Skocz do zawartości

Bad Kleinkirchheim


Chertan

Rekomendowane odpowiedzi

Świeżo po powrocie kilka wrażeń z pobytu. W sumie nie udało się w krótkim czasie znaleźć opisu ośrodka i opinii na jego temat. Spędziliśmy z nim łącznie 4 dni, pogoda genialna, w zasadzie większość słonecznych dni ze sporym mrozem. Spaliśmy w apartamencie Enzian 14 z booking, duży i fajnie urządzony, dla 4-5 osób bardzo dobry wybór, lokalizacja też niezła, zaraz obok skibus a także trasa powrotna, rano i po południu do przejścia z 200 m, auta można nie ruszać. 

Bad Kleinkirchheim to spory ośrodek, wg info ponad 100 km tras i rzeczywiście jest ich dużo. Ma w zasadzie 3 części.

Jedna to główna góra z północnymi trasami długości nawet 4-5 km. Te długie to 1, 7, 8, 10 i 11. Niestety zamknięta była trasa nr 6. Wszystkie te trasy naprawdę fajne. Tylko przez krótki czas były w słońcu, więc mają tendencję do oblodzeń, natomiast są w większości szerokie, więc nawet ci gorzej radzący sobie na zlodowaciałym śniegu znajdą sposób na zjazd w dół. Na górę dostajemy się albo gondolą (tu rano trochę kolejek, ale nie było źle, wchodząc najlepiej iść do bramek po prawej, jest znacznie szybciej), gondola średnio szybka, wjazd to dobre kilkanaście minut. Druga opcja do krzesło ze stacji pośredniej, niestety stare dwuosobowe, z taśmą, więc bardzo wolne nie jest, ale jedzie się długo. I jest też krzesło nr 7, szybkie, wyprzęgane, ale bez osłon. Jedzie się lasem, więc przy mrozie nie jest to za przyjemne, a słońce zagląda tam rzadko. Podsumowując, fajne trasy przy słabszych i wolniejszych wyciągach.

IMG20230206123411.thumb.jpg.4d59780604d093da48f0f173fc949093.jpg

Druga część, pośrednia, mieści pomiędzy Bad Kleinkirchheim i St Oswald, przy gondoli Nockalmbahn i wyciągach pobliskich.  Trasy przy samej gondoli są przyzwoite, najfajniejsza to trasa numer 19, ale aby do niej dojechać trzeba się wspiąć orczykiem. Trasa wynagradza to bardzo fajną szerokością i nachyleniem, a przede wszystkim jest pusta, ponieważ nie ma do niej bezpośredniego dojazdu z gondoli. bardzo się będzie natomiast przydawać przy powrocie z St Oswald. Dojazd do tych wyciągów z głównej części Bad Kleinkirchheim to mały koszmar. Po przejściu pod drogą wsiada się na dwuosobowe krzesełko, a następnie trzeba się przesiąść na podobne. Są one wolne i jazda trwa bardzo długo. Potem można się wciągnąć orczykiem na szczyt góry lub zjechać prosto do gondoli. Sama gondola to małe 4-osobowe kabiny, relikt z przeszłości. Jadą względnie wolno jak na gondolę. Tworzą się tam w środku dnia spore kolejki, najlepiej wejść wtedy od dołu po schodach (koło knajpy) i wychodzi się wprost na bramki, choć i tu może się utworzyć mniejsza kolejka.

Kolejna i chyba najfajniejsza część to kilka wyciągów i tras w St Oswald. Można się tam przetelepać z głównej części Bad Kleinkirchheim, ale zajmie to z 1,5-2 h. Najfajniejszy sposób jaki znaleźliśmy to dojechanie autobusem z centrum do dolnej stacji gondoli w St Oswald (względnie nowa, choć nie bardzo szybka), a w drugiej połowie dnia powrót do Bad Kleinkirchheim, który jest już dużo prostszy i szybszy niż droga w drugą stronę (omija się te 2 wolne krzesełka, zjazd jest prosto z górnej stacji gondoli Nockalmbahn). W St Oswald jest gondola, 1 szybkie krzesło 6-osobowe i 2 wolniejsze, ale przyzwoite 4-osobowe, niestety bez kopułek. Jeździ się albo wzdłuż gondoli na bardzo fajnej długiej trasie z kilkoma wariantami, albo wzdłuż krzesełek, w tym w kotle z kilkoma wariantami tras. Jest to część też najładniejsza widokowo, z łysymi szczytami i widokiem na okoliczne wyższe góry. Jak wspomniałem rozpoczęcie jazdy w tym miejscu było najlepszym rozwiązaniem, stoki są wtedy najmniej zatłoczone i skąpane w słońcu. Przy dużym mrozie ta jazda w słońcu fajnie rozgrzewa przed przemieszczeniem się w bardziej zacienione miejsca.

IMG20230206123414.thumb.jpg.bd827551e6a2740d863c7250dcfd50b1.jpgIMG20230206131858.thumb.jpg.eb11138408c015f2ef68f55930726d2b.jpgIMG20230209101534.thumb.jpg.af758af3571a56db20d8e497dbe17dcf.jpgIMG20230209102704.thumb.jpg.658e7ce574635042fabf9c7b526e0cc0.jpg

Jeden wieczór spędziliśmy też w termach. Jest to pewien wydatek, ale warto to zrobić, ponieważ właśnie z tego też słynie Bad Kleinkirchheim. Woda nie jest bardzo ciepła, wyjście na zewnątrz jest jednak dość komfortowe. Natomiast do wyboru jest też kilka różnych saun jak ktoś lubi. Jeden wieczór w termach mi wystarczył.

  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że bywamy w podobnych okolicach ..

Odwiedziłem ten osrodek w pierwszy tydzień ferii małopolskich .. tzn 1/28 Turracher Hohe, 1/29 do 2/3 BKK. 2/4 tez miałem jeździć ale był huragan i wszystkie wyciagi były zamkniete. Wiało na tyle że mi połamało trumnę przy otwieraniu :/. Widac że ośrodek przejęty przez TMR (tak zakładam skoro mozna kupić karnet na gopass) i maja taki sprytny wybieg żeby nie zwracac kasy kiedy są wyciągi zamknięte - wtedy można iść na termy Romerbad przy gondoli (bo karnet jest na narty albo termy w dany dzień), fajniejsze jesli chodzi o baseny są te drugie termy St. Kathrein. Woda owszem - nie za ciepła.

Ja mieszkałem w ośrodku Landal w BKK (kilka domków i apartamentów, maja tez basen, salę zabaw itp). Tu położenie było kluczowe - bo z jednej strony są taśmy na których jeździłem z dzieckiem 2,5 roku, z drugiej stok i krzesełko Maibrunnbann (740m różnicy poziomów), na termy też na piechotę. Przez cały pobyt ze skibusa nie skorzystałem.

Infrastruktura mogłaby byc nowsza. Jest kilka nowych wyciągów ale wiekszość w porównaniu np. do Tyrolu czy Skiamade jest stara i wolna. Tu chyba też widac rękę TMR bo mimo wydaje sie wystarczających warunków śniegowych nie wszystko chodziło i do tej pory nie chodzi. Wogóle mało młodych ludzi, większość powiedziałbym w sile wieku. Snowparki, trasy dla dzieci czy crosowe częściej zamknięte.

https://www.badkleinkirchheim.com/en/cable-cars-skiing-area/slopes-lifts/

Jak się mieszka w ośrodku/kwaterze powiązanej z bergbahnen to daje to pewne korzyści jak np. karnet dla dziecka do 16 lat do karnetu dorosłego za 6E za tydzień (normalnie połowa) albo 3 wejścia do Romerbad w cenie karnetu 6d. Miejscowa karta Sonnscheincard tez daje parę korzyści.

Co do trasy numer 6 to akurat jechałem kilka razy, również z dziećmi, i bardzo dobrze że była zamknięta bo nie było ludzi 🙂 i można było zakładać dziewiczy ślad na puchu 🙂 To i tak jest zaznaczone jako skiroute, więc nieratrakowana. Fajna jest tez ta czarna trasa pucharu świata 8, mniej ludzi niz na czerwonych obok, mocno pofałdowana.

 

Na fotkach dół trasy pucharu swiata z gondolą i termami Romerbad, trasa nr. 6, góra czarnej, nauka w Bach

 

IMG_20230131_094658_MP[1].jpg

IMG_20230203_145817_MP[1].jpg

IMG_20230129_150013_MP[1].jpg

IMG_20230201_133316_MP[1].jpg

Edytowane przez orcio
  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...