Skocz do zawartości

Lawiny w Ankogel


Jasiek.

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w Ankogel zeszły 3 lawiny w tym jedna na nartostradę!
3 miejscami 4 stopień zagrożenia lawinowego!
Jazda w takim terenie to nie żarty, plecak antylawinowy i ABC w plecaku to podstawa bezpieczeństwa.

 

Przy czwórce praktycznie się nie jeździ. Podstawą bezpieczeństwa nie jest ABC czy plecak tylko dobra ocena sytuacji. To tak jakbyś stwierdził, że posiadanie kasku to podstawa bezpieczeństwa w jeździe  z dużą prędkością w lesie.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andermatt - podobnie ...

w zwiazku z tym : pytanie do bywalcow Alp - czy kiedykolwiek rano slyszeliscie  odglosy wybuchow w gorach???

Zwlaszcza w Andermatt ewidentnie zwalil sie nawis, ktory p[owinien byc zauwazony przez Ski Patrol I bezpiecznie odstrzelony przed otwarciem tras……….

 

Kuba!

 

Jeśli chodzi o odstrzeliwanie lawin `to w Alpach to standard. Powiem więcej w takim Ischgl zainstalowane są dziesiątki zautomatyzowanych dział hukowych (szczególnie na Greitspitze - na każdej grani). I czasem słychać kanonadę. 

 

Jeszcze większe wrażenie robią lawiny gdy schodzą samoistnie. Kiedyś jak byliśmy pod Grossvenedigerem to schodziły tak co 5 min (a w komunikacie było 1 - to pokazuje, że nie warto podchodzić do tego automatycznie). 

 

To w Szwajcarii to było na Oberalppass - tam faktycznie wisi szerokie strome zbocze. Jak tam jeździłem to po opadzie Szwajcarzy to zamykali  (chyba nawet pociąg nie chodził, nie było połączenia Sedrun - Andermatt)

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy czwórce praktycznie się nie jeździ. Podstawą bezpieczeństwa nie jest ABC czy plecak tylko dobra ocena sytuacji. To tak jakbyś stwierdził, że posiadanie kasku to podstawa bezpieczeństwa w jeździe z dużą prędkością w lesie.

Pozdro
Wiesiek

To miało być tylko info ku przestrodze!
Na Molltalera i Ankogel w tym sezonie jest wiele ludzi z sezonówki TMRu którzy traktują freeride jak na Chopku a to inna bajka.
Ocena sytuacji, o tak! ale...
Jak wyjeżdżasz na free to chyba masz ze sobą sprzęt dzięki któremu możesz pomóc koledze. Pewnie masz też plecak antylawinowy (a nie ten z piwem). Nie wiem czy śledzisz ale na Chopku w tym roku już dwóch przycwaniakowało i jeden już jest +ś.p. a drugi który sam się wydostał, nie mógł mu pomóc bo nie mieli ze sobą nic!
Ja może nie jestem tak wprawionym w jeździe pozatrasowej jak Ty ale uwierz mam respekt przed górami i wiele razy zostałem na trasach choć plany były zdecydowanie inne.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...