Skocz do zawartości

Długość nart dla dziecka ???


tatmak

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopak ma teraz 6 lat, 130 cm wzrostu, waży 25 kg. W zimie br spędził swoje pierwsze 10 dni na nartach, w tym 10 godz. z instruktorem. Nieźle radził sobie na niebieskich trasach (kontrola prędkości i kierunku jazdy pługiem). Na nowy sezon chciałbym mu kupić używany sprzęt żeby uniknąć męczarni w wypożyczalniach. Jaką wybrać długość nart dla takiego zawodnika? Szybko rośnie a ja chciałbym narty na co najmniej 2 sezony. Wiadomo, że narty muszą być dla początkujących ale jaka długość??? Pzdr tatmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak ma teraz 6 lat, 130 cm wzrostu, waży 25 kg. W zimie br spędził swoje pierwsze 10 dni na nartach, w tym 10 godz. z instruktorem. Nieźle radził sobie na niebieskich trasach (kontrola prędkości i kierunku jazdy pługiem). Na nowy sezon chciałbym mu kupić używany sprzęt żeby uniknąć męczarni w wypożyczalniach. Jaką wybrać długość nart dla takiego zawodnika? Szybko rośnie a ja chciałbym narty na co najmniej 2 sezony. Wiadomo, że narty muszą być dla początkujących ale jaka długość??? Pzdr tatmak

Cześć... W tym wieku syna nie ma sensu nastawiać się na narty, które posłużą 2 sezony... rekordziści kupowali narty w listopadzie, a w marcu trzeba było zmieniać sprzęt... kupuj używane i wymieniaj z dopłatą... Jeśli masz kontakt tymże instruktorem, zapytaj jego jakie narty kupić... na jakiej długości jeździł ostatniej zimy ? przy jakim wzroście ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na jakiej długości jeździł ostatniej zimy ? przy jakim wzroście ?

narty miał 100 cm przy wzroście ok 123cm ale to były pierwsze kroki i nie wiedziałem czy on "załapie". Długość nart wybrał pan z wypożyczalni i pewnie się nie pomylił, bo młody "załapał" i teraz ciągle pyta kiedy pojedziemy na narty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narty miał 100 cm przy wzroście ok 123cm ale to były pierwsze kroki i nie wiedziałem czy on "załapie". Długość nart wybrał pan z wypożyczalni i pewnie się nie pomylił, bo młody "załapał" i teraz ciągle pyta kiedy pojedziemy na narty.

- 10 lub równe wzrostowi... Napiszę tak... Większości dzieci, które uczyliśmy w zeszłym sezonie (zaczynały na dużo krótszych od wzrostu, bo takie przywożono z wypożyczalni) zalecaliśmy wzięcie dłuższych nart po 4, 5 dniach nauki... Krótsze były (uwaga :D, hodowcy ogórków :D) mało stabilne, przy prędkościach które dzieciaki rozwijały, i terenie w którym zaczynały się poruszać... i nie mówimy tu oczywiście o jeździe na krechę... krecha nie istnieje :D...

Użytkownik berry edytował ten post 05 sierpień 2009 - 21:47

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krótko i na temat. jeśli juz sobie radzi na nartkach i nie jest to tylko zsówanie płógiem to śmiało szukaj nart równych wzrostowi i dł. 130 nie bedzie na wyrost a tak jak podpowiadałeś powinny wystarczyć nawet na sezon kolejny. tak jak berry podpowiedział dziecko na dłuższych nartach bedzie czuło się stabilniej, bezpieczniej. jak narty to rozumiem że i butów bedziesz szukał, wiadomo zawodnik z niego jeszcze bedzie ale szukaj butów raczej 4 klamrówych aby mogły dopasować sie do całej stopy. wiadomą sprawą jest że dzieciaki maródzą ze tu ich boli tam obciera itd, mają być w miare w dopasowane ale przedewszystkim wygodne. udanej zimy, oby nie gorszej od poprzedniej. hi, hi miało być krótko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zgadzam się z przedmówcami. Ten temat trenowalem w poprzednim sezonie. Mój syn ma teraz 8 lat, narty nowe kupowane byly w listopadzie, równe wzrostowi (może nawet ciut dluższe). Mlody śmigal na nich aż milo, zero problemów ( to byl jego czwarty sezon). A i w nadchodzącym sezonie też sobie na nich pośmiga. Tylko buty trzeba będzie wymienić na większe. Pozdrawiam. Tom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za porady, co do długości nart chyba mam jasność. Potwierdzacie moje obserwacje z jego ostatniego dnia na nartach, wtedy na innej górce i bez instruktora jeździł na nartach 120 cm (wcześniej 100) i miałem wrażenie że dużo lepiej sobie radzi.

..... rozumiem że i butów bedziesz szukał, wiadomo zawodnik z niego jeszcze bedzie ale szukaj butów raczej 4 klamrówych aby mogły dopasować sie do całej stopy...

No problem butów pewnie jest. W planie mam zakup butów rozsuwanych (myślę o np Roces Idea). Kiedyś już o to pytałem na Forum ale jednoznacznie nikt mi nie odpowiedział czy to dobry czy zły pomysł. Narty używane - tak, ale buty lepiej żeby były nowe no i też na 2 sezony. A jeżeli już 1 para używanych butów na 1 sezon, to czy wiecie jak porządnie zdezynfekować obcego buta? Kryzys ciśnie i finansowo poszaleć nie mogę. Pzdr tatmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tatmak, buty dla smyka na dwa sezony-wg mnie bez szans. Ja poszedlem inną drogą - kupilem nowe narty (nieźle przecenione) i używane buty za kilkadzesiąt zl. Buty kupilem WYGODNE, czteroklamrowe, więc można je bylo odpowiednio "dopasować" na nodze dzieciaka. Jak kupisz używki narty i buty to też będzie ok, dzieciaki szybko rosnąl i nieźle zużywają sprzęt (potrafią nieźle przywalić nartą i butem o różne przeszkody). Co do dezynfekcji, coż, chyba nie ma 100% i trzeba uważać, żeby botka nie rozwalić. Mój syn jeżdzi na używkach butach już cztery sezony i nie bylo żadnych problemów. Trzeba tylko regularnie zmieniać skarpety i pilnować mycia nóg. Pozdrawiam. Tom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) A jeżeli już 1 para używanych butów na 1 sezon, to czy wiecie jak porządnie zdezynfekować obcego buta?

W pralce? (piszę oczywiście o kapciu) :) Ja synowi kupiłem mało używane 3-klamrowe Nordiki za 50 pln na allegro, wystarczyły na 2 sezony. Pozdrawiam marioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wiem, że zaraz wskoczą na mnie osoby, które mają inne zdanie poparte nierzadko własnym doświadczeniem, ale jednak zachęcam do kupowania butów dopasowanych lub minimalnie większych, z naciskiem na "dopasowanych" :D (dzieciakowi nawet w jednym sezonie potrafi noga zauważalnie urosnąć)... kiedy dostaję do nauki dziecko, które mogłoby jeździć lepiej i robić szybciej postępy, ale widzę - po sposobie w jaki upada, jeździ, jak zachowują się narty - że ma za duże buty, również proponuję ich wymianę lub wypożyczenie... szkoda wysiłków dziecka, jego nóg itd. Wiem, że można inaczej, ale po co ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wiem, że zaraz wskoczą na mnie osoby, które mają inne zdanie poparte nierzadko własnym doświadczeniem, ale jednak zachęcam do kupowania butów dopasowanych lub minimalnie większych, z naciskiem na "dopasowanych" :D (dzieciakowi nawet w jednym sezonie potrafi noga zauważalnie urosnąć)... kiedy dostaję do nauki dziecko, które mogłoby jeździć lepiej i robić szybciej postępy, ale widzę - po sposobie w jaki upada, jeździ, jak zachowują się narty - że ma za duże buty, również proponuję ich wymianę lub wypożyczenie... szkoda wysiłków dziecka, jego nóg itd. Wiem, że można inaczej, ale po co ?

Mechanizm jest taki, ze stopa w za duzym bucie przesuwa sie do przodu i w stawie skokowym powstaje kat prosty albo jeszcze gorzej :eek: w takiej pozycji nie da sie jezdzic, z tego bierze sie siadanie na tylach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z waszych wypowiedzi wnioskuję, że nie ma co eksperymentować z rozsuwanym butem o zmiennym rozmiarze, tylko kupować but jak najbardziej dopasowany i to tuż przed sezonem. Żaden prorok nie wywróży mi przecież jaki rozmiar stopy będzie miał młody za 3 m-ce więc wszystkie przedsezonowe okazje szlag trafił. Cudów nie ma a całe nogi najważniejsze (no i oczywiście postępy w nauce). Dzięki. Pzdr tatmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z waszych wypowiedzi wnioskuję, że nie ma co eksperymentować z rozsuwanym butem o zmiennym rozmiarze, tylko kupować but jak najbardziej dopasowany i to tuż przed sezonem. Żaden prorok nie wywróży mi przecież jaki rozmiar stopy będzie miał młody za 3 m-ce więc wszystkie przedsezonowe okazje szlag trafił. Cudów nie ma a całe nogi najważniejsze (no i oczywiście postępy w nauce). Dzięki. Pzdr tatmak

kup nowe, lub używane z opcją wymiany za jakiś czas za dopłatą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...