Skocz do zawartości

Jak sobie radzic ze sniegiem :)


Odie

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o to: Jak zjezdzalem na stoku rano, miedzy 9 a 10 to bylo spoko, bo nie bylo ludzi i bylo rowno i gladko. Ale potem na stoku zaczely sie usypywac takie gorki ze zmielonego sypkiego sniegu no i zaczalem miec problemy, bo jak w to wjezdzalem to tracilem kontrole nad nartami. No wiec jak sobie radzic z takim czyms? Wiem, ze najlepiej ominac, ale czasami sie nie udaje - co wtedy robic? Pruc na kreche, obciazyc przody nart czy co? Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czasem sam będziesz wiedział jak to robić, muldy przestaną ci przeszkadzać, poza tym spróbuj zrobić jak radzi kriss :D

To oczywiste. Dodać jeszcze można, że jazdę po muldach należy amortyzować nogami czyli zjeżdżając z muldy trzeba robić taki lekki przysiad. Generalnie muldy dają niezły wycisk dla nóg, że nie wspomnę o technice. Tak więc ćwicz i ćwicz i będzie dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Tak jak tu juz sporo osob powiedzialo praca nogami tylko jak masz malutka mulde to nie przysiadaj za bardzo musisz leko ugiac nogi w kolanach poprostu musisz to wyczuc po pewnym czasie muldy zaczna cie cieszyc bo zaczniesz na nich skakac ja lubie jak sa muldy i to duze wtedy gdy tniesz odpowiedio i sie wybijasz to wiecej latasz niz jezdzisz i to jest to pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli to jest gówno sypkie i wjezdzasz w nie jak w puch to trzeba trzymac pozycje zrownowanona czyli biodra nad wiazniem, i tak samo ramiona i barki, generalnie chodzi o utrzyamnie ciezaru ciała nad wiazaniem . . . Adi 5551 czasem muldy sa meczace tu jest zdjecie z mojego wypadu do francji, z ktorego wrociłem dwa tyg temu, to jest trasa w Val Thorens dokładnie prtzy gondoli Orelie, wjezdza sie potem krzesłem na 3500mnpm skad widac masyw mt blanc, generalnie jechalismy czerwona trasa, bo czarna zamiknieta była, ta trasa na zdjeciu to koncowy fragment trasa miała spokojnie dł ok 4km. nachylenie sie wachało miedzy stopniem trudnosci czerwonejh a czarnej, jak sie stał w niektorych muldach to wierzchołek garbu siegał do pasa:) fajne przezycie, ale potakim zjezdzie ma sie 1-2kg mniej na wadze, i ciuchy do susznia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kozlow pokazales trase ktora jest naprawde trudna i tam byla mulda na muldzie a raczej nie taka trase mial na mysli Odie tylko chodzilo o trase latwa na ktorej robia sie male muldy bo usypuja je ludzie wiec technika jazdy wtedy jest calkiem inna ja przynajmiej tak zrozumialem Odie-go pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o jazdę po wertepach które tworzą się po południu na stokach to raczej brak tu jednoznacznej recepty. Pozostaje tylko to co napisali poprzednicy - omijanie i zrównoważona postawa. Co do jazdy po muldach (za taką uważam wybój powyżej 40-50cm), to technika polega na uginaniu nóg w kolanach przy wjeździe na muldę i prostowaniu ich w dolince za muldą. To raczej wyższa szkoła jazdy i najlepiej ćwiczyc ją jadąc na skos w stosunku do spadku stoku (mniejsza prędkość) poprzez muldy. Staraj się zachować tak, jakbyś chciał przeskoczyć muldę (ugięcie kolan) a potem wyprostuj gwałtownie nogi za muldą - narta nie straci kontaktu z podłlożem. Przy szybszej jeździe i mniejszych muldach reakcja musi być z wyprzedzeniem, wtedy zachowuj się tak, jakbyś chciał kopnąć oboma nogami w muldę - taki dodatkowy docisk wypadnie już poza muldą powadując dociśnięcie nart do podłoża. Przy większej praktyce dochodzi coś co nazywa sią "czuciem stoku", wtedy można zamortyzować każdą nierówność instynktownie nawet nie zauważając jej. ps. Ostatnio wybrałem się z synem na narty przed południem (na ogół jeździmy wierczorem ze względu na kolejki do wyciągów). W pewnym momencie moja latorośl, która nieźle już pomyka na dwóch deskach mówi: "Co jest grane Stary? Wszyscy dzisiaj nagle tak świetnie jeżdżą - gdzie oni byli wczoraj?". Nie jest trudno szusować gdy stok gładki jak stół. O klasie narciarza świadczy to jak radzi sobie na beznadziejnym podłożu. Dlatego warto jednak cwiczyć się w jeździe na stokach stromych, nierównych, wymuldzonych i zalodzonych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie... Równie dobrze mógłbyś uświadamiać wszystkich, że kobza to instrument strunowy podobny do lutni, podczas gdy oni uparcie będą kobzą nazywać dudy. Możesz też przekonać wszystkich że ptasiory zwane wronami to nie żadne wrony lecz gawrony a wrony w mieście nie uświadczysz albo, że najwyższą górą w Europie jest Elbrus (leży po europejskiej stronie Kaukazu) a nie jakiś Mount Blanc jakby tego chcieli zachodnioeropejscy decydenci, czy może, że prąd płynie od żarówki do gniazdka a nie odwrotnie bo taki jest faktyczny ruch elektronów. Słowa to nie rzeczy lecz ich określenia służące komunikacji. Nie ma komunikacji bez ujednolicenia określeń. Skoro jeden na kilkuset narciarzy ma świadomość, że mulda to zagłębienie terenu pomiędzy pagórkami, to definicja muldy przestaje być zasadna. Stwierdzili to nawet szkoleniowcy, którzy dla porządku informują adeptów narciarstwa czym jest mulda, po czym sami przyjmują powszechne jej określenie dla wygody. Zresztą co to za różnica, znam tak mało ludzi którzy opanowali tą technikę jazdy, że dyskusje semantyczne są tu zapewne bezcelowe..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz.. Leżał w Europie aż się okazało, że jest wyższy niż Mount Blanc - wtedy grupa "kompetentnych geografów" stwierdziła, że jednak Europa kończy się wczesniej :confused: Ale i tak mnie miło zaskoczyłeś - nie spodziwałem się, że ktoś zauważy tą nieścisłość w "kwestii muld".. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...