Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Skiturowe Fotorelacje ;)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#1 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
  • Na forum od: 01.2010
564
  • Umiejętności: 6
  • Jaworzno

Napisano 22 styczeń 2015 - 17:51

Witam

Temat zdominował nam Wujot :) i chyba nikt nie dorówna mu w relacjach i fotkach.

Natomiast żeby zachęcać do uprawiania tak wspaniałego sportu jakim są skitury oraz jego szerszego propagowania stwierdziłem że od czasu do czasu też coś skrobne :P. Oczywiście nie będzie to raczej tak często jak to robi Wiesiek ;)

1. Beskid Żywiecki - Rysianka - niedziela 18.01.2015r.

No tak Rysianka to tak jak Pilsko kultowe miejsce skiturowców. W każdy weekend schronisko pęka w szwach, a skiturowców jest więcej niż turystów pieszych.

Dużo wariantów podejścia, dużo wariantów zjazdowych, specyficzny mikroklimat. Gdy nie ma już wszędzie śniegu (w Beskidach) to jak chcesz uderzyć w ostatnie miejsce w okolicy to tylko okolice Rysianki/Romanki.

Start ze Złatnej w stronę Hali Bieguńskiej trochę na "dziko" przez pola, a potem stokówkami.

Na górze śniegu sporo na tyle że można po kręcić nawet po lesie. Śnieg trochę mokry.

1-0001a.JPG

2-0002b.JPG

3-0003c.JPG

4-0004d.JPG

Jeden zjazd halą trochę po lesie i idziemy do schroniska po drodze mijając Halę Lipowską.

Odpoczynek i stwierdzamy że sprawdzimy zjazd w przeciwnym kierunku w stronę Sopotni.

5-0005e.JPG

6-0006f.JPG

Wyjście z powrotem do góry i zjazd w kierunku Żabnicy w lesie.

Tutaj jest już na tyle stromo że wracając trzeba robić zakosy.

7-0007g.JPG

Na koniec zjazd do auta czarnym szlakiem i stokówkami.

Ogólnie warunki lepsze niż na nie jednym stoku w Beskidach ;)

No i udało się zjechać na "cztery strony świata" :P :)

Pozdrawiam

Tomek

p.s. wieczorem postaram się wrzucić relację z wczorajszego wypadu na Salatyna ;)

p.s2 jak wstawić większe miniaturki? :D

#2 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2837 postów
  • Na forum od: 11.2008
3553
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 22 styczeń 2015 - 20:03

Witam

Temat zdominował nam Wujot :) i chyba nikt nie dorówna mu w relacjach i fotkach.

p.s2 jak wstawić większe miniaturki? :D

Wielkie dzięki za relację i obietnicę następnych!

Co do wstawiania to ja to robię tak:

- zakładam swoją nową galerię lub wgrywam foty do istniejących. Nie trzeba nic minimalizować bo robi to za nas automat forum (choć akurat z reguły zmniejszam przez akcję w PS aby wgrywało się szybciej). Wgrywa się po jednej focie co jest lekko upierdliwe a następnie wszystko publikuje. Mam w ten sposób wygodnie przygotowane foty w albumie. Każda fota jest w 3 wielkościach (mała, średnia, duża) - niestety trzeba to wybrać z rozwijanego menu (jeszcze pół roku temu wystarczyło kliknąć na fotę).

Jak wyglada galeria -  link do mojej sf galerii

http://www.skiforum....r/168102-wujot/

- zakładam temat w drugiej zakładce i piszę relację

- jak chcę wrzucić fotę to po url-a zaglądam do albumu otwartego w sąsiedniej zakładce (wybierając oczywiście dużego - 1600 x wynikowe)

Może jest jakiś łatwiejszy sposób aby panować nad kształtem relacji - ja znalazłem taki...

Pozdro

Wiesiek

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#3 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 22 styczeń 2015 - 20:20

21.01.2015 Salatyn

No cóż obiecany Salatyn :P

Przyjazd na parking, szybki przepak i do góry wzdłuż nowego krzesła.

med_gallery_178538_622_439199.jpg

Na stoku warunki jak na obecną zimę bardzo dobre! o 9:30 :P i coraz ładniejsza pogoda

med_gallery_178538_622_719919.jpg

Po 50min, z przerwami na fotki oraz przebieranie się (albo raczej rozbieranie :P) dochodzimy do górnej stacji krzesła. Podejście cały czas z widokiem na nasz główny cel - Salatyn

med_gallery_178538_622_744783.jpg

Za nami pojawia się chmura!

med_gallery_178538_622_1013476.jpg

Dlatego spoglądamy szybko jeszcze raz na nasz cel (Centralny Żleb) i uciekamy przez kosówkę w stronę żlebu

med_gallery_178538_622_639506.jpg

Tutaj stromsze zjazdy Szeroki Żleb i drugi po prawej którym akurat zjeżdza 4 narciarzy

med_gallery_178538_622_548756.jpg

med_gallery_178538_622_161783.jpg

med_gallery_178538_622_768050.jpg

Po 30min jesteśmy pod żlebem, i zaczynamy podchodzenie zakosami (tylko ok 1/4 żlebu) a potem z buta

med_gallery_178538_622_703928.jpg

Nawis (ok 3m) przy prawym żlebie

med_gallery_178538_622_254885.jpg

Wjazd do Stromego Żlebu

med_gallery_178538_622_366354.jpg

I rozpoczynamy zjazd... pogoda bajka

med_gallery_178538_622_438030.jpg

Zjazd bardzo przyjemny na bardzo twardym podłożu wręcz betonowym, ok 10-15cm nawianego niezwiązanego śniegu, ale bezpiecznie i bardzo przyjemnie.

Idealnie żeby 2/3 żlebu przejechać krótkim skrętem, a końcówkę długim by móc na wypłaszczenie wjechać na dużej prędkości.

med_gallery_178538_622_234159.jpg

I wszystko byłoby ok, zjazdów byłoby dużo więcej gdyby nie to że kolega zachacza gdzieś o wystający kamień? kolano się przekręca narta wypina i zlatuje na sam dół żlebu na wypłaszczenie

med_gallery_178538_622_123360.jpg

I na koniec kilka fotek Szymona:

med_gallery_178538_622_636918.jpg

med_gallery_178538_622_1176933.jpg

med_gallery_178538_622_85798.jpg

med_gallery_178538_622_640628.jpg

Ogólnie pogoda bajka! warunek też bardzo dobry, dywan z chmur, pięknie oświetlona dolina, i śpiewy góralskie Słowaków! :). My na ciężko z plecakami jak wór ziemniaków, za to duża grupa Słowaków na lekko - zostawili plecaki na szczycie i kursowali góra dół, a na podejście brali narty do ręki lub na barki i prawie wbiegali :)

Pozdrawiam

Tomek

#4 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2837 postów
3553
  • Wrocław

Napisano 22 styczeń 2015 - 20:30

21.01.2015 Salatyn

No cóż obiecany Salatyn :P

Ogólnie pogoda bajka! warunek też bardzo dobry, dywan z chmur, pięknie oświetlona dolina, i śpiewy góralskie Słowaków! :). My na ciężko z plecakami jak wór ziemniaków, za to duża grupa Słowaków na lekko - zostawili plecaki na szczycie i kursowali góra dół, a na podejście brali narty do ręki lub na barki i prawie wbiegali :)

Pozdrawiam

Tomek

Piękna wycieczka (i fotki, że zazdroszczę) - rozumiem, że w Tatrach Zachodnich (Słowackich) można już w zimie turować. Wydaje mi się, że kiedyś Słowacy je zamykali...

A w kwestii odjeżdżających nart - blokujesz przedni insert?

pozdro

Wiesiek

#5 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 22 styczeń 2015 - 20:40

Piękna wycieczka (i fotki, że zazdroszczę) - rozumiem, że w Tatrach Zachodnich (Słowackich) można już w zimie turować. Wydaje mi się, że kiedyś Słowacy je zamykali...

A w kwestii odjeżdżających nart - blokujesz przedni insert?

pozdro

Wiesiek

Słowacy udostępniają całe doliny dla skiturowców:

TANAP

1. Turystykę narciarską mogą uprawiać tylko osoby zrzeszone w klubach.
2. W okresie od 21 grudnia do 15 kwietnia dozwolone jest poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi i ścieżkami edukacyjnymi tylko w celach uprawiania turystyki narciarskiej, pod warunkiem dobrych warunków śniegowych i lawinowych.
3. W jednej grupie może poruszać się max. 30 osób.
4. Należy zgłosić cel wycieczki przedstawicielowi TANAP
5. Turysta musi mieć przy sobie dokument potwierdzający przynależność do klubu i ujawnić go na żądanie funkcjonariusza parku.

Tereny dopuszczone do uprawiania turystyki narciarskiej na terenie TANAP:

1. W Dolinie Staroleśnej (Velka Studena Dolina) od Zbójnickiej Chaty, przez kocioł Siwych Stawków do Czerwonej Ławki (Priečne sedlo), dalej do Chaty Tery’ego w Dolinie Małej Zimnej Wody i pod Spiskie Turniczki do Baraniej Przełęczy i w Dzikiej Dolinie (Velka Zmrzla dolina) do Chaty przy Zielonym Stawie Kieżmarskim (Chata pri Zelenom plese),
2. w Dolinie Młynickiej od wodospadu Skok do Przełęczy Smrekowickiej (Soliskove sedlo) i tą samą trasą z powrotem lub z przejściem od przełęczy do trasy zjazdowej pod Chatą na Solisku,
3. w Dolinie Ziarskiej – Wielkie Zawraty, Mały Zawraty, od Ziarskiej Chaty
4. kamieniołom Bobrowiecki (Bobrovecka Vápenica) – Czerwieniec – Babki – Wielka Kopa – Siwa Przechyba (sedlo Priehyba) i z powrotem,
5. Dolina Spalona (Spálená),
6. trasa zjazdowa Spalona – Salatyńska Dolina. Tak podaje strona TANAP, natomiast wg. przewodnika W. Szatkowskiego otwarte są doliny: Spalona, Salatyńska i Smutna.

Link ze skitury.fora.pl

Oczywiście zgłaszanie wycieczki to fikcja ;)

Dodatkowo polecam to info:

http://powder.pl/sal...-co-gdzie-i-jak

Co do blokowania przodów to różnie z tym jest czasami blokuje (ale tylko delikatnie żeby był 1 klik z 3) czasami nie - chyba na trudniejszych zjazdach będę blokował, a na lajtowych nie. Na Salatynie nie blokowałem. Stosuje wybijkozęby (linki) ;) jak widać po tej turze skistoper nie zatrzyma narty...

#6 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2837 postów
3553
  • Wrocław

Napisano 22 styczeń 2015 - 20:45

1. Turystykę narciarską mogą uprawiać tylko osoby zrzeszone w klubach.

jak widać po tej turze skistoper nie zatrzyma narty...

Ale OeAV - wystarczy prawda?

Rzadko kiedy zatrzyma jak jest powyżej 30 stopni...

pozdro

Wiesiek

#7 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 22 styczeń 2015 - 20:50

Ale OeAV - wystarczy prawda?

Rzadko kiedy zatrzyma jak jest powyżej 30 stopni...

pozdro

Wiesiek

Tak jaka kolwiek przynależność do klubu wysokogórskiego/alpejskiego w tym Alpenverein.

Sam jeszczenie miałem przyjemności kontrolowania, ale większość osób pisze w necie że bez problemu.

Nie wiem jak ze zjazdami z terenów nie udostępnionych w końcu dużo osób je robi :) i też nikt ich się nie czepia, może jest to kwestia ilości osób (w zimie Tatry Słowackie zamknięte dla "przeciętnego turysty").

#8 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 22 styczeń 2015 - 21:03

Tak jaka kolwiek przynależność do klubu wysokogórskiego/alpejskiego w tym Alpenverein.

Sam jeszczenie miałem przyjemności kontrolowania, ale większość osób pisze w necie że bez problemu.

Nie wiem jak ze zjazdami z terenów nie udostępnionych w końcu dużo osób je robi :) i też nikt ich się nie czepia, może jest to kwestia ilości osób (w zimie Tatry Słowackie zamknięte dla "przeciętnego turysty").

Tutaj jest regulamin TANAP:

http://www.tanap.org...adok-tanapu.pdf

Ogólnie to wymienione doliny to "dedykowane" co kolwiek to znaczy :), natomiast w narciarstwie biegowym dopuszczają po trasach letnich oraz wszelkich ścieżkach leśnych. Oczywiście poruszanie się przy dobrych warunkach śniegowych.

#9 kuzon

kuzon

Użytkownik

• PipPip
  • 139 postów
  • Na forum od: 06.2010
88
  • Gdańsk / Chełmsko Śląskie

Napisano 23 styczeń 2015 - 03:55

...od czasu do czasu też coś skrobne...

No i nastepny bedzie mnie "denerwowal" :D

"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.” - Maya Angelou

#10 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2837 postów
3553
  • Wrocław

Napisano 23 styczeń 2015 - 11:42

4. Należy zgłosić cel wycieczki przedstawicielowi TANAP

A jak to w praktyce jest - zgłaszałeś wycieczkę???

Pozdro

Wiesiek

#11 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 23 styczeń 2015 - 11:50

A jak to w praktyce jest - zgłaszałeś wycieczkę???

Pozdro

Wiesiek

Nikt nie zgłasza :) my też nie.

#12 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 12 luty 2015 - 10:04

Może to nie skiturowa fotorelacja, ale pokazuje dlaczego warto...
Gdy większość narciarzy śmiga we mgle, wyubierani, pewnie narzekając na drugą narciarską górę w Polsce - Pilsko.
Inni wylegują się w pełnym słońcu... po prostu lampa! bez jednej chmurki :) sam leżałem tylko w koszulce termoaktywnej.

Dlatego warto czasami przespacerować się z buta lub na fokach bo można się pozytywnie zaskoczyć :P

gallery_178538_631_9805.jpg

gallery_178538_631_209885.jpg

gallery_178538_631_48336.jpg

gallery_178538_631_64882.jpg

Tak mnie wzięło na sentymenty że odgrzebałem starą fotkę z grudnia 2013r. też było pięknie o zachodzie słońca :)

med_gallery_178538_631_34761.jpg

#13 kuzon

kuzon

Użytkownik

• PipPip
  • 139 postów
  • Na forum od: 06.2010
88
  • Gdańsk / Chełmsko Śląskie

Napisano 12 luty 2015 - 10:26

Matulu kochana!!! Coś przepięknego! Za 2 tygodnie jadę na Chopok i już mam narciarskie sny. Ale po tych zdjęciach nie będę mógł zasnąć!

Napiszę więcej. Jedno poszło jako tło pulpitu.

• MajorSki podziękował za tę wiadomość

"Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach.” - Maya Angelou

#14 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2837 postów
3553
  • Wrocław

Napisano 12 luty 2015 - 11:38

Może to nie skiturowa fotorelacja, ale pokazuje dlaczego warto...
Gdy większość narciarzy śmiga we mgle, wyubierani, pewnie narzekając na drugą narciarską górę w Polsce - Pilsko.
Inni wylegują się w pełnym słońcu... po prostu lampa! bez jednej chmurki :) sam leżałem tylko w koszulce termoaktywnej.

Dlatego warto czasami przespacerować się z buta lub na fokach bo można się pozytywnie zaskoczyć :P

Foty przepiękne - aż mnie zakłuło ;)

Jeszcze parę takich "relacji" i na turach też będzie tłoczno!

W przyszły czwartek wybieram się w Tatry na 4 dni (do Chochołowskiej) więc będzie relacja - mam nadzieję, że uda mi się zrobić równie ładne zdjęcia :D

pozdro

Wiesiek

• MajorSki podziękował za tę wiadomość

#15 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 12 luty 2015 - 11:50

W przyszły czwartek wybieram się w Tatry na 4 dni (do Chochołowskiej) więc będzie relacja - mam nadzieję, że uda mi się zrobić równie ładne zdjęcia :D

pozdro

Wiesiek

Wiesiek o ładne zdjęcia z Tatr się nie boję :) bo to my wszyscy Ciebie podziwiamy za fotorelacje i próbujemy "gonić" ;)

Kurde będę od 22 lutego w Zakopanym z żoną na tydzień, co prawda chciałem się zapisać na kurs kwalifikacyjny do BerezikSki, żeby podszkolić swoje marne umiejętności.

Ale jak będą warunki to myślałem o jakiejś turze :)))))) jednak żona to tak maksymalnie Grześ albo Rakoń :D.

A Wy macie jakiś konkretny plan w Chocholowskiej? :)

Już nie mogę doczekać się relacji :D

#16 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2837 postów
3553
  • Wrocław

Napisano 12 luty 2015 - 12:15

Ale jak będą warunki to myślałem o jakiejś turze :)))))) jednak żona to tak maksymalnie Grześ albo Rakoń :D.

A Wy macie jakiś konkretny plan w Chocholowskiej? :)

Już nie mogę doczekać się relacji :D

Mój kumpel Kamil (też z sf) podczepił się pod swoich znajomych a ja podczepiłem się do niego. Jestem więc drezyną na końcu składu. Maszynista ma chyba jakiś plan :D . A jak nie ma to coś się wykombinuje! Wezmę ze sobą przewodnik.

Popatrzyłem właśnie w kalendarz i w Chochołowskiej będę 20-23 (w poniedziałek wieczorem musimy być w aucie). Czyli może udałoby się spiknąć?

pozdro

Wiesiek

#17 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 12 luty 2015 - 12:23

Dowiem się:

1. Od żony czy jedziemy i kiedy

2. Czy będziemy na kursie kwalifikacyjnym czy nie

To wtedy się zgadamy na 22 lub 23 i dołączę najwyżej na 1 dzień :)

#18 BigMonster

BigMonster

Użytkownik

• PipPip
  • 167 postów
  • Na forum od: 02.2010
109
  • Umiejętności: 4
  • Zagłębie szparagowe

Napisano 12 luty 2015 - 12:40

pozdro

Wiesiek

No już się zacząłem martwić, że się przerzuciłeś na narty wodne i gdzieś w ciepłych krajach się zapodziałeś :)

• wincek podziękował za tę wiadomość

#19 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2837 postów
3553
  • Wrocław

Napisano 12 luty 2015 - 12:57

No już się zacząłem martwić, że się przerzuciłeś na narty wodne i gdzieś w ciepłych krajach się zapodziałeś :)

Ciepłych krajów nie lubię!

wprost przeciwnie w lutym mam też dwa wyjazdy "normalne" zjazdowe (z opcją off piste) - 8 dni plus te cztery na turach i może jeden dzień w Karkonoszach więc czasu mało...

pozdro

Wiesiek

#20 MajorSki

MajorSki

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
564
  • Jaworzno

Napisano 12 luty 2015 - 13:02

Ciepłych krajów nie lubię!

wprost przeciwnie w lutym mam też dwa wyjazdy "normalne" zjazdowe (z opcją off piste) - 8 dni plus te cztery na turach i może jeden dzień w Karkonoszach więc czasu mało...

pozdro

Wiesiek

I nic się nie chwalisz? znowu Alpy? :)

Miałem jechać w kwietniu na kurs skialp + lodowcowy w rejon Venediger, ale odpuściłem (zostawiam to na sezon 2016r) i stwierdziłem że w lutym podszkole umiejętności na kursie kwalifikacyjnym, a w kwietniu Tatry Wysokie na Słowacji (Żelazne Wrota, Koprowy, Wysoka, Rysy, Wołowy Grzbiet - na razie na samą myśl przyznam że trochę trzęsę portkami :P ale dzięki temu mam większą mobilizację :D - wczoraj na Pilsku na nieczynnej czarnej i nie ratrakowanej czerwonej 5a ćwiczyłem z kolegą obskoki :D)