Skocz do zawartości

zastępowalność długich slalomek przykrótkimi gigantkami


ravick97

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawia mnie kwestia, czy dla osoby o niemałym wzroście, dla której rozsądnym wyborem wśród slalomek wydaje się być długość 175cm, nie można zastosować jako substytutu gigantki o takiej długości? długości nart takie same, geometrie zbliżone, częstokroć promienie przy takich wymiarach pomiędzy tymi grupami różnią się o 1m. więc na oko wszystko ok. jakie są zatem różnice w jeździe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego więc producenci nie produkują tylko jednego modelu (no, może dwóch) w grupie Race o identycznym taliowaniu i pełnym spektrum długości? Oprócz taliowania zobacz jeszcze różnice w rozłożeniu szerokości dziób-środek-piętka. Oto kilka przykładów: Elan SLX 170cm / 13.4m 118 / 66 / 104 Elan GSX 170cm / 17.2m 110 / 67 / 96 Fischer Worldcup SC 118 - 66 - 99 Fischer Worldcup RC 112 - 66 - 96 Dynastar Omeglass Ti 118-66-102 Dynastar Speed Course TI 120-72-104 Znormalizuj sobie to wg szerokości środka i zobaczysz że nie są to pomijalne różnice. A czy dla wielkiego chłopa przykrótka gigantka będzie dobrym substytutem slalomki w nieprodukowanym rozmiarze? Nie jestem do końca przekonany. Wielki chłop musi się niestety pogodzić z tym, że jak się za bardzo urosło to pewne rzeczy nie są dla niego. Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długości nart takie same, geometrie zbliżone, jakie są zatem różnice w jeździe?

...no właśnie o tą geometrię cała sprawa się rozbija, dobrze zauważyłeś zbliżone......ale nie takie same. Więcej "gimnastyki" trzeba włożyć w inicjację skrętu.......,gdzie w slalomce wystarczy "impuls", by narta zmieniła tor.....:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

połowa kobiet chciałaby nosić ciuchy w rozmiarze 36 a mimo to producenci, tak na wszelki wypadek robią ubrana też w większych rozmiarach :D 'manipulując' rozmiarem - z gigantki nie zrobisz slalomki i odwrotnie.... aczkolwiek będąc kiedyś w jednym ze sklepów sportowych, byłem świadkiem jak sprzedawca doradzając klientowi twierdził, iż dobór narty gigantowej o długości mniejszej niż wzrost, spowoduje, iż narta ta stanie się uniwerslaną.... :confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie kwestia, czy dla osoby o niema³ym wzro¶cie, dla której rozs±dnym wyborem w¶ród slalomek wydaje siê byæ d³ugo¶æ 175cm, nie mo¿na zastosowaæ jako substytutu gigantki o takiej d³ugo¶ci? (...)

Nie, nie nie - choc widuje to, czasem ludzie tak kombinuja ale to bez sensu. Dluga slalomke - zrozumie - OK, ale z roznych "dziwnych" konfiguracji - krotka gigantka jest IMHO najgorsza :/ W skrocie: clou programu to szerokosc dziobu - glowna zaleta nart krotkich, typu SL (ogolnie) - to szeroki dziob (latwa inicjacja) a gigantka tego nie daje, a skaracajac ja - tracisz inne zalety, np. umowna "stabilnosc". Ergo: zostaja same ..."wady" ;)

Użytkownik gajowy01 edytował ten post 05 styczeń 2010 - 12:57

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem tak narta typu racecarver w długości wzrost - 5 będzie bardziej uniwersalna niż slalomka nie ważne 165 czy 170 (nie slalomcarwer tylko sl):)

Moge sie zgodzic pod warunkiem, ze ...bedzie rowna wzrostowi :)) A konkretniej to tak naprawde dla jednego modelu: Voelkl RC, ...ktory posiadam :) Akurat jest z nim tak, ze w zasadzie bedac gigantka ma dosc mocno poszerzony dziob (114) - ma wiec zalety narty dlugiej i latwej inicjacji jednoczesnie. Fajna narta (z tych popularnych) do "wozenia sie" ...wiec "uniwersalna" :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge sie zgodzic pod warunkiem, ze ...bedzie rowna wzrostowi :)) A konkretniej to tak naprawde dla jednego modelu: Voelkl RC, ...ktory posiadam :) Akurat jest z nim tak, ze w zasadzie bedac gigantka ma dosc mocno poszerzony dziob (114) - ma wiec zalety narty dlugiej i latwej inicjacji jednoczesnie. Fajna narta (z tych popularnych) do "wozenia sie" ...wiec "uniwersalna" :)

moje mają 112 a slalomka ma 116 :) i właśnie do wożenia się są bardzo fajne, do jazdy mam trochę dłuższe i węższe 104 :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje mają 112 a slalomka ma 116 :) i właśnie do wożenia się są bardzo fajne, do jazdy mam trochę dłuższe i węższe 104 :D

W zasadzie na pewnym etapie to juz zostaje chyba tylko przekomarzanie sie :) Mamy z kumplem bardzo podobne wymiary (176 cm), sporo jezdzimy razem i pewnie na dosc podobnym poziomie: ja kupilem RC 178, on 173 cm. Po zamianie na stoku i kontrolnych przejazdzkach obaj zgodnie stwierdzilismy, ze dokonalismy bardzo dobrych wyborow dlugosci dla siebie, choc dla mnie jego byly fatalnie krotkie a on sie glosno cieszyl, ze nie wzial dluzszych ;)) PS. Uczciwie przyznaje, ze on ostatnio zrzucil kilka kg, ktore nas rozni :) i to moze byc istotny powod roznicy ocen, ...choc to tylko 5-6 kg. Z drugiej strony pochodzil troche na "silke", pracowal nad nogami wiec powinno sie to wyrownac... chyba jednak subiektywny odbior rzadzi ;)

Użytkownik gajowy01 edytował ten post 05 styczeń 2010 - 16:15 PS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wybaczcie iż wtrącam do poważnej rozmowy moje zapytanie, powodem tego jest dobra rada której udzielił mi Gajowy01, chodzi o zmianę butów z flex45, zmieniłem na flex110 Salomon Impact jestem super zadowolony. Czas przyszedł na narty, moje Head-y już sprzedane więc ekspertów pytam o radę. Mam ochotę na zakup Fischera RC 4 SC lub Volkl Racetiger SC ewentualnie bardziej uniwersalny Dynastar Contact 4x4. Mam 177 cm wzrostu, 82 kg w skali forum 5/6, dodam iż lubię jazdę krótkim i średnim skrętem. Kondycję mam dobrą i zapał do 7/8. Proszę o radę co do narty i jej długości z góry dziękuję. P.S To filmik z jazdy, troszkę wolno, szybsze żle się nagrały. Pozdrawiam http://w649.wrzuta.p...S1MPal/mov03580

Użytkownik n086 edytował ten post 10 styczeń 2010 - 22:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wybaczcie iż wtrącam do poważnej rozmowy moje zapytanie, powodem tego jest dobra rada której udzielił mi Gajowy01, chodzi o zmianę butów z flex45, zmieniłem na flex110 Salomon Impact jestem super zadowolony.

No to sie ciesze - i fajnie ze sie dzielisz tym po zakupie :)

Czas przyszedł na narty, moje Head-y już sprzedane więc ekspertów pytam o radę. Mam ochotę na zakup Fischera RC 4 SC lub Volkl Racetiger SC ewentualnie bardziej uniwersalny Dynastar Contact 4x4. Mam 177 cm wzrostu, 82 kg w skali forum 5/6, dodam iż lubię jazdę krótkim i średnim skrętem. Kondycję mam dobrą i zapał do 7/8. Proszę o radę co do narty i jej długości z góry dziękuję.

Najlepiej przetestuj, i najlepiej w roznych warunkach ...wiadomo - trudne :) Moge napisac, ze Dynastarow nie znam a Fischer ma szerszy dziob od Voelkla ...itd ale do jazdy trasowej pewnie obie SC beda b. dobre choc troche inne, i obie dla ciebie dosc mocno "rozwojowe" - moze wydadza ci sie trudne na poczatku, przy sugerowanej dlugosci. Przy okazji - przeczytaj - to takie ogolne rozwazania: http://www.skiforum....8292#post268292 PS. Dlugosc - sugerowana 165 cm dla Fischer SC, 163 - Voelkl SC

Użytkownik gajowy01 edytował ten post 10 styczeń 2010 - 22:14 Dlugosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam Dawno tu nie zaglądałem, ale do rzeczy, testowałem w ostatnim okresie kilka dobrych nart na Czarnej Górze Volkla Racetiger SC 163cm, bardzo sprytna narta od razu mi się spodobała, świetnie trzyma nawet na lodzie kilka zjazdów i poczułem moje nogi, polecam, następna to Volkl AC 50 170cm prawdziwy czołg jedzie po wszystkim, dla mnie na początku zbyt ciężka lecz po kilku zjazdach przyzwyczaiłem się, ta narta dopiero od pewnej prędkości robiła to czego chciałem przy wolnej jezdzie do bani ogółem ten typ nart mi nie odpowiada. Następna to Dynastar omeglass 64 160cm stary rupieć prawie bez krawędzi ale jaka frajda z jazdy wycina skręty idealnie moja mina była cały czas uśmiechnięta. Od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem Dynastarów Contactów Groove 165cm myślę że będę z nich zadowolony, nie mogę doczekać się wypadu na stok. To tyle do następnego razu jeszcze raz dzięki za rady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Dawno tu nie zaglądałem, ale do rzeczy, testowałem w ostatnim okresie kilka dobrych nart na Czarnej Górze Volkla Racetiger SC 163cm, bardzo sprytna narta od razu mi się spodobała, świetnie trzyma nawet na lodzie kilka zjazdów i poczułem moje nogi, polecam, następna to Volkl AC 50 170cm prawdziwy czołg jedzie po wszystkim, dla mnie na początku zbyt ciężka lecz po kilku zjazdach przyzwyczaiłem się, ta narta dopiero od pewnej prędkości robiła to czego chciałem przy wolnej jezdzie do bani ogółem ten typ nart mi nie odpowiada. Następna to Dynastar omeglass 64 160cm stary rupieć prawie bez krawędzi ale jaka frajda z jazdy wycina skręty idealnie moja mina była cały czas uśmiechnięta. Od dziś jestem szczęśliwym posiadaczem Dynastarów Contactów Groove 165cm myślę że będę z nich zadowolony, nie mogę doczekać się wypadu na stok. To tyle do następnego razu jeszcze raz dzięki za rady.

pozostaje jedynie podziwiac decision-making process..........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...