Skocz do zawartościpiotrek96

Rejestracja: 22 kwi 2013
Poza forum Ostatnio: 02 mar 2017
-----

Moje tematy

DIY pazur

28 luty 2015 - 10:37

Napisałem tutaj, że można zrobić pazur i na prośbę użytkownika qqaazzxx z priv zamieszczam zdjęcia swojego pazura.

 

Najtańsze, podstawowe modele można dostać od ok. 130 zł, co nie jest ceną zbyt zachęcającą dla początkującego serwisanta :)

 

Zauważyłem też, że ściągnięcie titanalu/ włókna szklanego/ tworzywa znacznie poprawia działanie pilników, szczególnie tych troszkę już zużytych - pilnik do prostu powinien pracować na samej stali (nie wiem dlaczego tak się dzieje- teoretycznie powinien zbierać wszystko, ale tak u mnie nie jest).

 

Załączony plik  DSCN7858.JPG   281,04 KB   99 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCN7859.JPG   234,33 KB   94 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCN7861.JPG   263,82 KB   97 Ilość pobrań

 

Elementy stalowe, które mają kontakt ze ślizgiem, należy oczywiście obkleić :)

 

Takie coś da sie zrobić za pomocą wiertarki i wierteł, niestety obróbka tworzywa jest trudna i musi robić to osoba, która zna się na rzeczy (chodzi mi o samo wycięcie płytki, najlepiej znaleźć konkretną grubość i nie wycinać z bloczku, jeżeli chodzi o wiercenie to powoli i spory nacisk.

Można pomyśleć nad zamianą tworzywa na płaskownik stalowy

 

Kostki widiowej (ta pięciokątna, kształt według własnych preferencji) poszukać u znajomych lub w zakładach tokarskich - może obskoczy jakaś zużyta.

 

Konstrukcja nie jest ładna ani dopracowana, ale jakoś daje radę :)

Teraz widzę, że warto byłoby zamienić te długie śruby od góry na łożyska i przełożyć jedną śrubę-podpórkę (która dotyka ślizgu) przy kostce widiowej bezpośrednio pod kostkę.


Technika - wewnętrzna narta i układ tułowia

09 grudzień 2013 - 15:30

Witam,

 

Ten temat dotyczy stricte techniki, o której nie zaszkodzi porozmawiać, bo na forum mało ostatnio takich tematów. Podczas ostatniego wyjazdu ćwiczyłem jazdę skrętem ciętym (carving) i udawało mi się dobrze (pod kątem ok. 60 st. od podłożą) zakrawędziować nartę dolną, z czego jestem całkiem zadowolony :) Od razu zaznaczam, że nie nie był to fun carving, dążyłem do unieruchomienia tułowia (coś pod jazdę na tyczkach) i dociążenia narty dolnej.

 

Pojawił się taki problem: jechałem szeroko na nartach, co w zasadzie jest rzeczą pozytywną, ale nie wiem czy nie za szeroko- odległość w skręcie (środkowej fazie) między nartach to było powyżej. 50 cm. Zaobserwowałem też znacznie mniejszy kąt zakrawędziowania narty górnej (ok. 35 stopni od podłoża). Pytanie brzmi: czy jest to poważny błąd? Czy priorytetem jest zakrawędziowanie nart pod zbliżonym kątem, czy szeroka pozycja na nartach w skręcie?

 

Druga sprawa dotyczy pracy rąk. Podczas jazdy było miałem je przed sobą, ale były prawie prosto od przodu i tylko lekko zgięte w łokciach. Czy aby nie przesadzam z rękami? Nie wiem, czy powinienem sugerować się PŚ, ale tam zawodnicy (według mojego porównania) trzymają ręce trochę niżej: http://www.youtube.c...h?v=LgIHJZAFko8 Czy jest to spowodowane większym kątem pochylenia cholewki buta?

 

Postaram się za około 1 tyg- 2 tyg wrzucić filmik z jazdą.

 

Mile widziane zdjęcia, filmy itd. :)


Zrób to sam - stół serwisowy

04 listopad 2013 - 16:23

Witam,

Chce przedstawić Wam własnoręcznie zrobiony stół serwisowy. Przedstawiłem go wcześniej na skionline. Do publikacji pomysłu tutaj sprowokował mnie m. in. ten temat :) Konstrukcja została dopracowana w kilku aspektach i teraz sprawuje się całkiem nieźle.

Stół jest wykonany z płyty OSB i kątowników. Bez spawania, bo nie było kogo prosić :P

Załączony plik  DSCN6256.JPG   79,03 KB   2 Ilość pobrań

Jak widać, stół jest wzmocniony aluminiowymi zastrzałami i linką, więc całość jest stabilna poprzecznie. Płyty, które są nogami są połączone z poziomą płytą zawiasami. Ponad stołem mam półkę z narzędziami i bardzo praktyczne oświetlenie - świetlówkę.

Załączony plik  DSCN6258.JPG   82,3 KB   2 Ilość pobrań

Powyżej widać podpórkę na przód i tył narty, takie same są na obydwu końcach stołu. Widać również hak przymocowany do ściany, który zapewnia stabilność poprzeczną. Nie wiem za bardzo jak stół spisuje się podczas serwisu bez tych haków; być może, że trzeba będzie dorobić cztery nóżki, które będą rozstawione szerzej niż płyta/noga i dodać coś antypoślizgowego.

Załączony plik  DSCN6259.JPG   92,38 KB   2 Ilość pobrań

Powyżej mamy podpórkę na środek narty, regulowaną w pionie i w poziomie. Narty mocuję do stołu poprzez przywiązanie wiązań do haczyków wkręconych do stołu (znam taki jeden fajny węzeł regulowany i łatwo przywiązać nartę do stołu).

Załączony plik  DSCN6260.JPG   79,9 KB   2 Ilość pobrań

Na ostatnim zdjęciu mamy przystawkę do ostrzenia, którą montuję zamiast podstawki pod nartę. Są takie dwie przystawki, na obydwu końcach stołu. Mają regulowany kąt i zaciskają się na narcie. Mile widziane pytania co do szczegółów konstrukcji :)


Ostrzenie ręczne

22 październik 2013 - 12:27

Mam pytanie do specjalistów: czy ktoś obliczał, jaka grubość krawędzi schodzi podczas jednego ostrzenia ręcznego, lub inaczej: na ile ostrzeń wystarczy 1 mm krawędzi? Chodzi mi tutaj o ostrzenie ręczne co każdy "dzień" na nartach, czyli w sumie ok. 2-3 przejazdy pilnikiem drobnym i ostrzenie diamentami, wykluczając większe uszkodzenia krawędzi lub zgnioty/zahartowania/utwardzenia przy uderzeniu.

Zmiana kąta krawędzi np. z 87 na 88 st. wymaga zebrania ok. 1/30 mm krawędzi, więc można przypuszczać, że podczas ostrzenia opisanego powyżej zbieramy mniej. Co o tym sądzicie?


Problem długość narty / waga

02 sierpień 2013 - 08:18

Witam,

W marcu kupiłem narty HEAD Supershape Magnum 12/13, o długości (z poradą znajomego serwisanta) 163 cm. Wtedy miałem wzrost 181 cm i wagę 72 kg. Dzięki diecie babci na wakacjach przytyłem do 78 kg ;) . I teraz pojawia się pytanie- czy te narty nie będą za miękkie na mnie w sezonie 13/14? Dodam, że moje umiejętności do 7/10, a w przyszłym sezonie chcę trochę poduczyć się carvingu i jeździć bardziej agresywnie. Jazdę na tyczkach na razie zostawiam w spokoju :) .