Skocz do zawartości

Jazda +14


mizrd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Mam pytanie do bardzej doświadczonych narciarzy. Wybieram się 1-2 kwietnia na jaworzyna krynicką. Spojrzałem na temp. w tym okresie a tam ma być ok + 14 w dzien. Jak się jeździ przy takiej temp, jak śnieg poza tym że się topi ? Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezdzi sie nieciekawie... Ze sniegu szybko robi sie taka specyficzna "kaszka"... Jesli trasa jest dobrze wyratrakowana z rana to dosc znacznie opoznia to moment powstania tej kaszki... Ale jesli jestes zapalencem to nie bedziesz mial wiekszych klopotow... Tylko nasmaruj dobrze narty gdyz taki snieg czasami lubi sie do slizgow lepic...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Od poniedziałku podobno ma sypać snieg więc i zapas na stoku się zwiększy. Temperatury będą spadac poniżej - 4 stopni C więc i snieg będzie optymalny. Jeszcze do końca kwietnia a może i do połowy maja pojeździmy. Niech wiosna jeszcze pije piwo z zimą. Ma czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wczoraj wróciłem z Krynicy myślę że da się jeszcze pośmigać na początku kwietnia. Śnieg już jest mocno zbrylony. W ciągu dnia topnieje, a w nocy zamarza przez co właściwie są to duże kryształki lodu. Ale na trasie jest go naprawdę dużo. Ważne żeby nie padał deszcz. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezdzi sie nieciekawie... Ze sniegu szybko robi sie taka specyficzna "kaszka"... Jesli trasa jest dobrze wyratrakowana z rana to dosc znacznie opoznia to moment powstania tej kaszki... Ale jesli jestes zapalencem to nie bedziesz mial wiekszych klopotow... Tylko nasmaruj dobrze narty gdyz taki snieg czasami lubi sie do slizgow lepic...

W warunkach gdy śnieg jest jakby przezroczysty i baaaardzo mokry mamy niemal pewne przemoczenie butów ale co tam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepłe powietrze topi śnieg, ale woda ze stopionego śniegu jest zchładzana pozostałą warstwą śniegu i nie pozwala to na gwałtowne topienie. Tak więc nie ma za dużej różnicy, przynajmniej w jeździe. przy +5 i przy +15 śnieg ma tą samą konsystencje i właściwości, po prostu mokry, miękki i tępy śnieg :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w ciągu dnia jest +14, a w nocy chwyci mróz śnieg jest rewelacyjny do jazdy. Tworzy się wtedy śnieg krupiasty, czyli mnóstwo małych ziarenek tej samej wielkości. nieg ziarnisty ma zwykle niewielką grubość, a pod nim jest szreń lub gips:) Ale to nie zmienia faktu, że daje wyśmienite warunki narciarskie. Ale jeżeli plusowa temperatura utrzymuje się również w nocy, to tworzy się FIRN - czyli bardzo gruba warstwa ziaren śniegu dużej wielkości i różnych rozmiarów. Ziarna są stale mokre. Co ciekawe śnieg ten spotyka się najczęściej na wiosne, gdy również w nocy jest plus, czyli zanosi się na to:( Warunki narciarskie są wtedy nienajlepsze, ponieważ narta zapada się głęboko w ten śnieg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem kiedyś w kwietniu na Golgocie w takich warunkach - tzn. rano to nawet był prawie sztruks ale już około 10 robiło się bardziej miękko praktycznie z każdym zjazdem. Ok 12 była już ekstrema mnóstwo zasp przegarniętego mokrego i ciężkiego śniegu. Upadek w takich warunkach skutkował szybkim zmoczeniem ubrania a w butach była woda. Na dole kolarze jeździli już na letniaka, niektórzy narciarze - młodzi jeździli w koszulkach a wszyscy prawie, najwyżej w swetrach, z trasy na samym dole leciał wartki strumyczek. Nie wiem jaka była temperatura wówczas ale możecie to sobie w takim słońcu wyobrazić. Mimo to dało się znaleźć jakieś twardsze dróżki na trasie między zaspami i jeszcze pośmigać. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i musiało to nastąpić:( Temperatury pną się w góre, ale dlaczego tak intensywnie pada deszcz. Słyszałem od znajomego, że już nawet wysoko w górach zrobiła się chlapa. Czy ktoś wie może jak teraz wygląda sytuacja w Niżnych Tatrach na Słowacji:confused: pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i musiało to nastąpić:( Temperatury pną się w góre, ale dlaczego tak intensywnie pada deszcz. Słyszałem od znajomego, że już nawet wysoko w górach zrobiła się chlapa. Czy ktoś wie może jak teraz wygląda sytuacja w Niżnych Tatrach na Słowacji:confused: pozdrawiam

Zerknij tutaj: http://www.holidayin...resorts/?id=294 :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny link Gerius. Widać, że tam jeszcze da się jeździć, mimo 5 stopni na plusie. Śniegu ubywa, ale metr na dole stwarza jeszcze dobre warunki. Aż miło jest spojrzeć na kamerke, bo byłem w Zahradkach na Chopoku 3 tygodnie temu. :D Pięknie!! Szkoda, że nie mamjak się urwać z pracy i lecze kontuzje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...