Skocz do zawartości

Kantowanie, slizg...itp...co to jest?


Norbi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak pisalem w innych dzialach mam male doswiadczenie narciarskie (4dni) ale jakos narty mi leza i nauczylem sie bardzo szybko jezdzic na krawedziach i tu pojawia sie pytanie czy wy jezdzicie opierajac ciezar prawie tak samo na obydwoch krawedziach czy bardziej naciskacie na ktoras z krawedzi (wew czy zew)ja zawsze 90% ciezaru przenosze na wew od stoku noge. Nie wiem czy to poprawnie ale chcac ciezar przelozyc rownomiernie na dwie narty wywinalem pare razy niezlego orla...poprostu w zakrecie gdzie sa nierownosci i szybkosc powiedzmy 40km/h nie sposob utrzymac jazdy na dwoch krawedziach (przynajmniej mnie) Nie wiem tez co oznacza slowo "slizg" w narciarstwie i czy sa jeszcze jaikies pojecia ktore warto by znac.. Przepraszam z gory za te trywialne pytania ale tak to jest byc samoukiem. Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Witam, jak pisalem w innych dzialach mam male doswiadczenie narciarskie (4dni) ale jakos narty mi leza i nauczylem sie bardzo szybko jezdzic na krawedziach i tu pojawia sie pytanie czy wy jezdzicie opierajac ciezar prawie tak samo na obydwoch krawedziach czy bardziej naciskacie na ktoras z krawedzi (wew czy zew)ja zawsze 90% ciezaru przenosze na wew od stoku noge. Nie wiem czy to poprawnie ale chcac ciezar przelozyc rownomiernie na dwie narty wywinalem pare razy niezlego orla...poprostu w zakrecie gdzie sa nierownosci i szybkosc powiedzmy 40km/h nie sposob utrzymac jazdy na dwoch krawedziach (przynajmniej mnie)

Albo cos źle opisałeś albo bardzo dziwnie jeździsz. Narty obciążone równomiernie przewaga ciężaru jeżeli juz to na zewnetrznej. Obejrzyj temat: http://www.skiforum....

Nie wiem tez co oznacza slowo "slizg" w narciarstwie i czy sa jeszcze jaikies pojecia ktore warto by znac..

Slizg to spodnia część narty, która przylega dośniegu gdy narta lezy na nim płasko. W jeździe zazwyczaj poruszamy sie na krawędziach, to własnie pomiedzy nimi jest slizg. I błagam Cię: 4 dni na nartach i ocena 7 zastanów się? Pozdrawiam Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja ciezar ciala (jesli juz) na zewnetrznej nodze a wew sluzy tylko jakby do utryzmania rownowagi (u mnie 10-30% ciezaru), czyli jazda dwoma kantami zarezerwowana jest tylko dla najlepszych? Co do mojej oceny to poprawie na 6 ale nie nizej i nie z racji ze chce tu udowodnic jaki wspanialy ze mnie narciarz ale poniewaz tak wynika z tabeli umiejetnosci. Moj kuzyn tez byl w szoku ze tak szybko mi poszlo ale zwroc uwage ze jezdze na lyzwach, nartach wodnych i wind surfingu. Szczerze to gorzej mi idzie jazda plugiem niz kantowanie ktore jest dla mnie bardzo naturalne i tez tak sie wlasnie nauczylem. Mam koleznke ktora jezdzi od 3 lat i dalej plugiem wiec roznie to bywa. Czyli jazda slizgiem to skrecanie jak przy kantowaniu ale bez kantowania? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik bedzie w grudniu bo wtedy jedziemy na 7 dni na slowacje i tak sobie mysle ze skoro w 4 dni mam poziom 6 to co bedzie sie dzialo po 7 dniach :) żartuje oczywiscie, bo tak naprawde to teraz musze doskonalic styl i wpoic pewne odruchy. Jak na hali szrenickiej jezdzilem miedzy choinkami (trasa ogolnie b. latwa) ale ilosc mozliwych sytuacji jadac miedzy drzewkami z predkoscia 30km/h byla duza i za ktoryms razem wjechalem w jakies sciezki i wylatujac zza choinki bylo rozwidlenie i sie zawahalem bo po prawej wysokie muldy a skret w lewo bardzo ostry no i jedna narta skrecila a druga nie i polecialem prosto na wyschniete drzewko z kikutami skierowanymi w moja strone narty wbily mi sie w zaspe tuz przed tym drzewkiem a ja klatka dotknalem do tych kikutow i a na szczescie bylem akurat w nartach klasycznych mojego kuzyna ktory nastawil wiazania na maxa i narty sie nei wypiely i tylko one uratowaly mnie od nabicia sie na te kikuty- od tamtej pory nabralem wielkiego respektu. Wyzej napisalem tak jak jest swoje umiejetnosci a bardziej doswiadczonych kolegow rad bede sluchal bo przeciez ja jestem samouk a najgorzej to wpoic sobie zle odruchy tak jak w plywaniu (nota bene jestem ratownikiem i w sprawach plywania to ja moge doradzac :) )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok poczytam do grudnia troche te forum i moze zweryfikuje swoje umiejetnosci po przyjezdzie ze slowacji. Opis poszczegolnych punktow umiejetnosci swiadczy jednoznacznie ze mam 6+. kropka. Nie szukam aplauzu i nie chce nikomu dopiec. Pisze jak jest ale fakt kto w to uwierzy w dobie fantastów internetowych:) Pozdrawiam i prosze o zamkniecie tematu bo faktycznie wyjdzie ze chce sie tu wylansowac :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek myslalem ze rejestrujac sie tu powinienem podac swoj poziom umiejetnosci i tak jak pisze juz tu n-ty raz na podstawie opisu poszczegolnych poziomow mam mocna 6. Tam nic nie pisze o stylu. Jezdzilem w fatalnych warunkach bo i lod piach, muldy itp ale dawalem rade. Po przejzeniu paru filmkow forumowiczow z 6 mysle ze nie jezdze tak ladnie jak co nei ktorzy, ale napewno na krawedzi i nie mam problemow z panowaniem nad nartami w 90% pozostale 10% to strome trasy z poteznymi muldami gdzie nawet moj kuzyn mial ciezko i ja musialem ostro krawedziowac zeby nie jechac za szybko a do tego dochodzi jeszcze dobranie odpowiedniej drogi zjazdu w terenie z muldami ludzmi i przy sporym nachyleniu a tu ju zmam probelm bo klania sie doswiadzenie instynkt i odruchy. Tak jak obiecalem pokaze filmik w nowym roku sami ocenicie... Bardzo mis ie podoba jak co neiktorzy jezdza bardzo wasko i ladnei to wyglada ale niestety jeszcze nei porafie tryzmac stop praktycznie przy sobie.. Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeżdże wąsko... nawet bardzo wąsko ale za radą Mitka chyba zmienie styl no i też w innym miejscu na tym forum już obiecałem film:) :D ale tak szczerze mówiąc bardziej mi sie podoba jak ktoś jedzie bardzo dobrze noga przy nodze niż jak ktoś jedzie bardzo dobrze z nogami szeroko:D no ale ja mam czas sie przestawić bo mam dopiero 16 lat:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Picia jak dla mnie osoby ktore jezdza waska bardoz ladnie wygladaja na stoku, tzn styl ladnie wyglada :) Ale z tego co wiem przy carvingach nie da sie jechac bardzo waska i od tego sa narty klasyczne ale majac na uwadze ze jestem laikiem to nie koniecznie musze miec racje ale to akurat slowa mojego kuzyna ktory jest instruktorem choc nie koniecznie ma powolanie :) Jadac wolniej moge jechac w miare wasko ale wtedy to rekreacyjnie, bardziej wyprostowany a jak chce poczuc predkosc to automatycznie w lukach nogi sie rozchodza intuicyjnie zwiekszajac stabilnosc. W tym roku sprobuje na desce- bedzie filmik i napisze ile czasu mi zajelo opanowanie deski :) Teraz zauwazylem ze ty masz 9.. no niezle jak na 16 lat.....

Użytkownik Norbi edytował ten post 29 październik 2008 - 22:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norbi "Bardzo mis ie podoba jak co neiktorzy jezdza bardzo wasko i ladnei to wyglada ale niestety jeszcze nei porafie tryzmac stop praktycznie przy sobie.. Pozdr" A oceniajac siebie to weż tez pod uwagę (nie potrafię jezdzić kilkoma stylami-ograniczyłem sie do jednego) a pługiem tez nie potrafie -warto i tego sie nauczyć. po 8 dniach w skali się nie zmieścisz!!!! jajcarz z Ciebie nie lada haha Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norbi "Bardzo mis ie podoba jak co neiktorzy jezdza bardzo wasko i ladnei to wyglada ale niestety jeszcze nei porafie tryzmac stop praktycznie przy sobie.. Pozdr" A oceniajac siebie to weż tez pod uwagę (nie potrafię jezdzić kilkoma stylami-ograniczyłem sie do jednego) a pługiem tez nie potrafie -warto i tego sie nauczyć. po 8 dniach w skali się nie zmieścisz!!!! jajcarz z Ciebie nie lada haha Pozdrawiam

Z plugiem to troche zartowalem bo potrafie, przydaje sie na dojezdzie np bramek na wyciag i jak sie juz czlowiekowi nie chce kantowac, lub predzej jak nie ma sily... A czy nbie potrafie jezdzic kilkoma stylami to nie wiem bo ich nie znam ale pewnie w roznych warunkach w jakich zjezdzalem musialem uzywac roznych styli tak na logike.. Pozdr PS Moj kuzyn tez mi dal 6 czytajac opis wiec to juz nie jest taka subiektywna ocena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok poczytam do grudnia troche te forum i moze zweryfikuje swoje umiejetnosci po przyjezdzie ze slowacji. Opis poszczegolnych punktow umiejetnosci swiadczy jednoznacznie ze mam 6+. kropka. Nie szukam aplauzu i nie chce nikomu dopiec. Pisze jak jest ale fakt kto w to uwierzy w dobie fantastów internetowych:) Pozdrawiam i prosze o zamkniecie tematu bo faktycznie wyjdzie ze chce sie tu wylansowac :)

Norbi, nie przezywaj, wiezę, ze po przeczytaniu skali oceniles się na 6+. Mam kolegę, podobnie jak ty jezdzącego na lyzwach, zabralem go w gory i pierwszy raz na nartach zjazdowych(Slowacja-Chopok) od pirewszego zjazdu(trasa dla zielonych) pojechal. Nkt z dawno jezdzących(2-4lata,poziom5-6) nie wiezyl ze on pierwszy raz na nartach. Spuscilem go z kawalka czerwonej....trochę się pomęczyl, ale zjechal.:D Tez sobie pomyslalem, ze ten kawaleczek zjechal (patrząc po skali)na 4-5 poziomie, a wiem ze to jest jego drugi zjazd... A tak faktycznie to dla zrownania poziomu 6 z jego jazdą dalbym 1-2.:) Radzę poczytac Forum dzial nauka jazdy, tam na pewno znajdziesz mnostwo informacji o stylach, Funie, jezdzie na krawędziach, przenoszeniu cięzaru na nartę gorną, jazda slalomem, gigantem i tt...a na stoku, najlepiej pod okiem instruktora cwiczyc, cwiczyc, cwiczyc....;):)

Użytkownik Gerius edytował ten post 30 październik 2008 - 07:11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Zyskujesz coraz więcej pewności siebie i cieszysz się prędkością oraz wrażeniami z jazdy. Przyjmując takie kryterium, Norbi jak najbardziej zasługoje na 6 ;)

Zauwazylem mrugniecie :) I to tez pasuje:Może zacząłeś nawet jazdę na czarnych trasach, pokrytych muldami lub zapuszczasz się na nie przygotowane tereny poza trasami. A forum czytam i mam nadzieje ze choc kilka % teorii wykorzystam na nartach.. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zauwazylem mrugniecie :) I to tez pasuje:Może zacząłeś nawet jazdę na czarnych trasach, pokrytych muldami lub zapuszczasz się na nie przygotowane tereny poza trasami. A forum czytam i mam nadzieje ze choc kilka % teorii wykorzystam na nartach.. :)

Teamta sie rozwija.:) Przecietnie sprawny facet pod okiem w miwre dobrego instruktora jest w stanie zjechac trasą o duzym nachyleniu (nazwijmy ja czarna choc jak wszyscy zorientowani weidza to są dośc umowne okreslenia) w średnich warunkach sniegowych ( snieg popołudniowy, odsypy itd.) zachowując styl i rytm. Byc może z upadkiem ale poprawnie. Czy ten człowiek umie jeździć na nartach? Moim zdaniem nie. Narciarstwo to suma wyuczonych zachowań technicznych, które mozna opanować dośc szybko oraz odruchów i doświadczeń, które nabiera sie latami. Stąd ostatnio gdy pewne podstawowe elementy narciarstwa stały sie łatwiejsze do opanowania tyle osób, które są po paru dniach przekonane, że umieją i jednoczesnie tyle wypadków - właśnie z tego powodu, że im sie tylko wydaje, że umieją. Druga sprawą jest wadliwa skala, która słuzy naszej ocenie. Przyjęlismy ja jedank po burzliwej dośc dyskusji, więc nie możemy sie na nia obrażać tylko stosować z głową.

Ja po 8 latach śmigania mam tylko 7 :D

Dlatego właśnie Moja ocena jest 8 (po 35 latach jeżdżenia i około 20 szkolenia) - tak wynika ze skali a to jak jest naprawde weryfikuje tylko stok. Sam widzisz Norbi, że ocena nie jest łatwa, skala uproszczona i byc może 6 a nawet 7 w Twoim wypadku jest uprawanione choc nie ma takiej mozliwości żeby odzwierciedlało Twoje faktyczne narciarskie umiejętności.

ja jeżdże wąsko... nawet bardzo wąsko ale za radą Mitka chyba zmienie styl no i też w innym miejscu na tym forum już obiecałem film:) :D ale tak szczerze mówiąc bardziej mi sie podoba jak ktoś jedzie bardzo dobrze noga przy nodze niż jak ktoś jedzie bardzo dobrze z nogami szeroko:D no ale ja mam czas sie przestawić bo mam dopiero 16 lat:)

To nie jest kwestia "stylu". Nie ma czegos takiego ja "styl". jazda wąska jest błędem od przynajmniej 20 lat sie tak nie jeździ i tak nie szkoli. I to nie ma nic wspólnego ze stylem. Pozdrawiam

Użytkownik Mitek edytował ten post 30 październik 2008 - 12:57

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę podziwiam, mało jest takich ludzi, co mają narty we krwi :) Ja jeżdżę od 12 lat, a i tak jeszcze nie jestem zadowolony ze swojej jazdy. Jak byłem młodszy to mnie uczyli, żeby wąsko trzymać nogi, a teraz znów szeroko. Bardziej wolę carving'owy styl, ale jednak instruktor jeszcze zwraca mi uwagę, że nogi za wąsko... Nie mogę się doczekać już jakiegoś Twojego filmiku, daj czadu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...