Skocz do zawartości

Witaj na SkiForum.pl

Logowanie » 

Oglądasz nasze forum jako Gość, co nie daje Ci pełnego dostępu do wszystkich opcji i możliwości forum. Nie będąc zarejestrowanym, nie możesz także brać udziału w dyskusjach.

Gorąco zachęcamy do darmowej rejestracji, co umożliwi Ci pisanie wiadomości, prywatną korespondencję z innymi użytkownikami forum, branie udziału w sondach, zamieszczanie własnych zdjęć oraz dostęp do wielu innych ułatwień w korzystaniu z forum.

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 gajowy01

gajowy01

carve diem

• PipPipPipPipPip
  • 2934 postów
  • Na forum od: 01.2008
1175
  • Umiejętności: 1
  • Kraków - Neue Hütte

Napisano 28 październik 2013 - 18:34

Od paru lat słychać jakieś szepty, że ma coś powstać w Harbutowicach, tu info sprzed 3.5 roku:
http://www.dziennikp...ieli-wybor.html
...ale od paru lat nic się nie działo, choć gdzieniegdzie już piszą o tym nawet w trybie dokonanym *)
http://inarty.eu/wyc...towice,412.html
:)

Wczoraj, w drodze z sympatycznego spotkania w Wiśle postanowiłem trochę zboczyć i rzucić okiem na Harbutowice - czy coś się dzieje. I owszem - budują, jest stok, jest oświetlenie, widać jakąś infrastrukturę, jakieś elementy wyciągu krzesełkowego leżą na placu.

DSCN6852.JPG DSCN6854.JPG DSCN6857.JPG
DSCN6858.JPG DSCN6862.JPG DSCN6865.JPG
DSCN6868.JPG DSCN6869.JPG DSCN6871.JPG

Czy zdążą przed sezonem - nie wiem - ale wydaje się, że jest szansa.

Tak na oko - oglądając foto satelitarne z googla, i opcję teren - to wydaje się, że ten wyciąg/trasa będą miały ok. 700-750 m długości i jakieś 150-160 m różnicy wzniesień.
W praktyce to wyraźnie lepiej niż w patologiach na pagórkach typu Podstolice czy Siepraw ;) ale gorzej niż np. w Myślenicach. Tak na oko - coś jak Spytkowice :)

Tak mi to wychodzi:
harbu.jpg

Główną zaletą tego stoku będzie jego odległość od Krakowa - z Górki Borkowskiej to 27 km pod stok.
http://goo.gl/maps/jJivS
Blisko, do tego oświetlony - w sam raz na przerywnik typu 2-3 godzinki.
W miarę aktualne linki nt.
http://www.sulkowice...ualnosci-ogolne
http://sedno.mysleni...szklanej-gorze/
http://www.panoramio...ag=Szklana Góra

56804554.jpg
--
*) to znakomity przykład kreatywności w opisie :)
"W skali całego kraju, wyciąg narciarski Harbutowice jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i rozwiniętych pod względem infrastruktury ośrodkiem sportów zimowych. Świadczy o tym chociażby ogromna liczba przybywających tam zarówno z Polski jak i zagranicy turystów. " podczas gdy wyciągu jeszcze w ogóle nie ma, no jaja :)

Przy okazji - w podkrakowskich Podstolicach budują krzesełko :) Górka ma 65 m różnicy wzniesień, orczyk miał 350 m dł. - krzesło pewnie będzie tak samo... patologia :)

#2 faf500

faf500

Użytkownik

• PipPipPip
  • 782 postów
  • Na forum od: 09.2009
273
  • Skawina

Napisano 28 październik 2013 - 21:34

Od mojej kwaterki to będzie jakieś 20km, parametry typowej łączki na Podhalu, nie jest źle :)

Sihelne, SFL * 4, Koninki, Kasina Wielka, La Rosiere * 6, Serre Chevalier * 7, Chopok, Scyrk, Myślenice, ŚGNP, Rohace, Val Thorens * 7, ŚGNP * 2, Gurgle * 2, Soelden * 2
sto siedem na slalomkach :>

#3 ellsworth

ellsworth

Nowy użytkownik

• Pip
  • 57 postów
  • Na forum od: 02.2013
22
  • Umiejętności: 5
  • Kraków

Napisano 29 październik 2013 - 12:02

Dzięki za bardzo miłą informację! Stacja narciarska blisko Krakowa zawsze mile widziana :)

A swoją drogą, czemu nazywasz Podstolice i Siepraw patologiami? Fakt, że są bardzo krótkie, ale poza tym całkiem fajne.

W Podstolicach budują te krzesełka chyba z powodu zbyt niskiej przepustowości orczyka, który mieli. Przy większej liczbie ludzi było tak, że stok był pusty, a kolejka na dole gigantyczna, ale wydaje mi się że znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie takich kotwic jak w Rabce. Niewielkim kosztem mieliby 2 razy większą przepustowość. Krzesełka tam mają znaczenie chyba bardziej prestiżowe. 

#4 gajowy01

gajowy01

carve diem

• PipPipPipPipPip
  • 2934 postów
1175
  • Kraków - Neue Hütte

Napisano 29 październik 2013 - 14:03

Od mojej kwaterki to będzie jakieś 20km, parametry typowej łączki na Podhalu, nie jest źle :)

Nooo, masz blisko - prawie mieszkasz w ski-resorcie ;) Powiem tak, jeśli potwierdzą się te parametry (ok. 160 m różnicy) to Harbutowice będą nawet lepsze od całej masy łączek na płaskowyżu zwanym Podhalem, i w okolicach.

Sprawdziłem: jest szansa, że to będzie większa górka np. od Spytkowic (130 m), Areny Narciarskiej Jaworki-Homole (116 m), Kozińca-Czarnej Góry (130 m), Rusin-Ski (150 m ) i pewnie wszystkich w Bukowinie (40-90 m) :)

Nie jest źle - choć to tylko szacunkowe porównania.

Jak popatrzysz na moją symulację na mapce z Googla - to widać też, że niestety nie cała góra jest wykorzystana, wyciąg i trasa jest dość wysoko nad drogą. Przy dobrym układzie można by tam złapać pewnie nawet ponad 200 m - ale pewnie są przeszkody typu działka, własność itd.

Dzięki za bardzo miłą informację! Stacja narciarska blisko Krakowa zawsze mile widziana :)

A swoją drogą, czemu nazywasz Podstolice i Siepraw patologiami? Fakt, że są bardzo krótkie, ale poza tym całkiem fajne.

W Podstolicach budują te krzesełka chyba z powodu zbyt niskiej przepustowości orczyka, który mieli. Przy większej liczbie ludzi było tak, że stok był pusty, a kolejka na dole gigantyczna, ale wydaje mi się że znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie takich kotwic jak w Rabce. Niewielkim kosztem mieliby 2 razy większą przepustowość. Krzesełka tam mają znaczenie chyba bardziej prestiżowe. 

Już wyedytowałem na bardziej poprawną wersję pt. "pagórki" ;)

Obiektywnie - to np. hala na Litwie, w Druskiennikach jest wyższa i dłuższa - czyli wielka lodówka wybudowana na równinach :)

Subiektywnie - osobiście uważam, że narciarstwo zjazdowe, (formalnie z nazwy "narciarstwo alpejskie") powinno się uprawiać gdzieś raczej w górach - są takie także w Małopolsce, a paradoksalnie najwięcej inwestycji jest tam gdzie gór nie ma - dlatego nazywam to patologią :) ...bez urazy, i nikomu nie odmawiam prawa tam jeździć jak tylko ma ochotę, nie moja sprawa .

Popatrz też na to tak - nawet w obrębie Krakowa, np. w okolicach wysypiska na Baryczy można złapać więcej przewyższenia niż w Sieprawiu czy Podstolicach ;) :) ale póki co nikt nie proponuje tu budowy krzesełka - może szkoda?

#5 Lukaszo86

Lukaszo86

prowinter_kraków

• PipPipPip
  • 740 postów
  • Na forum od: 05.2010
107
  • Umiejętności: 8
  • Kraków

Napisano 29 październik 2013 - 16:52

Przy okazji - w podkrakowskich Podstolicach budują krzesełko :) Górka ma 65 m różnicy wzniesień, orczyk miał 350 m dł. - krzesło pewnie będzie tak samo... patologia :)

Jeśli to jest prawda co piszesz to są jakieś jaja!!! :D  Jak tak dalej pójdzie to w Sieprawiu (żeby nie zostawać w tyle) postawią gondolkę a w Myślenicach kolejkę jak na Kasprowy :lol:

Chociaż nie kryję, że jak czasem skoczę wieczorkiem do Sieprawia to jest miły klimat.

zmieniłem nazwę użytkownika z prowinter_kraków na lukaszo86 :)

#6 gajowy01

gajowy01

carve diem

• PipPipPipPipPip
  • 2934 postów
1175
  • Kraków - Neue Hütte

Napisano 29 październik 2013 - 17:13

Jeśli to jest prawda co piszesz to są jakieś jaja!!! :D  Jak tak dalej pójdzie to w Sieprawiu (żeby nie zostawać w tyle) postawią gondolkę a w Myślenicach kolejkę jak na Kasprowy :lol:

Chociaż nie kryję, że jak czasem skoczę wieczorkiem do Sieprawia to jest miły klimat.

"Przyspieszamy prace w związku z budową wyciągu krzesełkowego. Park linowy zostaje zamknięty na okres trwania prac. Mamy jednak nadzieje, że miłośnicy zimowego szaleństwa i czynnego wypoczynku będą zadowoleni :)  Szykujcie narty :)"

Takiej treści info pojawiło się na fanpage'u Podstolic 19 września 2013 :)

https://www.facebook...elevant_count=1

nawet z kozackim zdjęciem ...niewiadomego pochodzenia i lokalizacji :)

523511_720436811304377_591457953_n.jpg

nieźle, nie?  ...a tak wygląda naprawdę :)

512bd16c9aa6f.jpg

Tu są parametry tras, wyciągów: http://www.ski.podst...O_nas,13,0.html  (350 dł/65 wys.)

z jakiegoś info na innym forum wynikało że krzesełko będzie miało taki sam przebieg jak orczyk ...z resztą, gdzież by tam można coś więcej wycisnąć.

PS.

Sieprawia nie komentuję ale o Myślenicach (Zarabiu) złego słowa nie powiem - świetna podmiejska górka, dostatecznie ostre, dobrze przygotowane i oświetlone traski ... nawet w Wiedniu/pod Wiedniem takiego nie mają ;) :)

#7 harpia

harpia

Nie "umim" na górnej narcie. Co robić?

• PipPipPipPipPip
  • 2154 postów
  • Na forum od: 02.2009
1023
  • Kraków

Napisano 29 październik 2013 - 18:58

Także proponuję nie czepiać się Myślenic.

Raczej trzymajmy mocno kciuki aby ruszyli.

Fajna górka, świetny dojazd, blisko miasta, żadnych kolejek do krzesła.

Przebieram .............nartami aby w tym sezonie ruszyli.

#8 Lukaszo86

Lukaszo86

prowinter_kraków

• PipPipPip
  • 740 postów
107
  • Kraków

Napisano 29 październik 2013 - 19:53

Ja do Myślenic nic nie mam, wręcz przeciwnie :) choć w ubiegłym roku miło nie było :(

Śmieję się tylko, że na takich górkach typu Podstolice czy Siepraw ktoś wogóle myśli o wyciągu krzesełkowym. Przecież to bezsensu. A w Myślenicach krzesło Doppelmayr miodzio.

pozdrawiam.

#9 pieve

pieve

Użytkownik

• Pip
  • 93 postów
  • Na forum od: 01.2013
51
  • Umiejętności: 7
  • Kraków/Warszawa

Napisano 29 październik 2013 - 20:15

Z tego co mi wiadomo, to Myślenice w tym sezonie raczej na pewno nie ruszą. Góra jest super, ale z tym dobrym przygotowaniem trasy to chyba za dużo powiedziane  :P

#10 harpia

harpia

• PipPipPipPipPip
  • 2154 postów
1023
  • Kraków

Napisano 29 październik 2013 - 20:19

Wiesz coś konkretnego?

Bardzo mnie to interesuje.

Planuję "treningi" córki i zastanawiam się gdzie.

Myślenice są idealne.

Jak masz jakieś nie publiczne wiadomości to wal na PW.

#11 pieve

pieve

Użytkownik

• Pip
  • 93 postów
51
  • Kraków/Warszawa

Napisano 29 październik 2013 - 20:28

http://www.dziennikp...-narciarzy.html 

Tutaj jest to opisane, plus na jakiś forum trafiłem na wypowiedź kogoś "lokalnego", kto twierdził, że w tym sezonie nie ma szans na jazdę tam. Szkoda, bo choć często ten ośrodek nie był zbyt dobrze zarządzany, to jednak miał swój klimat, trasa miała niezłe nachylenie i długość i można było fajnie pojeździć niedaleko Krakowa (ode mnie dokładnie 30 km). 

#12 harpia

harpia

• PipPipPipPipPip
  • 2154 postów
1023
  • Kraków

Napisano 29 październik 2013 - 20:47

Wielkie dzięki.

To niestety smutne.

Państwo poprzez reprezentującą je firmę  chce za aktywne spędzanie czasu przez społeczeństwo 602 000,-

Daje to miesięcznie prawie 52 000,-/ przez cały rok.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę to, że to nie całoroczny lodowiec.

Sezon w Myślenicach to ok. 3-4 miesiące.

SKANDAL!!!

Pitolę takie państwo.

Szkoda, że nie jestem w wieku "wyjazdowym" bo opuścił bym nasz  piękny kraj zarządzany przez garstkę debili.

#13 b4rt3q

b4rt3q

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 337 postów
  • Na forum od: 11.2008
61
  • okolice Myślenic

Napisano 30 październik 2013 - 08:36

SKANDAL to mało powiedziane.

Może źle rozumuje ale PZN powinien chyba zaingerować w takiej sprawie. Wkońcu powinien reprezentować interesy narciarzy a tu ani widu ani słychu.

Z tym 3-4 miesiące to tak optymistycznie :-) ja tam bardzo często jeździłem, styczeń i początek lutego prawie zawsze świetnie przygotowany stok. Ludzie krzyczą że źle przygotowany mamy marzec i na chełmi temp. +5'C więc sorry.

Będe w Myślenicach w weekend to sprubuje się czegoś dowiedzieć :-)

#14 ellsworth

ellsworth

Nowy użytkownik

• Pip
  • 57 postów
22
  • Kraków

Napisano 30 październik 2013 - 15:08

Tak się właśnie zastanawiałem co z Chełmem. Czy ktoś w ogóle próbuje rozwiązać tą absurdalną sytuację? Starosta powiatowy, albo ktoś podobny, powinien do samej Warszawy uderzyć. Przecież Myślenicom powinno zależeć na uruchomieniu stacji, bo inaczej miejscowość zostanie sprowadzona wyłącznie do roli przejazdowej w dotarciu na dalsze stoki i nic nie zarobi. Chory kraj, chorzy ludzie... 

#15 troosi

troosi

Nowy użytkownik

• 1 postów
0

Napisano 08 listopad 2013 - 19:48

Jeśli chodzi o Podstolice, to raczej krzesełka nie będzie.

Chyba $$$ zabrakło na budowę.

Parę dni temu zasypali wykopy pod fundamenty dla słupów, które leżą i czekają na montaż... szkoda, bo trasa przy starym (no i chyba nadal aktualnym) orczyku by się poszerzyła. 

no trudno. może za rok, a Harbutowice są całkiem niezłą perspektywą :D 

#16 ellsworth

ellsworth

Nowy użytkownik

• Pip
  • 57 postów
22
  • Kraków

Napisano 08 listopad 2013 - 21:25

Jak to 'zasypali'? :o Zaczeli budowa wyciąg na "może się uda" i się jednak nie udało?  W takiej sytuacji chyba muszę się jednak zgodzić z kolegą gajowy1: patologia :unsure:

• gajowy01 podziękował za tę wiadomość

#17 noras

noras

Użytkownik

• PipPip
  • 108 postów
  • Na forum od: 12.2009
21
  • Kraków

Napisano 08 listopad 2013 - 22:02

Oj tam, stara polska szlachecka tradycja - "szlachta na koń wsiędzie, Ja z synowcem na czele i? - jakoś to będzie !". 

Choć krzesło w Podstolicach to jakiś mega żart był.

#18 faf500

faf500

Użytkownik

• PipPipPip
  • 782 postów
  • Na forum od: 09.2009
273
  • Skawina

Napisano 11 listopad 2013 - 12:22

Korzystając z rowerowej pogody, wybrałem się wczoraj do Harbutowic na wizję lokalną.

Porobiłem kilka zdjęć, ale... nie ma co wklejać bo wszystko wygląda identycznie jak na początku wątku.

Słupy jak leżały na parkingu, tak leżą nadal. Podobno w przyszłym tygodniu mają montować, ale to bardzo "podobno"...

Szanse, że to ruszy w tym sezonie oceniam na nikłe/zerowe :]

Sihelne, SFL * 4, Koninki, Kasina Wielka, La Rosiere * 6, Serre Chevalier * 7, Chopok, Scyrk, Myślenice, ŚGNP, Rohace, Val Thorens * 7, ŚGNP * 2, Gurgle * 2, Soelden * 2
sto siedem na slalomkach :>

#19 ellsworth

ellsworth

Nowy użytkownik

• Pip
  • 57 postów
22
  • Kraków

Napisano 11 listopad 2013 - 20:04

Przesyłam dzisiaj zrobione zdjęcia z górnej stacji wyciągu. Póki co straszliwe błoto.  Na budowie stacji narciarskiej się nie znam, więc nie oceniam realności zakończenia inwestycji przed zimą.

IMG_7049.jpg IMG_7050.jpg IMG_7051.jpg

IMG_7052.jpg IMG_7053.jpg IMG_7054.jpg

IMG_7055.jpg IMG_7056.jpg IMG_7057.jpg

#20 Lukaszo86

Lukaszo86

prowinter_kraków

• PipPipPip
  • 740 postów
107
  • Kraków

Napisano 12 listopad 2013 - 09:41

Szanse, że to ruszy w tym sezonie oceniam na nikłe/zerowe :]

No to teraz uważaj :)  Jeśli wyciąg jest produkcji innej niż Tatrapoma to oznacza, że nie budują go Polacy tylko albo Niemcy albo Austriacy a to oznacza, że planowanych opóźnień nie będzie :D :D  Dla porównania wyciąg w Zieleńcu (ten co była o niego afera) powstał w przeciągu... 2 tygodni. Mam na myśli postawienie słupów i założenie liny z krzesełkami. Cała akcja odbyła się właśnie w listopadzie. Co prawda na załączonych tutaj zdjęciach nie  widać dolnej i górnej stacji a to są najbardziej czasochłonne prace, więc może być mały poślizg. Po wybudowaniu wyciągu potrzebna jest jeszcze pozytywna opinia TDT i jazda! :)

Może wyciąg będzie miał swoje otwarcie na święta? ;)

pozdravka

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: narty, instruktor

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych