Skocz do zawartościZdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 kaja45

kaja45

    Użytkownik

  • PipPipPip
  • 583 postów
  • Na forum od: 10.2006
251
  • Umiejętności: 1
  • Tychy

Napisano 31 marzec 2008 - 14:58

Witam mój artykuł chciałbym skierować do tych wszystkich, którzy chcą zacząć swoją przygodę związaną z własnoręcznym przygotowaniem narty lub snowboardu do sezonu lub wyjazdu. W sieci jest wiele poradników jak to zrobić, ale bardzo mało miejsca zajmują informacje czym to zrobić. Dlatego chciałbym na tym forum korzystając ze swojego niewielkiego doświadczenia przekazać parę informacji na temat ostrzałek narciarsko-snowbordowych, które przeszły mi przez ręce (niektórymi pracowałem, inne miałem tylko w rękach). Z uwagi na obszerność artykułu podzieliłem go na kilka części. Dzisiaj prezentuję ostrzałki niemieckiej firmy Kunzmann.

Na świecie jest kilka wielkich firm specjalizujących się w produkcji różnorakich akcesoriów służących do tuningu, ostrzenia i smarowania nart lub snowboardów:

szwajcarska TOKO
niemiecka KUNZMANN
włoska MAPLUS
norweska SWIX
niemiecka HOLMENKOL

Ostrzałka to takie urządzenie, którego zadaniem jest naostrzyć lub podostrzyć krawędź narty lub deski na żądany kąt. Możemy je podzielić (patrząc na rozmiar) na „stacjonarne” czyli typowo domowe lub „podręczne”, które możemy z powodzeniem zabrać ze sobą na stok i tam dokonać małego podostrzenia krawędzi czyli zebrania wywinięcia, które powstaje podczas intensywnej jazdy na nartach-desce w szczególności po mocno oblodzonych trasach oraz na ostrzałki stałe (brak możliwości regulacji kąta, do wyboru mamy jeden lub góra dwa kąty np. 88 i 89 stopni) i regulowane (regulowany wybór kąta). Oczywiście podziałów możemy zrobić więcej np. ostrzałka jednokrawędziowa lub dwukrawędziowa itp. Podziały i definicja mojego autorstwa.

Ostrzałki niemieckiej firmy KUNZMANN:

Combi Racing II – jest to flagowy model tej niemieckiej firmy, umożliwia ostrzenie krawędzi bocznej w zakresie 90-85 stopni z regulacją co 1 stopień oraz podniesienie krawędzi dolnej od 0,5 do 5 stopni (ciekawe dla kogo te 5 stopni), korzysta z pilnika tungsenowego (węglik spiekany) i wkładów 20x30 mm (na wyposażeniu jest wkład z kamienia Alu-Oxyd służący do rozhartowania krawędzi przed ostrzeniem oraz wkład z pilnika grubego tzw. raszpla i komplet 2 zaślepek plastikowych). W ostrzałce tej jest zastosowany opatentowany system prowadzenia SKS wykorzystujący 3 kółka (niskie opory toczenia, podczas pracy nie niszczą ślizgu). Do ostrzałki można zamocować różne wkłady 20x30 mm np.: kamień ceramiczny, kamienie Alu-Oxyd, pilniki grube, drobne, diamentowe i tungsenowe. Jest całkowicie rozbieralna co pomaga w jej czyszczeniu. Wygodny i ergonomiczny uchwyt. Minusy: wysoka cena około 280 zł, możliwość ostrzenia nart o promieniu większym niż 14 m.
Dołączona grafika

Racing Combi SC – dokładnie ma te same parametry co Combi Racing II różnica jest taka, że można nią jeszcze zdejmować tworzywo znad krawędzi czyli pełni rolę tzw. „pazura”. Minus wysoka cena koszt około 360 zł.

Swing-Cut Combi – uważam, że jest to najlepszy model ostrzałki tego producenta, flagowiec jeżeli chodzi o ostrzenie różnorodności nart, dzięki ruchomym elementom mocującym ostrzałka idealnie dopasowuje się do krzywizny krawędzi (ostrzenie nart o promieniu 11 m nie stanowi żadnego problemu) można nią ostrzyć „slalomki” jak i „gigantki”, realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej w zakresie od 90 do 85 stopni z regulacją co 1 stopień oraz krawędzi dolnej od 0,5 do 5 stopni, wykorzystuje opisywany wyżej system SKS (3 rolki jezdne), korzysta ze wspomnianych wkładów 20x30 mm, na wyposażeniu w modelu 3002 znajduje się kamień Alu-Oxyd, pilnik raszpla oraz 2 zaślepki, a w modelu 3000 kamień Alu-Oxyd i pilnik z węglika spiekanego i wspomniane 2 zaślepki, możliwość korzystania z różnych wkładów (kamień ceramiczny, kamienie Alu-Oxyd, pilniki grube, drobne, diamentowe i tungsenowe). Cena za model 3002 około 210 zł, a za 3000 około 280 zł. Plusy i minusy tej ostrzałki dokładnie opisałem w artykule „Test ostrzałki Swing-Cut”.
Dołączona grafika


Vario Plus – jest to ostrzałka korzystająca z systemu prowadzenia SKS (rolki), na wyposażeniu jako podstawowe narzędzie skrawające jest pilnik średni o długości 100 mm oraz śrubokręt płaski, umożliwia ostrzenie krawędzi bocznej w zakresie 90-85 stopni z regulacją co 1 stopień oraz podniesienie krawędzi dolnej od 0,5 do 5 stopni. Możliwość zamocowania innych narzędzi skrawających np. pilnika grubego tzw. raszpli, drobnego i diamentowego o dł. nieprzekraczającej 100 mm. Sugerowana cena detaliczna producenta 161 zł.
Dołączona grafika

WorldCup Vario - jest to ostrzałka korzystająca z systemu prowadzenia SKS (rolki), wyposażona w aluminiowy element mocujący dzięki któremu możemy zamontować każde narzędzie bez względu na długość, ale nie przekraczające 6 mm grubości (pilniki, kamienie, diamenty, raszple), na wyposażeniu śrubokręt płaski, umożliwia ostrzenie tylko krawędzi bocznej w zakresie 90-85 stopni z regulacją co 1 stopień. Minus wysoka cena około 185 zł do której trzeba jeszcze dołożyć (zakup narzędzia skrawającego).
Dołączona grafika


Edge Trick – podręczna ostrzałka, idealna do używania na stoku, realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej w zakresie 90-85 stopni z regulacją co jeden stopień, tu też jest zastosowany system SKS tylko z jednym kółeczkiem. Ostrzałka ta występuje w 3-ch odmianach z kamieniem Alu-Oxyd, z pilnikiem grubym (raszplą) oraz z pilnikiem diamentowym (dla mnie najlepszy wybór na stok celem likwidacji wywinięcia, 2 minuty pracy 4 h frajdy). Cena w zależności od wersji około 55-75 zł.
Dołączona grafika

Edge Max – to również przykład podręcznej strzałeczki wykorzystującej 2 kamienie Alu-Oxyd. Realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej od 90-87 co jeden stopień za pomocą specjalnych zaślepek kątowych, które są na wyposażeniu. Można nią również podwiesić krawędź dolną o stały kąt tj. 1 stopień. Można do nie stosować inne wkłady 20c30 mm Kunzmanna. Koszt około 75 zł.
Dołączona grafika


Sharp Max – jest to identyczny model co Edge Max z tą różnicą, że na wyposażeniu znajduje się pilnik gruby oraz kamień Alu-Oxyd. Koszt około 85 zł.

Multi Tuner – jest to legendarna ostrzałka tej firmy, nazywana również kątownikiem, służąca do obróbki dwóch płaszczyzn krawędzi (dolnej od 0,5 do 5 stopni i bocznej od 90 do 85 stopni). Jej podstawowym narzędziem skrawającym jest wycinek pilnika grubego o długości 70 mm. Bardzo dobrze się trzyma w ręce, jest wygodna w użytkowaniu i prosta w obsłudze. Można do niej zamontować inne pilniki o długości 70 mm (pilnik średni, drobny, diamentowy). Minus nie posiada kółek toczących, ale podczas pracy nie zauważyłem, aby rysowała ślizg narty. Uważam, że jest to bardzo dobry wybór, przede wszystkim stosunek jakość-cena. Koszt około 120 zł.
Dołączona grafika


Pocket Combi II – ostrzałka z typu uniwersalnego ze względu na rozmiar nadaje się do pracy zarówno w domu jak i na stoku, realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej na kąt 88, a po odwróceniu 89 stopni oraz podniesienie krawędzi dolnej o 1 stopień. Do pracy używa wycinka pilnika średniego o długości 70 mm. Tu również możemy zastosować inne pilniki gruby, drobny, diamentowy. Wygodny uchwyt i prosta w obsłudze, nie wymaga większych kwalifikacji (doświadczenia). Minus tak jak w ostrzałce Multi. Cena około 60-70 zł.
Dołączona grafika


Pocket Racing – podobna do modelu Pocket Combi II, realizuje wyostrzenie krawędzi bocznej na kąt 88, a po odwróceniu 89 stopni oraz podniesienie krawędzi dolnej o 1 stopień. Do pracy używa wycinka pilnika średniego o długości 70 mm. Tu również możemy zastosować inne pilniki gruby, drobny, diamentowy. Wygodny uchwyt i prosta w obsłudze, nie wymaga większych kwalifikacji (doświadczenia). Minus tak jak w ostrzałce Multi. cena około 66 zł.
Dołączona grafika

Jacek Antonik

www.remsport.pl
Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych