat...

Ha! ale temat. Rzeczywiście ciężko cokolwiek wygooglać. Jedyne co zobaczyłem to brief patentu na to (ale nie wiadomo, czy to akurat to rozwiązanie które jest stosowane). W każdym razie pisało tam, że siedzenia są elektrycznie podgrzewane podczas obecności na stacji kolejki (dolnej) - już po wyczepieniu, a w trakcie jazdy nie są już grzane. Dla mnie to szczerze mówiąc jedyne sensowne rozwiązanie. Nie może być to jakoś specjalnie drogie, więc raczej temat drugiej liny i systemu non-stop pod napięciem nie wchodzi w rachubę - tym bardziej wyczepianego z liny. Ciekawe, czy jest wogóle w krzesełku element grzejny, czy np. są grzane indukcyjnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanapy ogrzewają się tylko w czasie przechodzenia przez dolną stację kolejki linowej. Działanie czy też podawanie zasilania podobne jak w przypadku trolejbusów. Kanapa posiada dwa styki ślizgowe u góry w pobliżu mocowania do liny połączone z matą grzejną w siedzisku kanapy.Dostawa zasilania następuje w czasie gdy kanapa jest wysprzęglona i porusza się wolno. Tylko w tym czasie trwa proces ogrzewania siedziska, natomiast na "trasie" siedzisko wychładza się. Cały proces można obejrzeć w Oravicy. Życzę dużo śniegu i ciepłych siedzisk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dzięki, już to są fajne wypowiedzi... a macie może jakieś źródła??? Najbardziej mnie interesuje czy nie ma możliwości podgrzewania podczas podrózy w górę, bo siedząc na takiej kanapie nie wiedziałem tego co napisaliście i nie mogłem skonfrontować czy jest ciepło na początku czy podczas całej podróży...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dzięki, już to są fajne wypowiedzi... a macie może jakieś źródła??? Najbardziej mnie interesuje czy nie ma możliwości podgrzewania podczas podrózy w górę, bo siedząc na takiej kanapie nie wiedziałem tego co napisaliście i nie mogłem skonfrontować czy jest ciepło na początku czy podczas całej podróży...

Jak usiądziesz na ciepłej kanapie to dalej ją sam grzejesz i ciepło będzie dopóki z niej nie zejdziesz, najważniejszy jest moment kiedy siadasz. Swoją drogą ....... fajna rzecz.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, kiedy wprowadzą na pałąki zabezpieczające jakieś monitorki LCD, na których będą reklamy puszczane :P Technika nieźle idzie do przodu. Pamiętam jak miałem kilka lat i jeździłem na takich starych słowackich drewnianych krzesełkach, gdzie dwuosobowe to był szczyt techniki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

halo, tu wątek o ogrzewaniu czterech liter a nie całego ciała :D podejrzewam że taka kabinka spowodowałaby że stoki wyludnione byłyby bo wszyscy chcieliby jezdzic w góre i w dół w takim towarzystwie

jestem ZA. Niech sie stoki wyludnia to bedzie wiecej miejsca dla nas na trasie :D A tak serio to moim zdaniem bardziej potrzebna jest banka na krzesle niz ogrzewana kanapa - szczegolnie krzela na lodowcach bez "baniek" to czasem masakra... Choc oczywiscie nie pogardze jak jest i jedno i drugie :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...