Skocz do zawartości

Nauka i doskonalenie jazdy nanartach poprzez trening jazdy na rolkach!!! Nowość!


Drutobrody

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż rozgoryczony aurą i brakiem śniegu, zacząłem rozglądać się za jakąś alternatywą w stosunku do nart. Ponieważ jestem zapalonym łyżwiażem, a nie lubię sztucznych lodowisk (tylko jeziora...eeeh:) przeszukiwałem sieć na temat rolek i oto na co się natknąłem - dwa rewelacyjne artykuły w popularno - naukowym czasopiśmie "Delta" wraz z 3 filmikami. Oto link: http://www.mimuw.edu...0904/narty.html Proszę wszystkich forumowiczów o komentarz. Z śnieżnymi pozdrowieniami...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiści pytanie czy można nauczyć się jeździć na nartach bez gór i nart jest mocno prowokacyjne. Link zamieściłem, by ożywić towarzystwo w sezonie ogórkowym, który mamy zamiast właściwego:) Nie jestem doświdczonym narciarzem, stąd proszę o komentarz każdego "fachury" - czy da radę ćwiczyć skręt, zwłaszcza carvingovy na rolkach... Przytoczę jeszcze jeden link i cytat: http://pl.wikipedia..../Inline_skating Sama jazda na rolkach jest nieco podobna do techniki jazdy na nartach w tym sensie że zakręty bierze się na krawędziach rolek, przy czym ważne jest zachowanie równowagi bocznej i (na wyższym poziomie) głębokie wejście ciałem do środka zakrętu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście narty, a rolki to dwie odrebne sprawy. Jednak mają ze soba dużo wspolnego. Sam się o tym przekonałem jak uczyłem kolegę. Nigdy nie jezdził na nartach, natomiast doskonale robi to na rolkach. Po godzinie jeździłl na nartach noga przy nodze, troche malo stabilnie, ale musi pracować, pracować i bedzie OK. Podobieństwo jest takie, że balansuje się podobnie ciałem, dociska rolki w skrecie jak narty, przenosi sie tak samo ciężar ciała. Bardzo szybko załapał o co chodzi - "eureka, jak na rolkach". Także polecam rolki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Panowie! Robi sie to na płaskim a nawet można pod górkę. Sztuke poruszania sie poprzez odpowiedni ruch ciała podpatrzyłem u deskorolkarzy rosyjskich w Moskwie (póżne lata 80- te). Chodziło to za mną nieustannie. Nauczyłem sie tego na deskorolce, potem na łyżwach, łyżworolkach na mojej konstrukcji nartorolkach i wreszcie na nartach. W wielu postach mówiłem o przyspieszeniu w skręcie, ale jakoś to przechodziło bez echa. Powiem , wiecej jest to zjawisko nie znane większosci ,polskich zawodników (wystarczy tylko popatrzyć na ich jazdę). I wreszcie ten odgrzebany temat [/B]Henryku wielkie dzieki[/B]. Żeby mnie lepiej zrozumieć posłużę się wspaniałym artykułem, który odkryłem dzieki Henrykowi. Oto on: Ski'n'roll, czyli wykorzystanie rolek do doskonalenia jazdy na nartach Piotr ZALEWSKI Numer 9/2004 popularnonaukowego miesi¦cznika Delta zawiera mój artykuª ÿCzy mo»na nauczy¢ si¦ jazdy na nartach bez ±niegu, gór i nart?" Niniejszy tekst stanowi jego rozwini¦cie skierowane do specjalistów zajmuj¡cych, amatorsko lub profesjonalnie, sportowym treningiem narciarstwa zjazdowego. Chyba w ka»dym podr¦czniku treningu sportowego za nadrz¦dny uznaje si¦ cel wychowania mistrza klasy mi¦dzynarodowej. Tak jak ÿka»dy »oªnierz nosi w plecaku buªaw¦", tak przyszªy mistrz ukrywa si¦ w±ród tysi¦cy dzieci rozpoczynaj¡cych przygod¦ ze sportem. Celem kompleksowego szkolenia sportowego jest wyªowienie i rozwini¦cie takich talentów. Czy jednak z polskim narciarstwem nie jest troch¦ inaczej? Od lat nie zdarzyªo si¦, »eby Polska dochowaªa si¦ kogo± licz¡cego si¦ w rywalizacji o Puchar ‘wiata w narciarstwie alpejskim. (Andrzej Bachleda junior nie miaª wiele wspólnego z polskim systemem szkolenia). Sztuka ta udaªa si¦ tylko rodzinie Bachledów i siostrom Tlaªka. Oczywi±cie s¡ tego obiektywne powody. Polska ma sªabo rozwini¦t¡, w porównaniu do krajów alpejskich czy skandynawskich, baz¦ terenów narciarskich. Trenowanie konkurencji szybko±ciowych jest w Polsce wr¦cz niemo»liwe, ze wzgl¦du na brak odpowiednich tras. Ta sytuacja powoduje, »e Polska nigdy nie stanie si¦ pot¦g¡ narciarstwa alpejskiego tak¡, jak¡ jest np. Austria. Z drugiej strony jednak do ÿtej Austrii" jest ÿcoraz bli»ej". Ju» w tej chwili kadra wielu naszych klubów narciarskich sp¦dza kilka tygodni w roku w Alpach. Czy wynika st¡d, »e wystarczy tylko troch¦ poczeka¢ na polskiego Alaina Baxtera? Czeka¢ mo»na, ale mo»na te» zacz¡¢ co± robi¢. To co chciaªbym zaproponowa¢ nie jest recept¡ na sukces polskiego narciarstwa alpejskiego. To tylko pomysª na maªy fermencik. Najpierw zastanówmy si¦ dlaczego wªa±nie Austria jest od lat narciarsk¡ pot¦g¡. Jest wiele powodów, które ka»dy cho¢ troch¦ interesuj¡cy si¦ narciarstwem mógªby wymieni¢. Ja chciaªbym podkre±li¢ tylko jeden: narciarstwo alpejskie jest w Austrii sportem masowym. W jednej dolinie jest tam pewnie wi¦cej zawodników, ni» w caªej Polsce. To, »e z tej rzeszy wyrastaj¡ mistrzowie Austria zawdzi¦cza skutecznemu systemowi szkolenia, ale sam ten system by nie wystarczyª. Zastanówmy si¦ jeszcze jakie cechy musi posiada¢ przyszªy mistrz alpejskich tras. Po pierwsze potrzebne s¡ predyspozycje do opanowania specyficznej koordynacji ruchowej. Po drugie ch¦¢ do staªego doskonalenia si¦ i po trzecie wiara w to, »e mog¦ by¢ najlepszym. Wyst¦powanie tych trzech skªadników w odpwiednich proporcjach znamionuje talent, który mo»na oszlifowa¢ i wydoby¢ jego peªny blask, lub: : : zmarnowa¢. Problemem polskiego sportu, nie tylko narciarstwa alpejskiego, jest brak dobrego systemu wybierania, a nastepnie rozwijania takich talentów. Przejd¹my jednak do konkretów. Moim zdaniem jedynym sposobem na osi¡ganie sukcesów w narciarstwie alpejskim jest obj¦cie wst¦pnym 1 szkoleniem zdecydowanie wi¦kszej liczby dzieci. Z kolei jedynym sposobem na praktyczne wykonanie tego pomysªu jest u»ycie rolek zamiast nart na etapie wst¦pnej selekcji. Powody s¡ dwa. Po pierwsze jest to znacznie ta«sze i nie potrzeba do tego gór. Po drugie, moim zdaniem, rolki pozwalaj¡ na wybranie tych, którzy maj¡ naturalne predyspozycje do szukania szybko±ci w skr¦cie. Mog¡ pozwoli¢ na wybranie uzdolnionych do konkurencji technicznych. Nie jest to wi¦c sposób na wybieranie posiadaj¡cych specjalne predyspozycje do zjadu. Jednak specjalizacja w kierunku dyscyplin szybko±ciowych i tak nast¦puje pó¹niej. Mógªbym teraz próbowa¢ nakre±li¢ konkrentny plan wdro»enia proponowanego pomysªu, ale pozostaje co± bardziej istotnego. Chodzi o prób¦ przekonania, »e jazda na rolkach, na pewnym etapie szkolenia, jest rzeczywi±cie najbardziej efektywnym sposobem rozwijania umiej¦tno±ci narciarskich. Fakt ten wynika z podstawowych praw mechaniki. Prosz¦ si¦ nie ba¢: »adnych wzorów nie b¦dzie. Pozwol¦ sobie jednak na maª¡ dygresj¦. Do±¢ powszechna niech¦¢ do nauk ±cisªych, z fizyk¡ na czele, wynika moim zdaniem ze zbyt rutynowego traktowania tych przedmiotów w szkole. Szkoªa cierpi na przedkªadnie odtwórczego opanowania pewnych algorytmów post¦powania nad rozumienie dlaczego i po co si¦ je stosuje. Ja chciaªbym odwoªa¢ si¦ do najbardziej podstawowych praw. Np. nikt chyba nie ma w¡tpliwo±ci, »e nie ma niczego takiego jak darmowy obiad, czyli nic nie ma za darmo. Ta potoczna opinia w fizyce wyra»ana jest za pomoc¡ praw zachowania. Jednym z nich jest prawo zachowania energii. Zawodnik stoj¡cy na starcie slalomu dysponuje dwoma rodzajami energii. Energi¡ potencjaln¡ proporcjonaln¡ do ró»nicy wysoko±ci mi¦dzy startem i met¡ oraz energi¡ zmagazynowan¡ w jego mi¦±niach. Jego wynik zale»y od tego, jak tymi dwoma rodzajami energii b¦dzie gospodarowaª. Najlepsze wykorzystanie energii potencjalnej jest równowa»ne wyborowi optymalnego toru jazdy. Najlepsze wykorzystanie energii wªasnych mi¦±ni to dodatkowe przyspieszanie, zamiast dodatkowego hamowania w skr¦cie. Mistrzostwo wi¡»e si¦ z doprowadzeniem do perfekcji wykorzystania obu tych energii, ale na wcze±niejszym etapie szkolenia niedostatek umiej¦tno±ci przyspieszania mo»e by¢ zast¡piony umiej¦tno±ci¡ lepszego od konkurentów wyboru toru jazdy. Do pewnego wieku pozwala to na odnoszenie umiarkowanych sukcesów. Mo»liwo±ci te ko«cz¡ si¦ w wieku juniora. W przypadku slalomu na rolkach (grawitacyjnej) energii potencjalnej po prostu nie ma. Wynik zale»y wyª¡cznie od umiej¦tno±ci przyspieszania w skr¦cie. Dlatego twierdz¦, »e dziecko w wieku 10{12 lat, które wykazuje talent do jazdy na rolkach sposobem opisanym w poprzednim artykule, mo»na, w ci¡gu jednego sezonu, doprowadzi¢ do umiej¦tno±ci jazdy na nartach pozwalaj¡cej mu na rywalizowanie z rówie±nikami. Na koniec chciaªbym jeszcze raz wróci¢ do obja±nienia fizycznych aspektów skr¦tu przyspieszaj¡cego. Dla niezainteresowanym tego typu rozwa»eniami chciaªbym jeszcze raz podkre±li¢ tylko jedn¡ kwesti¦. Gdyby na rolkach nie mo»na byªo przyspiesza¢ poprzez skr¦t, to jazda skr¦tami po pªaskim nie byªaby mo»liwa. Natomiast, »eby si¦ przekona¢, »e taka jazda jest bardzo zbli»ona do jazdy na nartach, nale»y po prostu spróbowa¢. W poprzednim artykule podany zostaª opis najprostszego (poj¦ciowo) sposobu przyspieszania poprzez skr¦t. Bardziej wnikliwe przyjrzenie si¦ zaª¡czonym sekwencjom filmowym pozwala stwierdzi¢, »e opis ten nie do ko«ca im odpowiada. Wedªug tego opisu przyspieszanie jest mo»liwe tylko w pocz¡tkowej fazie skr¦tu { wtedy gdy ÿnogi od nas odje»d»aj¡". Obserwacja przekonuje, »e faza przyspieszania przeci¡ga si¦ do drugiej cz¦±ci skr¦tu. Jak to jest mo»liwe? Po prostu, gdy poruszamy si¦ po ªuku, to mo»emy przyspieszy¢ przenosz¡c ±rodek ci¦»ko±ci w kierunku do ±rodka skr¦tu. eby to zrobi¢ musimy zu»y¢ troch¦ energii { dziaªamy przeciwko odczuwanej przez nas sile od±rodkowej. Przyspieszamy dlatego, »e dziaªa zasada zachowania momentu p¦du, ta sama zasada, która kr¦c¡cej piruet ªy»wiarce pozwala na zwi¦kszenie tempa obrotów poprzez przyci¡gni¦cie r¡k do tuªowia. Powy»szy mechanizm ma tym wi¦ksze znaczenie im szybciej si¦ jedzie. Przy szybkiej je¹dzie na nartach tylko on ma praktyczne znaczenie. (Oczywi±cie w przypadku jazdy na nartach jest mo»liwe przyspieszanie wykorzystuj¡ce energi¦ magazynowan¡ w czasie skr¦tu w nartach, ale tego na rolkach nie da si¦ zrobi¢, cho¢ motoryka jest bardzo zbli»ona). Mam nadziej¦, »e za pomoc¡ tych dwóch krótkich artykuªów udaªo mi si¦ przynajmniej zasia¢ przypuszczenie co do ewentualnej u»yteczno±ci rolek w treningu narciarskim. Warszawskie ±rodowisko narciarskie ma zreszt¡ bogat¡ tradycj¦ poszukiwania niestandardowych metod treninigu. Trzydzie±ci lat temu zawodnicy WKNu próbowali je¹dzi¢ na wªasnej roboty skatebordach pod stadionem X-lecia, wykorzystuj¡c je jako monoski. Dwadzie±cia lat pó¹niej AKN organizowaª zawody z wykorzystaniem grass-ski. W ko«cu powstaªa sztuczna góra na Szcz¦±liwicach. Pami¦tam, »e gdy kupowaªem sobie rolki szukaªem w my±li nachylonych asfaltowych górek, na których mo»na by byªo potrenowa¢ narciarstwo na sucho. Dopiero po pewnym czasie zdaªem sobie spraw¦, »e rolki umo»liwiaj¡ prawdziwy narciarski trening na pªaskim. I to jest najbardziej interesuj¡cy aspekt pomysªu, do którego szczerze wszystkim narciarzy namawiam. Po prostu: ski'n'roll. 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Wybiegam już mocno do przodu, ale kiedy sezon się skończy, albo gdy ktoś ma daleko w góry mozna poterenować na rolkach. Znalazłem interesujący film w sieci: YouTube- roller carving 6 Łatwo zaadaptować rolki do czegoś takiego. Chyba bardziej uniwersalne od carverów Harba i podobnych jemu azjatyckich wynalazków, których pełno w sieci. Swoją drogą jaki wpływ na jazdę ma umieszczenie kółek w dwóch rzędach? Mam swoje przemyślenia, ale jestem ciekaw opinii forumowiczów. Nie idzie o to, że dwa rzędy bardziej oddają jazdę na nartach, bo to oczywistość, tylko bardziej o użytkowość. Czy będą wolniejsze, mniej zwrotne, bardziej stabilne etc. Co ciekawe William Nealy, którego dotąd znałem jedynie jako autora "obrazkowch" podręczników kajakarstwa górskiego, był też zapalonym narciarzem i rolkarzem. Swój podręcznik do rolek rozpoczyna mniej więcej tak: "inline skating is like skiing black diamonds, being a ferrari". To tak na zachętę:)

Użytkownik HenrykFord edytował ten post 23 luty 2010 - 20:10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ładne filmy, dobra namiastka jazdy na nartach. W poprzednim moim postcie mówiłem o skręcie przyspieszającym, niestety na filmach nie dopatrzyłem sie u żadnego z rolkarzy takiego ruchu ,wielu popełniało spore błedy. Filmy dowodzą ,że można doskonalić technikę narciarską w jeżdzie na rolerach. Niedługo bedziemy mogli popróbować sami.Osobiscie zachęcam, sam wiele zawdzięczam cwiczeniom wykonywanym własnie na rolerach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...