Skocz do zawartości

Rupert

Members
  • Liczba zawartości

    84
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    3

Odpowiedzi dodane przez Rupert

  1. 16 minut temu, Mitek napisał:

    Cześć

    Często się słyszy czy czyta, nawet tu na forach narciarskich, jak to w Polsce nie da się jeździć, nie ma gór, nie ma śniegu, a jak jest to zły albo mało, że tylko Alpy...

    No i jak wyglądacie? Robicie coś bez sensu i do tego jeszcze filmy z takich działań nagrywacie...

    Ja naprawdę jestem zbulwersowany.

    Pozdro

    U nas jak ze wszystkim trzeba się za tym sniegiem nachodzic 🙂

    • Like 2
    • Thanks 1
  2. Cześć,

    Pozdrawiam wszystkich po długiej przerwie. Wygląda mi na to że temat 'własne filmy' nie został odzyskany z kopii zapasowych po awarii (przynajmniej nie mogę znaleźć) więc wrzucam nowy/stary wątek.

    Wreszcie pierwsze zjazdy w dobrym śniegu i to już w grudniu. Nocne wyjście na Pilsko, nocleg w schronisku i szybka akcja z rana:

    https://www.youtube.com/watch?v=FKSKtESPxA4

    P.S. aby utrzymać obiektywny poziom relacji tam muza musiała się tam znaleźć także z góry przepraszam wytrawnych melomanów 🙂

    • Like 8
    • Thanks 1
  3. Był ktoś w tym tygodniu? Jakie warunki przy obecnych temp? 

    Byłem wczoraj, jeździliśmy co prawda praktycznie tylko w lesie, ale z tego co trafiłem to na trasie bardzo ok. Śniegu jest ogólnie cały czas bardzo dużo. Powyżej Szczawin nie czuło się odwilży. W weekend zapowiada się wzorowa 'wiosenna jazda' .

  4. Byłem wczoraj z Tatą, pierwszy raz po szumnej modernizacji. Ludzi garstka, luz blues na trasach, typowa wiosenna jazda, mnóstwo przetarć, mega miękki śnieg - i tak ma być :) mnie takie warunki bardzo odpowiadają zwłaszcza jak ośrodek prawie pusty w tygodniu - bardzo fajnie sobie pojezdzilismy - dzień mega udany.

    Natomiast co do zmian - no to cóż - złego słowa nie powiem: wyciągi, infra super - ale dla mnie to już nie jest ten Szczyrk zdecydowanie. Oczywiście nadal to najlepsze trasy w kraju i jezdzi się wysmienicie - jedynie już estetyka nie moja :/

    Nie ma juz tego lesnego klimatu, wszedzie siatki zabezpieczajace i lance od nasnieżania - cóż no tak to teraz ma wyglądać - coś za coś.

    Najsmutniejszy widok to totalnie wykastrowana, wykarczowana dookoła GOPRówka na Hali wręcz wklejona w górną stację gondoli :/ - wizualnie dla mnie na minus.

     

    Podsumowując nadal dla mnie najlepszy ośrodek jeśli chodzi o trasy, ale teraz już tylko od marca i na wiosenną jazdę, tłumów feryjnych i weekendowych bym nie dał juz rady z moją socjopatią :)

     

    pzdr!

  5. Hej,

    Szeroka i krótka stopa to jest generalnie problem (coś o tym niestety wiem). Po pierwsze ciężko jest z dużym wyborem do przymierzenia męskich butów w rozmiarze np. 24,0.

    Z szerokością jeszcze inaczej, bo prawie każdy producent ma jakieś niby sensowne modele z większym "lastem" np.102-104, i ogolnie większą objetością i to się sprawdza przy ogolnie szerokiej/grubej stopie na całej długości. Ale często jest tak że masz stopę szeroką z przodu śródstopia i w palcach a dalej do tyłu juz całkiem normalną, do tego krótką - i w takim bucie będziesz miał komfort  i dobre trzymanie z przodu ale często będzię słabe trzymanie z tyłu i problem z nietrzymaniem pięty mimo dobrze dobranej długości.

    Atomic miał taki patent "livefit" chyba, i to jest taka gumowa wstawka z boku buta na tzw. szósty palec - miałem to w butach Atomic Waymaker - ogólnie to się nienajgorzej sprawdzało ale z samych butów nie byłem zadowolony.

     

    Wydaje mi się że sensownym rozwiąziem jest kupno butów z termoformowalną skorupą (Salo Custom Shell, Fisher Vacuum, coraz więcej firm to proponuje) Wtedy dobierasz wstepnie na długość, wysokość podbicia i formujesz buta do stopy i rozszerzasz automatycznie tylko tam gdzie trzeba i to zrobią Ci na miejscu w ogarniętym sklepie.

     

  6. Jak się w nich jeździ? Chodzi mi zwłaszcza o zjazd, krawędziowanie itd... Czy to spełnia w pełni wymogi buta zjazdowego?

    Hej,

    Wg. mnie w 100% spełnia wymogi buta zjazdowego, to nie jest but skiturowy, choć ze wzgledu na dobrą wage (
    w swoim segmencie) i w miare duży zakres ruchu cholewki podchodzi się nienajgorzej, ale generalnie to jest but do zjazdu.

    Jest mocno dopasowany (przy moich kapciowatych stopach chyba ze 3 razy wygrzewałem skorupy w piekarniku). Po ostatecznym dopięciu górnej klamry i paska jest naprawde sztywno w ruchu przód-tył (dla mnie na pewno, ale ważę 68kg tylko)

    Konstrukcja przy niskiej wadze jest jednak dość delikatna - po 1 sezonie mam juz mocno odgiętą środkową klamrę (nie wpływa to na jazde ale jednak).

    Moim zdaniem bardzo dobry but który nie ciąży na nodze zwłaszcza jak trzeba gdzieś podejść nie koniecznie na fokach a z buta.

    Pzdr.!

  7. nie wiem , jak w PL, ale zapytanie:

    https://www.google.p...=utf-8&oe=utf-8

    zwróciło np linka do sklepu w DE:
    https://www.boardbui...n/plastics/?p=2

    Może pomoże :)
    Pozdr
    Marcin

    Dzięki,

    Junksupply już mam przeanalizowane wzdłuż i wszerz :), (boardbuildingsupply akurat nie znałem) problemem są wg. mnie wygórowane ceny (ale w końcu to detal i dla hobbystów raczej) no i przesyłka w okolicach 30eur, dlatego próbuję coś namierzyć w Polsce, póki co natrafiłem tylko na arkusze kofiksowe ale to za mała rozmiarówka dla mnie

  8. Osobiście, nie był bym tak zafiksowany na numerki którymi producenci oznaczają flex swoich butów.

     

    - wyższy flex wcale nie musi oznaczać lepszego trzymania, flex odpowiada za dynamike, szybkość oraz precyzyjność przekazywania informacji ze stopy do buta i na narte

     

    - za trzymanie stopy  odpowiadają parametry wymiarowe buta - długość, szerokość (last), wysokość podbicia, uformowanie linera, zablokowanie pięty.

     

    - flex to nie jest miara standaryzowana przez jakaś norme ISO czy inną, numerek np. 130 nie oznacza tej samej twardości u wszystkich producentów, więcej - but typu race o flexie 130 z reguły będzie twardszy niż np. freeridowy 130, bywa też że  ten sam flex w modelu męskim jest realnie wyższy niż w damskim itp.

     

    - flex to nie jest tylko miara tego jak się but ugina do przodu chodzi też tak jak i w nartach o twardość poprzeczną i ogólną twardość skorupy (nie jest to oczywiste tylko podczas samej przymiarki w sklepie) - jest coś takiego określane flexem progresywny, który właśnie pozwala na ugięcię do przodu nawet bardzo twardych butów w czasie jazdy

     

    - wg. mnie nie ma bezpośredniej korelacji typu - but miękki = wygodny, but twardy=niewygodny

     

    - w kontekście doboru butów zakładając że dobrze dobieramy długość (to akurat można łatwo zmierzyć) moim zdaniem kolejnym parametrem który trzeba wziąć po uwagę jak już skupiamy sie na numerkach to jest 'last' czyli szerokość, potem można pomysleć o flexie.

     

    Pzdr!

  9. Hej,

    Moim zdaniem nie ma opcji żeby rozpoznać czy skorupa była wygrzewana, wczoraj sam wygrzewałem swoje Quest Pro 130 i optycznie nie jestem w stanie zauważyć różnicy, musiałbyś zrobić pomiary przed i po.  Z tego co się orientuję to w Custom Shell skorupę można wygrzewać kilkukrotnie, możesz to zrobić w specjalistycznym sklepie, albo (jak się wczoraj przekonałem) po odpowiednim zaplanowaniu procesu, spokojnie w domu.

    Nie dam za to głowy, ale materiał z którego jest formowalna część skorupy, ma takie właściwości ze po podgrzaniu, włożeniu stopy a następnie schłodzeniu powinien na nowo dopasować się do Twojej stopy (ale z tym zwężeniem to głowy nie daję, z rozszerzaniem to jest naturalne)

     

    pzdr!

  10. Wiem, że są metody wyklejania botka, ale robią to ludzie mający wiedzę i odpowiednie materiały (wklejki) a nie karimaty i taśmy typu MacGyver
    Wiem coś o tym, bo mam defekt stopy i za nim zaproponowali mi jakiś but, to miałem wnikliwie badaną stopę, pomogła wkładka sidasa, ale opcja wyklejania też była.

    Sorki, ale nie mów, że to co jest na zdjęciu w drugim poście, to nie jest chałupnictwo

    generalnie w profesjonalnym serwisie wygląda to dosyć podobnie tylko zamiast daktejpa jest taśma z logo SIDAS :)

  11. Jasne że najlepiej kupić nowe i dobrze dobrać, ale są przypadki takich stóp, że nie dobierze się fabrycznego buta, i wtedy wkładka SIDASa jak  najbardziej (zreszta zawsze jest dobra), plus wyklejanie botka też daje bardzo dobre efekty (to nie jest żadne chałupnictwo tylko powszechnie stosowana metoda w bootfittingu), ale w takim nietypowym przypadku chyba najlepiej jest kupić wąskiego buta i fachowo odbarczać w konkretnych punktach.

     

    Ale ogólnie wkładka SIDAS + wyklejanie - jak najbardziej pomaga.

     

    pzdr.

  12. Narty to dosyć skomplikowana konstrukcja, która musi spełnić wiele warunków by użytkownik był z niej zadowolony.

    Tak najprościej możemy rozróżnić dwa rodzaje budowy nart.

    Narta sandwiczowa i narta w budowie monoblock.

    Każda narta charakteryzuje się odpowiednią sztywnością wzdłużną i poprzeczną.

    Najprościej można to porównać z zawieszeniem w samochodzie.

    Jak jedziemy zrobić przegląd techniczny samochodu to jednym z elementów, który jest badany to stan zawieszenia samochodu.

    Jeżeli jest zużyte to samochód nie przejdzie badania technicznego a jego zachowanie na drodze to najprościej mówiąc nie stabilne prowadzenie się samochodu (pływanie).

    1. Krok pierwszy.

    Najwięcej informacji, które mówią nam o stanie używanych nart uzyskamy podczas ich oględzin.

    Wygląd zewnętrzny a dokładniej jakość grafiki nart, wiązań oraz ślizgów przekazuje nam mnóstwo ważnych informacji.

    Jeżeli narty, wiązania oraz ślizgi są porysowane, posiadają zadziory, uszkodzenia mechaniczne to znaczy, że narty były mocno eksploatowane 

    (lub jeździł na nich narciarz bez umiejętności)

    Taka informacja automatycznie powinna nam dać do myślenia, że sztywność wzdłużna i poprzeczna nart, która ma największy wpływ na trwałość nart jest mocno wyeksploatowana.

    2. Krok drugi.

    Przy zakupie nart używanych należy zawsze sprawdzić:

    -sztywność wzdłużną

    -sztywność poprzeczną

    -jakość stanu ślizgu

    -grubość krawędzi

    3 Krok trzeci.

    Kolejny element, który należy bardzo dokładnie zbadać to przy budowie sandwiczowej nart fakt czy narty nie są rozklejone.

    Bardzo łatwo to można zauważyć oglądając nartę z boku.

    Należy sprawdzić czy nie ma najmniejszych szczelin.

    Dodatkowo można się posłużyć tradycyjną żyletką i zobaczyć czy nie można jej gdzieś wsunąć pomiędzy konstrukcje boczną nart.

    4. Krok czwarty.

    Należy narty złożyć ślizgami do siebie i zobaczyć czy obie narty wyglądają tak samo.

    Jeżeli zobaczymy jakąś różnicę to można przypuszczać, że narta jest pęknięta wewnętrznie.

    5. Krok piąty

    Sprawdzenie wiązań o których mało kto pamięta.

    Jakość i trwałość sprężyn i pozostałych elementów w budowie wiązań ma największy wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas wypinania się nart. 

    Jak narty były mocno eksploatowane to i wiązania również.

    Jeżeli narty np. były wożone na samochodzie a drogi były solone to wiązania są dosyć mocno zniszczone prze sól.

    6. Krok szósty.

    Najważniejszy to sprawdzenie nart i wiązań przez profesjonalny serwis.

    Uwaga.

    Pamiętaj, że używane narty, które jeździły w wypożyczalni tylko jeden tydzień w miesiącu a miesięcy w których te narty były eksploatowane to sześć tylko w jednym sezonie zimowym.

    To znaczy, że jak kupisz takie narty a jeździsz jeden tydzień w sezonie to twoje używane narty mają już sześć twoich sezonów czyli są dosyć mocno wyeksploatowane.

    Pamiętaj!!

    Jeżeli nie możesz osobiście zobaczyć i dotknąć używanych nart to ich nie kupuj.

    Cena przy zakupie nie jest najważniejsza!!!

    Fajnie napisane, mam tylko jedno pytanie - Jak sprawdzić sztywność poprzeczną nart?

  13. Rozczaruje Cie bo pisze z wlasnego doswiadczenia.Na trasie i poza mialem okazje jezdzic na nartach o szerokosci pod butem od 65 do 125 i oczywiscie na wszystkich z nich mozna fajnie sie bawic.Tu masz mnie na slalomce w puchu:

    Tu na 102 pod butem na trasie:

    I na zakonczenie maly edit z 88 i 125:

    Oh bym zapomnial o S3 z 98mm:

    Nie twierdze,ze moja jazda jest super,wrecz przeciwnie pozostawia wiele do zyczenia ale jakies doswiadczenie mam i moge spokojnie stwierdzic,ze 90mm to jest ta granica gdzie przy rekreacyjnej,powtarzam rekreacyjnej jezdzie ta szerokosc zaczyna sie odczuwac.Wiem jakie sa swiatowe trendy i jesli przejrzysz oferte nart z grupy allmountain frontside to zauwazysz,ze bardzo malo z nich,jesli w ogole przekracza 90mm w talii.

    P.S.BTW od jedenastu lat nie mieszkam w Polsce wiec daruj sobie uwagi o zascianku wiecej proponuje calkowicie odpuscic tego typu uwagi bo raz kierujesz sie stereotypami,dwa obrazasz innych uzytkownikow.

    Cześć,

    Widzę że na jednym z filmików lecisz na Salo Rocker2 90 - jakie sa Twoje wrażenia z jazdy na tych dechach?

    Kupiłem właśnie okazyjnie za  4 stówki w bardzo dobrym stanie, a że kiedyś miałem Lordy, to myślę sobie że powinno być tak samo dobrze a może i lepiej (gdzies tam wyczytałem że to jest kontynuacja Lorda a to była moja najlepsza decha AllMountain jaką miałem i używałem do śmierci technicznej :))

×
×
  • Dodaj nową pozycję...