Skocz do zawartościZdjęcie
- - - - -

Lawiny


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Veteran

Veteran

  Veteran

 • PipPipPipPip
 • 1385 postów
 • Na forum od: 01.2015
1515
 • Umiejętności: 1

Napisano 22 styczeń 2018 - 21:15

Witam

 

Jeśli by ktoś chciał pogłębić swoją teoretyczna  wiedzę o lawinach może sięgnąć do podanego niżej linka. Nie ma chyba lepszego źródła na świecie, niż Szwajcarzy. W końcu co chwila jakaś lawina spada im na głowę. Jakby porozmawiał sobie z pracownikami tej instytucji toby otrzymał bardzo dużo praktycznych informacji.Na pewno  jest wśród nich bardzo wielu doświadczonych praktyków.

 

Niemniej wyposażony w ogromną wiedzę człowiek. Teoretyczną i mający sporo praktyki terenowej, staje przed zaśnieżonym zboczem, czy żlebem w piękny słoneczny dzień i zadaje sobie pytanie? Iść, czy nie iść? Ma te dodatkowe zabezpieczenia, ale specjalnie go nie uspokajają.  Za żadną cenę nie chciałby leżeć pod śniegiem, nawet gdyby nie była to zbyt gruba warstwa. Gdyby szedł z kimś znacznie bardziej doświadczonym, to przecież by się nie zastanawiał. Przecież on wie, co robimy! Taka fajna pogoda i takie idealne warunki narciarskie.

 

Proszę nie sądzić, że znam się na lawinach. Moja wiedza może być oparta, na tym co wyczytałem w podanych materiałach. Praktycznie nieco się orientuje. To prawie każdy wie. Ogromne opady, gwałtowna odwilż, silny wiatr  itd. Nie piszę o nachyleniu zboczy, bo to oczywiste. Chociaż trudno jest zmierzyć zbocze, które się widzi z dołu, czy z góry. Ale też są inne przesłanki zejścia lawiny. Pogoda w dniach poprzednich, przekształcająca śnieg, szczególnie przed nowym opadem. Nie da się sprawdzić jego warstw, wybierając się na skiturę. Przecież nikt nie będzie robił dziur w wielu miejscach. Nawet komunikat o małym stopniu zagrożenia nie jest całkowicie uspokajający. Firn wiosenny po wielu dniach solidnego przemrożenia jest za to wczesnym rankiem absolutnie pewny. Ale jak słońce będzie działać, to zawsze coś może lecieć z góry. Nie lawina, ale duży kamień.

 

Pozdrawiam

 

https://www.slf.ch/de/lawinen.html

 

 

 #2 kordiankw

kordiankw

  W życiu nie ma stopklatki.

 • PipPipPipPipPip
 • 3113 postów
 • Na forum od: 10.2011
9095
 • Umiejętności: 7

Napisano 25 marzec 2018 - 13:42

https://www.facebook...603372379779681
Lubię ludzi ale nie wszystkich. Wiele wybaczam ale nie wszystko. Szybko zapominam, ale nie zawsze. Ci których lubię już o tym wiedzą. Ci, których nie lubię, to zauważą. Dla prawdziwych przyjaciół mogę przejść przez piekło. Wrogom wskażę tam drogę .....Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych