Skocz do zawartości

Oblicz promień skrętu swojej narty - zapraszam do testowania!


TT

Rekomendowane odpowiedzi

TT

A więc bingo! Mamy identyczne taliowanie, a wartości A, B, C podbne (zależne od dokładności mierzenia). Tylko dlaczego w takim wypadku producent podaje R=13m? Ja na codzień operuję wartościami z dokładnością 0,01mm, więc może jestem zbyt wrażliwy :)




Oprócz dokładności pomiarów trzeba wsiąść pod uwagę, że ten programik działa zgodnie z pewnymi założonymi z góry parametrami, które niewiele się różnią u poszczególnych nart. Mam na myśli kształt talii która może, ale nie musi być wycinkiem koła. Jeśli założymy że talia jest wycinkiem koła, a okaże się, że tak naprawdę jest wycinkiem elipsy to wyniki mogą podbiegać od danych podanych przez producenta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Svenson moim zdaniem narta może być tylko wycinkiem koła.
Dlaczego? Bo każda narta robiąć idealny (trudno taki zrobić w rzeczywistośći) zakręt o 360st. powinna znaleźć się w tym samym miejscu. Gdyby narta była wycinkiem elipsy jak by to przebiegało?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo każda narta robiąć idealny (trudno taki zrobić w rzeczywistośći) zakręt o 360st. powinna znaleźć się w tym samym miejscu. Gdyby narta była wycinkiem elipsy jak by to przebiegało?




Wszystko prawda, jeśli założymy że:
1. nie zmieni się kąt zakrawędziowania podczas zataczania okręgu - przy zmianie kąta zakrawędziowania narta zmienia promień

2. narta posiada idealnie ostre krawędzie, które zlikwidują uślizg narty - zawsze występuje mniejszy lub większy uślizg

3. narta musi być idealnie sztywna poprzecznie - kąt narty postawionej na krawędzi mysi być taki sam na całej długości narty - wszyscy producenci do tego dążą



Moje rozważania są czysto teoretyczne i proszę je brać z przymrużeniem oka:).
Zakładając że narta nie jest idealnie sztywna poprzecznie (można samemu sprawdzić na dywanie wpinając buta w nartę, postawić nartę na krawędzi, docisnąć tak, aby cała krawędź dolegała) i poszczególne fragmenty narty(dziób, piętki, talia)podczas zakrawędziowania są pod innym kątem do podłoża, można wnioskować że narta o talii będącej wycinkiem koła nie wycina idealnego koła.
:D :D CIEKAWE CZY KTOŚ MNIE ZROZUMIE:D :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje. Cały zakręt to bardzo złożony manewr i wpływa na niego wiele czynników. Dlatego napisałem "robiąc idealny zakręt o 360st.". Tak jak pisałem program jest prosty - bierze pod uwage tylko fakty czysto matematyczne geometri naszej narty.
Dobrym przykładem na to jest rossignol mutix - talia cały czas taka sama - zmienia się tylko ramiona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że mnie rozumiesz.:)
Moje wywody wyglądają jak szukanie dziury w całym, ale nic bardziej mylnego, jestem pod wrażeniem tego programu jak większość tu zaglądających.
Jeśli chodzi o dokładność to jestem pewien, że jest o niebo lepsza niż próby wyznaczenia promienia na śniegu podczas jazdy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz dokładności pomiarów trzeba wsiąść pod uwagę, że ten programik działa zgodnie z pewnymi założonymi z góry parametrami, które niewiele się różnią u poszczególnych nart. Mam na myśli kształt talii która może, ale nie musi być wycinkiem koła. Jeśli założymy że talia jest wycinkiem koła, a okaże się, że tak naprawdę jest wycinkiem elipsy to wyniki mogą podbiegać od danych podanych przez producenta.

Tak, w rzeczywistości nigdy nie jeździmy po idelanym okręgu lecz raczej po elipsie, ale producenci podają R tylko dla okregu, bo w przeciwnym razie musieliby pisać na nartach: R od... do.... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem Waszej dyskusji.
To, co piszecie jest jak najbardziej zrozumiałe i sensowne (Swenson twoje obawy są bezpodstawne:D ) myślę, że można tu odsyłać wszystkich, którzy w przyszłości będą pytać o to co to jest promień skrętu narty.

pozdrawiam
:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w rzeczywistości nigdy nie jeździmy po idelanym okręgu lecz raczej po elipsie, ale producenci podają R tylko dla okregu, bo w przeciwnym razie musieliby pisać na nartach: R od... do.... :)




Tu poczytasz jak zmienia się promień narty.
http://narty.onet.pl...8,artykuly.html
To temat złożony, a dzisiaj czas kończyć z komputerem, idzie nowy rok:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...