Skocz do zawartości

Świeradowska gondola


james

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki uprzejmości portalu http://www.swieradow-zdroj.com.pl możemy na bieżąco śledzic postępy w budowie kolei gondolowej. Wywiad-przedstawienie inwestycji: Za portalem www.jelonka.com Nie tylko Karpacz i Szklarska Poręba są w tyle za miastem w górach Izerskich. Świeradów Zdrój chętniej wybierany jest przez kuracjuszy niż Cieplice, uzdrowiskowa część Jeleniej Góry. A będzie jeszcze bardziej na korzyść miasta pod Izerskim Stogiem… Rozmowiamy o tym z burmistrzem Świeradowa Rolandem Marciniakiem. Daria Pyrzanowska: Skąd pomysł na wybudowanie kolei gondolowej? Roland Marciniak: Ten temat poruszany już jest od ponad 10 lat. Kilku moich poprzedników rozpoczęło prace nad tą inwestycją a ja ją finalizuję. W zeszłym roku odbył się przetarg, w którym jako jedyna wystartowała firma Sobiesława Zasady i to ona jest nowym właścicielem kolei. Jakie są techniczne parametry kolei? Długość linii to 2200 metrów, 71 wagoników, każdy z nich pomieści 8 osób. Przepustowość kolei wynosi 2300 osób na godzinę. Długość nartostrady w pobliżu kolei to prawie dwa i pół kilometra. Dlaczego akurat kolej gondolowa a nie wyciąg krzesełkowy? Głównie ze względu na warunki atmosferyczne. Wagoniki chronią pasażerów przed złą aurą. Będą przystosowane do przewozu rowerów i nart. Świeradów gondolami przyciągnie tłum turystów. Jak przygotować na to miasto? Najważniejsze jest umożliwienie dogodnego dostępu do dolnej stacji kolei gondolowej. Trzeba przejąć część ulicy Zakopiańskiej. Będzie to główny trakt dojazdowy do kolei gondolowej. W planach mamy także częściowe ograniczenie ruchu w centrum miasta. Przy samej gondoli powstanie około 500 miejsc parkingowych. Rozmawiamy również z właścicielami gruntów poza strefą A, którzy mogliby stworzyć dodatkowe parkingi w mieście. W sumie powstanie około 1500 miejsc dla aut. Czy gondole i planowane inwestycje to szansa dla bezrobotnych? Temat bezrobocia z Świeradowie jest wieloznaczny. Z danych Urzędu Pracy w Lubaniu wynika, że mamy 400 bezrobotnych. Większość wolnych miejsc pracy jest w hotelarstwie i gastronomii. Ale pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem pracowników. Dodatkowe miejsca pracy przy obsłudze kolei gondolowej umocnią pozycję miasta na rynku pracy. Czy, oprócz kolei gondolowej, będą inne udogodnienia dla turystów? Prowadzę wiele rozmów z potencjalnymi inwestorami. Będziemy budować 2 boiska z nawierzchni sztucznej o wymiarach 20x40 metrów. Jedno powstanie w Czerniawie, drugie w Świeradowie. Będą na murawach wyrysowane korty tenisowe, boiska to gry w piłkę ręczną i siatkową. Wszystko dostępne dla świeradowian jak i dla gości. Planowane są ogromne inwestycje na łączną wartość ponad 300 mln złotych. Mamy także na uwadze wyciągi, duży hotel z krytym basenem, a także wody termalne, radonowe. Ale to są jeszcze plany, za wcześnie na konkretne deklaracje. Nie chciałbym zawieść mieszkańców Świeradowa. Co z modernizacją sieci dróg w regionie? Od Wojewódzkiego Zarządu Dróg dostałem gwarancję remontu drogi między Szklarską Porębą a Świeradowem. Mówi się o drodze Radoniów – Świeradów, aby była to główna trasa do miasta. Również droga nr 358 Pobiedna – Czerniawa jest brana pod uwagę jako droga dojazdowa. Tam dokonano już wycinki drzew i szykują się kosmetyczne zmiany stanu nawierzchni. Więcej inwestycji turystycznych to większa ilość wypadków. Czy miasto da sobie radę z udzielaniem pierwszej pomocy? Mamy porozumienie z policją i GOPR-em w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta i licznym gościom. Załoga policji w mieście będzie wzmocniona. Nawiązuję współpracę ze szpitalem w Lubaniu. Chcemy, aby to był docelowy szpital, który przyjmie ewentualnych poszkodowanych. Co Pana zdaniem miasto zyska dzięki powstaniu kolei gondolowej? Przede wszystkim miasto zyska „drugą nogę”. Oprócz turystów niemieckich pojawią się turyści polscy. Dziś 90 procent gości to Niemcy, głównie kuracjusze. Z gondolami miasto będzie nie tylko uzdrowiskiem, lecz także kurortem turystycznym. Jak Pan widzi rolę Jeleniej Góry w kotlinie? Powinna być punktem koordynacji, bo jest największym miastem w regionie i ma także największe możliwości. Należy patrzeć przez pryzmat turystyki, podziały administracyjne nie powinny mieć znaczenia. Dziękuję za rozmowę. Za portalem www.jelonka.com Uaktualnienie: (bazyl009): 9 września 2007r. wzniesiono pierwszą podporę, na której zawiśnie lina naszej kolejki gondolowej. Podporę nr 6, ustawiono za pomocą dźwigu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w ten sposób zostaną wzniesione jeszcze 4 podpory. W ustawieniu pozostałych pomagać będzie śmigłowiec. Podpora nr 6 ma wysokość 18 metrów. Najwyższa osiągnie 22 metry (od podstawy). Umieściliśmy w galerii serię zdjęć z prac przy ustawianiu pierwszej podpory gondoli. Zainteresowanych zapraszamy. Kolejne aktualne informacje na bieżąco już niedługo.

Załączone miniatury

  • gondola13_1.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

szykuje się naprawdę super teren - gondola, nawet ciekawa trasa (chyba 100% wykorzystanie dostepnego terenu) no i co najważniejsze budowa trwa! Nie skończyło się na pustych obietnicach, w ok. 14 grudnia mamy się o tym przekonac, choc i podobno juz w listopadzie ma byc wieksza czesc juz ukonczona, pozostaje czekac...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyglada bardzo powaznie i wszystko wskazuje na to, ze juz w tym sezonie pozjezdzamy w Swieradowie na nowej trasie. Nieoficjalnie wiem tez, ze druga firma (znana z budowy wyciagow w innej czesci Polski) jest zainteresowana wybudowaniem nieopodal drugiego kompleksu, wcale nie gorszego od tego stawianego przez Zasade. A co do gadoli to trzeba przyznac, ze w koncu wladze "tubylcze" poszly po rozum do glowy i wspieraja inwestycje zamiast je torpedowac jak to gdzieniegdzie sie odbywa. Duze brawa dla swieradowskich notabli za zapal. Zobaczymy tylko jak bedzie wyglada kwestia dojazdu i rzeczywistej przepustowosci osrodka.... Czarna Gora tez wygladala swego czasu na super osrodek... a pozniej okazalo sie, ze zamiast zjezdzac stoi sie godzinami w kolejkach. No ale gondola to zupelnie inna przepustowosc niz krzeselka. Dla mnie jedyną wadą tego osrodka bedzie to, ze..... z Wroclawia bardzo podobną odleglosc mam do Spindlerovego i Pecu. No ale zobaczymy... moze ceny beda nizsze a warunki lepsze niz u czeskiej konkurencji :) btw: nieoficjalne info: inwestor zamowil juz orkiestre na konkretna date otwarcia osrodka... trzymajmy kciuki zeby nic mu planow nie pokrzyzowalo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wspierać krajową turystykę, a nie pepiczków. A warunki i ceny będą lepsze w Świeradowie.

Czyli jak dobrze rozumiem ceny karnetow juz sa ustalone? Mozesz uchylic rabka tajemnicy, bo na stronie nie moge nic na ten temat znalezc. Pozdrawiam i... kibicuje dalej budowie :) btw: widze, ze ogloszono konkurs na nazwe gondoli... czy sa przewidziane jakies nagrody? :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ich stronce jest tak napisane: Zarząd Spółki "Kolej Gondolowa Świeradów-Zdrój" S.A. ogłasza konkurs na nazwę świeradowskiej gondoli. Swoje propozycje prosimy składać w Izerskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, w zaklejonych kopertach opatrzonych napisem KONKURS, wewnątrz których należy napisać propozycję nazwy (lub kilka) i dodać imię, nazwisko i swój adres. Oczywiście zycięska nazwę opublikujemy na naszych stronach. [ http://swieradow.naz...id=98&Itemid=89 ]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie.... tylko mnie zastanawia czy na to na stronie to pelna informacja, bo wynika, ze wybrana nazwa zostanie nagrodzona ..... publikacja na stronie, czyli popularnym usciskiem dloni prezesa. Jesli tak by bylo no to jest niezly wal, bo chca za darmo cos za co musieli by normalnie calkiem niezle zaplacic firmie marketingowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie.... tylko mnie zastanawia czy na to na stronie to pelna informacja, bo wynika, ze wybrana nazwa zostanie nagrodzona ..... publikacja na stronie, czyli popularnym usciskiem dloni prezesa. Jesli tak by bylo no to jest niezly wal, bo chca za darmo cos za co musieli by normalnie calkiem niezle zaplacic firmie marketingowej.

Dla mnie sama wygrana takiego konkursu to jest nagroda:o Bo przeciez nazwa pozostanie na zawsze a kto ja wymyslił...;) (chociaz jekies darmowe zjazdy za wygrana tez by sie przydaly) :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus Robert :-) Daj już spokój z tą krytyką ;-). A niech se chłopina pisze (o tym senswonym w końcu temacie) w każdym zakładanym (przez innych, albo i przez siebie)wątku. Pomysł postawienia tamże gondolki jest wart tego, aby i pobieżny forumowicz natknął się na niego w innym poście, czy temacie. Chciałbym, aby tylko takie były nasze, forumowiczów problemy ... Pzdr.:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bardziej rozbudowanych opisów gondoli to zapraszamy TU gdzie jest cały dział poświęcony właśnie tej inwestycji (np. przewidywane ceny karnetów)

No dobra... zabij mnie... Mozesz powiedziec, ze jestem slepym narciarzem ale dalej nie moge znalezc tego przewidywanego cennika karnetow. Moglbys podac konkretny link albo po prostu wkleic tu te ceny zeby zaspokoic moja ciekawosc? Bede wdzieczny :) Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra... zabij mnie... Mozesz powiedziec, ze jestem slepym narciarzem ale dalej nie moge znalezc tego przewidywanego cennika karnetow. Moglbys podac konkretny link albo po prostu wkleic tu te ceny zeby zaspokoic moja ciekawosc? Bede wdzieczny :) Pozdrawiam

oki cichy znalazłem : " Cena biletów za jednorazowy przejazd to koszt około 22-24zł, czyli i tak taniej niż wjazd busem na schronisko" tylko teraz tak się zastanawiam ( bo może też jestem niewidomym narciarzem ) jak to będzie wyglądało? wjazd na górę gondolą i zjazd na nartach w dół do gondoli za 22 zł, czy jak to ma wyglądać? według tych wyliczeń to 5 zjazdów i juz jest lekko ponad stówkę. czy ktoś może mnie wyprowadzić z mojego błędnego myślenia? pozdro robert. ps. mocno kibicuję tej inwestycji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli tak to ma wyglądać to już mam nazwę dla gondolki - " DROżYZNA" . przecież ludzie i tak będą woleli pojechać te kilka km dalej za granicę i za 60 - 70 zł jeździć w szpindlu , harahowie czy w innych przygranicznych ośrodkach cały dzień. mam tylko nadzieję że cennik się zmieni i ośrodek będzie się rozwijał. zresztą nie ma co wyrokować skoro podane zostały tylko ceny jednorazowego wjazdu a nie ma cen dziennych czy tygodniowych skipasów. kibicuję dalej inwestycji. pozdro robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...