Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Na nartach w maseczce AntySMOGowej!!!

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 shuger

shuger

Użytkownik

• PipPipPip
  • 392 postów
  • Na forum od: 04.2007
89
  • Kraków

Napisano 21 styczeń 2019 - 21:04

Patrząc na to jakie przekroczenia norm są w "kurortach" narciarskich w ostatnich dniach koniecznym jest zaopatrzenie się w maseczki antysmogowe...

Brzmi jak żart?

Niestety nie...
Sprawa jest bardzo poważna.
Zerknijmy na dane z dnia dzisiejszego:

Przekroczenie norm powietrza dla pyłu PM2.5 który przenika do krwioobiegu:

Blisko milionowe miasto - KRAKÓW gdzie ponoć każdego zimowego dnia zionie SMOG Wawelski...

368%
1.jpg

Beskid Śląski/Żywiecki:
Przekroczenie norm PM 2.5:
1082% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
3-jpg-7c73a3b23e02e43e1d34bb3d6df45984.j

W Krakowie dziś darmowa komunikacja i tysiące osób w maseczkach...
Zalecenie aby dzieci oraz osoby starsze nie wychodziły na zewnątrz.
Czy w Szczyrku, Wiśle, Ustroniu i innych miejscowościach w dolinach narciarskich ktoś spotkał dziś narciarzy w maseczkach?
Było tam dziś 4 krotnie gorsze powietrze niż w Krakowie.
Patrząc na poziom SMOGU nie mamy wyjścia, maseczki muszą się pojawić na stokach :/ 

Może włodarze tych i innych narciarskich miejsc wreszcie zajmą się problemem na poważnie?

#2 JurekP

JurekP

Użytkownik

• PipPipPip
  • 936 postów
  • Na forum od: 04.2008
496
  • Umiejętności: 6
  • Gdańsk

Napisano 21 styczeń 2019 - 21:19

Patrząc na to jakie przekroczenia norm są w "kurortach" narciarskich w ostatnich dniach koniecznym jest zaopatrzenie się w maseczki antysmogowe...

Nie jestem pewien czy maseczki antysmogowe wystarczą...

Finnish%2Bski%2Btroops%2Bwearing%2Bgas%2

#3 FerraEnzo

FerraEnzo

Użytkownik

• PipPipPip
  • 870 postów
  • Na forum od: 08.2017
543
  • Kraków

Napisano 21 styczeń 2019 - 22:45

Może włodarze tych i innych narciarskich miejsc wreszcie zajmą się problemem na poważnie?

W Krk nie jest tak źle, właśnie wietrze mieszkanie...ale ja palę to mam "inny węch".

Nie no żartuje, smog jak cholera. Anegdota z dzisiaj. Umawiam się na jutro z kumplem na piwo, na Kazimierz. A on do mnie z tekstem, stary ale jutro ma być smog, może w środę? :D

Wracając do tematu. Zacytowałem powyższe zdanie, bo zastanawia mnie co włodarze ON mieliby robić w sprawie smogu? W wypożyczalniach udostępniać maski? A założyłbyś taką maskę?

Ps. W całej rozciągłości popieram walkę ze smogiem! Żałuję tylko, że w tym całym EKO zamieszaniu najbardziej obrywa motoryzacja, która wbrew powszechnej opinii nie jest głównym trucicielem...

#4 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2524 postów
  • Na forum od: 05.2006
1676
  • Umiejętności: 7
  • Śląsk

Napisano 22 styczeń 2019 - 01:07

Na smog jest tylko jedno skuteczne rozwiązanie. Całkowity zakaz posiadania(kara min. 100 tys zł) w domu (jakichkolwiek) pieców, kominków itp. na paliwa stałe. Sądzę, że jeszcze przez dziesięciolecia nikt tego nie wprowadzi. Zresztą wymagałoby to ogromnych inwestycji zarówno prywatnych jak i w infrastrukturę (Np. gazową)

Jakieś lepsze kategorie pieców, termomodernizacje, zmiany komunikacji i normy motoryzacyjne to tylko wyższa pierdolencja w tym temacie.

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il

#5 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1798 postów
  • Na forum od: 01.2017
626
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 22 styczeń 2019 - 05:56

W Krk nie jest tak źle, właśnie wietrze mieszkanie...ale ja palę to mam "inny węch".

Nie no żartuje, smog jak cholera. Anegdota z dzisiaj. Umawiam się na jutro z kumplem na piwo, na Kazimierz. A on do mnie z tekstem, stary ale jutro ma być smog, może w środę? :D

Wracając do tematu. Zacytowałem powyższe zdanie, bo zastanawia mnie co włodarze ON mieliby robić w sprawie smogu? W wypożyczalniach udostępniać maski? A założyłbyś taką maskę?

Ps. W całej rozciągłości popieram walkę ze smogiem! Żałuję tylko, że w tym całym EKO zamieszaniu najbardziej obrywa motoryzacja, która wbrew powszechnej opinii nie jest głównym trucicielem...

Kask zintegrowany z maseczką. Moja luba sobie kupiła... na razie samą maseczkę. Mieszkamy na Księżym Młynie, obok sporo palących w starych piecykach, które muszą wycofać, ale chyba w 2020 czy coś. A propos maseczek to już linkowałem ale raz jeszcze, jak już się zbroimy...

#6 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6363 postów
  • Na forum od: 02.2008
4402
  • Umiejętności: 2
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 22 styczeń 2019 - 09:10

Na smog jest tylko jedno skuteczne rozwiązanie. Całkowity zakaz posiadania(kara min. 100 tys zł) w domu (jakichkolwiek) pieców, kominków itp. na paliwa stałe. Sądzę, że jeszcze przez dziesięciolecia nikt tego nie wprowadzi. Zresztą wymagałoby to ogromnych inwestycji zarówno prywatnych jak i w infrastrukturę (Np. gazową)

Jakieś lepsze kategorie pieców, termomodernizacje, zmiany komunikacji i normy motoryzacyjne to tylko wyższa pierdolencja w tym temacie.

To tak jakby zamiast umyć ręce - uciąć je, też problem mycia rozwiązany........

Gdyby przynajmniej część nakładów na smogopanikę przeznaczyć na sensowne działania, byłoby widać już teraz efekty... ale wtedy mogłoby sie przypadkiem okazać, że węgiel da sie spalić bez smogu, no i klapa:  Polska nie kupiłaby 2x więcej gazu....

#7 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1477 postów
  • Na forum od: 10.2006
864
  • Umiejętności: 8
  • Krakow

Napisano 22 styczeń 2019 - 12:44

Taka zupełnie niewinna to ona nie jest. Zobacz na wykresy smogowe w Krakowie w lecie. Przy bezwietrznej pogodzie normy też bywają mocno przekroczone. Syfy z paliwa, ale tez i cząstki wzbijane w powietrze przez opony.

Temat kontrowersyjny. Ale faktem jest, że Kraków ma problem ze smogiem, m.in. przez swoje nieckowate położenie. I to pomimo zastępowania węglowych pieców przez inne ogrzewanie. Sam wymieniłem, tzn. zamówiłem wymienienie :), w dwóch mieszkaniach. Jeszcze gorzej jest w niektórych podkrakowskich miejscowościach. Taka Skała np. (obok Ojcowa). Fatalnie, gorzej niż w Krakowie. Albo dziś prestiżowe Zielonki. Bardzo kiepsko.

Co robić nie wiem. Ale na pewno da się i warto coś z tym zrobić a raczej robić, bo to działanie na lata.

#8 krzyzak06

krzyzak06

Nowy użytkownik

• Pip
  • 93 postów
  • Na forum od: 11.2012
37

Napisano 22 styczeń 2019 - 13:18

Na początek wystarczyłoby wlepianie mandatów smrodom. Rozumiem, że podczas rozpalania może komin zadymić, ale jeżeli ktoś przez godzinę, dwie, pięć, trzydzieści produkuje brunatne opary to mandat powinien być z miejsca. W sumie wystarczyłoby dronem co np. godzinę robić zdjęcia, a następnie objazd i mandaty.

• pawelb91 podziękował za tę wiadomość

#9 shuger

shuger

Użytkownik

• PipPipPip
  • 392 postów
  • Na forum od: 04.2007
89
  • Kraków

Napisano 22 styczeń 2019 - 18:39

No to mamy niechlubny rekord....
Czegoś takiego jeszcze nie widziałem....
Wczoraj 23:00 - tuż obok Szczyrku
1341% - PM 2.5

1.jpg

Kto da więcej????? :blink:  :blink:  :blink:  :blink:  :blink:  :blink:

#10 grimson

grimson

Użytkownik

• PipPip
  • 246 postów
  • Na forum od: 12.2009
79
  • Umiejętności: 5
  • Pyrlandia

Napisano 22 styczeń 2019 - 19:12

Oj tam oj tam.

Pracowałem 2,5 roku w Chinach, gdzie stężenie pyłów 2,5 um było na średnim poziomie 300 jednostek. W Polsce mało jest dni, kiedy osiągamy takie zacne stężenia.

Podaje się u nas, celem wywołania zamieszania, że normy przekroczone o 1000% procent. Bullszit, zapewniam Was, że 300 jednostek pyłów 2,5um wcale nie jest takie złe. Bo z autopsji wiem, jak wygląda 750 takich jednostek zawieszone w atomosferze :D

• mlodzio podziękował za tę wiadomość

#11 mlodzio

mlodzio

Użytkownik

• PipPipPip
  • 528 postów
  • Na forum od: 11.2011
368
  • Siedlce (Mazowieckie)

Napisano 22 styczeń 2019 - 21:52

Na smog jest tylko jedno skuteczne rozwiązanie. Całkowity zakaz posiadania(kara min. 100 tys zł) w domu (jakichkolwiek) pieców, kominków itp. na paliwa stałe.

Sądzę, że jeszcze przez dziesięciolecia nikt tego nie wprowadzi. Zresztą wymagałoby to ogromnych inwestycji zarówno prywatnych jak i w infrastrukturę (Np. gazową)

Smog to zjawisko zależne od bardzo bardzo bardzo wielu czynników.

Jednym z tych bardzo wielu czynników jest np. przemyślany sposób zabudowy miast.

Moim zdaniem media od pewnego czasu prowadzą dziwną (zlecenie ?), mało wiarygodną i bardzo wybiórczą "kampanię antypiecową".

Tymczasem walka ze smogiem to proces wielodziedzinowy i długofalowy.

Ps.  Możesz rozwinąć sprawę kominków ?.

Pozdrawiam -Włodek

#12 mlodzio

mlodzio

Użytkownik

• PipPipPip
  • 528 postów
368
  • Siedlce (Mazowieckie)

Napisano 22 styczeń 2019 - 22:06

Oj tam oj tam.

...  Podaje się u nas, celem wywołania zamieszania, że normy przekroczone o 1000% procent. Bullszit, zapewniam Was, że 300 jednostek pyłów 2,5um wcale nie jest takie złe. Bo z autopsji wiem, jak wygląda 750 takich jednostek zawieszone w atomosferze :D

Przez 10 lat mieszkałem w miejscu gdzie po 1981 r. ujawniono ponad 700 (siedemset) krotne przekraczanie dopuszczalnych dawek ołowiu.

Moi koledzy mieszkali bliżej tego "centrum" i w ich rejonie norma ta była przekraczana 1.000 (tysiąc) krotnie.

Pozdrawiam -Włodek

#13 mlodzio

mlodzio

Użytkownik

• PipPipPip
  • 528 postów
368
  • Siedlce (Mazowieckie)

Napisano 22 styczeń 2019 - 22:20

To tak jakby zamiast umyć ręce - uciąć je, też problem mycia rozwiązany........

Gdyby przynajmniej część nakładów na smogopanikę przeznaczyć na sensowne działania, byłoby widać już teraz efekty...

... ale wtedy mogłoby sie przypadkiem okazać, że węgiel da sie spalić bez smogu, no i klapa:  Polska nie kupiłaby 2x więcej gazu....

Czy węgiel da się spalić bez smogu ? - da się, jednak mało kto o tym wie, na pewno nie dziennikarze "fajansiarze".

Przykład dziennikarskiego bezmózgowia:

Przed laty, po głośnym zawaleniu się obciążonego śniegiem dachu, pewien dziennikarz w radiu pouczał jak ciężki może być śnieg na dachu.

Cyt. " ... jeden metr sześcienny takiego śniegu może ważyć nawet 2.000 (dwa tysiące) kg ! ...  "

Pozdrawiam -Włodek

#14 jotes

jotes

Nowy użytkownik

• 24 postów
  • Na forum od: 01.2018
26
  • Tarnów

Napisano 22 styczeń 2019 - 22:41

Witam, z kominkiem to kolega lekko przesadził, albowiem palimy w nim drewnem liściastym jak buk czy grab i śladowe ilości dymu powstają tylko w momencie rozpalania
Natomiast nikt tu nie poruszył tematu narodowego hobby jakim jest grillowanie
Bo palenie w kominku przy tym to mały pikuś.

#15 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6363 postów
4402
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 22 styczeń 2019 - 23:14

Witam, z kominkiem to kolega lekko przesadził, albowiem palimy w nim drewnem liściastym jak buk czy grab i śladowe ilości dymu powstają tylko w momencie rozpalania

I wedzenie ryb!!! To dopiero jest plaga!!!!

A poważniej... zajrzyj do przewodu kominowego z kominka, takiego z zamykanych drzwiczkami-czyli chyba każdego. Zobaczysz niezlą koksownię zasilaną 'czystym drewnem'....

#16 krzyzak06

krzyzak06

Nowy użytkownik

• Pip
  • 93 postów
  • Na forum od: 11.2012
37

Napisano 23 styczeń 2019 - 10:09

Nie wiedziałem, że sezon grillowy przypada na zimę. I to na najzimniejsze dni zimy :D

20.01 w Lublinie musiał być jakiś zlot fanów grilla, bo PM2.5 i inne zanieczyszczenia z dnia na dzień poszły kilkukrotnie w górę

#17 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1180 postów
  • Na forum od: 01.2015
1302
  • Umiejętności: 1

Napisano 23 styczeń 2019 - 20:52

Witam

Organizm, który się nie dostosuje przez mutację do zmian w środowisku zginie. Przykładów jest aż nadto.  

Maseczka  nie jest wyjściem. Wprost przeciwnie, opóźnia mutację. 

Pozdrawiam

#18 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2524 postów
1676
  • Śląsk

Napisano 23 styczeń 2019 - 21:21

ale wtedy mogłoby sie przypadkiem okazać, że węgiel da sie spalić bez smogu, no i klapa:

Wszystko się da ale w laboratorium. Nie w kraju, gdzie do pieców wrzucą cokolwiek, będą palić niezgodnie z instrukcją a  filtry w instalacji usuną lub przerobią by zaoszczędzić. 

W makro skali to mało istotne bo latem jest lepiej ze smogiem. Mieszkam natomiast na przeciwko ogródków działkowych. W słoneczny weekend po południu okna nie otworzysz, tak kopcą.

Ciągle pojawiają się argumenty, że kiedyś było gorzej albo gdzieś nadal tak jest. Czy nadal musimy tkwić w poprzedniej epoce? Kiedyś również wylewano gówna do rynsztoka. Czemu jakoś kanalizacja nie budzi waszych wątpliwości? Przecież to też droższe rozwiązanie i wymaga ogromnych nakładów na infrastrukturę. Pewnie wiele niemieckich firm też dzięki temu się utrzymuje i lobbuje za kupnem większej ilości rur i instalacji.

Organizm, który się nie dostosuje przez mutację do zmian w środowisku zginie. Przykładów jest aż nadto.

Pokusiłbym się o teorię, że smog za komuny był jedną z przyczyn sukcesów polskich himalaistów. Nawet dzisiaj komory do aklimatyzacji działają na tej zasadzie. (Obniża się % zawartość tlenu a nie ciśnienie).

Moja jazda:

#19 mig12345

mig12345

Stary maruda

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 6363 postów
4402
  • Rybnik, Ustroń

Napisano 23 styczeń 2019 - 22:51

Wszystko się da ale w laboratorium. Nie w kraju, gdzie do pieców wrzucą cokolwiek, będą palić niezgodnie z instrukcją a  filtry w instalacji usuną lub przerobią by zaoszczędzić. 

Powtarzasz slogany... Do normalnego pieca bez rusztu nic nie wrzucisz, bo:

- wpadnie prosto do popielnika i tylko kłopot z tym

- oszczędność z palenia 'dziwności' jest kompletnie niewarta zachodu.

- gminy mają bardzo skuteczne narzędzia do egzekwowania jakości paliwa (nawet bez pomocy 'sygnalistów')

- niestety  nie są  w stanie nic zrobić gdy ktoś kopci dobrym węglem za to  na archaicznym palenisku - brak podstawy prawnej. 

• bubol podziękował za tę wiadomość

#20 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2524 postów
1676
  • Śląsk

Napisano 23 styczeń 2019 - 23:16

Powtarzasz slogany... Do normalnego pieca bez rusztu nic nie wrzucisz, bo:

- wpadnie prosto do popielnika i tylko kłopot z tym

- oszczędność z palenia 'dziwności' jest kompletnie niewarta zachodu.

- gminy mają bardzo skuteczne narzędzia do egzekwowania jakości paliwa (nawet bez pomocy 'sygnalistów')

- niestety  nie są  w stanie nic zrobić gdy ktoś kopci dobrym węglem za to  na archaicznym palenisku - brak podstawy prawnej. 

Widzę kilka wątpliwości:

- Zakładasz logiczne działanie użytkowników

- Gminy egzekwują jakość paliwa? To chyba nie wszędzie to działa. Ludzie nadal kupują różne odpady.

- Po co wynosić śmieci jak można je spalić? ;)

Moja jazda: