Skocz do zawartości

Zmiana stylu i nart


Introzime

Rekomendowane odpowiedzi

1. K/M - M
2. Wiek - 17
3. Waga - 69
4. Wzrost - 174
5. Jak długo jeździsz na nartach ? - około 12 lat
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? - coś pomiędzy 7-8
7. Jakie masz buty ? - Nordica Nrgy 100
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? - jeździłem na starych zawodniczych slalomkach Salomona (155) narta fajna, szybkie skręty trzyma krawędzie i dawała dużo radości na dobrych stokach. Fischer rc4 SC też fajna narta, 10 cm dluzsza lepiej się sprawowała przy dużych prędkościach, ale trochę zbyt miękka jak dla mnie. W tym sezonie dostałem K2 apache stryker 167 i to jest odkrycie. Długie skręty dają mi dużo radoaci, śmig lepiej wychodzi, na miękkim idą jak przecinaki i pierwszy raz, poczułem radość jadąc po kulach. Twarde, jeździło mi się bardzo dobrze.
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? Wolę wiekszy, długie niskie krawędzie przy większych prędkościach (do 80-90)
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa ) czerwone Austria, bez muld ale jak już nie jest twardo
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) rekreacyjnie z zacięciem sportowym
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? Około 9-10, kondycja bardzo dobra
13. Możliwości finansowe Najlepiej uzywane, do 900 za używki i 2000 za nowe z wiazaniami, ale więcej przejdzie

I tu pytanie. Całe życie na slalomkach, a w tym roku zaskoczenie. Można się bawić na nartach innych niż z grupy race. K2 były świetne, ale dłuższy promień byłby jeszcze przyjemniejszy. Jedyna wada troszkę uciekaly na bardzo twardych stokach. Powinienem szukać narty allrou d (np Fischer curv dtx) Czy może gigantki (atomic redster WC gs)? Wolę coś uniwersalnego, na gigantce nigdy nie jeździłem (niestety, nie mam możliwości przetestować) czy gigantki będą trzymały w rozjezdzonym marcowym śniegu? Nie proszę o wybór danego modelu, tylko bardziej wasze odczucia z jazdy nartami z tych dwóch kategorii. Szerokosci!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 99
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

 Wolę coś uniwersalnego, na gigantce nigdy nie jeździłem (niestety, nie mam możliwości przetestować) czy gigantki będą trzymały w rozjezdzonym marcowym śniegu?

Na marcowych  miękkich  śniegach im narta mniej pokrewna  wszelkim "race"włączając slalomki tym lepiej, dla przykładu taki Head Magnum, w takich warunkach każda" trzyma" , problem w tym żeby

nie za mocno. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. K/M - M
2. Wiek - 17
3. Waga - 69
4. Wzrost - 174
5. Jak długo jeździsz na nartach ? - około 12 lat
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? - coś pomiędzy 7-8
7. Jakie masz buty ? - Nordica Nrgy 100
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? - jeździłem na starych zawodniczych slalomkach Salomona (155) narta fajna, szybkie skręty trzyma krawędzie i dawała dużo radości na dobrych stokach. Fischer rc4 SC też fajna narta, 10 cm dluzsza lepiej się sprawowała przy dużych prędkościach, ale trochę zbyt miękka jak dla mnie. W tym sezonie dostałem K2 apache stryker 167 i to jest odkrycie. Długie skręty dają mi dużo radoaci, śmig lepiej wychodzi, na miękkim idą jak przecinaki i pierwszy raz, poczułem radość jadąc po kulach. Twarde, jeździło mi się bardzo dobrze.
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? Wolę wiekszy, długie niskie krawędzie przy większych prędkościach (do 80-90)
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa ) czerwone Austria, bez muld ale jak już nie jest twardo
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) rekreacyjnie z zacięciem sportowym
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? Około 9-10, kondycja bardzo dobra
13. Możliwości finansowe Najlepiej uzywane, do 900 za używki i 2000 za nowe z wiazaniami, ale więcej przejdzie
I tu pytanie. Całe życie na slalomkach, a w tym roku zaskoczenie. Można się bawić na nartach innych niż z grupy race. K2 były świetne, ale dłuższy promień byłby jeszcze przyjemniejszy. Jedyna wada troszkę uciekaly na bardzo twardych stokach. Powinienem szukać narty allrou d (np Fischer curv dtx) Czy może gigantki (atomic redster WC gs)? Wolę coś uniwersalnego, na gigantce nigdy nie jeździłem (niestety, nie mam możliwości przetestować) czy gigantki będą trzymały w rozjezdzonym marcowym śniegu? Nie proszę o wybór danego modelu, tylko bardziej wasze odczucia z jazdy nartami z tych dwóch kategorii. Szerokosci!

Jeździłem od samego początku mojej przygody z nartami na slalomce Fischer wc sc. Myślałem że na innej nie będę nigdy "potrzebował". Jakiś miesiąc temu po namowie instruktora przesiadlem się na próbę na GS. Po tygodniu miałem już kupione na wyprzedaży atomiki redster GS 178 CM. Slalomka jak i gigantka maja swoje zalety i wady w zależności od warunkow sniegowych czy preferencji długości skrętu. Według mojego odczucia narta GS jest dużo stabilniejsza w średnim i długim skrecie. Płynnej wybiera nierówno ości. Poprostu pewniej i bezpieczniej się na niej czuje przy dużych predkosciach. Slalomka daje więcej dynamiki, jest dużo bardziej nerwowa ale za to zwrotniejsza. Na podsumowanie napisze tak. Tydzień temu byłem na Atomic redster GS w Zawoji- Mosornym Gron. Niedziela. Śnieg do 11.00 zmrozony. Aż się zdziwiłem. Warunki naprawdę doskonałe. Ludzi mało. Nie pamiętam kiedy tak dobrze mi się jeździło. Gdy zrobiło się nieco miękko nadal jazda była bardzo płynna i przyjemna. To była inauguracja nowych nart GS Uważam że na marcowym, mokrym śniegu napewno narta GS nie będzie zachowywała się gorzej niż SL a śmiem twierdzić że z racji większej powierzchni nie będzie się tak "kopać" jak SL. Jeśli jezdzisz na SL kup GS i będziesz miał parkę:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, slalomki mam pożyczone do wiecznego oddania, w tym roku idą na giełdę. Odczucia na K2 mam podobne jak opisujesz zalety gs, z tym że pewniej czuję się w miękkim i kopnym śniegu niż na lodzie.(oczywiście na K2, na slalomkach tylko zmrożony śnieg i lód) A z racji tego że w marcu w Austrii jest ponad 10°C i slonce gs z 64-68 pod butem chyba słabo się sprawdzi, ale nadal czekam na jakieś opinie ludzi którzy jeździli na allroundach i gsach :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post @boogymen ma sens.

Gdybyś jednak deklarował, że nigdy nie będziesz chciał się ścigać na bramkach GS to rozpatrz także nartę FR o szerokości 90-100mm pod butem.

Jeśli wybierzesz odpowiednio twardą  jak np. Dynastar Cham a nie taką jak Rossignol Soul. to w połączeniu z SL  będziesz miał parkę na każde warunki.

Zobacz jak na ubitym sprawuje się narta o szerokości 98mm.

Zapweniam, że nawet na lodowisku trzyma jak rasowy GS.

Na filmiku Nordica Enforcer.

Na miękkim ich zalety można sobie łatwo wyobrazić.

 

Ja trzymał bym sie z dala od "kundli" typu AM. One są dobre do ......niczego :)

Oczywiście da się na nich jeździć ale mając spore umiejętności zawsze będziesz niezadowolony.

 

Czyli SL + FR 100mm pod butem i nie kłapiącymi przodami preferującymi głębokie śniegi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, w połączeniu, a niestety mam uzbierane na max 1 parę. Niestety, 17 lat i na więcej nie mogę sobie pozwolic, tym bardziej że kupiłem w tym roku nowe buty. Jak wyzej, na strykerach przez 4 dni nauczyłem się tyle co przez ostatnie 4 lata. Do poziomu z filmiku brakuje, ale już niewiele. Narty freeride wydają się ciekawą opcją, jednak nie jestem zorientowany w tego rodzaju nartach, ponieważ do niedawna jedyna uznawana przeze mnie narta to slalomka. Musiałbym poważne pomyśleć, ale dzięki panowie za dyskusję na poziomie, na pewno etap "tylko race" mam już za sobą :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczesny świat jest tak skonstruowany, że nie ma rzeczy uniwersalnych. A uniwersalność niesie pewne istotne ograniczenia. Nawet podpasek nie ma uniwersalnych a co dopiero mówić o nartach.

 

Jednakże mając na względzie młody wiek pytającego i ciągły nie tylko narciarski rozwój myślę że jakiś półśrodek w postaci nart uniwersalnych typu AM nie byłby zły na tym etapie, zwłaszcza, że do FR to warunków nie ma. A w Alpach owszem w niektórych ośrodkach tak ale z tym wiąże się szkolenie lawinowe, na początku przewodnik i inne takie historie związane z bezpieczeństwem, zatem narty do FR były by moim zdaniem pewnym niepotrzebnym przerostem. Natomiast AM w długości około wzrostu i pod butem 80-90 mm mogły by być tym miłym i użytecznym kundlem.

 

Oczywiście zakładam że mogę być w błędzie.

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, że na rozmieklym zamuldzonym stoku każdy milimetr robi różnicę, delikatną ale jednak. Niestety nie mam okazji przetestować tych modeli osobiscie, dlatego tylko dywaguję i liczę na opinie innych.

Te milimetry o ktorych piszesz, mozna zastapic praca.

Dla przykladu: na rozmieklym stoku, na nartach waskich ca 67mm w talii pojedziesz tak samo jak na nartach ca 80mm.

Pod warunkiem, ze wlozysz w kazdy skret wiecej sily, uzytej w roznych kierunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, po przemyśleniu doszedłem do wniosku że nie wiem jak zachowa się długa narta z mocnym taliowaniem, gdyż na takiej jeszcze nie miałem okazji jezdzic. Jutro będę miał ostatni dzień jazdy w tym sezonie, może namowię tatę na wypożyczenie gsek, i sporo się wyjaśni w tej kwestii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, po przemyśleniu doszedłem do wniosku że nie wiem jak zachowa się długa narta z mocnym taliowaniem, gdyż na takiej jeszcze nie miałem okazji jezdzic. Jutro będę miał ostatni dzień jazdy w tym sezonie, może namowię tatę na wypożyczenie gsek, i sporo się wyjaśni w tej kwestii.

 

 

Pamiętaj później, że Mastery mają bardzo elastyczny przód i łatwo zacieśniają skręt.

Dlatego mogą mieć dłuższy promień niż sklepowy GS a mimo to lepiej zachowują się w dłuższym i krótszym skręcie.

Ich większa od GS szerokość pod butem w połączeniu z powyższym także wpływa na ich większą uniwersalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jeśli człowiek od małego 4 latka uczy się jeździć na slalomkach, poznaje je od podstaw, przechodzi od nart z wypożyczalni do zawodnkczych, wszystkie techniki robi typowo slalomowo to skąd ma wiedzieć jak zachowa się narta 30cm dłuższa o kompletnie innych parametrach? Forum jest do wymiany zdań i nauki, nigdzie nie napisałem że jeżdżę idealnie i nie potrzebuje się szkolić. Wręcz przeciwnie, cały czas szukam kontaktu z lepazymi, żeby poprawiali błędy które popelniam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jeśli człowiek od małego 4 latka uczy się jeździć na slalomkach, poznaje je od podstaw, przechodzi od nart z wypożyczalni do zawodnkczych, wszystkie techniki robi typowo slalomowo to skąd ma wiedzieć jak zachowa się narta 30cm dłuższa o kompletnie innych parametrach? Forum jest do wymiany zdań i nauki, nigdzie nie napisałem że jeżdżę idealnie i nie potrzebuje się szkolić. Wręcz przeciwnie, cały czas szukam kontaktu z lepazymi, żeby poprawiali błędy które popelniam.

 

 

Jeśli trzymasz narty na krawędzi to przesiadka z SL na GS czy Master nie będzie stwarzała Ci problemów dłużej jak pół dnia.

W innym wątku pisałem, że mój syn, z daleka jest trudny do odróżnienia czy jedzie na Enforcerach (177cm/ R17,9)  jak na filmie powyżej czy na Dynastarach Omeglass (157cm/R11,5) a ma 185cm wzrostu.

 

Daj znać jak Ci się jeździło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę sie, po lecie opanowanie K2 zajęło mi nie cały dzień. W powyższym poście chodziło mi o to, że kompletnie nie wiem jak zachowują się gs bo nigdy z nich nie korzystałem i nigdy się nie intsresowalem, dlatego warto skorzystać z porad osób które zapewne staż mają dłuższy niż moje życie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...