Skocz do zawartości

artur_g

Members
  • Liczba zawartości

    84
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez artur_g

  1. Cześć,

     

    nadszedł czas żeby zmienić córce narty

     

    1. K/M - K
    2. Wiek - 19
    3. Waga - 57
    4. Wzrost 164
    5. Jak długo jeździsz na nartach ? - 10 sezon
    6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? ( http://www.skiforum....highlight=skala ) 7-8
    7. Jakie masz buty ? ( FLEX ) Salomon XPRO 80W, dobrze trzymają i jest w końcu zadowolona https://www.skionlin...-80-w,7560.html
    8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? ( opisz swoje wrażenia ) Fischer Trinity 155
    9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy ? promień średni, prędkość średnia i duża
    10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju ? ( niebieskie, czerwone, czarne, sztruks, muldy, jazda pozatrasowa ) głównie niebieskie i czerwone, przy dobrych warunkach strome odcinki zjedzie poprawnie technicznie, nie jeździ muld i poza trasą
    11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? ( turystycznie, sportowo ) - turystycznie z zacięciem, śmigiem i ciętym, jeździ rytmicznie i poprawnie technicznie, trochę z biodra, mniej z kolan, ale pracujemy nad tym. Jeździ wykorzystując efekt odbicia nart. Sportowo jeździć nie będzie. Niestety nie mam filmiku
    12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? tydzień na stoku, kondycja średnia
    13. Możliwości finansowe 1500

     

    Twierdzi, że przy wyskrobanych stokach narty nie trzymają krawędzi mimo, że są naostrzone. Podejrzewam, że potrzebuje sztywniejszych.

    Będzie miała jedną parę nart i zakładam, że wybrane narty mają posłużyć przez dłuższy okres czasu. Planowałem kupić nart dł ok 160cm, pod butem 70-72mm, rdzeń drewniany, zastanawiam się nad wzmocnienie tytanem (nie wiem czy przy jej wadze nie będą za sztywne i utraci efekt odbicia) np Atomic Cloud 12 161 ( https://www.skionlin...l-gw,11660.html). Jak je oceniacie?

     

    Ewentualnie macie inne propozycje?

  2. Ad. 1.

    Próbowałem, moim zdaniem nie jest. Czerpanie "wiedzy" z podanego przez Ciebie linku jest wysoce ryzykowne.

    Ad.2.

    Po diabła próbujesz wyeliminować, skoro jest to prawidłowe (na nartach oczywiście).

    Ad. 3.

     

     

    Ad. 2. Próbuję wyeliminować, bo mi instruktor na to zwracał uwagę

     

    Artur

  3. Wręcz przeciwnie:

    Powyżej to zdanie przeciwne, ale jeszcze nie poparte perfekcyjną jazdą osób o technice idealnej, poza wszelką dyskusją.

     

    To może taki film. 1 min 15 sekunda. i 2 min 32 do 40 i od 2min 54 do końca. Ale warto zobaczyć cały film:

     

    Jak ktoś woli Amerykanów (Kanada i USA) to proszę bardzo - JF Beaulieau & Jonthan Ballou:

    Od 1 min 48 sek do końca.

     

    Jak ktoś woli Włochów to np. ten film - Davide Cervini i jego koledzy z Corso di sci:

    np. od 38 do 42 i dalej wiele razy.

     

    Dodam, że kilka lat temu Piotr Smolik (czołowy kanadyjski instruktor) i Niko podkreślali na naszym forum, że prawidłowa pozycja na nartach to plecy od pupy do karku przypominają literę C. Czyli się prawiło... I nie ma żadnych wątpliwości jak jest prawidłowo.

     

    Nie wszystko na YT to prawda objawiona... :D

    Trzeba umieć wybierać od kogo się uczyć...

     

    Pozdrawiam.

    Tadek

    Wiem, że Panowie jeżdżą przygarbieni, ale nie da się ukryć, że przy "kaczym kuprze" zakres ruchu stawu biodrowego nogi wewnętrznej jest głębszy. Nie wiem tylko, czy ten dodatkowy zakres jest potrzebny. Ja jestem może przewrażliwiony na tym punkcie, bo sam się garbię i próbuję to wyeliminować. Obserwuję za to jazdę Pań, bo ich jazda jest mniej siłowa. One mają plecy bardziej proste. 

     

    Pozdrawiam

    Artur

  4. Zeby zakonczyc dyskusje co to jest canting (za oficjalnym biuletynek federacji kanadyjskiej)
     
     
    Cuff Alignment
    Often mislabeled on boots as ‘canting’, cuff alignment is simply lateral adjustment of the upper cuff to match the shape of the lower leg. Cuff alignment does little or nothing to affect the position of the knee relative to the working edge. When the cuff is properly aligned, it allows the skier to stand on a flat ski. Compared to the lower leg shape, excess, or positive, cuff angle (cuffs ‘out’) causes a skier to stand on the inside edges and makes it difficult to initiate and release from carved turns. Insufficient, or negative, cuff angle (cuffs ‘in’) causes a skier to stand on the outside edges and makes it difficult to gain enough edge angle to create a platform and carve.
    • Place the feet in the empty shells (with the footbeds in the boot) and place feet hip widthapart. Hipwidthmeansthatthecenterofthefoot(definedasalinepassing through the second toe) lies under the center of the hip joint. The gap on either side of the leg, at the top of the cuff, should be equal. If not, make necessary adjustments so that the gap is equal. This may require more adjustment than is
    © Canadian Ski Coaches Federation 2001 3possible from any adjusting feature included with the boot. If so, with the help of an experienced bootfitter, remove the cuff and replace it in the proper position.
    Canting
    Cuff alignment is an adaptive adjustment whereas canting is a corrective adjustment. Orthotics influence the biomechanics of the foot and ankle, and canting influences the knee. The goal of canting is to bring the knee into better alignment in relation to the working edge by shimming the bindings or grinding the bootsole to the desired corrective angle. Many authors have suggested that the center of the knee should fall between zero and three degrees inside the midline of the boot. However, there are many successful athletes that fall outside this classical range. It is probably more relevant to assess athletes on hill to ensure that they are not grossly knock-kneed, bowlegged, or asymmetrical in their alignment. Canting adjustments should be done by an experienced bootfitter that can recognize pelvic misalignment and leg length differences. Boot selection, fitting, footbeds (or orthotics), and cuff alignment should be optimized before assessment of canting needs. Natural, symmetrical, relaxed carving skills are a good indication that canting is roughly accurate. Elite athletes often cant their boots to an accuracy of a quarter degree, but a discussion of that level of precision is beyond the scope of this article. Readers interested in a further exploration of this topic can refer to ‘The Athletic Skier’, by Warren Witherell & David Evrard.


    Dlaczego twierdzisz, ze te buty mają canting? Z opisu nie wynika.
  5. Zacznij od sprawdzenia " na sucho" czy Twoje buty zapewniają Ci właściwy canting. Na załączonym wcześniej zdjęciu widać jak to powinno wyglądać. Oczywiście podeszwa powinna przylegać do podłoża. Jak buty są niedopasowane to je dopasuj albo zmień buty.


    Po pomiarach wychdzi, że każde z kolan ucieka do środka 27mm. Buty są dopasowane poza pochyleniem cholewki oczywiście.
  6. Piszesz, że jeżdzisz szeroko chciałbyś wąsko, antidotum upatrujesz w regulacji cantingu, w porównaniu z gościem, którego znam Twoje nogi są ja greckie kolumny, jemu pies z budą przeleci,  :D
    co ciekawe jeżdzi bardzo wąsko,o cantingu pewno nie słyszał.
     
    Często szukamy kozła ofiarnego tłumacząc własne niedoskonałości,  w narciarstwie - sprzęt  doskonale się nadaje, przyjmuje wszystko z pokorą :D, to jest normalne począwszy od amatorów na zawodnikach kończąc,
    widzimy coś czego nie ma, nie napisałem   "buty lepsze od Ciebie"  tylko  "dla Ciebie",   kupisz sobie nowe buty wyregulujesz canting i będzie lepiej :)


    Ślepy już jestem i przeczytałem " ode mnie".;)
  7. W innych butach czułeś się lepiej bo były inne,lepsze dla Ciebie, wpływ regulacji cantigu cholewki w bucie narciarskim jest jakby przereklamowany. :)
     
     W butach normatywnych można jedynie do podeszwy  przykręcić jakiś klinowy spojlerek, szlifnąć góre i tyle,  szlifowanie góry i dołu jest kompletnie bez sensu bo powiększa luz w wiązaniu.


    Co znaczy lepsze ode mnie? Od mojej ułomnosci czy niezadawalajacej techniki? ;) jak poprawię technikę to problem zniknie?
  8. Ustaw buty na płaskiej powierzchni tak aby wewnętrzne powierzchnie przylegały do siebie(będzie punktowy kontakt w miejscu kostek) w, jaki  ma kształt przestrzeń między cholewkami?

    Jeżeli mniej więcej wąskiego trójkąta z podstawą u góry(wysoce prawdopodobne), to nic nie zmieniaj.

     

    Ps.

    W sporcie ustawienie buta jest sprawą b. indywidualną, ale jest tak, że "szpotawe" :D ustawienie cholewek ułatwia płaskie prowadzenie w pozycji  i włożenie wewnętrznego kolana.

    Jest trójkąt z podstawą u góry ok 7-8mm. Ale to najwyraźniej mało.

     

    Tak czy owak konieczna jest ingerencja w buty lub narty. W czasach gdy buty (jakiekolwiek) byly rarytasem, kilkanaście lat jeździłem z podkladkami pod wewnętrzne śruby wiazania. Najlepiej sprawdzał się pasek twardej wykładziny....:-). Ale najpierw sprawdź czy faktycznie tego potrzebujesz. Zapnij buty, Stan z nogami na szer bioder w luznej postawie narciarskiej na czymś twardym (nie dywanie). Niech ktoś sprawdzi z bliska ułożenie nart do podłoża. Można wspomóc się paskami papieru włożonymi pod krawędzie. Być może wada jest tylko w pozycji wąskiej wtedy nue przejmuj się a rozszerzenie nieco ślad..... a za 2-3 lata zmień buty....

    Jak stanę w opisanej przez Ciebie pozycji to narty przylegają równomiernie do podłoża, ale mam wrażenie jakby na golenie działały siły poziome. Jednak narty też mają swoja sztywność. Jak byłem nieświadomy tego, że jeżdżę w szerokim rozstawie nóg to mi to niespecjalnie przeszkadzało, mimo że przy próbach węższego rozstawienia nóg jazda była przyjemniejsza. Problem zrodził się gdy nagrano  filmik z mojej jazdy. Świadomość pokracznej postawy jest deczko deprymująca :)

  9. Po namyśle:  naklejenie czegokolwiek na butka nic nie da, bo  kąt miedzy zewnętrzną cholewka a podeszwą jest stały, a goleń naciska na zewnętrzną część cholewki przez co zmienia pochylenie cholewki względem podeszwy/podłoża.  Nacisk na cholewkę powoduje odgięcie podeszwy od poziomu. Trzeba odgiąć zewnętrzna cholewkę jeszcze bardziej na zewnątrz, czyli na zawiasie w dół.

  10. Dla pewności: szpotawe czy koślawe? Czyli masz tak:  ) ( czy tak ( ) - bo połączenie tego z A-frame jest dla mnie niejasne.

     

     

     

    Nogi mam ().

    Buty niby nie są złe, ale to rocznik 2011 mimo ze kupiony w 2013

    http://www.skionline...e-120,2758.html

     

     

    Rozumiem, że jak stoisz w butach w swobodnej pozycji narciarskiej, to buty stoją na podłożu na swoich zewnętrznych krawędziach.

    1. Możesz spróbować innego sposobu, który stosuje się do zmiany kąta ustawienia podudzia przód - tył. Musisz nakleić na kapeć od strony skorupy po stronie wewnętrznej buta jakąś elastyczną wkładkę, np z karimaty. To spowoduje, że skorupy będą stały pionowa, a ich podeszwy leżały poziomo na podłożu, a Twoje podudzia będą odchodziły na boki.

    Mniej więcej o to chodzi, ale aż tak krzywych to nie mam, żeby stać na krawędziach. Stojąc w takiej pozycji odczuwam nacisk cholewek na zewnętrzną część goleni. Jak złączę kolana będąc w butach to mam luz miedzy pietami. Jadąc na orczyku trudno jest mi utrzymać wąskie prowadzenie nart, jakby naturalne jest szerokie prowadzenie.

    Z naklejeniem pianki może zadziałać, spróbuję. Dzięki

  11. Mam buty bez możliwości regulacji pochylenia cholewki i szpotawe nogi. Powoduje to kłopoty z wyzbyciem się nawyku w układzie nóg A-fame. Ostatnio gościnnie przymierzyłem buty z regulacją canting i jest duża różnica/poprawa w ustawieniu nóg. Stąd pytanie do bardziej doświadczonych. Czy jest możliwość domowego/serwisowego pochylenia cholewki w butach bez cantingu? Przecież w czasach kiedy nikt nie słyszał o cantingu ludzie też mieli krzywe nogi. Jak to kiedyś wyglądało? Słyszałem, że zawodnicy piłowali podeszwy. Oczywiście można powiedzieć: wywal stare buty i kup nowe. Może i racja. Takie rozwiązanie pewnie jest bardziej bezpieczne. Ale obecne buty dopasowały się już do stóp i mogłyby posłużyć jeszcze kilka sezonów. Warto się w ogóle bawić w takie prowizorki?
  12. Witam.

     

    Po ogladnieciu filmiku "narty off " i zobaczeniu cie na stromszej trasie, widoczne jest ze musisz poprawic kilka rzeczy aby ta jazda byla bardziej plynna.

    Pierwsza rzecz to balans w plaszczyznie przod/tyl.

     

    W tej chwili pierwszy staw ktory uzywasz ,to sa twoje kolana. Powoduje to ze jestes bardziej na tylach nart.

    Blokuje to twoja skretnosc nogami i balans na zewnetrznej narcie.

     

    Aby skrecic uzywasz rotacji gornej czesci ciala i bioder.W ostatniej fazie skretu dociskasz staw skokowy zewnetrznej narty co powoduje poglebienie rotacji bioder i odjazd zewnetrznej narty. Podpierasz sie wtenczas na wewnetrznej narcie!

     

    Postaraj sie najpierw uzywac staw biodrowy, pozniej kolana a na koncu staw skokowy. To ci ulatwi skretnosc nog a przede wszystkim " seperation"

    pomiedzy tzw " upper and  lower body"

     

    To z koleji doprowadzi do "angulation" , lepszego balansu na zewnetrznej narcie i dobrego krawedziowania.

     

    Pozdrawim

     

    Cześć,

     

    we wcześniejszych wątkach Nico130 i Lobo pisali, że skręt zaczyna się od stopy właśnie. Ty piszesz, że odwrotnie. Jak dla mnie, skręty rozpoczynane od stóp są dynamiczniejsze, no ale ja się dopiero uczę. Jak to w końcu jest.

     

    Pozdrawiam
     


  13. Jak to się ma do pytania z pierwszego postu? Skoro 0,5 nie zauważą, a podcięcie boczne jest mniej skuteczne od płaszczyznowego to nie warto w ogóle modyfikować katów na 88/0,5?

     

  14. Witam, Kupiłem żonie i córce nowe narty. Zastanawiam się czy warto im zmienić kąty ostrzenia. Sam jeżdżę na nartach z kątami 88/0,5 i po zmianie z 90/0 odczułem dużą poprawę. Jaki powinien być poziom zaawansowania, żeby można było powiedzieć, że już warto zmienić kąt. Czy zmiana kąta przyspieszy naukę czy opóźni? Poziom umiejętności córki - 6, żony 5. Pzdr
  15. Cześć,

     

    a ja bym nie łączył agresywności jazdy na nartach i na rowerze.

    Osobiście upadków na nartach się niespecjalnie obawiam, mniej bolą i powodują mniej kontuzji. Śmiem powiedzieć, że na nartach dzień bez gleby to dzień stracony:).

    Inaczej ma się sprawa z mtb. Tutaj większość upadków odczuwa się długo. Dlatego wolę unikać wywrotek na rowerze, niestety z mizernym skutkiem, jeszcze:(

     

    Pzdr

×
×
  • Dodaj nową pozycję...