Skocz do zawartości

slalomki kontra almountain


carbon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam W sumie chyba nie zabardzo moge za wiele pisac bo jestem poczatkujacy ale zapalony narciarz. Wyjasnijcie mi prosze dlaczego tu wszyscy strasznie sie podpalaja na narty typu SL lub GS czyli narty (mniemam moze blednie) zrobione glownie do jazddy zawodniczej na bardzo dobrze przygotowane trasy . Czy nasze niestety slabiutkie stoki sa dobre do takich nart . Czy narty typu allround lub allmountain ustepuja tym narta typu sl . Ostatnio bylem w sklepie narciarskim (usa ) i zdecydowana wiekszosc nart to wlasnie allround i cenowo przewyzszaja czasami slalomki , a nart sl czy Gs jak na lekarstwo . Zreszta sprzedawca wyraznie w rozmowie odradzal (nie tylko mi ) narty slalomowe czy gigantowe . Twierdzil po co sie meczyc na tych nartach skoro sie nie jezdzi zawodniczo , natomiast lepsze modele allmountain sa bardziej dostosowane do tras przeznaczonych dla wszystkich narciarzy a nawet tras zawodniczych. Gdy przegladam to forum to kazdy tylko wymienia narty race slalomowe czy gigantowe - czyzby tu sami zawodnicy byli . A jak oglada sie puchar swiata w narciarstwie alpejskim o wstd bo zadnego Polaka czy Polki a jak juz sie trafi to na szarym koncu. Zaraz powiecie ze narty race to inne taliowanie, materialy no tak tylko jak to sie ma do stoku na ktorym jest pelno roznych narciarzy a i stok jest bardzo zroznicowany - no chyba ze ludzie na stoku robia za bramki zawodnicze . Przecietna narta allround zaczyna sie od 2000 zl w zwyz wiec jak czytam o tych fisherach race a 1500 zl to zastanawiam sie czy te race to oznaczenie tak dla picu albo zeby klientowi ego podbudowac -- no bo przeciez jezdze na race to juz musze byc gosciu . Wydaje mi sie zreszta widzialem ceny ze naprawde dobra narta race do jazdy zawodniczej kosztuje kilka razy wiecej niz te 1500zl . Pytanko wiec czy nie uwazacie ze miec narty race to tak modnie a w sumie nijak ma sie ma sie to do warunkow w jakim nam przychodzi szusowac. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie chyba nie zabardzo moge za wiele pisac bo jestem poczatkujacy ale zapalony narciarz. .....Pytanko wiec czy nie uwazacie ze miec narty race to tak modnie a w sumie nijak ma sie ma sie to do warunkow w jakim nam przychodzi szusowac.

Narty dobiera się do preferencji narciarza, jego poziomu jazdy i stokow. Pewno, ze początkujący nie wykozysta SL albo GS nawet w 20%, a zwozic się z gory na tych nartach tez mozna, ale jazda wtedy staje się męczącą, dlatego w sklepach ci je prawidlowo odradzono.:) Najlepiej wypozycz i sprobuj!:D Dla mine początkujący na SL albo GS wygląda na kalekę-szkoda patrzec jak się męczy.:confused: Miec dobrą nartę, to nie znaczy, ze jestes modny, po prostu trzeba na tej narcie odpowiednio dobze jezdzic inaczej mowiąc jezdziec musi odpowiadac poziomowi do ktorego jest ta narta zaprojektowana-przeznaczona, wtedy jest styl, fraida i elegancja:D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym co kraj to obyczaj :) Tam gdzie ludzie jeżdżą tylko po przygotowanych trasach, będziesz miał w sklepie przewagę nart na trasy. Tam gdzie ludzie lubią wyskoczyć poza trasę czasem, będziesz miał więcej nart typu allmountain i freeride i tak też będą doradzać sprzedawcy. Aczkolwiek słuchanie sprzedawcy nie zawsze jest dobre. Często jest tak że się nie znają i wciskają straszne brednie. Najlepiej mieć znajomego który jeździ dobrze w docelowy dla nas sposób i posłuchać jego rad, potem wypożyczyć kilka nart i dopiero potem zdecydować i kupić. Pozdrawiam Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie narty allround zaczynaja sie od 2000zl ??????? Za 1000zl mozna miec dobre narty allrundowe... Slalomki tez niekoniecznie musza 1500zl kosztowac. Ja swoje kupilam za 1200zl, a nawet pierwsza slalomka Fischera byla w pewnym momencie dostepna na allegro w tej samej cenie.. Jak dla mnie /w tym sezonie zmienilam narte z allround na race/ narty RACE to rewelacja, bo sa szybkie w przyjsciu z krawedzi na krawedz, pomagaja jezdzic dynamicznie i jesli umie sie je wykorzystac to jazda staje sie prawdziwa przyjemnoscia :) . Wiec race to bardzo fajna sprawa,ale tak od poziomu co najmniej 6 wg forumowej skali i po kilkuletnim doswiadczeniu narciarskim. Na polskie stoki chyba nie ma co kupowac GS /bo gdzie jezdzic tym dlugim skretem???/ ale jesli ktos jezdzi na narty w Alpy i preferuja taki styl jazdy to czemu nie?? RACE to narty o profilu sportowym, ale wcale nie dla zawodnikow - zawodnicy to zdaje mi sie nie jezdza na modelach sklepowych tylko na tzw. "komorkach". A co do tego,ze na forum duzo ludzi ma RACE - forum chyba jest nie do konca reprezentatywne, jesli wielu uzytkownikow to zapaleni narciarze deklarujacy poziom umiejetnosci co najmniej 7.... Jak wiesz na stokach tak nie jest :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Czy narty typu allround lub allmountain ustepuja tym narta typu sl . Pozdrawiam

Generalnie narty allround/allmountain sa zupelnie innymi nartami niz grupa race. Na uniwersalnej narcie jezdzi sie przyjemnie i bez wiekszego wysilku, dobrze w roznych warunkach. Taka narta nie potrzebuje twardego stoku, zeby pojechac. W przypadku nart z grupy race trzeba wykonywac duzo wieksza prace (mocno dociskac te narty) bo inaczej one po prostu nie jada. Tak samo jest ze stokiem - mialem kiedys takie doswiadczenie z moimi slalomkami na Stozku. To byly jeszcze czasy, gdy slalomka miala 178cm;) Na twardym jechaly bardzo dobrze, ale wjezdzajac w miekkie - bylo juz nie tak super. Reasumujac, tak jak mowil Gerius - narty trzeba dobierac pod katem stylu jazdy i tego co sie lubi. Pomijam tutaj kwestie umiejetnosci, bo to oczywiste. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na polskie stoki chyba nie ma co kupowac GS /bo gdzie jezdzic tym dlugim skretem???

Ech, te mity. Nie trzeba mieć slalomki żeby jeździć krótkim skrętem. Kiedyś ludzie jeździli na dwumetrowych nartach krótkim skrętem więc da się tez tak pojechać na gigantce. Trzeba tylko nauczyć się czegoś więcej niż skręt na krawędzi. W zamian dostajemy nartę która nie staje w miejscu na wypłaszczeniach, nie zapada się tak mocno jak slalomka w miękkim i która nie ucieka spod tyłka na stromiznach. Satysfakcja gwarantowana :) Pozdrawiam Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, te mity. Nie trzeba mieć slalomki żeby jeździć krótkim skrętem. Kiedyś ludzie jeździli na dwumetrowych nartach krótkim skrętem więc da się tez tak pojechać na gigantce. Trzeba tylko nauczyć się czegoś więcej niż skręt na krawędzi. W zamian dostajemy nartę która nie staje w miejscu na wypłaszczeniach, nie zapada się tak mocno jak slalomka w miękkim i która nie ucieka spod tyłka na stromiznach. Satysfakcja gwarantowana :) Pozdrawiam Marcin

Oczywiscie, ze ten kto umie to na GS jak i na kazdej innej narcie pojedzie krotkim skretem :) . Kazdy moze kupic sobie narte jaka chce. Ale jest kwestia czy bedzie to najbardziej optymalna narta na dane stoki. a jeszcze co do GS - zauwazylam na Stubaiu, ze niektorzy /akurat byli to niemieckojezyczni nsarciarze, nie pojedynczy przypadek/ jezdza na nartach Fischer RC4 RACE lub WORLD CUP RC, ktore... sa z jakies 10 cm nizsze od nich - wydaje mi sie to dziwne - a Wam??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu kolego wcale się z tobą nie zgodzę..... slalomka ma szerszy dziób, który zdecydowanie wyciąga nartę na wierzch. hej

Z drugiej strony gigantówka ma większa powierzchnię (zakładając że dobierzemy prawidłowe długości). Czyli nacisk na cm2 jest mniejszy. Oczywiście to moje subiektywne odczucia. Pozdrawiam Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale obie nie sa najlepsze do jazdy w miekkim sniegu....

To się zgadza. Jak jest wąsko pod butem to nijak nie będzie dobrze na miękkim. Chociaż z drugiej strony tegoroczne 9X mają aż 80mm pod butem a to gigantka :) Jeździł ktoś już na nich? Bo mnie szczerze mówiąc bardzo ciekawi ten "eksperyment". Pozdrawiam Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...