Jump to content

Koleje linowe w Polsce


Ado
 Share

Recommended Posts

Według mojej wiedzy mam w Polsce 58 kolejek linowych. Kolejki linowe to wszystkie krzesła, gondole i naziemne typu Gubałówka. Większość w Małopolsce – 35 (jest to mniej więcej tyle, co czynnych w całej Słowacji!!!). Jeszcze w 1999 było ich tylko 22. W tym czasie zbudowano 36 i gruntownie zmodernizowano 4. Jest to duża zmiana jakościowa. Niestety cały ten rozwój omija miejsca takie jak Szczyrk, Sienna, Szklarska Poręba, czy Karpacz. Powstało za to dużo małych ośrodków z jedną kolejką i kilkoma orczykami. Wygląda no to, że na tym nie koniec. Brakuje mi w Polsce strony, która dokumentowałaby wszystkie te kolejki. Takie portale są w Czechach (www.lanovky.unas.cz) i na Słowacji (www.lanovky.sk). Mam propozycję, którzy podzielają moją fascynację tego typu urządzeniami, żeby zrobić podobną stronę dla Polski. Mam trochę zdjęć i informacji, niestety nie znam się na robieniu stron internetowych. Myślę, że dzięki kilku fascynatom w różnych częściach Polski moglibyśmy się pasjonować zdjęciami z kolejnych budów kolejek. Czekam na odzew :).
Link to comment
Share on other sites

Znam wszytkie portale tego typu w Polsce. Ja bym chciał aby to byl portal w miare techniczny a opisy koleji bylyb w tym stylu (oprocz zdjec, komentarzy, linków do gestorow itp): Wierchomla I Dane Techniczne Rok instalacji 2000 Typ koleji kolje linowa wprzęgnieta na stałe Typ terminala ALFA Długość 1588 m Przewyższenia 308 m Szybkość liny 2,3 m/s Szybkość awaryjna 0,8 m/s Przepustowość 2000 os/h Odległóść między krzesłami 16,6 m Czas przejazdu 11,5 min Liczba osób na krzesełku 4 Ilość krzesełek 193 Moc napędu podstawowego 312 KW Moc napędu awaryjnego 114 KW Umiejscowienie stacji napędowej dół Umiejscowienie stacji przewojowej góra Ilość podpór 16 Rotacja prawa górna stacja 896 m n.p.m. dolna stacja 588 m n.p.m. Cos w z taką dokladnoscia, oczywiscie nie zawsze jest otzymanie tak dokladnych danych :),
Link to comment
Share on other sites

Kolejka w Białce ma nie jak pisza (o trasie) 850m. ale niecale 600m. Dlatego dziwiłem, sie ze az tak naciagaja trase, ze trasa przy wyciagu ma az 250m. wiecej niz sam wyciag - oszustwo zywkle! A pomysł całkiem dobry, moge pomoc w tworzeniu takowej strony - dobrym adresem mogloby byc www.kolejki.pl - jest wolny ;)
Link to comment
Share on other sites

Ja też jestem zainteresowany współtworzeniem katalogu. Mam już troche doświadczenia w katalogowaniu różnych rzeczy pod względem techniczym on-line. Moim zdaniem katalog powinien wyglądać podobnie do tego zestawienia: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/ Osobiście nie spotkałem się z lepszym sposobem skatalogowania sprzętu na terenie Polskiniż ten oraz tak dobrze działającej galerii. Ponadto w takim katalogu można by również umieścić zakładkę ze sprzętem służącym do utrzymywania stoków narciarskich, jak ratraki. Ogólnie w wyciagach powinniśmy ująć koleje linowe, jak i same orczyki :) James, już odezwałem sie do Ciebie na gg ;]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Witajcie! Słynne (albo i nie) Onlysnow.pl ostatecznie padło dwa tygodnie temu. Tym razem to już chyba ostateczna śmierć przeżywającego wzloty i upadki projektu narciarskiego, któremu moja osoba miała nieopisaną przyjemność przewodniczyć. Pora zatem przenieść się na inne fora narciarskie i niniejszym chciałbym wszystkich użytkowników Skiforum.pl powitać. Postaram się rozpocząć aktywne korzystanie z tego forum. Jak wyjdzie - zobaczymy. Jeśli zaś chodzi o temat - Wydaje mi się, że większość wypowiadających się w tym temacie mnie kojarzy, właśnie z Onlysnow i co do mojej osoby nie będzie wątpliwości. Myślę, że mogę zaoferować moją pomoc w projekcie., choć, ze względu na ograniczenia czasowe spowodowane studiami i pracą w radio - angaż mój nie będzie zbyt wydajny. Ale coś postaram się wnieść. Pozdrawiam!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...