Skocz do zawartości

Pogoda Na Sezon Zimowy 2007/2008/2009


Voytheck

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,3tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Królowa pisze że przy -100st.C będzie padał deszcz :D Patrząc na prognozy widać złą systuację. Kret powiedział na dodatek że zimy nie widać, i na wtorek +7st.C :(:( Wracając do królowej, rzadko się spotyka aby przy -5st.C padał deszcz, częsciej to przy dodatnich temperaturach sypie śnieg niż przy ujemnych deszcz, na TVP jak jest poniżej +4st.C to zawsze śnieg pokazują :D Jednak zdarza się że, przy -1st.C "siąpi" deszczem marznącym ale, już przy -2st.C prawie zawsze będzie sypał śnieg, a przy -5st.C to już napewno. Wracjac do porgnoz. Coraz gożej wygląda to na mapkach GFS, według mnie tragikomicznie. GFS bardzo często zawodzi, może nie tyle co zawodzi co się zmienia co chwilę i nic z tego nie wynika. Zobaczmy co się dzieje na 850hpA w modelu ENS. 14.12: temperatura w północnej Polsce +1st.C, w południowej zaś -1st.C 15.12: temperartura prawie w całej Polsce +1st.C 16.12: temperatura rośnie, prawie w całej Polsce +3st.C, oj niedobrze 17.12: temperatura ok +3st.C na terneie całego kraju 18.12: nareszcie zielono, -3st.C cała Polska 19.12: temperatura -3st.C, południowy wschód -5st.C 20.12: cała Polscka -3st.C 21.12: Polska zachodnia -1st.C, wschodnia -3st.C 22.12: na całości -3st.C 23.12: Polska zachodnia -5st.C, zaś wchodnia -7st.C 24.12: Polska zachodnia -5st.C, zaś wchodnia i centralna -7st.C 25.12: zachodnia -3st.C, centralna -5st.C, i południowo-wchodnia: -7st.C 26.12: zachodnia -3st.C, wchodnia -5st.C 27.12: zachodnia -3st.C, wchodnia -5st.C 28.12: większość Polski -3st.C, północny wschód -5st.C 29.12: większość Polski -3st.C, północny wschód -5st.C To by był model ENS, temperatury uśredniłem: -1st.C tj. -2/0st.C -3st.C tj. -4/-2st.C -5st.C tj. -6/-4st.C -7st.C tj. -8/-6st.C Właściwie to trudno powiedzieć co wyniknie z tego ochlodzenia, może być niestety dość słabe, za słabe :( Kiepsko może być w grudniu. Małe Ciche na jakiej jest wysokości ?? Temperatura jaka tam panuje wskazywała by na nie za dużą wysokość ze 600 m n.p.m ? W Krośnie jest w tej chwili: -2st.C, a w Małym Cichym: o nie piszą :cool: no cóż, na Jaworzynie zarówno na górnej jak i na dolnej stacji -2st.C to pewnie przez tą nie kożystną temperaturę na 850hPa co widac na ENS, za niedługo czym niżej tym chłodniej będzie :rolleyes: tzn. jutro i pojutrze, do 17 grudnia. Nie jest za dobrze, na meteo.group się jeszcze nie zawiodłem jakoś, więc zobaczymy jak teraz będzie, na TVP dla Rzeszowa, w dniach 14-16 grudzień do +7st.C, a na meteo.group prognozują do +3st.C MAX, w Krośnie MAX +4st.C w poniedziałek, na meto natomiast nei podoba mi się 17 i 18 grudnia gdzie to ma być od 0st.C do +3st.C :mad: Jeszcze odnośnie samego meteo.group i pogody lokalnej, to teraz tak przeglądam i nie wiedze lepszego portalu od meteo.group, pogodynka, accuweather, onet, inetria, wp, meteo .prog, zdecydoanie mają gorszą sprawdzalność na nastęne dni, tak do 5 dni MAX, np. na jutro wszędzie zapowidają w Krośnie od 0st.C, a już jest -2st.C, meteo.group zaś jako jedyne zapowiada -3st.C i być może rano tyle właśnie będzie. Nie ważne jaka prgonoza, byle by było mroźnie i śnieżnie :D

Użytkownik piotrek88 edytował ten post 13 grudzień 2008 - 22:44

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie istnieje model o nazwie ENS. ENS to skrót od Ensemble GFS. Czyli mówiąc krótko ENS to zbiór wiązek prognostycznych, gdzie pojedyncza wiązka to prognoza deterministyczna. Metoda wiązek jest o tyle lepsza od prognoz deterministycznych, że prognoza jest wartością uśrednioną kilku(nastu) prognoz przez co jeśli jedna ma błąd, to drugie mogą całość skorygować. GFS jest to właściwie prognoza deterministyczna(właściwie bo wprowadzane są tam jakieś skomplikowane korekty), więc może się mylić.

No wlasnie. Chociaz usrednianie wszystkich wiazek w zasadzie nic nam nie daje, ewentualnie prognoze trendu, ale zawsze musimy pamietac, ze jest to srednia- czyli w zasadzie cos wirtualnego. Jedna pani znana na tym forum pierniczy za przeproszeniem glupoty. Caly czas ochrzania GFS, a jednoczesnie poslugiwala sie ENS. Nie wiem jakim idiota (idiotka) trzeba byc, zeby nie zauwazyc czym jest ENS. Ale w sumie po wpisach na blogu widac, ze pani jest inteligentna inaczej. Smutek mnie potworny ogarnia, jak czytam jej wpisy. Nie sadzilem, ze ktos moze byc az takim debilem i jednoczesnie miec tak wysokie mniemanie o sobie. Z drugiej strony zdjecia Dody na stronie sa w tym przypadku jak najbardziej na miejscu. Moze sie komus wydac, ze jestem zlosliwy, ale Mateusz, przeczytaj tylko to: Wszystko wskazuje na to, że powstanie nowy model wyliczany przez fanów Królowej - TFA. Od początku roku planujemy uruchomić 144-godzinny nowy model pogody. Wszystko to dzięki moim fanom, którzy zaproponowali utworzenie takiego modelu. Model TFA wykorzystywany jest już w elektronicznych stacjach meteorologicznych. Wystarczy go jedynie ulepszyć. Planujemy, iż TFA, siatka 4.4 km będzie wykonywał następujące asymilacje komputerowe: ciśnienie, opady, CAPE, MCAPE, Thompson Index (zagrożenie trąbami powietrznymi), prądy strumieniowe, temperatura na 2 m, siła wiatru oraz oczywiście prognozowana pokrywa śnieżna. W elektronicznych stacjach meteorologicznych model jest niezawodny. Praktycznie co do 0,5 C poprawie prognozuje wartość temperatury oraz prędkość wiatru (wiem, bo sama mam takie coś w domu). Model będą oczywiście wyliczać fani, gdyż Królowa już dawno temu powiedziała nie naukom ścisłym, bo nie znam się na fizyce i matematyce w ogóle oraz chemii. Planujemy, iż model uruchomimy już 1. stycznia ok. 12:00. Ty wiesz co ja wiem i wiesz co ja o tym wszystkim mysle :) Samo stwierdzenie "Thompson Index (zagrożenie trąbami powietrznymi)" jest taka bzdura na resorach, ze strach sie bac - pamietasz jak analizowalismy indeks Fausta - nawet on, mimo, ze duzo lepszy od TI, nic nam w zasadzie nie mowi. "W elektronicznych stacjach meteorologicznych model jest niezawodny" No cholera, co to ma w ogole byc? Baba albo jest kompletna idiotka, albo wprowadza ludzi w blad. Nie ma czegos takiego, jak model zapuszczany na elektronicznych stacjach meteo. Kazdy, kto choc troche zna sie na modelowaniu numerycznym wie, jakiej mocy obliczeniowej potrzebuje taki model. Na mojej stronie sa wyniki WRF puszczanego przez Juliusza orlikowskiego - sam zapuszczalem ten model u siebie i wiem jak sie zachowuje na czterordzeniowym procesorze. I dla tych, co moze nie wiedza - obliczenie prognozy na 48h dla domeny wielkosci nieco wiekszej niz powierzchnia naszego kraju trwa okolo 3 godziny. Natomiast dla dobrego modelowania wypadaloby liczyc dla obszaru calej srodkowej Europy (z nestingiem dla interesujacych nas obszarow). Taka prognoza na dosc dobrym komputerze na 144h zajela by napewno ponad 12 godzin. Zatem kobieta, ktora pisze takie rzeczy ma bardzo wyraznie widoczny syndrom niedopieszczenia. Ewentualnie jest chora psychicznie. Sama powinna wybrac opcje, ktora jej pasuje. Ze swojej strony moge polecic wyniki WRF zapuszczanego na uniwersytecie w Lipsku: http://www.uni-leipzig.de/~meteo/wrf/ lub ewentualnie wyniki WRF uruchamianego przez Juliusza, ktore sa dostepne na mojej stronie. http://www.gfspl.rootnode.net/wrf.html Zauwazcie, ze horyzont czasowy jest niewielki - po prostu "domowym sposobem" nie da sie inaczej. Niech Marzenka - Krolowa Meteorologicznego Badziewia wezmie to pod uwage i nie robi z ludzi idiotow, bo nie ma rzeczy bardziej mnie wkurzajacej, niz wlasnie to. Pozdrawiam Piotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twojapogoda.pl mnie załamała :( :( :( Nowy tydzień nadal nie przyniesie nam prawdziwej zimy na którą z utęsknieniem czekają zwłaszcza dzieci, które chcą zobaczyć wreszcie śnieg po ostatnich dwóch wyjątkowo łagodnych zimach. Niestety z każdym dniem szansa ta oddala się i tak też będzie w nadchodzącym tygodniu. W pierwszej połowie tygodnia przeważnie bez opadów, z przejaśnieniami, ale także z pochmurnym niebem i mgłami. Temperatura utrzyma się nocami na poziomie lekkiego mrozu na wschodzie i dodatnich temperatur w pozostałych regionach kraju. W ciągu dnia temperatura zupełnie nie będzie przypominać grudnia. We wschodnich dzielnicach Polski od 0 do 3 stopni, w głębi kraju od 3 do 5 stopni, a na zachodzie i południu nawet od 5 do 8 stopni. Od środy (17.12) zaczną się pojawiać opady. W ciągu dnia padać będzie deszcz i deszcz ze śniegiem, zaś w nocy deszcz ze śniegiem, a na wschodzie sam śnieg. Nawet jeśli o poranku pojawią się białe krajobrazy, to błyskawicznie zaczną one znikać, ponieważ w ciągu dnia nadal będzie dodatnio. Nieco więcej szans na dłuższe utrzymywanie się śniegu przyniesie przyszły weekend (20-21.12), ale mimo spadku temperatury i ujemnych wartości nawet w ciągu dnia, niebo zacznie się rozpogadzać, a opady ustąpią. Będzie to efekt wpływu pogodnego wyżu, który nadal będzie panować nad zachodnimi krańcami Rosji. Póki wyż nie ustąpi, póty z południa Europy będą do nas napływać ciepłe masy powietrza, a opadów będzie bardzo mało. Takie wiadomości mogą niepokoić głównie narciarzy, którzy nie będą mogli liczyć na znaczne zwiększenie się pokrywy śnieżnej w górach na święta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.accuweath...TOWICE&metric=1 śnieg od 21 jupi.. na rozpoczęcie zimy.. xD.. no, ale marne szanse ze się sprawdzi.. jedziemy dalej.. http://pogoda.interi...miasta?id=11741 tu też 18, 19 śniegg jedziemy dalej http://pogodynka.pl/...miasto=katowice mróz.. srogi w święta dalej......... http://www.myforecas...917&metric=true portal.. która ma bzika na punkcie opadów.. zapowiada śnieg około 20.. potem również mrozy meteo group http://www.meteogrou...27a3112414.html również mrozy.. po 21..

Użytkownik Demoranger II edytował ten post 14 grudzień 2008 - 14:52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tvn jest głupi. Koło 16:00 włączyłem ten ich śmieszny kanał Tvn Meteo i pokazywali aktualną pogodę podając dla Trójmiasta +4'C !! Kiedy naprawdę było -2'C !! I gdzie tu oni mają prognozować pogodę jak nawet nie potrafią określić ile jest obecnie myląc się aż o 6'C (!!) Szok, nie ma sensu patrzeć na prognozy jak pokazują takie głupoty. Zresztą dzisiejszej temperatury nikt nie przewidział, a teraz mamy ładne -3C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj naprawde pogoda była inna niz wszystkie stacje przewidywaly ;P W krk. cały dzien -1st. Według mnie zima przyjdzie po 20.12 , jednak na poczatku śnieg nie bedzie padal dopiero kolo 23.12 nad polska przejdą niże i sprowadza śnieg , który z kazdym nastepnym dniem bedze padal coraz mocniej .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...