Skocz do zawartości

Pogoda Na Sezon Zimowy 2007/2008/2009


Voytheck

Rekomendowane odpowiedzi

No to meteo.group się popisało. Dla Krosna, dzisiaj: inensywne opady samego DESZCZU http://www.meteogrou...ml?cityID=12670 Temperatura jest wyższa od przewidywanej. Aktualnie, termometr za oknem pokazuje: +2,5 STOPNIA C. Czyli bardzo ciepło, i to z samego rana taki upał :eek: Pokrywa śnieżna zaczyna systematycznie się pomniejszać, trwę widać, tak więc pokrywa zmalała z 10 CM do zaledwie 5 CM :eek: Teraz prognozy na meteo.group nie są dokońca trafione, miało być -2st.C w dzień, a jest już +2,5st.C, miało być bez opadów a teraz zapowiadają opady, i to deszczu na Pokdparpaciu i w Małopolsce. Na interii piszą że w Krośnie do piątku spadnie ok 1CM śniegu - małe pocieszenie :( ale przynajmniej śnieg, a nie deszcz. Ahhh, jeszcze model ENS, temperatura 850hPa pokazuje w południowo-wschodniej Polsce ciepło, - do 0st.C, więc faktycznie może padać przy temp. na wysokości 300 m. n.p.m +2,5ST.C deszcz :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nadciągają śnieżyce z większym mrozem Mimo, że jeszcze nie zdążyliśmy się nacieszyć błękitem nieba i promieniami słońca, od dzisiaj pogoda zaczyna się zmieniać, co jest zapowiedzią bardziej zimowej drugiej połowy tego tygodnia. Pierwsi zmianę aury odczują mieszkańcy południowej części Polski, gdzie dotrze strefa opadów z południa kontynentu, ta sama, która przynosi ulewy we Włoszech i na Bałkanach. U nas spodziewamy się opadów w innej postaci, a mianowicie śniegu. Padać on będzie począwszy od godzin popołudniowych, systematycznie się nasilając. Najpierw śniegu przybędzie na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, a pod wieczór również na Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie i Mazowszu. W tych regionach temperatura będzie oscylować na poziomie w pobliżu zera, więc padać będzie śnieg mokry, który będzie ciężki i jak zwykle w takiej sytuacji może powodować zniszczenia, na przykład uszkadzać dachy, gałęzie i linie energetyczne. Od wieczoru przez całą noc opady śniegu obejmą już większą część kraju, omijając jedynie województwa zachodnie. Nadal chwilami może popadać obficie, dlatego powinniśmy być przygotowani nawet na miejscowe śnieżyce. Do jutrzejszego poranka spadnie przeważnie do 5 centymetrów śniegu, ale lokalnie możliwy jest wzrost pokrywy śnieżnej nawet o 10-15 centymetrów. Apelujemy więc to kierowców o uwagę podczas jazdy po śliskich drogach. Jutro także będzie padać, ale postać opadów ulegnie zmianie. W południowej połowie kraju spadnie śnieg, zaś w części północnej deszcz i deszcz ze śniegiem. W weekend (17-18.01) opady osłabną i pojawiać się będą tylko miejscami. Będzie więc szansa na powrót pogodnego nieba, ale za to temperatura spadnie. W ciągu dnia będzie przeważnie od 3 do 5 stopni mrozu. Na przełomie tego i następnego tygodnia czeka nas odwilż, która krótkotrwale obejmie całą Polską. Gołoledź będzie więc gwarantowana, co oznacza fatalne i zarazem niebezpieczne warunki jazdy po drogach. Ze ślizgawicą do czynienia będą mieć też piesi. Na razie większego ocieplenia nie oczekujemy i częste zmiany temperatury z plusów na minusy powinny się utrzymać.:D

Użytkownik kamils94 edytował ten post 14 styczeń 2009 - 08:24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że jeszcze nie zdążyliśmy się nacieszyć błękitem nieba i promieniami słońca, od dzisiaj pogoda zaczyna się zmieniać, co jest zapowiedzią bardziej zimowej drugiej połowy tego tygodnia. Pierwsi zmianę aury odczują mieszkańcy południowej części Polski, gdzie dotrze strefa opadów z południa kontynentu, ta sama, która przynosi ulewy we Włoszech i na Bałkanach. U nas spodziewamy się opadów w innej postaci, a mianowicie śniegu. Padać on będzie począwszy od godzin popołudniowych, systematycznie się nasilając. Najpierw śniegu przybędzie na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, a pod wieczór również na Ziemi Łódzkiej i Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie i Mazowszu. W tych regionach temperatura będzie oscylować na poziomie w pobliżu zera, więc padać będzie śnieg mokry, który będzie ciężki i jak zwykle w takiej sytuacji może powodować zniszczenia, na przykład uszkadzać dachy, gałęzie i linie energetyczne. Od wieczoru przez całą noc opady śniegu obejmą już większą część kraju, omijając jedynie województwa zachodnie. Nadal chwilami może popadać obficie, dlatego powinniśmy być przygotowani nawet na miejscowe śnieżyce. Do jutrzejszego poranka spadnie przeważnie do 5 centymetrów śniegu, ale lokalnie możliwy jest wzrost pokrywy śnieżnej nawet o 10-15 centymetrów. Apelujemy więc to kierowców o uwagę podczas jazdy po śliskich drogach. Jutro także będzie padać, ale postać opadów ulegnie zmianie. W południowej połowie kraju spadnie śnieg, zaś w części północnej deszcz i deszcz ze śniegiem. W weekend (17-18.01) opady osłabną i pojawiać się będą tylko miejscami. Będzie więc szansa na powrót pogodnego nieba, ale za to temperatura spadnie. W ciągu dnia będzie przeważnie od 3 do 5 stopni mrozu. Na przełomie tego i następnego tygodnia czeka nas odwilż, która krótkotrwale obejmie całą Polską. Gołoledź będzie więc gwarantowana, co oznacza fatalne i zarazem niebezpieczne warunki jazdy po drogach. Ze ślizgawicą do czynienia będą mieć też piesi. Na razie większego ocieplenia nie oczekujemy i częste zmiany temperatury z plusów na minusy powinny się utrzymać.:D

Właśnie to czytałem i miałem umieścić na forum :D Fajny nagłówek, warto go dodać: Nadciągają śnieżyce z większym mrozem Na południu Polski zacznie dzisiaj dość mocno padać śnieg. W nocy śnieżna aura obejmie już cały kraj. Mróz będzie się z kolei pogłębiać... Czyli czekamy na śnieżyce. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwszy raz zobaczyłem tak wielkie rożnice temperatury na tak mały obszarze czasu, ze az musze sie pochwalić :) 13 stycznia wyruszylem w pewnej sprawie, kilkanaście kilometrów za Tarnów. Dane moje bazują na termometrze samochodowym grupy VW (kilkanaście razy sprawdzałem jego prawdomownosc z bardzo drogim sprzętem Siemensa, gwarantuje więc, ze jest bardzo dokładny i umieszczony około metr nad gruntem, prawe lusterko) Droga tam i spowrotem zajmuję okolo 15 minut, odległość w kilometrach, to 13km (tak wieć wszystkie rożnice temp. zostały zanotowane w ciągu 15, 20 min) Do rzeczy... od razu mała prośba gdyby kogoś zaintreresowało moje spostrzezenie, prosze o fachowe wytłumaczenie sprawy 13.01.2009 r. godz 22:10 zalesiona część miejscowości (górotworu) Lubinka 430m.n.p.m temp [-1,5* C] (max) Zjawiska: Zachmurzenia brak, mgły brak, wiatr silny 13.01.2009 r. godz 22:30 mało zurbanizowana, zachodnia część miasta(198m.n.p.m) Tarnów blisko rzeki Dunajec [-15*C] (min) :eek: Zjawiska: Zachmurzenia brak, mgły brak, wiatru brak (czasem delikatny powiew) A więc w lini prostej mniej niz 10km, a rożnica temperatur wynosiła 13,5* ... Jak dla mnie jest to bardzo wyjątkowe zjawisko nigdy nie spotkane wczesniej.:) Wiem tylko, ze to układ mas powietrza, który swym ciepłem obdarował wyższe czesci atmosfery, siła wiatru oraz rożnica w oddawaniu ciepła... Dodam jeszcze tylko, ze po drodze rownież były miejsca gdzie temperatura rożniła sie o 4,5 stopnia w promieniu 500 metrów:eek:

wczoraj występował tam wiatr halny. Może to spowodowało takie różnice: w tym miejscu skąd wyruszyłes był jeszcze jego wpływ, a już kilka kilometrów dalej nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to takie optymistyczne. Front jest zokludowany jak sam powiedziałeś, a więc układ jest w fazie rozpadu, poza tym chmury muszą przejść najpierw przez Góry Dynarskie, potem przez Karpaty, tak więc możliwe jest ich stopniowe wysuszanie(to. że Bałkanach są intensywne opady nie oznacza, że będą takie i w Polsce). Jedynie co więcej może popadać to w Karpatach, gdzie może oprze się na chwilę front, dając co najwyżej umiarkowane opady śniegu, w pozostałych rejonach nie liczyłbym na super atrakcje.

WRF (ustawienia z Lipska) prognozuje ok 5-7 mm za dobe (00-00UTC) w pasie od Klodzka, przez Wroclaw, gdzies do Kola. Za kolejna dobe najwiecej na krancach SE, ponad 10mm opadu. W sumie nic nadzwyczajnego, ale miejscami z 5-10cm moze dopadac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to meteo.group się popisało. Dla Krosna, dzisiaj: inensywne opady samego DESZCZU http://www.meteogrou...ml?cityID=12670 Temperatura jest wyższa od przewidywanej. Aktualnie, termometr za oknem pokazuje: +2,5 STOPNIA C. Czyli bardzo ciepło, i to z samego rana taki upał :eek: Pokrywa śnieżna zaczyna systematycznie się pomniejszać, trwę widać, tak więc pokrywa zmalała z 10 CM do zaledwie 5 CM :eek: Teraz prognozy na meteo.group nie są dokońca trafione, miało być -2st.C w dzień, a jest już +2,5st.C, miało być bez opadów a teraz zapowiadają opady, i to deszczu na Pokdparpaciu i w Małopolsce. Na interii piszą że w Krośnie do piątku spadnie ok 1CM śniegu - małe pocieszenie :( ale przynajmniej śnieg, a nie deszcz. Ahhh, jeszcze model ENS, temperatura 850hPa pokazuje w południowo-wschodniej Polsce ciepło, - do 0st.C, więc faktycznie może padać przy temp. na wysokości 300 m. n.p.m +2,5ST.C deszcz :(

Krosno ma pecha. W okolo jest wszedzie ujemnie - N. Sacz -3, Tarnow -8, Rzeszow -4. W Lesku za to +4 i w ostnim czasie padal przelotny deszcz. Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krosno, rekord ciepła. Aktualnie: +4,5 STOPNIA C. :eek: Oby opady poczekały do wieczora, bo teraz, przy takim cieple to byłby niestety deszcz najprawdopodobniej. Podobna temperatura np. w Puławach, rano było tam +2st.C, w Małym Cichym aktualnie już jest +0st.C (info ze stronki). W Lesku według wskazania meteo.group aktualnie: +6,6 STOPNIA C :eek: Odwilż zawitała zatem do Krosna i okolic. Jeszcze jak na to wszystko spadnie deszcz tak katastrofa pogodowa :(

Użytkownik piotrek88 edytował ten post 14 styczeń 2009 - 11:04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, wspołczuje szczegolnie, ze mieszkam 60km obok. U nas pogoda bardzo odmienna. Wczoraj w okolicach godziny 22,23-ej. 15-stopniowy mróz.:D Aktualnie: godz 11:10 [-5,5*C] O odwilży nawet się nam nie marzy, a podobno to Tarnów jest polskim biegunem ciepła :)

Oj, ja bym nie mowil hop ;) Poki co jest ok. dla Tarnowa. Wg. TraxElektronik cieplo zatrzymalo sie narazie na linii Witowic Dolnych http://www.traxelekt...1932600&BE=1440 Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie ciekawe zjawisko jest -4 i pada coś na pozór wglądającego jak deszcze ale jest to taki jakby grad chodź droga od tego zrobiła sie biała :eek: co tam u was??

Podejrzewam, że pada u ciebie śnieg ziarnisty, czyli drobne, białe kulki. U mnie jest obecnie -4 stopnie, zachmurzenie całkowite, wiatr umniarkowany, a śniegu bez zmian czyli 5 cm. Oby chociaż w nocy sypło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Po stylu wypowiedzi, przekonuje się, że nasz tranzystor „ królopodobne” się uaktywnił:P W Gdańsku kropi lekki deszcz i niby ma z tego później padać śnieg. Za miastem (Kaszuby) ten deszcz jest już śniegiem i się zabieliło:D . Co do tego ile śniegu spadło to nie wiem, bo bazuje na kamerkach ze stoku, ale wygląda to na około 1 – 2 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po stylu wypowiedzi, przekonuje się, że nasz tranzystor „ królopodobne” się uaktywnił:P W Gdańsku kropi lekki deszcz i niby ma z tego później padać śnieg. Za miastem (Kaszuby) ten deszcz jest już śniegiem i się zabieliło:D . Co do tego ile śniegu spadło to nie wiem, bo bazuje na kamerkach ze stoku, ale wygląda to na około 1 – 2 cm.

Co ciekawe rano deszcz ze sniegiem padal w Lesku i Krosnie. Jest to o tyle dziwne, ze wg. prognoz niema nigdzie w profilu temperatury dodatniej. Teraz snieg z deszczem pada w Krosnie, w Slubicach marznaca mzawka, we wschodniej i polnocno wschodniej czesci kraju pada slaby snieg. Lokalnie opady sa umiarkowane, jednak temperatura w poblizu zera, miejscami powyzej nie bedzie sprzyjac wysokiej pokrywie. Z mapy radarowej wynika, ze strefa opadow przesuwa sie z polnocy na poludnie i w trakcie tej drogi nieco sie rozmywa. Ostatnio najsilniejsza strefa przechodzila w okolicach Warszawy. Wiatr jest slaby, nie moze byc mowy o zawiejach i zamieciach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gdańsku jest około 2C a na Kaszubach czyli jakieś 40 km w głąb lądu -1C. Jak się nie ochłodzi to obawiam się, że będzie kropił deszcz. Martwi mnie, że jeszcze nie zrobiło się zimno a już coś mówią o odwilży od wtorku :mad: Mam nadzieje, ze będzie chwilowe ocieplenie i później znowu zima :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gdańsku jest około 2C a na Kaszubach czyli jakieś 40 km w głąb lądu -1C. Jak się nie ochłodzi to obawiam się, że będzie kropił deszcz. Martwi mnie, że jeszcze nie zrobiło się zimno a już coś mówią o odwilży od wtorku :mad: Mam nadzieje, ze będzie chwilowe ocieplenie i później znowu zima :D

Niestety ocieplenie jest juz niemal pewne. W koncu brakuje do niego jakichs 72h. Niestety modele na chwila aktualna nie widza ochlodzenia w rozsadnym czasie prognozy. Mozna jednak sie zainteresowac prognozami na II dekade lutego - choc to odlegla przyszlosc i prognozy sa delikatnie mowiac watpliwe. Wygladaja jednak bardzo ciekawie - duze zimno nad Skandynawia, cieplo w Polsce, znaczny rozrzut temperatur i ich uklad przypominajacy ten z konca grudnia 1978.

Użytkownik pdjakow edytował ten post 30 styczeń 2009 - 09:27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten z końca grudnia 1978, hmmmm mozna troszke jaśniej? Jest szansa na bardzo srogą zime? (gdybając, rzecz jasna)

Pod koniec grudnia 1978 mielismy bardzo podobna sytuacje. Nad Skandynawia zalegal chlod, temperatura na 850hPa poniezj -20. Rozklad temperatury podobny jak w powyzszej prognozie. U nas cieplo, lokalnie powyzej +10-+12 stopni. Potem utworzyl sie gleboki niz, ktory sciagnal to bardzo zimne powietrze do nas, czego skutkiem bylo bardzo gwaltowne ochlodzenie - w pradze temperatura spadla z +12 na -22 stopnie - oraz obfite opady sniegu. Nazwano to pozniej "Zima stulecia". Niestety w tejchwili nie mam dostepu do odpowiednich historycznych mapek, wieszaja mi sie. http://www.wetteronl...8/12/29_sk1.htm YouTube - Schneekatastrophe 1978/1979 YouTube - Tagesschau vom 1.1.1979 zum Schneechaos in Norddeutschland YouTube - Tagesschau vom 31.12.1978 zum Schneechaos in Norddeutschland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kojarze fakty z 1979 r. Jednak bardziej podgrzał atmosfere Twoj post na temat podobnej sytuacji pogodowej, ktora moze sie powtorzyc :) Wiadomo trzeba byc realistą, ale kto wie?? :) Pozdrawiam

Realizm bardzo wskazany. Powyzsza prognoza ma bardzo male szanse sie sprawdzic ze wzgledu na to, iz jest to prognoza na 2 tygodnie wprzod. Zapewne juz za 2 godziny sie zmieni :) No... ale pomarzyc mozna :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal proszy we wschodniej czesci kraju, jednak z tego co widze nie ma tam znacznej pokrywy snieznej jak widac http://www.traxelekt..._hst.php?ns=192 http://www.traxelekt..._hst.php?ns=240 http://www.traxelekt..._hst.php?ns=184 http://www.traxelekt..._hst.php?ns=708 http://www.traxelekt..._hst.php?ns=486 W najlepszym wypadku 2 cm przytapiajacego sie sniegu. Narazie pogloski o super ataku zimy, ktorzy niektorzy lansuja sa "delikatnie" mowiac przesadzone. Tak wlasnie wygladaja te "intensywne opady sniegu, zawieje i zamiecie".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...