Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pobawmy się jak to w praktyce wygląda.  Kilka skrętów z filmu, który został wykonany na Mosornym. Pomiędzy kolejnymi jest jeszcze cztery  inne. Odstęp czasu jaki dzieli  poniższe zdjęcia jest 0,166 s. 

Pierwsze zdjęcie - narta lewa zewnętrzna, koniec skrętu w prawo

Drugie zdjęcie -narty zrównane płasko na śniegu, odciążone.

Trzecie zdjęcie - narta prawa zewnętrzna, lewa nieco podniesiona, początek skrętu w lewo

Czwarte zdjęcie - wyraźna jazda na krawędzi prawej narty.

Jak długo trwa przekrawędziowanie ?  Od pierwszego do trzeciego zdjęcia upłynął czas 2x0,166s = 0,332. Ale lewa narta jest jeszcze wyraźnie ugięta. Więc musi się wyprostować, co jednak trwa. Podobnie później musi jechać na krawędzi prawa narta(trzecie zdjęcie). Szacujmy, że to będzie 0,166 s. Zauważmy, że ten czas jest potrzebny by "przemieścić" nogi pod tułowiem z lewej strony na prawą. To jest kluczowa sprawa jeśli chodzi o częstość skrętów w czasie. Ile się przejedzie w tym czasie. Przyjmijmy 14 m/s. Czyli 14x0,166= 2,32 m. Gdzieś tam  w sieci spotkałem, że to jest 3-5 m. Oczywiście można się tak bawić. Szacując czas przekrawędziowania(co jest względne, bo jaki kąt należy uważać za początek, czy koniec). Czy szacując przejechany odcinek. 

Ja starałem się w czasie filmu o odciążenie nart  bez NW.

 

Gb1a.jpg

Gb2a.jpg

Gb3a.jpg

Gb4a.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...