Skocz do zawartości

Sztywność poprzeczna


TT

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem ostatnio w sklepie, jak sprzedawca mówił o 2 sztywnościach/twardościach buta: poprzeczna i ta która pozwala wychylać but do przodu i tyłu. Czym się objawia owa sztywność poprzeczna? Która ważniejsza? Ja nic nie wiem na ten temat, więc pytania zwracam do ludzi którzy mają o tym pojęcie. Dziękuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzeczna sztywność buta (nie wygina się na boki) jest bardzo ważna przy jeździe carvingowej - im sztywniejszy but, tym precyzyjniejsze zakrawędziowanie narty. Sztywność przód/tył jest nieco mniej ważna, a odpowiada za przekazywanie impulsów "dociskających" odpowiednią część narty - do jazdy sportowej ważne, dla amatorów już raczej mniej. Poza tym miększy but jest z reguły bardziej wygodny. Generalnie wszystkie obesnie produkowane buty charakteryzują się dość dużą sztywnością poprzeczną (w niczym nie zmniejsza komfortu, a jest przydatna). Takim szczególnie odstającym wyjątkiem są pod tym względem buty tzw. tylnowejściowe (tył i przód buta zachodziły się właśnie po bokach nogi i nie było jak tego usztywnić odpowiednio). I chyba dlatego już się takich butów raczej nie produkuje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo to, co pokazujesz w linku jest całkiem nowy wynalazek :D. To takie połączenie typowego, jednoklamrowego buta tylnowejściowego z normalnymi "czteroklamrowcami". Ponoć ciekawe dla amatorów :).

Aaaaaaaaaaaa, to sorry :) Faktem jest, że noga mi sie 'kolebała' na boki w Nordica GranSport10, ale to może być subiektywne wrażenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...