Jump to content

Ado

Members
 • Posts

  166
 • Joined

 • Last visited

Ado's Achievements

Collaborator

Collaborator (7/14)

 • First Post
 • Collaborator
 • Conversation Starter
 • Week One Done
 • One Month Later

Recent Badges

0

Reputation

 1. Czyli leżała odłogiem przez większość sezonu. Ja wolałbym aby zrobiono tam naśnieżanie, bo CG nie cierpi na nadmiar tras. 
 2. Na Kotelnicy jest tylko jedno stare krzesło. To pierwsze, otwarte w 2001 r.  Czyli I. Może to wymienią na wyprzęgane.  Ale napewno nikt nie będzie przestawiał IV. To jest nowe krzesło ma przepustowość 3000 o/h. Czyli prawie max tego co oferują współczesne kolejki. Proces przestawiania to grube pieniądze. Poza tym, ten stok ma jakąś pojemność. Już jest tam tłok.  Białka ma już przepustowość wyciągów na bardzo 28,5 tyś o/h. To jest wynik średniej wielkości ośrodka w Alpach. Gestor powinien starać się rozsmarować ludzi po innych częściach ośrodka niż wywalać kolejne tysiące na już zatłoczony stok. Krzesło niewyprzęgane nie oznacza stare. Po prostu to inna technologia i tyle. Takie krzesła będą zawsze produkowane. Sprawdzają się na krótkich stokach (do 600 m). 
 3. Top 12 w Republice Czeskiej  
 4. Nie ma co się tak obrażać na tłok na trasach. Z dwojga złego wolę tłok na trasie niż stanie w kolejkach. Jedyne wyjście być pierwszym na stoku. Mamy warunki naturalne jakie mamy. Alpejskich standardów się u nas nie osiągnie. Jednak trasy są słusznie nachylone i słusznej długości. Dodatkowo infrastruktura wyciągowa, restauracje, toalety, parkingi za free jest na poziomie. Dla mnie CG jest ośrodkiem nr 1 w polskich Sudetach. Nawet jeśli weźmie się całe Sudety razem z Czechami była by w czołówce. Byłem wszędzie oprócz Harachova i Liberca więc mam porównanie. W całej Polsce nr 2 po Jaworzynie Krynickiej, która wymiata jakością tras i warunkami śnieżnymi. 
 5. Na trasie A jest wręcz pusto. Trasa B jest oblegana. Ale jest to poziom zbliżony do innych popularnych ośrodków. Byłem w Czarnej po dziesięcioletniej przerwie. Muszę powiedzieć że miejsce rozwinęło się niesamowicie. W Polsce jak coś się rozwija to z rozmachem. Byłem też w Czechach w Cervenej Vodzie, Ramzowej i Koutach. Przy tych ośrodkach nasza Czarna Góra robi wrażenie większego rozmachu. Kouty to dla mnie trochę rozczarowanie. Niby ponad 500 m różnicy wzniesień ale efekt zepsuty przez wypłaszczenie w środkowej części i duża część tras z przechyłem bocznym. 
 6. Ad 1) Z tym się nie zgadzam. W porównaniu ze wszystkimi innymi ośrodkami. Obserwuję sytuację do 15 lat to w porównaniu ze Szczyrkiem, Pilskiem, Szrenicą, Kopą, Kasprowym i nawet Czarną Górą 100% otwartych stoków na Jaworzynie zdarza się o wiele częśćiej i trwa przeciętnie dłużej. Ad 2) To dotyczy większości gór w Polsce. Niestety wysokich gór u nas na lekarstwo. 1100 m npm to i tak Polska czołówka. Ad 4) Przepustowość jest dostosowana do stoków i jest jak na warunki takiego ośrodka dość dobra. Przy 100% otwarciu na Jaworzynie jest gdzie jeździć.    Ceny są związane z podażą. Niestety Jaworzyna nie ma konkurencji w najbliższej okolicy. Porównywanie cen do Alp nie ma sensu. Butelka wody na pustyni musi kosztować więcej.   Jestem regularnym gościem w Krynicy w okresie Sylwestrowym od 1998 tylko raz w tym okresie nie działała trasa nr 1 (2002/2003).Są dni, kiedy jazda na Jaworzynie z powodu ilości ludzi nie ma sensu.  Jednak w ostatnich 16 latach spędziłem na tej górze grubo ponad 100 dni. Nie ma drugiej góry w Polsce, która tak odpowiadałaby mi pod względem naturalnym (długość, wyprofilowanie i nachylenie stoków). Też mnie wkurza płatny kibel. Płatny parking już mniej, bo ogranicza to trochę ilość samochodów). Myślę, że góra zasługuje na wyprzęgane kanapy. Aż prosi się o połączenie i jeden karnet ze Słotwinami. Wygląda na to, że Słotwiny z Jaworzyną połączy Henryk. To dopiero będzie .
 7. Od lat obserwuję warunki na Szrenicy i Kopie. Są lata, kiedy FIS nie działa nawet jednego dnia. Przez pół sezonu tylko Puchatek lub Liczykrupa + Euro w Karpaczu. Moim zdaniem góry mają naśnieżanie tylko w teorii. Nie wiem czy to kwestia wody, czy oszczędności. Wykupywanie tygodniowgo wyjazdu w polskie Karkonosze to loteria z mniejszą niż 50% szansą wygranej. Jak jest śnieg to nie jest źle. Ale zwykle śniegu nie ma. z drugiej strony porównywanie z Czechami jest trochę nie na miejscu. Niestety klimat po polskiej stronie jest znacznie gorszy dla utrzymania pokrywy śniegu. Ciągłe odwilże i wiatry robią swoje. Jednak przy odpowiednim naśnieżaniu mogło by być znacznie lepiej. Jest park i są ograniczenia. Jednak obie góry nie mają szczęścia do gestorów.
 8.   W Polsce mało ludzi kupuje karntety wielodniowe.  Więc proces zakupu powtarzany jest codziennie. Pewnie też Panie w kasach słabo się uwijają. 
 9. Nie przesadzaj z tą reklamą Harrachova. Nawet jak na Czechy to jest dość średnie miejsce.   W Szklarskiej jest chyba więcej jazdy nawet przy mniejszej ilości śniegu. Jak jest dużo śniegu i wysztko działa to nawet Kopa jest dość atrakcyjna. Niestety często pół Kopy nie działa.
 10. Byłem na tym stoku. Stok jest dość fajny. Na początku lekko nachylony pod koniec mała ścianka. Cały czas można jechać bez odpychania kijami. Wg. wysokościomierza w moim telefonie to nie ma tam 80 m przewyższenia (najwyżej jakieś 60+). Takie taż mam odczucia jako doświadczony narciarz. Stok ma ok 400 m (480 to jak się mocno kręci). Ale cóż naciągnie wymiarów stoków to praktyka nagminna. Jednak zdecydowanie pozytywne miejsce. Na miejscu jest gdzie w cieple zjeść i skorzystać z WC. Bardzo chciałbym mieć taką górkę w promieniu godziny jazdy od domu.
 11. Ale Żarnowiec to chyba jakieś 100 m na 1800 m długości. Z takimi parametrami nie da się zrobić trasy narciarskiej.
 12. Chciałem wybrać się na Lawortę w przyszłym tygodniu. Od kilu dni sprawdzam kamerki i na Laworcie bezruch. Czy już skończyli tam sezon?
 13. Bardzo się cieszę, że Ochodzita się odrodziła. Mam zamiar odwiedzić ją pewnego razu. Obejżałem sobie górkę na www.geocontext.org i niestety muszę stwierdzić, że parametry tras podane na stronie są mocno naciągnięte. Górka rzeczywiście ma ok 140 m przewyższenia. Ale długość jest dość mała, bo tylko około 540 m w poziomie. Czyli po stoku to pewnie mniej niż 560 m. Tak więc trasa nr 1, która biegnie wzdłuż wyciągu nie może mieć więcej niż 700 m. Jednymy plusem w tym wypadku jest znacznie lepsze nachylenie.
 14. - a właściciel jak najbardziej z Austrii.
 15. Tylko w Szczawnicy jest w zasadzie jedna trasa. Fajna, ale jedna. Ta rodzinna i stok na górze to raczej na rozgrzewkę tylko.
×
×
 • Create New...