Skocz do zawartości

Akademia Górska TOPR - Narciarstwo


JurekP

Rekomendowane odpowiedzi

Film edukacyjny, poruszajacy wiele podstawowych zagadnien zwiazanych z narciarstwem (z tego tez powodu informacje zamieszczam w dziale ogolnym). Mysle, ze film moze wiele wyjasnic i pomoc poczatkujacym narciarzom. Rozdziały: Historia Przygotowanie Fizyczne Jakie Narty Wybrać Serwis Nart Wybieramy buty Serwis Butów i Regulacja Wiązań Zachowanie na Stoku Telemark i Carving Narciarstwo Wysokogórskie Narciarstwo a Ochrona Przyrody w TPN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film edukacyjny, poruszajacy wiele podstawowych zagadnien zwiazanych z narciarstwem (z tego tez powodu informacje zamieszczam w dziale ogolnym). Mysle, ze film moze wiele wyjasnic i pomoc poczatkujacym narciarzom. Rozdziały: Historia Przygotowanie Fizyczne Jakie Narty Wybrać Serwis Nart Wybieramy buty Serwis Butów i Regulacja Wiązań Zachowanie na Stoku Telemark i Carving Narciarstwo Wysokogórskie Narciarstwo a Ochrona Przyrody w TPN

jako ze mam teraz troche czasu, z przyjemnoscoa obejrzalem ten film pare minusow z calosci przeswieca reklama kotelnicy oczywiscie w doborze nart ( jedna z najbardzeij kompletnych review) mozna sie nie zgodzic z paroma kwestiami freeride tak samo no i zagadka na koniec w sekcji skitouring - jaki byl popelniony i zademnstrowany PODSTAWOWY blad??? nie mowie o bezpieczenstwie ale wygodzie...... najbardziej wartosciowa czesc - historia - dla mnie przynajmniej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie film zawiera pare niedociagniec czy drobnych bledow - przykladowo notoryczne uzywanie pojecia "fizjologia" zamiast "anatomia".

no i zagadka na koniec w sekcji skitouring - jaki byl popelniony i zademnstrowany PODSTAWOWY blad??? nie mowie o bezpieczenstwie ale wygodzie......

Wpinanie sie w gorna narte jako pierwsza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie film zawiera pare niedociagniec czy drobnych bledow - przykladowo notoryczne uzywanie pojecia "fizjologia" zamiast "anatomia". Wpinanie sie w gorna narte jako pierwsza?

BINGO!!!! zwlaszcza w trudnych warunkach , oczywiscie tam tak nie bylo, ale jest to jeden z odruchow, ktorych nie powinno sie zmieniac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kowala wyobraznia dziala... Na stromych zboczach jest wygodniej zapinac narte gorna albo jedna z nich lezacych powyzej butow. Przekladajac but dolny przez but gorny mamy latwe wpinanie buta z powod jego rownoleglego ulozenia w wiazaniu. Nastepnie przekadamy wpieta narte, ktora bedac dolna ulatwi nam wpiecie narty gornej.

Użytkownik fredowski edytował ten post 15 luty 2011 - 20:19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kowala wyobraznia dziala... Na stromych zboczach jest wygodniej zapinac narte gorna albo jedna z nich lezacych powyzej butow. Przekladajac but dolny przez but gorny mamy latwe wpinanie buta z powod jego rownoleglego ulozenia w wiazaniu. Nastepnie przekadamy wpieta narte, ktora bedac dolna ulatwi nam wpiecie narty gornej.

no i tu jest wlasnie ZNAJOMOSC detali ............. fajnie - w tlumaczeniu jak nastepuje; jezeli zwiazesz noge na pomoca petli , to latwiej jest sie wpiac w wiazania. nie osmieszaj sie chociaz na starosc..... odpowiadam na ten post jedynie ze wgledu na PODSTAWOWY blad, ktory jurek, np , zauwazyl od razu, natomiast ktos inny, tylko ze wzgledu , ze ja napisalem inaczej, udowadnia ze biale jest czarne.. nienawisc zaslepia ponad zdrowy rozum nic do do dodania

Użytkownik jan koval edytował ten post 16 luty 2011 - 02:21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BINGO!!!! zwlaszcza w trudnych warunkach , oczywiscie tam tak nie bylo, ale jest to jeden z odruchow, ktorych nie powinno sie zmieniac

Sorry ale w trudnych warunkach wpinamy się w ta nartę w którą się łatwiej wpiąć. Lepiej jak jest to dolna, ale czasem musimy to robić tak ja Fred pisze czyli ze skrzyżowaniem nóg (stojąc niżej). A czasem warunki są takie, że trzeba się wpiąć w górną po czym się obyrtnąć. Ma po prostu być stabilnie i wygodnie, a to jest tak różne jak w różnych miejscach się wpinamy w narty. Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale w trudnych warunkach wpinamy się w ta nartę w którą się łatwiej wpiąć. Lepiej jak jest to dolna, ale czasem musimy to robić tak ja Fred pisze czyli ze skrzyżowaniem nóg (stojąc niżej). A czasem warunki są takie, że trzeba się wpiąć w górną po czym się obyrtnąć. Ma po prostu być stabilnie i wygodnie, a to jest tak różne jak w różnych miejscach się wpinamy w narty. Kuba

zawsze doceniam to co piszesz, ale REGULA jest wpiecie dolnej a pozniej gornej (zakladamy PRZECIETNE warunki) to co piszesz jest prawda w WYJATKOWYCH sytuacjach. czasami tez lepiej wpiac narte np ;lezac na grzbiecie - czy te metode polecal bys jako regule???? w fimie, ktory skomentowalem , jest pokazana sytuacja typowa, w ktorej petle wokol kostek czy krzyzowanie itp chwyty sa przerostem formy nad trescia..

Użytkownik jan koval edytował ten post 16 luty 2011 - 14:24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze doceniam to co piszesz, ale REGULA jest wpiecie dolnej a pozniej gornej (zakladamy PRZECIETNE warunki)

Janie vel Kubo zdecyduj się o jakich warunkach piszemy: przeciętnych czy tak jak pisałeś wyżej "BINGO!!!! zwlaszcza w trudnych warunkach"? Zakładam, że jeżeli wspomniałeś o skialpiniźmie/skiturach i o trudnych warunkach to o tym piszemy.

w filmie, ktory skomentowalem , jest pokazana sytuacja typowa, w ktorej petle wokol kostek czy krzyzowanie itp chwyty sa przerostem formy nad trescia..

W sytuacji na filmie nie ma to żadnego znaczenia, bo jest płasko i (o ile mnie pamięć nie myli) PK ma foki, a i chyba harszle na nartach. Nawiasem mówiąc wpinanie się w wiązania "kłowe" często jest rozpoczynane z prawej nogi, zauważyłem to kiedyś na filmiku z MŚ z 2010 roku. Sam jak się zastanowiłem to tak robię do momentu kiedy mi nachylenie nie przeszkodzi i kiedy faktycznie trzeba się na dolnej skoncentrować (np. do zjazdu, na twardym), lub kiedy nie trzeba kombinować. Generalnie w inkryminowanym (filmie TOPR) przypadku to jest trochę czepianie się.

czy te metode polecal bys jako regule????

To co bym polecał (w trudnych warunkach) to już napisałem: "Ma po prostu być stabilnie i wygodnie" a czy będzie to na siedząco, z przekrokiem, z obrotem, czy z nartami wbitymi tyłami w głębszy śnieg, czy na ubitej półeczce to wyniknie z warunków. Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sie ciesze, ze intuicyjnie zrobilam to odmienne wpinanie, o ktorym tutaj piszecie:) Zdarzylo mi sie to dwa razy, gdy sie przewrocilam poza trasa, raz w glebokim sniegu na dosc stromym stoku, drugi raz na bardzo stromym zlodowacialym...i nie umialam wpiac narty dolnej najpierw...meczylam sie jak nie wiem, ale zrobilam inaczej...myslalam, ze to zly sposob, ale wlasnie sie dowiedzialam, ze nie taki zly:D Ekstraaaaa.... Moze to byly ino trudne warunki dla mnie;) ale sie ciesze, ze tez tak mozna...a czasami nawet trzeba:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie wpinal, tak sie wpinal, w kazdym razie Zachodem Gronskiego zjechal jako pierwszy :) Ja musze przyznac, ze nie zawsze stosuje sie do tej zasady - po prostu jakos wygodniej mi sie zaczyna od prawej nogi (a szczegolnie, jak KubaR wspomnial, gdy wchodze w Dynafity) - moze dlatego, ze jestem praworeczny. A na plaskim chyba nigdy nie zaczalem od lewej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie vel Kubo zdecyduj się o jakich warunkach piszemy: przeciętnych czy tak jak pisałeś wyżej "BINGO!!!! zwlaszcza w trudnych warunkach"? Zakładam, że jeżeli wspomniałeś o skialpiniźmie/skiturach i o trudnych warunkach to o tym piszemy. W sytuacji na filmie nie ma to żadnego znaczenia, bo jest płasko i (o ile mnie pamięć nie myli) PK ma foki, a i chyba harszle na nartach. Nawiasem mówiąc wpinanie się w wiązania "kłowe" często jest rozpoczynane z prawej nogi, zauważyłem to kiedyś na filmiku z MŚ z 2010 roku. Sam jak się zastanowiłem to tak robię do momentu kiedy mi nachylenie nie przeszkodzi i kiedy faktycznie trzeba się na dolnej skoncentrować (np. do zjazdu, na twardym), lub kiedy nie trzeba kombinować. Generalnie w inkryminowanym (filmie TOPR) przypadku to jest trochę czepianie się. To co bym polecał (w trudnych warunkach) to już napisałem: "Ma po prostu być stabilnie i wygodnie" a czy będzie to na siedząco, z przekrokiem, z obrotem, czy z nartami wbitymi tyłami w głębszy śnieg, czy na ubitej półeczce to wyniknie z warunków. Kuba

w sekcji skitouring - jaki byl popelniony i zademnstrowany PODSTAWOWY blad??? nie mowie o bezpieczenstwie ale wygodzie...... to jest czepianie sie???? poza tym na w/w filmie narty sa w poprzek stoku i pdstawowa zasada powinna byc zachowana - niezaleznie od tego czy narta ma kly czy proteze.......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...