Skocz do zawartości

canting a podwojny canting


kefas123

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o wytłumaczenie znaczenia 'podwójny canting'. W internecie jedyny opis: podwójny canting - umożliwia, wychylenie cholewki buta na zewnątrz lub do wewnątrz. Wiec czy canting pojedynczy umożliwia tylko w jedna stronę (na zewnątrz lub do wewnątrz - dziwne by to było)?

To proste , but z pojedyńczym cantingiem ma regulowany sworzeń tylko ze strony zewnętrznej . But z cantingiem podwójnym ma oba sworznie z regulowanym położeniem . forward flex jest przod/tyl forward lean - sup...

Użytkownik jark edytował ten post 29 październik 2008 - 20:51 scalone posty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu dalej nie pasuje

To proste, but z pojedyńczym cantingiem ma regulowany sworzeń tylko ze strony zewnętrznej . But z cantingiem podwójnym ma oba sworznie z regulowanym położeniem .

To sie zgadza, Mam pojedynczy Canting (wg instrukcji) wiec mam regulacje tylko po stronie zewnętrznej. Tylko pytanie co regulujemy tym sworzniem? Mi sie wydaje ze regulowałem przód-tył wiec jeśli tak jest (co potwierdza Rychlap) to skąd nazwa Canting - tez do dziś uważałem za to ustawienie boczne (jak potwierdza jan koval i książka "Narciarz doskonały") Dopiero dziś zobaczyłem w instrukcji ze to ustawianie nazywają canting. Wiec skąd nazwa canting dla ustawieni przód-tył? Właśnie ściągnąłem buty z półki i zajrzałem do środka pod but wewnętrzny i jestem pewien ze to działa przód-tył (również rozkręciłem śrubę i but chodzi przód-tył) Wiec czemu nazywają to canting?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu dalej nie pasuje To sie zgadza, Mam pojedynczy Canting (wg instrukcji) wiec mam regulacje tylko po stronie zewnętrznej. Tylko pytanie co regulujemy tym sworzniem? Mi sie wydaje ze regulowałem przód-tył wiec jeśli tak jest (co potwierdza Rychlap) to skąd nazwa Canting - tez do dziś uważałem za to ustawienie boczne (jak potwierdza jan koval i książka "Narciarz doskonały") Dopiero dziś zobaczyłem w instrukcji ze to ustawianie nazywają canting. Wiec skąd nazwa canting dla ustawieni przód-tył? Właśnie ściągnąłem buty z półki i zajrzałem do środka pod but wewnętrzny i jestem pewien ze to działa przód-tył (również rozkręciłem śrubę i but chodzi przód-tył) Wiec czemu nazywają to canting?

Canting , regulacja bocznego pochylenia mankietu buta - służy do ustawienia mankietu buta w ten sposób by był zgodny z kształtem kości piszczelowej . Mozna go sobie ustawić stając przed lustrem z nogami w skorupach - bez botków wewnętrznych . Regulujesz mankiet w lewo-prawo tak aby piszczel znalazł się w środeczku , jak łodyga posadzona w środku doniczki . Regulacja przód - tył nazywa się " forward lean " Podwójny canting - po prostu pozwala na większy zakres regulacji np. gdy masz wybitnie kawaleryjskie nogi . Te śruby z tyłu buta służą do regulacji sztywności ( zazwyczaj ) , dwie wkręcone = sztywno , jedna wkręcona = średnio , obie wykręcone = miękko . Tak jest np . w TECNICE , wysokie modele Diablo Race .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego dalej mi coś nie gra, bo według założenia moje buty Rossignol Expert e14 maja mieć cantig, wiec i mają śrubę po zewnętrznej stronie, ale jej regulacja w ogóle nie przesuwa mi górnej części buta na boki, ale za to po jej odkręceniu but mogę ustawić w płaszczyźnie przód-tył. Wiec jaki to canting? Dodatkowo, wróciłem właśnie ze sklepu z butami narciarskimi i zauważyłem ze buty które mialy w opisie podwójny canting miały śruby z obydwóch stron buta z wygrawerowanymi strzałkami ułatwiającymi ustalenie położenie, a jedyny rosignol którego znalazłem miał po prostu "imbusa". I co jeszcze ciekawego: w instrukcji do buta jest napisane aby odkręcić, kucnąć i poprosić aby ktoś dokręcił. Wiec pytanie czy w tych expertach to canting?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...I dlatego dalej mi coś nie gra, bo według założenia moje buty Rossignol Expert e14 maja mieć cantig... To chyba jakiś archiwalny model , co ? Nie kojarzę tych butów , ale nie przejmuj się , reguluj wg instrukcji , canting to canting , być moze podobnie jak ok 80 % narciarzy nie musisz nic regulowac , wystarczy zostawić w pozycji neutralnej . Może to podobny patent jak ten z Tecnci ( double pivot ), gdzie pochylenie boczne i kierunek gięcia mankietu sa regulowane jednoczesnie ? Nie wiem , musiałbym zobaczyć te skorupy .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego dalej mi coś nie gra, bo według założenia moje buty Rossignol Expert e14 maja mieć cantig, wiec i mają śrubę po zewnętrznej stronie, ale jej regulacja w ogóle nie przesuwa mi górnej części buta na boki, ale za to po jej odkręceniu but mogę ustawić w płaszczyźnie przód-tył. Wiec jaki to canting? Dodatkowo, wróciłem właśnie ze sklepu z butami narciarskimi i zauważyłem ze buty które mialy w opisie podwójny canting miały śruby z obydwóch stron buta z wygrawerowanymi strzałkami ułatwiającymi ustalenie położenie, a jedyny rosignol którego znalazłem miał po prostu "imbusa". I co jeszcze ciekawego: w instrukcji do buta jest napisane aby odkręcić, kucnąć i poprosić aby ktoś dokręcił. Wiec pytanie czy w tych expertach to canting?

Rossignol Expert E14 to nie jest archiwalny but, bo z sezonu 2006/2007. Niestety Rossignol podobnie jak Lange (firma Lange należy do grupy Rossignol) stosuje archaiczny sposób ustawienia cantingu, tzn trzeba poluzować śrubę, przyjąć pozycję narciarską opierając się na językach i poprosić o dokręcenie śruby przez drugą osobę. Ale moim zdaniem ten archaiczny sposób jest najlepszy, bo odkręcona cholewka ma szansę ułożyć się samoczynnie do kształtu nogi. Poza tym tę śrubę można bardzo mocno dokręcić i nie pojawiają się później problemy z samoczynnym przypadkowym przestawieniem się cantingu podczas jazdy, jak to może mieć miejsce przy regulatorach obrotowych, stosowanych przez większość innych firm. Mnie się to nigdy nie zdażyło ani w Lange ani w Rossignolach. Trzeba jedynie uważać, by nie zerwać śruby i nie wyrobić otworu w jej główce. Odnośnie cantingu jednostronnego, to z reguły likwiduje on tylko problem nóg typu X (gdyż cholewkę można pochylić jedynie do środka) - tak np mają Salomony z cantingiem jednostronnym. Czasami, zdaża się, że kanting jednostrony działa nie tylko do środka ale też na zewnątrz, pomagając też na przypadłość nóg szpotawych - tak np. miałem w butach Lange Vec-s (canting był jednostronny ale symetryczny). Czasami, jak np u niektórych Rossignoli z cantingiem jednostronnym można niewiele pochylić na zewnątrz i sporo do środka (znalazłem to w dokumentacji przygotowanej dla dealerów i zależy to od konkretnego modelu). Natomiast kanting dwustronny zawsze działa na dwie strony, ale również może być symetryczny lub nie. Swoją drogą świetny masz bucik. Cytując słowa pewnego kabaretowca "Będzie Pan zadowoloooooony, będzie Pan zadowoloooooony ...... " Pzdr Pueblo

Użytkownik pueblo edytował ten post 30 październik 2008 - 00:05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko w głowie sie rozjaśniło. Teraz rozumiem działanie tej śruby (patrząc od wewnątrz buta). Fakt ze bardziej mi to przypomina ruch przód-tył (jednej strony) niż prawo-lewo, ale może mało widziałem.

Cytując słowa pewnego kabaretowca "Będzie Pan zadowoloooooony, będzie Pan zadowoloooooony ...... "

Ta zgadza sie, jestem zadowolony - już cały sezon przytulały sie do moich skarpet. W oczekiwaniu na otwarcie sezonu szukam sobie tematów (zwłaszcza że kumpel kupuje buty).

Użytkownik kefas123 edytował ten post 29 październik 2008 - 23:43 o fakcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canting , regulacja bocznego pochylenia mankietu buta - służy do ustawienia mankietu buta w ten sposób by był zgodny z kształtem kości piszczelowej . Mozna go sobie ustawić stając przed lustrem z nogami w skorupach - bez botków wewnętrznych . Regulujesz mankiet w lewo-prawo tak aby piszczel znalazł się w środeczku , jak łodyga posadzona w środku doniczki . Regulacja przód - tył nazywa się " forward lean " Podwójny canting - po prostu pozwala na większy zakres regulacji np. gdy masz wybitnie kawaleryjskie nogi . Te śruby z tyłu buta służą do regulacji sztywności ( zazwyczaj ) , dwie wkręcone = sztywno , jedna wkręcona = średnio , obie wykręcone = miękko . Tak jest np . w TECNICE , wysokie modele Diablo Race .

Lobo wyrastasz, moze juz wyrosles na speca od butow. Dlatego nie wchodz : "ze moze..." albo taka firma i co by tu jeszcze. Podwojny canting to nie jest przeciez wieksza regulacja o 3 gwinty tylko cos innego, chodzi aby nie "przewalac" nawet spec od butow moze sie pare dni wstrzymac przed odpowiedzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Rossignol Expert E14 to nie jest archiwalny but, bo z sezonu 2006/2007.... Moze dysponujesz jakaś fotką tego buta ? Zainteresowało mnie to , w katalogu chyba go nie ma ?

W sezonie 2007/2008 linia Expert została zastąpiona przez Zenith. Skorupa pozostała ta sama lecz usunięto taki dziwny plastik z boku pomiędzy cholewką a dolną skorupą, który miał sprężynować przy pracy buta do przodu (nazywało się to activator). Linia Expert była w katalogu 2006/2007 Rossignola (sam to sprawdzałem onegdaj na stronie Rossi), ale jak patrzysz: http://www.skionline...ent=Rossignol#w to umieścili tam tylko freeridową odmianę Experta tzn Bandit. Spójrz więc sobie na Bandit B14 i zmień kolorek na ciemnoszary. Niestety katalogi sprzętu na www.skionline.pl jakie są takie są. Jeszcze taka ciekawostka Rossi, się wtedy chwalił na stronie, że wygrał przetarg na buta dla Goprowców i był to Expert E12 Pzdr Pueblo

Użytkownik pueblo edytował ten post 29 październik 2008 - 23:58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...