Jump to content

Szwajcaria - St.Moritz/Engadyna


SkiForum
 Share

Recommended Posts

Szwajcaria - St.Moritz/Engadyna Krótki opis ośrodka krótki opis ośrodka krótki opis ośrodka. Strona ośrodka: http://adresstrony.pl Położenie Dojazd Parkingi (Ilość miejsc, cena, odległość od stoku) Miejscowości (krótka charakterystyka miejscowości w jakiej znajduje się ośrodek, lub miejscowości sąsiednich) Noclegi Trasy (liczba tras, długość tras, poziom trudności, mapki) Ceny (cennik karnetów itp) Kamera online (link do strony z kamerą online na stok) Aktualne warunki (link do strony z aktualnymi warunkami) Serwis narciarski (czy jest/są serwisy narciarskie, + można coś więcej ceny, godziny itp) Instruktorzy / Opieka nad dziećmi Wyżywienie (gdzie można zjeść, jakie jedzenie, jakie ceny) Galeria zdjęć (link do galerii zdjęć z tego ośrodka)
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 9 years later...

Dorzucę co nieco od siebie.

1 dzień w St.Moritz-Celerina zaliczony parę dni temu (koniec stycznia 2018) przy okazji weekendu w Serfaus-Fiss-Ladis.

Ciężko porównywać te dwa ośrodki - Celerina jest parę półek wyżej niż SFL pod wieloma względami.

1. "Geografia" - generalnie jeździ się od >2000mnpm do 3000mpnp. Większość (szacuję 60-70%) tras leży na południowych stokach. Mimo to i pomimo dodatniej temperatury (0C na 3000m, +7C na 2000m) do około godz.12-13 stoki były równe i twarde. Trasy położone na północnych, wschodnich i zachodnich stokach trzymały się dobrze do popołudnia.

2. "Gęstość zaludnienia". Dobre porównanie - Wyjazd pod koniec stycznia, więc już sporo rodzin z okazji ferii było w SFL. W St Moritz nie było tego widać. Na stokach do godz. 11-11.30 w zasadzie pusto. Ani razu nie czekaliśmy w kolejce do wyciągów. Koło 11.30 nagle wpadliśmy na krzesełko do którego postaliśmy z 10 minut - chyba akurat jakaś fala ludzi z hoteli dotarła i się wszystko skumulowało... Od tej godziny do ok 14.30 było na stokach trochę tłoczniej i w paru miejscach zdarzyło się poczekać chwilę w kolejkach.

3. Trasy - raczej nigdzie nie jest jakoś specjalnie stromo. Czarne trasy zazwyczaj mają jakąś jedną ściankę, a reszta (80-90%) trasy jest "dojazdowa". Sporo fajnych czerwonych tras.

Nie wiem na ile to zasługa dobrych warunków i dużej ilości śniegu, a na ile samego zapału Szwajcarów do przygotowywania tras, ale szerokość niektórych robiła duże wrażenie. Niektóre odcinki miały szerokość kilkudziesięciu ratraków:

IMG_2261.jpg

(godz. ok. 9.00 - widok na "22" z krzesła "U")

IMG_2300.jpg

(godz. 9.40 - widok na "15" z krzesła "R". W górnej części trasy po prawej stronie można zauważyć chyba deskarza - to tak dla skali ;) ).

 

Oficjalnie St.Moritz-Celerina chwali się 155km tras. Pomijając dwie niebieskie trasy prowadzące na sam dół do miejscowości, przejechaliśmy wg aplikacji po wszystkich trasach (wyłączając może ze 2-3 kilometry jakichś trawersowych dojazdówek pomiędzy stokami) i wyszło nam 70km "w dół".

Te dwie prowadzące na dół mają po ok 8km, więc w sumie w rzeczywistości ośrodek ma 90-100km...

Miejsce świetne i w sam raz na 1 dzień.

Odradzam trasę prowadzącą do stacji pośredniej pociągu - oznaczona jest jako czarna "olimpijska". Mimo dużej ilości śniegu na trasie sporo przecierów i kamieni, a do tego jest niespecjalnie ciekawa.

4. Godziny - to dość istotne. Z założenia staramy się być pierwsi na wyciągach i na górze. Tutaj stanowi to spore wyzwanie. Większość wyciągów startuje o 7.45. W naszym przypadku doliczając 2godzinny dojazd z Serfaus-Fiss-Ladis oznaczało to pobudkę o 5 rano :). Większość wyciągów kończy pracę o 16.00-16.20. Pozostają dłużej chodzące wyciągi "transportowe" - niektóre do 16.45 wwożą, a do 17.00 zwożą gości.

5. Ceny w knajpach. Knajpa Gluna (po prawej stronie mapki) - duże lane piwo 0,5l - 6,6 CHF. Pszeniczne - 8 CHF. Grzane wino 8CHF.

Knajpa z tarasem widokowym na szczycie Piz Nair na >3000mnpm: mała cola sprite itd., soki (wszystko 0,33l) - 5,6 CHF, piwo 0,3l - od 4,8 do 7,6 CHF, piwo 0,5l od 6,6 do 8,5 CHF. Espresso 4,7 CHF, cappucino 5,4 CHF. Prosseco 0,1l 9,5CHF. Inne alko 2-4cl od 6 do 12 CHF (whisky, koniaki, porto itd.). Na jedzenie nie zwracałem uwagi i nie robiłem zdjęć :).

6. Skipass 1 dniowy na samą część Celerina - 79CHF + 10CHF kaucji. Można płacić w EUR - resztę wydają w CHF. 29.01.2018 kurs wymiany EUR-CHF wynosił w kasie 1,15 (oficjalny międzybankowy w tym dniu to 1,160, więc przyzwoicie).

7. Parkowanie - w naszym wypadku najsensowniej wypadał parking na dole Celerina. Parking jest dość duży. Przyjeżdżając przed 8 parkowaliśmy jako chyba 10, może 20 auto. Opłata za parkowanie 5CHF za dzień. Do kasy i wyciągu trzeba kawałek podejść pod górkę. Na koniec do parkingu zjeżdża się całkiem fajną trasą przez las. Na jej końcu jest nieco stromszy odcinek który można objechać trawersami.

 

W cennikach można znaleźć info o hotelowej cenie skipasu - bodaj 38CHF. Podobno hotele biorące udział w akcji do noclegu dorzucają skipass za 38CHF. Wg jednego źródła jest to cena za cały pobyt, a wg innego - za dzień. Nie mniej warto wiedzieć i doczytać bo jakby nie było - oferta bardzo dobra :). Choć pewnie hotele biorące udział w tej akcji kosztują tyle, że cały sens gdzieś znika ;).

 

Generalnie - bardzo polecam jak ktoś jest w niedalekiej okolicy. Na pewno bardzo warto.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...